×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • САЩ преговарят с Дания за изграждането на нови военни бази в Гренландия
  • Шофьорите да внимават по АМ „Тракия“ при изхода на София, ще косят трева
  • Депутатите ще гласуват промените в Закона за конкуренцията
  • Прокурорската колегия ще разгледа дисциплинарните наказания за Сарафов и Русинова
  • Деветима нови народни представители от „Прогресивна България“ положиха клетва в началото на пленарното заседание
  • Силно земетресение разтърси Северен Иран
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Първи реакции на българските политици след смъртта на главата на Римокатолическата църква


Първи реакции на българските политици след смъртта на главата на Римокатолическата църква
Той защитаваше хуманността, правото на живот и справедливостта във време на големи изпитания за човечеството, написа президентът Румен Радев
Тема в развитие
"Ако не мога да се оженя за теб, ще стана свещеник": Коя е голямата любов на папа Франциск? Проф. Каприев: Папата беше като пътепоказател – показваше пътя, но не вървеше по него Светият отец спасявал отвлечени деца, но украинците го намразили, след като им казал да се готвят за белия флаг Погребват папа Франциск там, където благословили Кирил и Методий за богослужебните книги Нострадамус предсказал смъртта на папа Франциск, следва мрачна съдба за католицизма Франциск - папата, който промени лицето на Католическата църква Новият папа: Консерватор или либерал-глобалист Обявиха датата на погребението на папа Франциск Съобщиха причината за кончината на папа Франциск На церемонията на Великден: Папа Франциск е бил с омофор, подарък от България Ето кога ще бъде погребението на папата Кой ще наследи папа Франциск: Ето ги кандидатите за светия престол Първи реакции на българските политици след смъртта на главата на Римокатолическата църква Какво следва след кончината на папата Почина папа Франциск
виж още
скрий
21 Април 2025, Понеделник, 12:33 ч.
Автор: Флагман.бг

Първа съболезнования изрази председателят на Европейския парламент Роберта Мецола

Светът скърби след тъжната вест за кончината за главата на Римокатолическата църква. На втория ден от Възкресение Христово от Ватикана съобщиха, че папа Франциск е починал.

Първа съболезнования изрази председателят на Европейския парламент Роберта Мецола.

„Европа скърби за кончината на Негово светейшество папа Франциск. Неговата заразителна усмивка плени сърцата на милиони хора по целия свят. „Папата на народа“ ще бъде запомнен с любовта си към живота, надеждата за мир, състраданието към равенството и социалната справедливост. Нека почива в мир“, написа Мецола.

Съболезнованията си изрази и председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен

„Днес светът скърби за кончината на папа Франциск. Той вдъхнови милиони, далеч отвъд Католическата църква, със своето смирение и толкова чиста любов към онеправданите. Мислите ми са с всички, които чувстват тази дълбока загуба. Нека намерят утеха в идеята, че наследството на папа Франциск ще продължи да ни води към един по-справедлив, мирен и състрадателен свят“, написа тя.

Премиерът на Нидерландия също изрази съболезнования за голямата загуба. Министър-председателят Дик Схоф написа в профила си в X:

„Папа Франциск във всяко отношение беше човек от народа. Глобалната католическа общност се сбогува с лидер, който разпозна горещите проблеми на нашето време и привлече вниманието към тях. Със своя трезв начин на живот, дела на служба и състрадание, папа Франциск беше модел за подражание за мнозина“.

„От Буенос Айрес до Рим папа Франциск искаше Църквата да донесе радост и надежда на най-бедните, да обедини хората един с друг и с природата. Нека тази надежда да възкръсва непрестанно отвъд него. Със съпругата ми изпращаме мислите си на всички католици и на скърбящия свят“, заяви френският президент Еманюел Макрон

Реакциите в България

Президентът на България Румен Радев изрази своите съболезнования в Х. 

„Негово Светейшество папа Франциск посвети службата си на мира, разбирателството и единството между народите. Той защитаваше хуманността, правото на живот и справедливостта във време на големи изпитания за човечеството. Сърдечни съболезнования на Светия престол и на всички католици в България и по света“, допълни държавният глава.

Премиерът Росен Желязков сподели, че е дълбоко натъжен от кончината на Негово Светейшество.

„Той беше истински приятел на България и световен символ на мира, състраданието и единството. Неговото морално лидерство и отдаденост на диалога ще бъдат запомнени от поколенията. Моите сърдечни съболезнования на католическия свят“, написа в X той.

Публикувайки своя снимка с главата на Римокатолическата църква, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов също изрази скръбта си. 

„Бог да прости Папа Франциск! В епоха на конфликти и разделение, той беше глас на доброта, състрадание и разум“, написа във Facebook той.

Лидерът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски също изрази съболезнования. 

„Светът загуби Папата на хората! С дълбоко прискърбие научихме за кончината на главата на Римокатолическата църква папа Франциск, наричан Папата на хората. В най-светлите дни за християнството ни напусна един обединител, духовник с изключително чувство за справедливост, човек на диалога, показващ любовта си към хората независимо от техните различия, отстояващ мира в света. На втория ден от Христово Възкресение нека се помолим светъл да е пътят на папа Франциск към вечността“, пише в прессъобщение на партията. 

„Бог да прости папа Франциск. Няма да забравя неговите думи по време на нашата среща: „Корупцията е болест, която разяжда тъканта на обществото“. Той ми заръча да продължавам да се боря. ​„Не води всички битки едновременно: трудно ще победиш корумпираните в България и външните сили, които искат да ти попречат. Води тези битки една по една. Прекарвай повече време между хората по пазарите, те ще ти дадат сила“. Това бяха думите от папа Франциск към мен като премиер през 2022. Светла му памет“, написа съпредседателят на „Продължаваме Промяната-Демократична България“ Кирил Петков
 

 


В категории: Животът


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
7
Коментара
Тервел ИЛИЕВ ПСЖ готви трансферната бомба на годината ПСЖ готви трансферната бомба на годината 13/05/2026, Сряда 21:29 2
Тервел ИЛИЕВ Идеалният партньор според зодията Идеалният партньор според зодията 13/05/2026, Сряда 20:40 0
Тервел ИЛИЕВ Голяма драма в Джирото Голяма драма в Джирото 13/05/2026, Сряда 19:18 0
Тервел ИЛИЕВ Класическо тирамису - рецепта Класическо тирамису - рецепта 13/05/2026, Сряда 18:59 0
7
Коментара по темата
7.
bai kosta
21.04.2025 15:37:06
2
2
Нали уж нищо му нямаше?Нали го бяха излекували?Ами те тези лъжат повече от партийни секретари.
6.
изтрихте коментара за Шиши
21.04.2025 14:17:23
1
9
флагман много защитавате Пеевски, страх ви е да не ви приключи? и с право .... толкова е навътре в унищожението на всичко ....
5.
Бай..,..
21.04.2025 14:02:57
2
4
Все едно да се обсъждат Хитлер и Сталин ! Малоумници!
4.
Голем
21.04.2025 13:52:10
4
5
праз ко станало...Пак го преместих...
3.
Фекрет Стораро
21.04.2025 13:37:30
4
9
Рим има достатъчно пари и влияние, да спре глада в цял свят и не го прави. Няма кво повече да се каже за хуманност :)
2.
ПРЪЦ
21.04.2025 12:41:54
8
13
Колкотото папи гладиха Боко Тиквата по главъта се умряха...
Ясен отговор на Господ...
1.
*********
21.04.2025 12:36:51
0
6
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Роботи помагат на ученици в Бургас и всяко дете има по няколко предложения за работа Роботи помагат на ученици в Бургас и всяко дете има по няколко предложения за работа Когато създадохме гимназията по компютърно програмиране, мнозина гледаха на идеята като на нещо невъзможно, каза градоначалникът Спор в парламента заради битката с цените, КЗК получава повече права срещу спекулата и картелите Спор в парламента заради битката с цените, КЗК получава повече права срещу спекулата и картелите Това обаче ще има обратен ефект – при условия за поевтиняване търговците ще продават скъпо заради страх от санкции и финансови загуби, прогнозираха от опозицията  Държавната охрана пазеше Пеевски и Борисов от народната любов, не от смъртна опасност Държавната охрана пазеше Пеевски и Борисов от народната любов, не от смъртна опасност Хората очакват справедливост, а не пиар, защото България не страда от недостиг на гардове, а от липса на държава Безплатни прегледи и консултации с водещи кардиолози в деня на артериалната хипертония Безплатни прегледи и консултации с водещи кардиолози в деня на артериалната хипертония Каузата е много по-голяма – да се осигури достъп до медицинска експертиза на европейско ниво за всеки човек Музеят „История на котвата” в Ахтопол е най-богатият на експонати в Европа Музеят „История на котвата” в Ахтопол е най-богатият на експонати в Европа Всяка една древна котва от нашата експозиция всъщност е паметник или на щастливо избавление, или на съответна морска трагедия, каза д-р Атанас Орачев, който днес пр Новата парти локация на Бургас - Tanira Beach, открива сезона ударно с топ звезди Новата парти локация на Бургас - Tanira Beach, открива сезона ударно с топ звезди Резервациите валят, всеки иска да е част от новото изживяване и да е на гребена на този танцов маратон Хор „Самодивски огън“ и Стойко Василев с поредно силно представяне и престижни отличия Хор „Самодивски огън“ и Стойко Василев с поредно силно представяне и престижни отличия Фолклорният хор „Самодивски огън“ с ръководител Стойко Василев отново прослави Странджа, след като впечатли жури и публика с блестящото си участие във фолклорен конкурс, откъдето се завърна с множество отличия и признания Вълнуващ бинарен урок по ИТ и философия в СУ „Н. Й. Вапцаров” в Царево Вълнуващ бинарен урок по ИТ и философия в СУ „Н. Й. Вапцаров” в Царево Учениците от 10-а клас активно обсъдиха актуални теми за етика и право в онлайн среда с помощта на съвременни технологии Vivacom Run Fest - първият маратон за служителите на телекома стартира през май Vivacom Run Fest - първият маратон за служителите на телекома стартира през май Vivacom поставя началото на нова мащабна инициатива Vivacom Run Fest - първият маратон за служителите на телекома в цялата страна Официално! Назначиха Дико Градев за областен управител на Бургас Официално! Назначиха Дико Градев за областен управител на Бургас Очаква се до края на деня или най-късно утре да станат ясни и имената на заместниците му. Засега е ясно, че единият ще е Георги Маджаров
Историята с хантавируса повтаря тази на ковид Историята с хантавируса повтаря тази на ковид Ампули със заразата са изчезнали преди две години от Австралия Тръмп при Си Дзинпин: Ще има ли сделка за Иран и Тайван Тръмп при Си Дзинпин: Ще има ли сделка за Иран и Тайван Нямаме нужда от помощ за ислямската република, защото така или иначе ще спечелим, обяви гостът в китайската столица Индийският премиер намали автомобилите в кортежа си, за да пести гориво Индийският премиер намали автомобилите в кортежа си, за да пести гориво Той отправи апел хората да предприемат мерки за икономии, включително да избягват ненужни пътувания в чужбина Светът полудя по обувките на папата Светът полудя по обувките на папата Появиха се куп закачки в мрежата Колко бързо би свършила войната в Украйна, ако Путин "изчезне" Колко бързо би свършила войната в Украйна, ако Путин "изчезне" Бившият руски министър Михаил Касянов даде пример със смъртта на Сталин Английският език катастрофира в „Евровизия 2026“ Английският език катастрофира в „Евровизия 2026“ Букмейкърите не му дават никакъв шанс за челната четворка Не експлоатация, а възпитание: 10-годишното дете от Б11 даде урок на възрастните Не експлоатация, а възпитание: 10-годишното дете от Б11 даде урок на възрастните Не се срамувам, гордея се! Детето от Б11 показа как се учи отговорност, написа кметът Димитър Николов Тръмп върви по стъпките на император Нерон Тръмп върви по стъпките на император Нерон Римският император също имал вкус към златото, монументалността и собственото си отражение - разликата с Тръмп е единствено технологична. Нерон е разполагал със скулптори и роби, а Тръмп разполага с криптоинвеститори и изкуствен интелект Два клана се биха с колове и брадви, младеж е с четири отсечени пръста (ВИДЕО) Два клана се биха с колове и брадви, младеж е с четири отсечени пръста (ВИДЕО) По данни на полицията сблъсъкът започнал от обида между две деца, но за минути прераснал в семейна война с подръчни оръжия Шефът на "Росатом" с послание към новата власт за "Белене" Шефът на "Росатом" с послание към новата власт за "Белене" Към момента на публикуване на интервюто Министерството на енергетиката на България и кабинетът "Радев" не са реагирали официално на думите на Лихачев
Доналд ТРЪМП Доналд ТРЪМП Не мисля за финансовото положение на американците Виц на деня Виц на деня - Какви са бъдещите ти планове?
- На първо време мисля да обядвам.
- Питам за по-дългосрочните ти планове.
- Ми, сигурно и ще вечерям...
Виц на деня Виц на деня - Каква е приликата между политиците и памперсите?
- Трябва да се сменят често... поради една и съща причина.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Грозната жена е като стар Golf. Хем върши работа, хем не ти го пипат.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори