×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Слънце и до цели 18 градуса днес
  • КЗК откри до 90% надценки в хранителни магазини
  • Нападнаха и ограбиха 96-годишен дядо в София, след като взел пенсията си
  • Серия от атаки срещу кораби в Персийския залив, контейнеровоз е ударен край ОАЕ
  • След скока на цените: Френски шофьори пътуват до съседни държави, за да зареждат по-евтино гориво
  • Българските и гръцките ВВС ще проведат съвместни тренировъчни полети
  • Реал Мадрид сгази Манчестър Сити, ПСЖ вкара 5 на Челси
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Бунт в Каблешково срещу създаването на кариера! Протестиращи се заканиха, че ще станат партизани


Бунт в Каблешково срещу създаването на кариера! Протестиращи се заканиха, че ще станат партизани
Ще правим партизанлък с пушки, заплаши белокос мъж, а други негови съграждани обявиха, че ако все пак министерството не се вслуша в гласа им, ще спират с телата си камионите
04 Ноември 2024, Понеделник, 08:22 ч.
Автор: Михаил ДИМИТРОВ

Жителите на града поискаха вместо да бъде рушен историческия връх, който носи златния век на България, да се изгради паметник като на Шипка

Каблешково въстана срещу държавата. Стотици борбени мъже и жени излязоха тази сутрин на улицата, за да протестират срещу идеята на Министерството на енергетиката за създаване на каменна кариера на хълма, от който започва златния век на България. 

„Точно от този връх тръгват войските на цар Симеон и след това страната ни е хегемон на Балканския полуостров. Трябва да се изгради паметник като този на Шипка“, каза пред бТВ Александър Камчелиев.

„Трябва да се изгради паметник като този на Шипка. Това е историята на България, а ние продължаваме да рушим. Докога ще правим това, без да градим?“, пита той.

В Каблешково ще се проведе местен референдум за и против създаването на кариера

„Опасенията ни са свързани с това, че ще се вдига много прах, а къщите ни ще се напукат. Домовете ни ще станат непригодни за живеене. Искаме да си запазим родното място и природата“, подчерта мъжът.

Готови сме на всякакви крайности, каза пък друг от анкетираните, след като кореспондентът Лора Стаматис изтъкна, че хората се канят да спират камионите с телата си.

„Тук са излизали партизаните. Ще правим партизанлък с пушки“, обяви друг от протестиращите. 

За бунт заговори и водещият на „Тази сутрин“ Златимир Йочев. Протестиращите събират подписка и подготвят референдум срещу концесията, уточни той. Находището е на метри от жилищната зона, а оттам минава и водопроводът, който снабдява с питейна вода Слънчев бряг, поясни колежката му Мария Цънцарова.

„Буквално ври и кипи в Каблешково, откакто стана публично известно намерението да се изгражда каменна кариера. Наблизо се намира хълма, към който дружеството, регистрирано в София, проявява интерес“, каза пък Лора Стаматис.

Според инвестиционното намерение, постъпило в Министерството на енергетиката, участъкът, избран за изграждането на кариера, се простира на площ от близо 380 декара.

„Това е един исторически връх, на който всички оператори имат антени. Под него се намира резервоара на Каблешково, където водата от язовир „Камчия“ се тласка с помпи и идва в нашите домове. Наблизо минава и тръбопровода за Бургас, както и за Слънчев бряг. Там е и пътят за Варна. Има и земеделска земя. Мисля дори, че е защитена от Натура 2000. Тук е и пътят на прелетните птици“, каза пък Димитрина Аргирова. 

„Вижте колко са близо къщите, а по тази улица ще минават тежките камиони, за да изнасят големите камъни. Какво ще стане с хората?“, попита тя, показвайки пред камерата на бТВ карта. 

„Тук има един квартал, където живеят ромите. Когато поставят въпроса да се разшири малко мястото, на което да построят къщите си, за да не са толкова гъсто населени, им се казва, че това е горски фонд. А мястото, където ще е каменната кариера не е ли? Най-хубавата гора е там“, изтъкна Аргирова. 

„Това беше гол хълма, но Горско стопанство – Несебър го превърна в борова гора“, припомня тя. 

„Това, с което най-много може да се гордее България, заради което и чужденците казват, че са влюбени в родината ни, е красивата природа. Господ ни я е дал. Кои сме ние, че да се месим в Божиите дела?“, попита пък Георги Топчийски. 

Той издигна плакат с надпис „Разрушена природа? Не, не!“, а Статис каза, че е женен за германка. 

“Второто важно нещо е свързано с туризма, а това, което се случва, е срещу него. Още по-съществени са интересите на хората тук. Аз съм нов каблешковец и искам да има мирно, хубаво и спокойно място. Да си ходят тези хора, и да не се връщат!“, каза още Топчийски.

Страховете на хората са оправдани, защото постоянно ще има взривове, каза кметът на Каблешково Ивайло Иванов

Кметът на Каблешково Ивайло Иванов пък припомни, че на общоградското събрание се взеха две важни решения. Едното е за иницииране се подписка. „Събрани са около 1500 подписа в петък. Днес ще взема останалите. Надявам се да са над 2000. Ще са номерирани и с протокол от събранието ще ги изпратим на Министерството на енергетиката като отговор на запитването“, добави той.

„На събранието се реши да се проведе и местен референдум с въпрос да има ли кариера или не. Страховете на хората са оправдани, защото постоянно ще има взривове, а камионите дори и празни тежат около 25 тона. Пълни са около 50-60 т. Инфраструктурата ще бъде тотално разрушена“, коментира градоначалникът.  

Община Поморие също изрази отрицателно становище, каза пък Лора Стаматис. 


В категории: Поморие


Михаил ДИМИТРОВ Автор
Михаил ДИМИТРОВ
21
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Отвориха три безплатни магазина Отвориха три безплатни магазина 12/03/2026, Четвъртък 09:23 0
Тервел ИЛИЕВ Слънчево време на 12 март Слънчево време на 12 март 12/03/2026, Четвъртък 07:34 0
21
Коментара по темата
21.
Банево
23.06.2025 08:53:55
0
0
Спасите Банево от незаконната кариера!
20.
Каблешков
06.11.2024 19:28:03
0
0
Какво прави старата директорка на градината там. И тя на протеста
При нея градината беше много добре
19.
Владимир Маринов -продажникът
05.11.2024 08:52:35
0
2
Владимир Маринов, който с лека ръка обрича на унищожение най-високия връх в източната част на Стара планина дали е чувал за Златния век от историята на България и знае ли за Цар Симеон, чиято славна войска на 20-ти август 917г. в тъй наречената битка при Ахелой започва точно от този връх Биберна едно от най-значимите сражения в историята на Родината ни и успехът в него превръща България в хегемон на Балканския полуостров? Как смята дали съхранението на природата и биоразнообразието, историята и народа на най-старата държава в Европа не са по-важни от временните финансови интереси на фирма управлявана от лице със съмнителна репутация?
18.
*********
04.11.2024 15:16:11
1
4
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържа недоказуеми твърдения, касаещи конкретни личности.
17.
Корупция!!!
04.11.2024 14:53:42
0
9
2008 година е фирмата е възложила на РИОСВ - Бургас доклад по ОВОС за тази кариера и оценката е, че тя ще има трайни негативни последици за околната среда. Няколко параграфа са , не са един-два...какво движи и как движи Дерменджиев е ясно, ами няма кой да тръгне по пътя на парите. ИНТЕРЕСНО МИ Е ДАЛИ Е ПРАВЕНА НОВА ОЦЕНКА ОТ РИОСВ , КОГА И ДАЛИ ВЕЧЕ СТАНОВИЩЕТО Е ПОЛОЖИТЕЛНО
16.
Така като стане глас има народа в Каблешково.
04.11.2024 14:04:37
0
11
Фирмата-инвеститор категорична пред Искра.бг, че няма да се откаже сама от кариерата в Каблешково

Варненската фирма "В И А-СТРОЙ" ЕООД е компанията, която предизвика огромно обществено недоволство с инвестиционното си намерение за изграждане на каменна кариера в Каблешково
Николета Стойчева -
04 ноември 2024 | 12:07:50
1
57
Сподели
Ангел Дерменджиев е собственик на фирмата, която искра да направи кариерата в Каблешково
Ангел Дерменджиев

Варненската фирма „В И А-СТРОЙ“ ЕООД е компанията, която предизвика огромно обществено недоволство с инвестиционното си намерение за изграждане на каменна кариера в Каблешково. Както Искра.бг ви информира в поредица свои статии днес се проведе протест на местните жители. Той идва броени дни след проведеното обществено обсъждане миналата седмица. По случая е стартирана и подписка, в която вече са се включили близо 2000 души.

Намерението на фирмата-инвеститор е да вземе на концесия находище, което се намира в участъка „Малка биберна-юг“. Идеята е там да бъде изградена кариера за добив на строителни материали.

Часове след протеста тази сутрин Искра.бг единствена успя да се свърже със собственика и управител на варненската фирма-инвеститор Ангел Дерменджиев. Той бе лаконичен в своя коментар, като обяви, че са входирали всички документи, както е по закон. На неколкократните въпроси на Искра.бг дали ще се откаже сам от своето инвестиционно намерение за изграждане на каменна кариера той бе категоричен:

„Ние мисля, че си движим документално всичко! Не знам какво напрежение?!“

„Какво повелява законът. Каквото предвижда законът, така ще действаме. Всичко си е входирано по надлежния ред. Ако има недоволство и законът казва, че там не трябва да бъде направено нищо, то няма да бъде направено!“

Дерменджиев посочи още, че институциите са тези, които ще решат дали да дадат зелена светлина на проекта за кариера за добив на строителни материали в Каблешково, или не. За момента подобно разрешение не е дадено. Освен това жителите на засегнатото населено място обмислят да инициират и местен референдум, на който да се произнесат по въпроса.

Специалисти твърдят, че ако наистина в Каблешково бъде изградена каменна кариера, последиците за града и за село Медово могат да бъдат фатални. Местните от своя страна са категорични, че е застрашено тяхното здраве и няма да допуснат реализирането на това инвестиционно намерение. Така всичко оттук-нататък е в ръцете на отговорните институции. Те са тези, които трябва да решат дали да позволят реализирането на проекта, или да се съобразят с волята на хората.
15.
Бай х
04.11.2024 13:27:53
1
13
Тоз дето е взел рушвета да не бърза да го харчи.
14.
ДАА
04.11.2024 13:06:06
2
16
Браво на хората от Каблешково.
Живущите в кв.Банево,Бургас да вземат пример от тях. Защото кариерата в Банево, която действа с незаконно продължаване на несъществуваща концесия (по решение, взето на 30.12 преди 5 или 6 години от кабинета Борисов) отстоява не на 400 метра от къщите,както е в Каблешково, а е буквално до дворовете на къщите,които граничат с кариерата. Но жителите на Банево кротуват,защото Община Бургас стои зад тази кариера и насъсква 10-15 човека, които работят там ,но са много нагли и гласовити, да дават отпор на хората,които искат тази кариера да бъде премахната - заради постоянните взривове и неспиращата колона от камиони,които преминават покрай болница и санаториуми на Минералните Бани.
13.
*********
04.11.2024 12:23:04
1
6
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
12.
Банево
04.11.2024 12:19:37
0
21
А баневските заспали марули кога?
11.
Каблешковски битак
04.11.2024 12:19:22
7
9
Инфраструктурата ще бъде тотално разрушена“, коментира градоначалникът.
-------
То па една инфраструктура в Каблешково...
10.
*********
04.11.2024 11:36:38
2
10
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържа недоказуеми твърдения, касаещи конкретни личности.
9.
ми те са
04.11.2024 10:28:57
24
9
такива.....един каблешковлия,няма свестен....хвани единия...удри другия.....помияри на ЕН-та степен...

