×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Кандидатури за европейски прокурор от България се подават до 11 май
  • Лидери на близо 50 държави се събират в Ереван
  • Украински дрон удари жилищна сграда близо до центъра на руската столица Москва
  • На 4 май се навършват 123 години от гибелта на революционера Гоце Делчев
  • Съдът гледа делото срещу Станимир Хасърджиев за 17 престъпления
  • Идва истинската пролет
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Агнешкото стана празничен деликатес, внасяме яйца на поразия


16 Април 2025, Сряда, 10:30 ч.
Автор: Флагман.бг

За една година сме произвели малко над 6000 тона агнешко месо

Макар и с малко, през последните няколко години в България се произвеждат все повече яйца. За година у нас те са близо 1,2 млрд., което е с около процент повече от произведените година по-рано. Що се отнася до годишната консумация на човек, съществена промяна няма. Българинът консумира средно по 162 яйца на година. Най-големите производители в Европейския съюз са Франция, Испания и Германия. Те произвеждат по 15-16% от яйцата в общността. Българският дял е 1%, съобщава Нова телевизия.

Количеството яйца, което внасяме, се увеличава все повече и повече, като за последната година е отбелязан огромен ръст от 91%. Близо половината от тези яйца са пристигнали от Украйна. Износът варира. През изминалата година се наблюдава спад с 13%, а през преходната – ръст със същия размер. И тук половината продукция е насочена към една държава - Гърция.

Агнешкото месо

В броя на почти всички селскостопански животни у нас през последната година се наблюдава спад, като над 1 милион остава броят единствено на овцете. Те се отглеждат в близо 13 000 стопанства. Една пета от тях са месодайни, а останалите – млечни. За една година овцете у нас са намалели само с 2%, но бърз поглед още по-назад във времето показва, че тази тенденция не спира вече повече от 30 години. Според статистическия годишник на НСИ за 1990 г., броят им тогава е надхвърлял 8 милиона. Само 10 години по-късно те са четири пъти и половина по-малко. И така до днес, когато спадът продължава, но е вече по-плавен.

Вторият продукт е агнешкото месо. Целогодишната му консумация у нас не е голяма - предимно по празници. За една година сме произвели малко над 6000 тона. Това е един от малкото видове месо, който не бележи спад в сравнение с произведените количества година по-рано, а запазва горе-долу същите стойности. Данните на Министерството на земеделието и храните се отнасят до количеството чисто месо, след като вече е обработено. Агнешкото представлява много малка част от общото количество червено месо, което произвеждаме. То е над 100 000 тона за година и включва всички видове месо, без пилешкото.

Овчето, което внасяме от чужбина, варира през последните няколко години. Досега не се е случвало то да надхвърля 2000 тона. Най-големият производител в Европейския съюз е Испания – една четвърт от продукцията в общността е тяхна. Ние обаче, внасяме най-вече от съседите ни Гърция и Северна Македония, а на трето място е Италия. Интересна е шестата позиция в тази класация, защото тя се заема от Нова Зеландия – страна на произход, стоки от която отскоро откриваме по щандовете си.

Количествата, които изнасяме, са незначителни, като през миналата година бележим впечатляващ спад в износа от цели 80%. Така, изнесеното месо от България е било едва 100 тона. Продукцията ни почти изцяло отпътува към държави в ЕС. Едва 10% от нея е насочена към трети страни. Дестинация за българското агнешко са магазините основно в Хърватия, Румъния и Италия – от която внасяме повече, отколкото изнасяме.


В категории: Животът


1
Коментара
Михаил ДИМИТРОВ „Движение в цвят“ по улиците на Бургас Djiro d’Italia „Движение в цвят“ по улиците на Бургас Djiro d’Italia 04/05/2026, Понеделник 21:20 2
Емел МАХМУД Какво се случва с парите ни, ако банката фалира Какво се случва с парите ни, ако банката фалира 04/05/2026, Понеделник 20:00 2
1
Коментара по темата
1.
Ханко Брат
16.04.2025 14:33:15
0
0
Купих си Великденски калкан!) - 4 кг!)
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
2 промила алкохол в кръвта на жената с ножа, двама от ранените оперирани във Варна 2 промила алкохол в кръвта на жената с ножа, двама от ранените оперирани във Варна В тежко състояние са пострадалите Мъртви делфини изхвърлени от морето край Варна и Слънчев бряг Мъртви делфини изхвърлени от морето край Варна и Слънчев бряг Експерти изследват новите случаи, търсят причините за тяхната смърт „Движение в цвят“ по улиците на Бургас Djiro d’Italia „Движение в цвят“ по улиците на Бургас Djiro d’Italia Изкуството и спорта се срещат в морския град Giro d’Pomorie пропадна заради АПИ Giro d’Pomorie пропадна заради АПИ Причината е полученият официален отказ от Пътната агенция Пожар до Колодрума в Бургас, горят дървета Пожар до Колодрума в Бургас, горят дървета Пожарникари пристигнаха преди минути  Волен Сидеров забелязан в неадекватно състояние в центъра на София Волен Сидеров забелязан в неадекватно състояние в центъра на София Политикът изненадал минувачите със странно поведение Гласуват разчетите, условията и лимитите за уреждане на бюджетните отношения Гласуват разчетите, условията и лимитите за уреждане на бюджетните отношения Те ще са до приемане на бюджета за 2026-та. Предвидено е подпомагане на филмова продукция за живота, спортната кариера и високите постижения на Христо Стоичков Светофарът на ключово кръстовище в Бургас ще бъде извън строя заради ремонт Светофарът на ключово кръстовище в Бургас ще бъде извън строя заради ремонт Временно прекъсване на работата на светофара на ул. „Демокрация“ ще затрудни движението утре 75 000 автомобила излизат от София за Гергьовден: Огромен трафик по основните автомагистрали 75 000 автомобила излизат от София за Гергьовден: Огромен трафик по основните автомагистрали Въвеждат ограничения за тежкотоварни камиони през почивните дни Панорама на средното образование в Бургас: Представят най-актуалните специалности Панорама на средното образование в Бургас: Представят най-актуалните специалности Двудневно събитие представя иновативните специалности в бургаските гимназии и насочва кандидат-гимназистите към бъдещите им кариери
Трагедия в Лайпциг: Кола се вряза в пешеходци, двама загинаха, има и тежко ранени Трагедия в Лайпциг: Кола се вряза в пешеходци, двама загинаха, има и тежко ранени Шофьор с признаци на психично заболяване е задържан след инцидент, при който автомобил с висока скорост връхлетя пешеходци в центъра на германския град Без танкове на парада в Москва заради дронове? Ако се стигне до атентат, възможен ли е ядрен удар по Украйна Без танкове на парада в Москва заради дронове? Ако се стигне до атентат, възможен ли е ядрен удар по Украйна Военни анализатори коментират думите на Песков и предупредиха, че ако бъдат атакувани мирни граждани, реакцията ще е страшна за хората в бившата съветска република Три жертви на хантавирус на круизен кораб, СЗО уверява: Рискът за общественото здраве остава нисък Три жертви на хантавирус на круизен кораб, СЗО уверява: Рискът за общественото здраве остава нисък СЗО предприема мерки, но няма нужда от паника Напрежението в Ормузкия проток расте, ген. Абдолахи заплаши с потапяне на US кораби Напрежението в Ормузкия проток расте, ген. Абдолахи заплаши с потапяне на US кораби  Думите му поставят под съмнение реализацията на обявеният от Тръмп „Проект Свобода“ и решението на американския президент за защитата на корабоплаването в пролива Българка се бори за живота си след падане от 20 метра на Самотраки Българка се бори за живота си след падане от 20 метра на Самотраки 64-годишната туристка е транспортирана в болница в Александруполис с тежки травми на главата и множество наранявания Йотова в Ереван: България е мост между Европа, Азия и Близкия изток Йотова в Ереван: България е мост между Европа, Азия и Близкия изток На срещата на Европейската политическа общност държавният глава постави акцент върху газовите коридори, Коридор 8, Дунавските връзки и ролята на Черно море Антонио Бандерас аплодира българската Медея в Мадрид Антонио Бандерас аплодира българската Медея в Мадрид Народният театър изигра шест разпродадени спектакъла в Teatros del Canal, а испанската критика отличи Радина Кърджилова и трупата Дрон удари жилищна сграда в Москва, близо е до българското посолство Дрон удари жилищна сграда в Москва, близо е до българското посолство Няма пострадали, а атаката идва дни преди парада за Деня на победата, когато руската столица е под засилени мерки за сигурност Италианска следа в аферата Епстийн: Никол Минети, Чиприани и помилване под съмнение Италианска следа в аферата Епстийн: Никол Минети, Чиприани и помилване под съмнение Прокуратурата в Милано проверява дали бившата приближена на Берлускони е получила помилване с неверни данни за осиновеното си дете Пожар край Берлин стигна до боеприпаси, рискът от взривове расте Пожар край Берлин стигна до боеприпаси, рискът от взривове расте Огънят обхвана над 100 хектара, а невзривени снаряди принуждават пожарникарите да стоят на дистанция
Надежда ЙОРДАНОВА, депутат Надежда ЙОРДАНОВА, депутат Разделението на ПП-ДБ е грешка Виц на деня Виц на деня Разговор в кафенето на театъра:
- От мен зависи в каква светлина ще се представи всяка една пиеса в театъра.
- Вие да не сте директора?
- Не, аз съм осветителят.
Виц на деня Виц на деня В един хубав летен ден момче и момиче пътуват с кола.
- Виж! - казва той. - Каква е висока тука тревата?!
- За какво намекваш? - оживило се момичето.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Опитният шеф може по звука на клавиатурата да разбере какво играе неговият подчинен.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори