Айтозлийка получи шанс за втори живот след бъбречна трансплантация
Жена с бъбречна недостатъчност бе спасена благодарение на дарен орган от починал пациент
Айтозлийка живее втори живот след успешна бъбречна трансплантация, извършена днес в УМБАЛ „Александровска“, съобщиха за Флагман.бг от здравното заведение. Жената, страдаща от тежка бъбречна недостатъчност и подложена на диализно лечение в последните две години, получи нов орган от 64-годишна донорка от Кюстендил, изпаднала в мозъчна смърт.
Интервенцията е извършена от високоспециализирания екип на проф. Красимир Янев. Жената от Айтос и още един пациент – 61-годишна жена от село в Старозагорска община – са избрани сред седем подходящи кандидати от националния списък на чакащите по критерий за максимална органна съвместимост.
И двамата пациенти вече са настанени в Клиниката по анестезиология и интензивно лечение на болницата, където се възстановяват след сложната трансплантационна процедура. Състоянието им е стабилно, с много добри жизнени показатели и надеждно функционираща диуреза – знак за успешното присаждане и започнала адаптация на органите.
Медицинският екип и ръководството на УМБАЛ „Александровска“ изразиха дълбоките си съболезнования към близките на починалата жена и отдадоха признание към тяхното благородно решение в най-болезнения момент – да дарят органите ѝ, за да бъдат спасени други човешки животи.
Стотици вечеряха на пясъка във Варна: Музика, море и благотворителна кауза събраха Аспарухово
Трикове и хитрини за отслабване след 30 и 40 години
Фентанилови зомбита? Две дрогирани момчета уплашиха минувачи край Сахат тепе в Пловдив
TikTok плаща 400 млн. долара заради данни на деца - едно от най-големите споразумения по случая в САЩ
Смърт за лайкове: Петима тийнейджъри загинаха в Ирландия, опасна мания превръща магистралите в сцена
„Чакай тук“: Баща остави 7-годишния си син сам на Фуджи и продължи към върха
Три години след еврото: 4 от 10 хървати над 65 години са в риск от бедност
Над 40% от работещите българи прегарят: Ето сигналите, които не бива да подминаваме
Хакнаха издателя на най-очакваната видеоигра за десетилетието, първи кадри от GTA VI
Защо Иран още не се предава: режимът разчита на твърдост, петрол и натиск през Ормуз
Тревога на плажа край Албена: Откриха части от дрон, сапьори проверяват има ли взрив
Имате глоба от 153 евро? Не бързайте да плащате, измамници се представят за МВР
