Погачата на фунийки от баба Златка – топ рецептата у дома
Приготвя се просто, а вкусът е невероятен
Тази Погача на фунийки е толкова вкусна, че я правя 2-3 пъти седмично и ни се яде всеки ден! Рецептата е на баба ми Златка, която беше страхотна кулинарка. Приготвя се просто, а вкусът е невероятен.
Може да се приготви в солен и сладък вариант. Този път я направихме сладка, със стафиди. Ето какво ви трябва:
Погача на фунийки по рецепта на баба Златка
Продукти:
250 мл топло/хладко мляко
1 супена лъжица заквасена сметана
1/2 чаена лъжичка сол
30 г захар
10 г суха мая
1 яйце със стайна температура
100 мл олио
Разбийте с ръчна бъркалка, за да разтворите съставките. След това започнете постепенно да добавяте:
450-500 г брашно
Първо се разбърква с лъжица, а след това се замесва на ръка. Трябва да е меко и да се отделя от стените на купата.
Намаслете го и го оставете в съда да втасва покрито за 30 минути или докато удвои обема си. През това време пригответе пълнежа:
За плънката:
180 гр. сметана/младо (несолено) сирене
2 супени лъжици захар
1 супена лъжица нишесте
70 гр. стафиди
Разбъркайте и оставете настрана, докато работите с тестото:
Втасалото тесто се премесва внимателно и се разделя на 9 равни части.
Оформете топчета и ги покрийте с торбичка да починат 10-15 минути.
В отделна купа смесете:
2 супени лъжици захар
2 супени лъжици брашно
50 г маргарин/масло
Разбъркайте с пръсти до получаване на „трохи“. Дръпнете настрана, след което започнете да обработвате топките тесто:
Вземете една топка и я разточете с точилка на тънка кора. Намажете цялата повърхност на кората с разтопено масло/маргарин или олио.
След това сгънете наполовина и притиснете краищата с пръсти. Поставете лъжица пълнеж в единия ъгъл, а след това в другия ъгъл.
Затворете плънката с тестото и притиснете с пръсти, за да се затвори добре, след което продължете да загъвате двете страни, докато двете фунийки се срещнат.
Направете това с осемте топки, като последната напълнете с пълнеж и оформете на топка.
Наредете ги в кръгла тава, застлана с хартия за печене, като цвете с топката в средата. Покрийте погачата с плик и я оставете да втаса на топло място за около 20 минути или докато удвои обема си.
За намазването смесете:
1 жълтък
1 супена лъжица прясно мляко
Намажете погачата отгоре, след което я поръсете с трохите от маслото, захарта и брашното. Печете в предварително загрята фурна на 170 градуса за 25-30 минути.
Арестуваха китайски шпионин в София
Платната отново изпълват Бургаския залив: Регата „Черноморец Бургас 2026“ се завръща
Ранен мъж е арестуван за убийство след смъртоносно намушкване край Crystal Palace
Тръмп: Войната в Украйна можеше да приключи за ден, ако руските танкове бяха останали на магистралата към Киев
Добрата екипировка не спасила туристката в Пирин, кучето ѝ насочило спасителите
Прочистване или брутален шантаж? Адв. Екимджиев взриви ефира с истината за СРС-тата в съдебната система
Екшън край Поморие: Сливналия с 1,53 промила алкохол в кръвта се заби в мантинелата
Спипаха рецидивист от Свети Влас за грабеж в Слънчев бряг
Ултиматумът на Зеленски към Минск: Спрете руските ретранслатори или ние ще го направим!
Дневен хороскоп за 22 юни 2026: Късмет за Рибите и Рака
Иран се оттегли от преговорите за мир със САЩ, след като Тръмп заплаши, че „ще ги взриви от бой“
Когато приятелството стане интимно: 5 съвета как да не го развалиш
