×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Най-пухкавите и меки питки по рецептата на баба


23 Октомври 2024, Сряда, 20:40 ч.
Автор: Флагман.бг

Има малка тайна, която трябва да се спазва

Винаги съм обичала всякакви печива, но някак си не успях да се справя с месенето. Тестото или ставаше твърде твърдо или гумено, така че колкото и да се стараех, не бях доволна от резултата, или пък бе толкова меко, че буквално се разливаше при печене. Това беше до деня, в който баба ми разкри тайната на най-пухкавото тесто. Каза ми:

„Каквото и да правиш от тесто, кифлички, погача, баница…, винаги слагай лъжица оцет в сместа. Дори и да няма мая, всичко ще стане на мехурчета, а с мая ще е меко като душичка“. И оттогава редовно готвя според нейните съвети и няма по-добри от моите печива. Ето какво ви трябва за най-пухкавите и меки питки:

2 чаши хладко мляко (400 мл)
1 пакетче суха мая (10 г)
2 малки лъжички захар (16 г)
1 яйце + 1 белтък
2 малки лъжички оцет 9% (12 мл, може винен, ябълков, бял)
550 гр. брашно или колкото е необходимо
1 ч.л. сол
50 гр. размекнато масло + 150-200 гр. масло за намазване на тестото
За намазване на печените изделия:
1 жълтък + 1 супена лъжица мляко и сусам за поръсване
Начин на Приготвяне:
Млякото се загрява до хладко, след което се изсипва в по-дълбок съд, в който да се замеси тестото. Добавете захарта и маята, след което разбъркайте, докато се разтворят в млякото. След това добавете едно цяло яйце и един белтък (жълтъка запазете за по-късно), предварително поставени на стайна температура.

Добавете оцета и разбъркайте добре с бъркалка, докато съставките се смесят. След това започнете постепенно да добавяте брашното, смесено със солта. Разбъркайте с лъжица или шпатула, докато се поеме цялата течност. Трябва да се получи меко тесто, което леко лепне по ръцете.

Добавете 50 г масло, размекнато на стайна температура, след което бавно омесете тестото на ръка, докато маслото попие в него и стане гладко и нелепнещо. Намажете купата с олио, сложете вътре тестото и го покрийте с фолио и кърпа, след което го оставете да втасва 50-60 минути или докато утрои обема си.

Изстискайте с ръка въздуха от втасалото тесто, без да го месите, след което го изтръскайте върху работен плот и с длани го разтегнете на голяма кора. Меко е и се разтяга лесно (затова не е нужно да го точите). Щом получите голяма правоъгълна кора, намажете цялата повърхност с размекнато масло.

Започнете с прегъване на тестото като за бутер тесто: първо прегънете от едната страна, после от другата и когато получите дълъг правоъгълник, прегънете напречно като книга, докато получите квадрат. При разточване намажете всяка нова повърхност с масло и разтеглете допълнително с длани.

След като имате квадрат, разточете го отново на голяма кора, след което го нарежете на 16 части.

От всяко квадратче оформете топка, като дърпате ъглите към центъра, сякаш ги защипвате, след което топките се нареждат в голяма тава, застлана с хартия. Оставете ги покрити да починат 10-20 минути.

През това време включете фурната да загрява на 180 градуса. Разбийте жълтъка с една супена лъжица мляко, след което намажете хлебчетата отгоре с кухненска четка. поръсете ги със сусам или семена по избор. печете ги за 20-25 минути или докато се зачервят приятно.


В категории: Вкусно


Коментари
Убиха американски турист
Убиха американски турист 15/10/2025, Сряда 20:20 4
Тервел ИЛИЕВ Почина легендарен певец Почина легендарен певец 15/10/2025, Сряда 18:33 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Задава ли се вълна от оставки заради кризата във властта Задава ли се вълна от оставки заради кризата във властта БСП ще жертва доц. Киселова и Гуцанов, а след като Борисов намекна, че и Даниел Митов трябва да си ходи, се очаква чистка на областни управители и шефове на полицията  Бургазлийка с инвалидна количка мечтае за рампа, бездушни съседи й пречат Бургазлийка с инвалидна количка мечтае за рампа, бездушни съседи й пречат Тя живее като затворник в собствения си дом и не може да се възползва от програмата за достъпност, защото е нужно съгласието им Защо стачкува властта? Остава Борисов и Пеевски да се разберат кой ще е премиер Защо стачкува властта? Остава Борисов и Пеевски да се разберат кой ще е премиер Лидерът на ГЕРБ вярва, че ако седне в креслото на Росен Желязков, ще намалеят силите на колегата му от ДПС-НН да изсмуква кадри от най-голямата партия, коментира Кутев Иво Сиромахов с реакция след нападки към Насар Иво Сиромахов с реакция след нападки към Насар Писателят защити спортиста Царево на финалната права за МБАЛ, кметът сключва договор с корейско-българската компания за инвестицията Царево на финалната права за МБАЛ, кметът сключва договор с корейско-българската компания за инвестицията Съветниците ще му делегират правомощия за подписване на контракт с фирмата “Наму Инвест” ООД Община в Бургаска област задейства BG Alert, тревога за цялото Южно Черноморие Община в Бургаска област задейства BG Alert, тревога за цялото Южно Черноморие В Царево следят ситуацията с повишено внимание Голям пожар в Перник, горят складове на завод „Стомана“ Голям пожар в Перник, горят складове на завод „Стомана“ Хората са притеснени, димна завеса им скрила слънцето  44-годишен българин направи невероятен гаф зад волана 44-годишен българин направи невероятен гаф зад волана Кара мъртво пиян и катастрофира Ето кога стартира ремонтът на пътя от кв. Сарафово към Бургас Ето кога стартира ремонтът на пътя от кв. Сарафово към Бургас От фирмата строител са заявили, че до дни ще са на терен БГ паспортът равен по сила на американския БГ паспортът равен по сила на американския Отключва почти толкова врати към други държави, сред най-желаните е
Зидан посочи тримата си любими футболисти, имената са много интересни Зидан посочи тримата си любими футболисти, имената са много интересни От сегашните играчи Зеленски лиши кмета на Одеса от украинско гражданство Зеленски лиши кмета на Одеса от украинско гражданство Украинските служби за сигурност обвиниха Труханов, че има руско гражданство и „притежава валиден международен паспорт на агресорската страна“ Екип на СЗО е бил атакуван в Украйна по време на мисия Екип на СЗО е бил атакуван в Украйна по време на мисия Въпреки нападението, камионите са доставили консумативи Почина турският журналист, ранен при нападение в Истанбул Почина турският журналист, ранен при нападение в Истанбул Хакан Тосун се лекуваше в интензивно отделение Как се прави турският кашкавал на конци Как се прави турският кашкавал на конци Това сирене е не само вкусно, но и истински символ на изкуството на млекарството в Турция Това е най-добрата рецепта за кисели краставички Това е най-добрата рецепта за кисели краставички Рецептата не е никак сложна, но знайте, че методът на приготвяне е по-различен 7 месеца след огнения ад в Кочани почина още един от членовете на ДНК 7 месеца след огнения ад в Кочани почина още един от членовете на ДНК Панчо е 63-aта жертва на пожара, разразил се в следствие на фойерверки по време на концерта в дискотеката „Пулс” на 16 март Британка избра да роди в дома си и...умря Британка избра да роди в дома си и...умря Майката се почувствала неподкрепена от акушерите при раждането на първото й дете Защо тази държава не пусна футболистите си в квалификациите за Световно първенство Защо тази държава не пусна футболистите си в квалификациите за Световно първенство Има масови бягства  Мъж и дете починаха при корабокрушение в близост до Родос Мъж и дете починаха при корабокрушение в близост до Родос 19  са спасени при операция на бреговата охрана  
Бойко Борисов Бойко Борисов Една година крепихме държавата, резултатът е шести Виц на деня Виц на деня - Мамо, този чичко е плешив!
- Шшшт... тихо, че ще те чуе!
- Защо? Той не знае ли?
Виц на деня Виц на деня - Муцка, вярно ли е, че си се омъжила за депутат?
- Да!
- И как е?
- Не съм много доволна!
- Защо?
- Цяла вечер обикаля около леглото, маха с ръце и ми разправя, колко ще ни е хубаво в леглото!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Дядо казваше:
- Кел файда, че е до коляното на мъжа, като не му е до пъпа!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори