Погачата на фунийки от баба Златка – топ рецептата у дома
Приготвя се просто, а вкусът е невероятен
Тази Погача на фунийки е толкова вкусна, че я правя 2-3 пъти седмично и ни се яде всеки ден! Рецептата е на баба ми Златка, която беше страхотна кулинарка. Приготвя се просто, а вкусът е невероятен.
Може да се приготви в солен и сладък вариант. Този път я направихме сладка, със стафиди. Ето какво ви трябва:
Погача на фунийки по рецепта на баба Златка
Продукти:
250 мл топло/хладко мляко
1 супена лъжица заквасена сметана
1/2 чаена лъжичка сол
30 г захар
10 г суха мая
1 яйце със стайна температура
100 мл олио
Разбийте с ръчна бъркалка, за да разтворите съставките. След това започнете постепенно да добавяте:
450-500 г брашно
Първо се разбърква с лъжица, а след това се замесва на ръка. Трябва да е меко и да се отделя от стените на купата.
Намаслете го и го оставете в съда да втасва покрито за 30 минути или докато удвои обема си. През това време пригответе пълнежа:
За плънката:
180 гр. сметана/младо (несолено) сирене
2 супени лъжици захар
1 супена лъжица нишесте
70 гр. стафиди
Разбъркайте и оставете настрана, докато работите с тестото:
Втасалото тесто се премесва внимателно и се разделя на 9 равни части.
Оформете топчета и ги покрийте с торбичка да починат 10-15 минути.
В отделна купа смесете:
2 супени лъжици захар
2 супени лъжици брашно
50 г маргарин/масло
Разбъркайте с пръсти до получаване на „трохи“. Дръпнете настрана, след което започнете да обработвате топките тесто:
Вземете една топка и я разточете с точилка на тънка кора. Намажете цялата повърхност на кората с разтопено масло/маргарин или олио.
След това сгънете наполовина и притиснете краищата с пръсти. Поставете лъжица пълнеж в единия ъгъл, а след това в другия ъгъл.
Затворете плънката с тестото и притиснете с пръсти, за да се затвори добре, след което продължете да загъвате двете страни, докато двете фунийки се срещнат.
Направете това с осемте топки, като последната напълнете с пълнеж и оформете на топка.
Наредете ги в кръгла тава, застлана с хартия за печене, като цвете с топката в средата. Покрийте погачата с плик и я оставете да втаса на топло място за около 20 минути или докато удвои обема си.
За намазването смесете:
1 жълтък
1 супена лъжица прясно мляко
Намажете погачата отгоре, след което я поръсете с трохите от маслото, захарта и брашното. Печете в предварително загрята фурна на 170 градуса за 25-30 минути.
Шофьор на камион е с опасност за живота след катастрофа на АМ „Тракия“ край Ямбол
Младежи пострадаха тежко от токов удар при опит за селфи върху вагон
50-годишна софиянка седна зад волана с 2,53 промила край Бургас, задържаха я
Наркомани и бездомници вадят ножове в емблематичен подлез в София, превърнат в опасно гето
Времето днес: Буреносен фронт на запад, на слънце ще се радват по Черноморието
Дневен хороскоп за 23 юни: Любовни изненади за Везните и Близнаците
Извънредно! Тежка катастрофа стана преди минути до „Wave Resort“
11 нужди, за които никоя съпруга не бива да моли мъжа си
Убийство за 40 евро в София: Хвърлиха мъж от Лъвов мост
Убийство за 40 евро в София: Хвърлиха мъж от Лъвов мост
Путин ще обсъжда с Лукашенко ултиматума на Зеленски
Заблуди, които държат хората в нещастни връзки
