Започна ремонт на емблематично място в Созопол
Магарешкият площад ще бъде обновен изцяло, а в центъра ще бъде поставена статуя - магаре
Кметът на община Созопол Тихомир Янакиев и представител на фирмата-изпълнител ДЗЗД „Изгрев“ направиха първа копка на ремонта на градския парк, известен като „Магарешкия площад“.
Пространството ще бъде обновено изцяло, като срокът за завършване на проекта е до края на 2024 г. Ремонтът е финансиран от държавата с целева субсидия за капиталови разходи от 908 500 лева.
В парка ще се обособят зони за отдих с пейки и пергола, зони за детски площадки, фитнес на открито, озеленяване и, разбира се, емблематичната скулптура на магаре в северния край на парка. Проектът е съобразен с изискванията за достъп на хора с увреждания.
В обновения парк ще има няколко детски площадки. Едната ще е с два батута и три триизмерни бабуни. Тя ще бъде оградена с еднометрова ограда с врата и ще бъде положена каучукова настилка за безопасност на децата.
Втората площадка ще бъде с три вида люлки. Ще има подходящи както за най-малките, така и за по-големи деца. Тя също ще бъде обезопасена и оградена.
Созопол ще има любимо място за снимки – две магаренца, Общината търси скулптор с конкурс
В централната част на парка, от западната страна на алеята, ще бъде изградена детска площадка с комбинирано детско съоръжение тип „Кораб“. Ще бъде положена ударопоглъщаща каучукова настилка в четири цвята: небесно син, синя дъга, синьо-сив и тъмно син. Цветовото оформление представлява вълнообразно преминаване от един цвят към друг, от най-светлия към най-тъмния.
Територията на детските площадки е оградена от паркова среда, за която има предвидена ограда по целия периметър. Поради това няма нужда да са оградени всички зонирани детски площадки. Те са съобразени с Наредбата за условията и реда за устройството и безопасността на площадките за игра.
От южната страна на детската площадка ще бъде обособен кът за стрийт фитнес. Ще се монтира комбиниран спортен уред. В същата зона ще бъдат разположени три велоергометъра – един двоен и два единични. А около дървото, попадащо в зоната на площадката, ще бъде монтирана пейка. Тук също ще има ударопоглъщаща каучукова настилка.
Магаренцето ще бъде център на зона за отдих.
Около емблематичната статуя ще има настилка от павета, както и пейки. Отделно ще бъдат поставени три пейки с маси за игра и една соларна пейка. Там ще бъде поставен питейният фонтан, кошчета за отпадъци и две велостойки.
Освен съществуващата до сега растителност, ще бъдат засети и красиви Китайски глицинии, които ще направят естествена сянка над пейките и с красивите си лилави цветове ще създават много приятно усещане на местата за почивка. Ще се засадят още много многогодишни цветя, като са предвидени видове, устойчиви на замърсяването на въздуха. Цялата растителност ще се поддържа с автоматизирана поливна система.
Съществуващите бордюри ще бъдат подменени с плочи и където е необходимо, ще бъдат положени на нови места. Предвижда се реконструкция на подпорните стени, които ще бъдат оформени с нова облицовка от камък и шапка.
Рекордна жега притисна Европа, горещата вълна тръгва на изток
Ники Кънчев аут от "Стани богат", ето я причината
Над 10 000 унгарци участваха в първия гей парад след падането на Орбан
Русия е проникнала в iPhone на опозиционер с технология, която вече не е трябвало да ползва
Денят, в който четири атомни бомби паднаха над Испания
Какво е чревният микробиом и как се оказа скрит съюзник в борбата с килограмите
САЩ с нови удари, Тръмп: Иран вече няма да съществува
Гърция върна на Египет древни статуетки, намерени в контейнер за боклук
Ясни са всички 32 отбора в елиминациите на Мондиал 2026
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Видовден е! Спазват се вековни традиции за здраве, черпят интересни имена
До морето с кола излиза по-скъпо това лято

Моите извинения, но кога и Ние, гръцките Мишки, ще бъдем облагодетелствани с такъв ремонт в "Морската градинка"?
Защо проектите се правят само в Новия град?
Ние от Стария град да не сме "втора категория", че нищо не се прави при нас?
Аман от този двоен АРШИН!!!
Нали знаеш, че ние пиянките от Магарешкия сме ти най - твърдия електорат. Все пак идват избори, не го забравяй!
Ох бабанко, обществена поръчка !
И това е официална корупция.