Най-пухкавите и меки питки по рецептата на баба
Има малка тайна, която трябва да се спазва
Винаги съм обичала всякакви печива, но някак си не успях да се справя с месенето. Тестото или ставаше твърде твърдо или гумено, така че колкото и да се стараех, не бях доволна от резултата, или пък бе толкова меко, че буквално се разливаше при печене. Това беше до деня, в който баба ми разкри тайната на най-пухкавото тесто. Каза ми:
„Каквото и да правиш от тесто, кифлички, погача, баница…, винаги слагай лъжица оцет в сместа. Дори и да няма мая, всичко ще стане на мехурчета, а с мая ще е меко като душичка“. И оттогава редовно готвя според нейните съвети и няма по-добри от моите печива. Ето какво ви трябва за най-пухкавите и меки питки:
2 чаши хладко мляко (400 мл)
1 пакетче суха мая (10 г)
2 малки лъжички захар (16 г)
1 яйце + 1 белтък
2 малки лъжички оцет 9% (12 мл, може винен, ябълков, бял)
550 гр. брашно или колкото е необходимо
1 ч.л. сол
50 гр. размекнато масло + 150-200 гр. масло за намазване на тестото
За намазване на печените изделия:
1 жълтък + 1 супена лъжица мляко и сусам за поръсване
Начин на Приготвяне:
Млякото се загрява до хладко, след което се изсипва в по-дълбок съд, в който да се замеси тестото. Добавете захарта и маята, след което разбъркайте, докато се разтворят в млякото. След това добавете едно цяло яйце и един белтък (жълтъка запазете за по-късно), предварително поставени на стайна температура.
Добавете оцета и разбъркайте добре с бъркалка, докато съставките се смесят. След това започнете постепенно да добавяте брашното, смесено със солта. Разбъркайте с лъжица или шпатула, докато се поеме цялата течност. Трябва да се получи меко тесто, което леко лепне по ръцете.
Добавете 50 г масло, размекнато на стайна температура, след което бавно омесете тестото на ръка, докато маслото попие в него и стане гладко и нелепнещо. Намажете купата с олио, сложете вътре тестото и го покрийте с фолио и кърпа, след което го оставете да втасва 50-60 минути или докато утрои обема си.
Изстискайте с ръка въздуха от втасалото тесто, без да го месите, след което го изтръскайте върху работен плот и с длани го разтегнете на голяма кора. Меко е и се разтяга лесно (затова не е нужно да го точите). Щом получите голяма правоъгълна кора, намажете цялата повърхност с размекнато масло.
Започнете с прегъване на тестото като за бутер тесто: първо прегънете от едната страна, после от другата и когато получите дълъг правоъгълник, прегънете напречно като книга, докато получите квадрат. При разточване намажете всяка нова повърхност с масло и разтеглете допълнително с длани.
След като имате квадрат, разточете го отново на голяма кора, след което го нарежете на 16 части.
От всяко квадратче оформете топка, като дърпате ъглите към центъра, сякаш ги защипвате, след което топките се нареждат в голяма тава, застлана с хартия. Оставете ги покрити да починат 10-20 минути.
През това време включете фурната да загрява на 180 градуса. Разбийте жълтъка с една супена лъжица мляко, след което намажете хлебчетата отгоре с кухненска четка. поръсете ги със сусам или семена по избор. печете ги за 20-25 минути или докато се зачервят приятно.
Заподозреният за тройната трагедия в Угърчин сменял два пъти дрехите си
Беларус обвини външни сили в опит да я въвлекат във войната в Украйна
Голям астероид преминава близо до Земята в събота
Над дузина медали от международни турнири за СК "Бушидо"-Несебър
От Chambao до Hells Kitchen: какво не бива да пропускаш в Бургас до края на юни
Промени: Трудовият стаж вече ще се изчислява по часове, а не по дни
Румъния направи първа крачка към закон за обединение с Молдова
България остава сред най-евтините държави в Европа... според европейците
Гърция върна на Египет древни статуетки, открити случайно в контейнер за боклук в Атина
ДАРА ще участва в кампания на Министерството на туризма за представяне на България пред света
Айтоският стрелец Иван Георгиев спечели бронз на националния турнир - влезе във финалната шестица за състава на България
Цигарите поскъпват от август, след това и от март догодина