до 8
8.
Най убуу
04.11.2024 10:13:58
6
9
Да.станат педрази
7.
Асфалт Чакълчов
04.11.2024 09:29:07
1
33
Преместете хълма в Банево.Тук ще ви посрещнат с хляб и сол . За жителите на Ветрен и Банево,мръсният въздух и преминаващите камиончета са еликсир.Оле,олее
6.
Ветрен
04.11.2024 09:17:56
0
42
Ветрен писта за камиони!!!!А имаме минерална вода и санаториуми..няма такава държава!!!
5.
Кой
04.11.2024 09:07:27
1
35
Кой е инвеститорът ?
Защо не напишете, кой разбуни суховете ?
4.
Партизан Митко Войвода
04.11.2024 09:07:22
1
19
Еврейте Аушвец на балканите ли ше праят там

Ша им изпадат къщите от машините на ората
3.
123
04.11.2024 09:02:35
6
10
ne pravete nikakav referendum,tova e greshka..polovinata ot grajdanite shte se prodadat
2.
banevo
04.11.2024 09:01:05
2
52
борете се до последно,да не заприличате на квартал ВЕТРЕН И БАНЕВО
1.
ОТРЯД НАРОДЕН ЮМРУК
04.11.2024 08:42:41
7
25
Лъсков с картечницата,ша ва разстреля....помияри....
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Невероятната история на Стойне Шопски - българинът, който арестува Карлос Чакала и бе изхвърлен от МВР Невероятната история на Стойне Шопски - българинът, който арестува Карлос Чакала и бе изхвърлен от МВР Уникален разказ от Свиленград връща към една от най-странните истории от Студената война Ако смятате, че в Слънчев бряг е зле, по-добре идете в Копакабана! (ВИДЕО/СНИМКИ) Ако смятате, че в Слънчев бряг е зле, по-добре идете в Копакабана! (ВИДЕО/СНИМКИ) Нe е останала и песъчинка от елита по терасите на класните хотели и от знойните тела на красавици по плажа Колко човека може да приюти "подземния Бургас", ако тук избухне война Колко човека може да приюти "подземния Бургас", ако тук избухне война За населението в най-големия жилищен компекс „Меден рудник”, който е с около 80  хил. жители, има само едно скривалище - под ОУ „Елин Пелин”. Другото най-близко е чак под металургичния завод край Дебелт Легендарното заведение „Гролш“ на входа на Морската градина търси нов собственик. Мераклии има Легендарното заведение „Гролш“ на входа на Морската градина търси нов собственик. Мераклии има Продава се само конструкцията, масите, столове и оборудването - за земята има търг в Общината на всеки пет години  Брокер „изби рибата" в Слънчев бряг: Продава апартамент с бонус „Мерцедес“ Брокер „изби рибата" в Слънчев бряг: Продава апартамент с бонус „Мерцедес“ Дали пазарът в Слънчев бряг вече започва да прелива от имоти, чиито собственици търсят изход на всяка цена, или някой просто е решил да се раздели и със стария си автомобил покрай продажбата, остава загадка Енергиен експерт към партиите: Разрешете износа на бургаската рафинерия, за да паднат цените Енергиен експерт към партиите: Разрешете износа на бургаската рафинерия, за да паднат цените Естествено, че „Литаско“ ще заведе дело и това е резултат от абсолютно неразбиране на макроикономическите процеси, коментира той Ива Екимова: "Срещнах любовта“ Ива Екимова: "Срещнах любовта“ Пиарката благодари за поздравите за рождения си ден и публикува снимки от почивка, сред които и кадър с новия мъж в живота ѝ Отлив на израелски туристи в Банско след ескалацията на конфликта в Близкия изток Отлив на израелски туристи в Банско след ескалацията на конфликта в Близкия изток Хотели в зимния курорт отчитат анулации на резервации, а част от гостите удължават престоя си заради отменени полети Ф-Студио: Веси Бонева за живота в Бургас, любовта и мястото на жените в модерния свят Ф-Студио: Веси Бонева за живота в Бургас, любовта и мястото на жените в модерния свят Живеем във времена, в които всеки може да бъде всичко. Ние, жените, имаме цялата възможност да мислим за своите стремежи, за своите мечти и свобода да създаваме своята реалност, казва певицата Положителна развръзка за 9-месечните близнаци от кардиологична болница Положителна развръзка за 9-месечните близнаци от кардиологична болница Малките момченца, който бяха изоставени от майка си ще бъдат отглеждани в компанията на още едно дете
Тръмп се отметна за убийството на 171 момичета с „ирански“ Томахоук Тръмп се отметна за убийството на 171 момичета с „ирански“ Томахоук „New York Times“ потвърждава, че децата на възраст от 6 до 11 години са погубени с американска крилата ракета  Иран след заплахите на Тръмп: Гответе се за 200 долара за барел Иран след заплахите на Тръмп: Гответе се за 200 долара за барел Ислямската република отваря Ормузкия проток, но само за държавите, които експулсират посланиците на САЩ и Израел Състоянието на Тейлър Суифт достигна 2 млрд. долара Състоянието на Тейлър Суифт достигна 2 млрд. долара Певицата е сред най-богатите знаменитости в света, а ръстът идва основно от музика, турнета и стойността на каталога ѝ Тръгна по същество на делото срещу пернишките садисти Габриела и Красимир Тръгна по същество на делото срещу пернишките садисти Габриела и Красимир Двамата са обвиняеми за жестокост и причиняване на смърт на животни. Случаят предизвика протести в Перник и други градове в страната Краста плъзна в Европа Краста плъзна в Европа Преживяхме ад, жалват се пациенти във Великобритания, където случаите растат главоломно Бахрейн изведе всичките си самолети зад граница Бахрейн изведе всичките си самолети зад граница Летището на малката държава е редовно мишена за иранските ракети и дронове Педро Санчес призова за премахване правото на вето в ООН Педро Санчес призова за премахване правото на вето в ООН Той нарече сегашната структура на световната организация „блокирана и остаряла“ Те и в съня си мечтаят да го гледат: Как в КНДР отразяват вожда Ким (ВИДЕО) Те и в съня си мечтаят да го гледат: Как в КНДР отразяват вожда Ким (ВИДЕО) Залата се тресе, всички реват – репортажът на Централната корейска телевизия е като евангелска молитва, завършваща с транс  Второ девическо училище е засегнато при удар в Иран Второ девическо училище е засегнато при удар в Иран Сграда в Хомейн е поразена при атака срещу полицейски сили, а данни от отворени източници и снимки от мястото насочват към нов случай с щети по учебен обект Лоша поличба или случайност: "Рибата на Страшния съд" изплува на плаж в Мексико Лоша поличба или случайност: "Рибата на Страшния съд" изплува на плаж в Мексико Редкият случай в Кабо Сан Лукас привлече внимание заради фолклора около вида на рибите гребци, но научните данни не подкрепят връзка между появата му и бъдещи бедстви
Виц на деня Виц на деня - Скъпа, чувствам се странно когато правим с*кс! Един път ми е топло, друг път - студено!
- Ами единият път е през Юни, а другият през Януари!
Виц на деня Виц на деня - Ау, колко готино ви е облякла мама с еднакви костюмчета! Да не сте близнаци?
- Госпожо, излезте от автомобила и си дайте документите!
- Да скъпи!
- Хайде миличка да направиш и за мен едно!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Политиката е като художествената гимнастика - обръчи от фирми, рязане на ленти, подхвърляне на топката, програма с медии и съчетание с бухалки!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори