×
Европейска столица на културата Евровизия 2027 Промо зона Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Джон Малкович избра да постави у нас пиесата „Криворазбраната цивилизация“!


Джон Малкович избра да постави у нас пиесата „Криворазбраната цивилизация“!
Джон вдигна ръце с артистичен жест и се усмихна иронично: - Това е велико! Те играят моята постановка… на улицата!
10 Ноември 2024, Неделя, 19:00 ч.
Автор: Стефан МИНЧЕВ

Но… отвън отново имаше недоволни хора, протести и напрежение

Настъпи дългоочакваната вечер. Пред входа на Народния театър се беше струпал народ - хем сериозен, хем смешен - решен да създаде първата в историята жива верига в защита на спектакъл, който никой още не беше гледал. Година след скандалите заради пиесата по Бърнард Шоу, Джон Малкович бе избрал друг подход, поставяйки в Народния театър една истинска българска класика. И тази вечер той беше поканил публиката да види неговия прочит на „Криворазбраната цивилизация“ от Добри Войников. Произведение, познато на всички българи в зряла възраст от култовата телевизионна адаптация, режисирана от Хачо Бояджиев, с участието на Георги Калоянчев, Никола Анастасов и куп други популярни актьори от близкото минало.
Но… отвън отново имаше недоволни хора, протести и напрежение!
В единия лагер, нека го наречем Патриотичния, се бяха събрали в защита на проекта симпатизанти на Възраждане и ВМРО. За разлика от предишния път, сега бяха на обратното мнение. Според тях Малкович бе велик творец и му правеше чест, че е създал римейк на тази близка до сърцето и традициите на българина постановка. Сред знаковите лица в този лагер личаха Костадин Костадинов и Ангел Джамбазки, увити в националния трибагреник и гордо изправени в поза като за исторически портрет. Иван Гранитски беше довел отряд люти старци, въоръжени с бастуни, членове на Съюза на българските писатели. До тях се бяха изправили неколцина представители на консервативната гей общност, открили своята различна сексуалност още по времето на комунизма, предвождани от новото острие на българската левица Евгени Минчев. Някъде отзад се чуваше и Йоло Денев. Те бяха препречили подстъпите към входа на Народния театър така, както спартанците на Леонид бяха стояли някога при Термопилите. 
Срещу тях пък бе настръхнала еклектична многоцветна тълпа, подобна на пълчищата на Ксеркс, чиито войници били набрани измежду покорените от него многобройни народи. Това бе лагерът на Модерните. В градинката пред Народния театър сякаш се бе струпало цялото софийско хипстърство, куп инфлуенсъри и експерти от неправителствения сектор. Предвождаха ги Кирил Петков - с официален костюм, но незнайно защо подпрян на сноуборд дъска с цветовете на отровна жаба от амазонската джунгла, и Асен Василев - с шалче като на Малкия принц на Екзюпери. До тях гледаше лошо Борис Бонев, начело на мобилен отряд елегантно облечени млади мъже, яхнали електрически скутери. Същински кибер кентаври! Тук бяха организаторите на София Прайд и множество млади ЛГБТ активисти, пърхащи като възбудени пеперуди и понесли шарени байраци. В този лагер изпъкваха още Емили Тротинетката и Иво Димчев. 
От време на време откъм обсаждащата армия политаха в посока на Народния театър био домати, непознаващи изкуственото наторяване, и яйца от свободно отгледани щастливи кокошки. Хората със скъпи очила и фризирани бради дюдюкаха с някакъв странен френски акцент и напираха да пробият защитния обръч, за да влязат в храма на Мелпомена и да накажат ретроградния Малкович. Като обръщал внимание на тази антиевропейска отживелица, той връщал България назад в нейното развитие, твърдяха те.
- Това не е просто театър! Това е кауза! Тук днес защитаваме душата на нацията, защото не можем да позволим някакви тротинеткаджии с три евроцента в джоба да обиждат българщината! - провикна се Костадин Костадинов.
В това време Модерните бяха заети да си правят селфита и да публикуват в социалните мрежи снимки от ОСВОБОЖДАВАНЕТО НА НАРОДНИЯ ОТ СЕНКИТЕ НА МИНАЛОТО, както бяха озаглавили събитието. Идеята бе на пиар гуруто Найо Тицин. Но ревът на Костадинов ги раздразни и те с нежелание отклониха погледи от телефоните, за да освиркат Патриотите и да хвърлят по тях не особено точно още няколко домата и яйца. 
- Малкович, ти си МАФИЯ! Кажи КОЙ ти плати! България има избор - Европа или... Добри Войников! - извика в отговор Кирил Петков, за да мобилизира своите. 
Това изказване мигновено предизвика ответния лагер и Ангел Джамбазки захвана с патос:
- Абе, вие луди ли сте? Добри Войников е нашият Шекспир, бе!
От опозицията Иво Димчев, облечен в сюрреалистичен костюм с обемиста камбановидна пола, разпери ръце и се извиси на пръсти:
- Това е антиевропейска провокация! Аз съм за свободата да бъда себе си!
От страната на защитниците Евгени Минчев - блестящ в своя костюм като за дискотека през 80-те години на ХХ век и прическа ала Елвис Пресли - вдигна обиграно вежда и се провикна с драматична интонация:
- Боже, какво слушам! Че кой ви пречи? Някои от нас бяхме себе си още по бай Тошово време!
Нападатели и защитници продължиха надвикването с още по-силни думи, мачовско биене по гърдите и обидни жестове.
По някое време от прозорец на театъра се показа Джон Малкович, облечен с космато палто и леко разтревожен поглед. Той изгледа тълпата, обърна се към един от асистентите си и прошепна:
- Те сериозно ли пак се карат?
Асистентът го погледна притеснено и кимна.
Джон вдигна ръце с артистичен жест и се усмихна иронично:
- Това е велико! Те играят моята постановка… на улицата!

