Димитър Николов: Всички одобрени за саниране блокове в Бургас ще са със скелета от 1 юни
Премиерът Росен Желязков пък призна, че програмата за енергийна ефективност се е забавила почти фатално, но но увери, че се работи активно
От 1 юни всички блокове в Бургас, които са одобрени за саниране със средства от Плана за възстановяване и устойчивост, ще бъдат със скелета и по тях ще се работи. Това каза пред жители на ж.к. „Меден рудник“ кметът Димитър Николов.
Общо 213 са блоковете, които успяха да подадат документи в срок и отговарят на условията. Заради ограничения ресурс обаче едва по 30 от тях започва работа. Останалите са в т.нар. „резервен списък“
Премиерът Росен Желязков, министърът на регионалното развитие Иван Иванов и кметът на Бургас Димитър Николов инспектираха първия от 30-те блока, които ще бъдат санирани със средства по ПВУ.
Премиерът Росен Желязков инспектира детската болница в Бургас
В рамките на следващите 5 години всички сгради, които в момента попадат в резервния списък ще бъдат санирани, обеща и народният представител Николай Нанков. Той уточни, че към средствата от Плана за възстановяване и устойчивост държавата ще осигури още 2,5 млрд. лева.
„Изцяло публичното финансиране е единственият модел, който работи, защото дава увереност на хората“, обясни премиерът Росен Желязков. Той призна, че програмата за саниране се е забавила почти фатално, но увери, че се работи активно и че още тази година ще стартира програмата за жилищно саниране с държавни средства.
Министър-председателят отбеляза, че мерките за енергийна ефективност са изключително важна част от т.нар. "зелен" преход и нисковъглеродната икономика. „Важно е за хората, за бита, за сметките - да се спестява електрическа енергия, защото качеството на живота вече е свързано изцяло с електрическата енергия и нейното потребление, а спестяването е възможно с подкрепата, която дава държавата“, посочи премиерът.
„Спестяването на електроенергия и на енергийни източници е много важно, особено в тази геополитическа обстановка, при която борбата за ресурси е изключително напрегната", коментира и министърът на регионалното развитие Иван Иванов. Той уточни, че в министерството се работи почти денонощно, за да се подготвят в срок всички необходими документи.
„Искам да отправя един апел към кметовете на другите населени места да бъдат експедитивни така, както го правят в Бургас по отношение на обработката на документи и избора на изпълнители, за да може час по-скоро това, което виждаме тук да стане факт в цялата страна“, заяви министър Иванов.
Мирчев: Напускането на Георги Кандев е много ясен и тежък знак за начина на управление
България посреща повече туристи от Полша с директната линия Люблин-Бургас
Тревожна тенденция: Светът се насочва към нова ядрена надпревара
Седмицата се усмихва на тези три зодии
35% от имотните обяви у нас са фалшиви
Мистериозна смърт на пазач в Приморско вдигна полицията на крак
Финансист: Автоматичното увеличаване на заплатите води до инфлация
Петото издание на Robo Challenge Burgas събра млади таланти в роботиката и програмирането
Бургас става столица на световния аквабайк през юли 2026
Властите в Северна Македония забраняват на жена да напусне Кочани, за да се лекува у нас
Пригответе си традиционното гръцко ястие Клефтико, няма да съжалявате
Едната има 280 апартамента, друга наследява дебели пачки: това са трите най-богати дъщери