Още от автора: 

Лидерски дуел по български – това може да се окаже решението на политическата криза

Първият македонец в космоса

Доналд Тръмп и Камала Харис скараха бургаски пенсионери


В категории: Животът


Стефан МИНЧЕВ Автор
Стефан МИНЧЕВ
26
Коментара
Владислав БОНЕВ Кричим се сбогува с Георги Кузев Кричим се сбогува с Георги Кузев 14/08/2026, Петък 10:45 0
Владислав БОНЕВ Иван Христанов влиза в битката за президент Иван Христанов влиза в битката за президент 14/08/2026, Петък 10:25 0
Флагман.БГ Шок и ужас! "Евровизия" няма да е в столицата! Шок и ужас! "Евровизия" няма да е в столицата! 13/08/2026, Четвъртък 21:00 16
26
Коментара по темата
26.
Арника
20.11.2024 10:03:42
0
0
Добре,че е Малковича!!!!
Какво щеше да прави българският
театър без него?!!!! Хвала на такива
будни люде!
25.
Member1001
13.11.2024 13:39:42
0
2
Думата БЪЛГАРИН вече е натоварена с много негативи.
МОЛЯ ВСИЧКИ СЪНАРОДНИЦИ ДА ПАЗЯТ ДОСТОЙНСТВОТО НА НАШАТА НАЦИЯ.
Твърдо съм против всичко, което ни принизява и обижда.
И, моля, нека да не си изтъкваме сами слабите страни или да пишем срещу себе си, и да си оправим имиджа.
24.
Майаото
11.11.2024 21:30:05
6
5
Поздравления
Винаги ме възхищават хората с хумор.
23.
kolio
11.11.2024 19:21:39
5
9
Добре от целия свят точно тука ли трябва да прави постановки този, голямо натискане голямо нещо, не разбра ли че не го харесва никой в България
22.
Чанко
11.11.2024 17:41:48
2
11
Малкович е предложил три пиеси и шефа на театъра е избрал точно таз,пита се защо ли. Нито Щоу нито сега Малкович са знаели кво е ставало тук на Балканите при сръбско българската война. Нима на шефовете на театъра и актьорите не им е направили впечатление че Б Шоу пише една неистина че руски офицери са командвали българската войска. Айде янките не знаят но тези уж дето имат више образование театрали не им ли дойде на акъла че точно обратното, руските офицери са инструктирали сърбите и войната сърбите са я почнали подкокоросани от Русия. Тази лъжлива пиеса точно във навечерието на битките при Сливница и подписването на версайският договор е чиста провокация платена със англосаксонски пари. Между другото България е била ощитена и унижена най вече със съдействието на любимите на жълтопаветниците англосаксонски жълто Лили грозници
21.
Пълна
11.11.2024 13:24:53
4
17
Помия, ако не сте чували какво е, дайте си парите да гледате злополучната постановка на Малкович. и ако обича да се пръждосва от територията ни, да отива дето може да си разиграва коня и да сее простотия. И да не пипа нашата
,, Криворазбрана цивилизация" , изпълнена от незаменимите ни артисти навремето. Сегашните крещящи и щуращи се по сцената "артисти" да не са си помислили изобщо да се веят в някоя от ролите.
20.
Бабаитич
11.11.2024 13:10:08
9
4
Сега му е майката да се изявят незнайни драскачи.
Темата е благодатна...
19.
БРАТУЖКИМ
11.11.2024 09:55:54
20
1
ОЧАКВАЙТЕ НАСКУРO ПО ЗАДУНЙСКОЕ ТЕЛЕ ВИДЕНИЕ ПОРЕДНОТО РУСКО ОНОЖДЕНИЕ...ВСЕ ТАКААААА ДООО КРАЯ НА МОСКВАААААА....
18.
БРАТУЖКИМ
11.11.2024 09:49:15
19
0
КООООЛКО ПЪТИ ДА ПОВТАРЯМ,ЧЕ В РУСКАТА ТЕРИТОРИЯ ОКОЛО БАЛКАНА МОГАТ ДА СЕ ПОСТАВЯТ НАЙ ОТЗАД САААААМО И ЕДИНСТВЕНО ПИЕСИТЕ НА БЪРНАРД ПУТИН!!!... ПРИ ВТОРИ ПОДОБЕН СЛУЧАИ...НА ТАЯ ЗЕМЯ ЩЕ ЗАИГРАЕ БААААЛЬШООООЙ ТЕАТЪРРРРРР БЕЕЕЙЙЙ!!!...
17.
ALF
11.11.2024 09:08:42
4
10
Ало Стефчо (от рекламата), гледай си даскалъка по химия и биология.
Преиграваш с непрофесионалното си натрапване.
16.
Мария
11.11.2024 09:06:33
4
32
Абе, жълтопаветни, умнокрасиви еврогейпарадчици не разбрахте ли, че ''Криворазбраната цивилизация '' е писана за такива като вас - родоотстъпници и чуждопоклонници. Нищо общо с тази долнопробна пиеса на Шоу. Още ли не сте наясно, че това е поръчка, да се унизи държавата. Това не може да се случи в Гърция, Сърбия, Македония, Албания и др.
15.
Кую
11.11.2024 08:55:57
3
22
Сръбския краварин от индиански произход да си ЕПМ.
14.
ЩО ЗА ГЛУПОСТ?
10.11.2024 23:18:34
1
23
.............
13.
*********
10.11.2024 21:55:59
0
6
Коментарът беше изтрит от модераторите, тъй като съдържаше обидни квалификации към Флагман.бг или членове на редакционния екип.
12.
Стефчо
10.11.2024 21:43:40
5
48
Ако си чел, ще да ти е ясно, че пиесата е много далеч от Криворазбраната цивилизация. И наистина е много обидна. Това е Най страшното, ако не го разбираш
11.
така така
10.11.2024 21:06:15
6
67
Повръща ми се вече от всичко!!! Някакви пиеси където ни осмиват... Медиите единствено им пука защо е нямало полиция.... Актьорите от сутрин до вечер казват че народа е просташки и глупав а те били интелигенцията а всъщност са алкохолици и наркомани... Повръща ми се от всичките плюения по хората на които им пука за България!!! От всичките балкански страни само в България грозният либерализъм явно има успех да проникне..... Направете го това в Сърбия ... Албания... Македония...
10.
Маняка
10.11.2024 20:28:21
9
34
Откакто замряха битаците и хумора на касетки, ня бях имал достъп до такава долнопробна имитация на хумор, като този журналистически апотеоз. Сигурно ще има копейки, които ще се радват на тази нищета. Да сте живи и здрави флегманци, само нагоре и напред (или наобратно).
9.
САЧМО
10.11.2024 20:14:13
9
43
Този накадърник да си хваща пътя,че накрая ще яде винкела!
8.
Indo Real
10.11.2024 20:10:24
56
15
Пак завършени идиоти коментират. Кретеноиди, неразбрали текста. Тъпанари, които не са прочели нищо повече от етикет на евтин алкохол. Всички от партиа "Възраждане" ли сте или има и от "Величие".
Неделя е. Изкъпете се, пребройте си копейките и си лягайте.
7.
*********
10.11.2024 19:46:06
3
7
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
6.
Ха ха ха
10.11.2024 19:34:07
4
27
Ей, злобата ще го изяде малкия "режисьор"!
Изобщо не му се връзвайте, съграждани!
Черният дроб не прощава на злобата.
5.
*********
10.11.2024 19:30:41
2
11
Коментарът беше изтрит от модераторите, тъй като съдържаше обидни квалификации към Флагман.бг или членове на редакционния екип.
4.
???
10.11.2024 19:23:55
6
39
И какво очаква авторът на пошлата и "безвкусна" статия?! Аплодисменти! Браво на липсващото чувство за замисъл и ефект! Но нека да се радва авторът на остроумието си, да бъде самодоволен и самоизявен! Може пък и да успее някъде при някого!
3.
.......
10.11.2024 19:20:08
7
32
Няколко милиона мишлета,
живеят в ад под небето,
милиони трупат ДС ченгета,
а сме по всичко последни !
2.
Хачо
10.11.2024 19:17:58
5
53
След Хачивата режисура на Криворазбраната цивилизация и поколението актьори които си отидоха, надали ще има добро представление на Криворазбраната цивилизация. Малкович и него не мога да го разбера - да се занимава с неща от които не разбира
1.
И защо ?
10.11.2024 19:06:57
8
45
Защо изобщо го е писал, след като никой няма да го промете ?
Поредната глупост от този автор.
Кой плаща на тези "писатели" ?
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Иван Христанов влиза в битката за президент Иван Христанов влиза в битката за президент Лидерът на "Единение" обяви гражданска кандидатура за вота на 25 октомври и разкри, че подготовката е започнала преди 15 месеца Първан Симеонов: Бургас с Евровизия, а Стара Загора ще е Европейска столица на културата през 2032 г. Първан Симеонов: Бургас с Евровизия, а Стара Загора ще е Европейска столица на културата през 2032 г. Няма всичко да отива в града на Христо Фотев, я!?, коментира той Няма да има кътче в Бургас, което да не усети духа на Евровизия Няма да има кътче в Бургас, което да не усети духа на Евровизия Заместник-кметът каза, че това, което ще се случи, няма да е само в прекрасната зала „Арена Бургас“, а в целия град Сцената на Евровизия ще е огромна, схемите за преустройство на залата вече са готови Сцената на Евровизия ще е огромна, схемите за преустройство на залата вече са готови Шефът на „Строителство, озеленяване и енергийна ефективност“ в Община Бургас, който е участвал в изграждането на спортното бижу, ги показа „Арена Бургас“ с огромен потенциал, но са нужни реформи за най-мащабния музикален конкурс „Арена Бургас“ с огромен потенциал, но са нужни реформи за най-мащабния музикален конкурс Доказали сме, че можем да се справим, каза заместник-кметът по строителство, инвестиции и регионално развитие. Не си поставяме бариери, а ги прескачаме, подчерта тя ЦСКА оцеля в луд трилър с Макаби: Загуби с 1:3, но продължава към плейофа на Лига Европа ЦСКА оцеля в луд трилър с Макаби: Загуби с 1:3, но продължава към плейофа на Лига Европа Стефано Сенси върна червените в мача в критичен момент, а авансът от 3:0 в първата среща се оказа решаващ След голямата победа на Бургас: Министрите на туризма и на културата подкрепиха Николов за Евровизия 2027 След голямата победа на Бургас: Министрите на туризма и на културата подкрепиха Николов за Евровизия 2027 Те определиха домакинството на песенния конкурс като огромна възможност за цялата страна Анатомия на една пазарна аномалия: Защо нощувките в Бургас скочиха до небето за Евровизия Анатомия на една пазарна аномалия: Защо нощувките в Бургас скочиха до небето за Евровизия Бургас повтори сценария на Ливърпул и Малмьо още в първите 24 часа   Исторически момент: Флашмоб пред Морското казино в Бургас постави началото на отброяването до Евровизия 2027 Исторически момент: Флашмоб пред Морското казино в Бургас постави началото на отброяването до Евровизия 2027 Стотици местни жители се включиха в първото събитие по повод домакинството на града на най-големия музикален форум в Европа Divolly & Markward и HVMZA с ексклузивни дневни сетове на Bedroom Beach Divolly & Markward и HVMZA с ексклузивни дневни сетове на Bedroom Beach Световните афро хаус артисти превземат Cacao Beach на 15 и 16 август с два различни музикални сценария
НАТО свали дрон над Латвия, хиляди бяха призовани да се укрият НАТО свали дрон над Латвия, хиляди бяха призовани да се укрият Произходът и типът на безпилотния апарат засега не са обявени, няма данни и за нанесени щети Европа гори под екстремна жега: 38,1 градуса в Лондон, пожарът в Андалусия продължава да бушува Европа гори под екстремна жега: 38,1 градуса в Лондон, пожарът в Андалусия продължава да бушува Великобритания преживя най-горещия си ден от началото на годината, силните ветрове разпалват огъня в испанската провинция Waze с проблем: Сигналите за полиция и мобилни камери изчезват при част от шофьорите Waze с проблем: Сигналите за полиция и мобилни камери изчезват при част от шофьорите Оплакванията се засилиха след версия 5.22.0.2, а потребители съобщават за липсващи предупреждения и във версия 5.22.0.3 Британия полудя - зевзек с кофа за боклук на главата събра 20% подкрепа за депутат Британия полудя - зевзек с кофа за боклук на главата събра 20% подкрепа за депутат Въпреки че откровено се подиграфа на избирателите, ексцентричен комик, нарекъл себе си граф Бинфейс събира огромна подкрепа Край на смяната през 2 години: Нови европейски правила ни връщат към ремонта на старата техника Край на смяната през 2 години: Нови европейски правила ни връщат към ремонта на старата техника От 31 юли 2026 г. потребителите в ЕС получиха по-дълга гаранция, достъпни резервни части и специална онлайн платформа за сервизи. Бургас го направи! Спечелихме домакинството на Евровизия 2027 г. (ВИДЕО) Бургас го направи! Спечелихме домакинството на Евровизия 2027 г. (ВИДЕО) Започва подготовка за най-мащабното музикално събитие в историята на града Путин стъпи на Итуруп, Токио отвърна с остър протест Путин стъпи на Итуруп, Токио отвърна с остър протест Япония отново предяви претенции към спорните острови, а визитата на руския президент изостри десетилетния териториален спор Украйна върна 118,5 кв. км, Зеленски обяви 26 освободени села Украйна върна 118,5 кв. км, Зеленски обяви 26 освободени села Украинският успех е значителен за конкретния сектор, но общият териториален баланс от началото на годината според DeepState все още остава в полза на Русия Красимир Коев получи 5 години затвор във Великобритания за оръжие, което печатал на 3D принтер Красимир Коев получи 5 години затвор във Великобритания за оръжие, което печатал на 3D принтер Случаят с 35-годишния мъж има пряка бургаска следа - само преди два месеца ГДБОП проведе в Бургас първата у нас акция срещу производство на т.нар. оръжия-призраци Z мафията превзема Европа: Наема 15-годишни убийци за 160 паунда и показва престъпленията в TikTok Z мафията превзема Европа: Наема 15-годишни убийци за 160 паунда и показва престъпленията в TikTok The Sun разкрива новото лице на турския ъндърграунд - Далтън и конкурентните банди вербуват бедни тийнейджъри, пращат ги с автомати срещу мишени и разширяват влиянието си към туристически райони във Франция, Испания и Италия
Бойко Борисов Бойко Борисов Вие сте прост народ и аз съм прост, затова се разбираме Виц на деня Виц на деня - Брат, вчера видях един твой двойник?
- Така ли? Прилича ли много на мен?
- Не, ама ходи с жена ти!
Виц на деня Виц на деня Ревност:
- Защо не ми вдигаш телефона?!?
- Къпах се...
- Защо се къпеш като няма да се виждаме?!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Любов е, когато си забравил за рождения й ден и все още си жив!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори