Започваме учебната година с 35% повече първокурсници и силни нови специалности, свързани с морето
Единствено нашият университет има магистърска програма след специалност „Право“ – „Морско право и крайбрежните територии"
- Проф. Балтов, днес на откриването на новата учебна година в Аулата на БСУ се чу много добра новина – че първокурсниците тази година са рекорден брой.
- Най-добрата новина е, че броят на студентите нараства, но не благодарение на нови специалности, даже нещо повече – ние консолидираме някои специалности. Да кажем икономическите специалности от 6 вече са 3. Например, вместо отделно „Маркетинг“ и „Маркетинг и мениджмънт в туризма“, новата консолидирана специалност е „Маркетинг и дигитални комуникации“. Другата е „Финанси и счетоводство“, вместо да са поотделно и третата – „Управление на бизнеса и международна икономика“, вместо отделните „Бизнес администрация“ и „Международни икономически отношения“.
Консолидацията е едната ни тенденция, като в трети и четвърти курс студентите се специализират. Със сигурност поне дотук приемът е 35% повече спрямо миналата година.
- Променя ли профила си БСУ и в кои факултети засилвате приема си?
- Ако трябва да сме честни, по-скоро се консолидираме към това, което е традиционно за университета. Консолидацията при колегите в Хуманитарния факултет е, че те се концентрират върху педагогиката и психологията. Ако миналата година имаше и журналистика и социални дейности, в момента концентрацията е върху това, в което сме силни. Най-голямото нарастване е точно в тези две направления – педагогика и психология.
- Какви са новите магистърски програми в БСУ?
- При магистърските програми имаме нови, които са силни. От юни месец сме определени от ЕК заедно с 12 други висши училища в т. нар. Европейски университет на крайбрежните, пристанищни и островни територии. Партньорите са ни 12 висши училища, които са например Пиреа в Гърция, Льо Авър във Франция, Фарьорски острови, Азорски острови към Португалия, Канарски острови към Испания, Дубровник в Хърватия.
Новите и силни магистърски програми са свързани с морето – например в направление „Право“ единствено нашият университет има магистърска програма след специалност „Право“. Тя се нарича „Морско право и крайбрежните територии“. В Техническия факултет с морето е свързана специалност „Управление и проектиране на въздушни и морски дронове“. В Икономическия факултет новата специалност е „Кръгова икономика“. Това са все магистърски програми, които не са масови, няма много студенти, но са с акцент морето и кръговата икономика. Това е нещо, което ни отличава като профил. Ние не сме голям университет, не сме университет с много тежка фундаментална наука. Колегите, например, са силни в химия и други области, ние сме по-силни в приложната част. Затова и се концентрираме в това, което е специфично за Бургас и за мястото ни като крайбрежна територия и територия, която е граница на Европа.
- Към кои от старите магистърски програми има сериозен интерес?
- Най-голям е интересът към педагогическите специалности. Те са няколко. При тях по-новото е, че разкрихме специалност, която е за педагози за началното образование, но е свързана с бизнеса – „Иновации и предприемачество в началното и предучилищното образование“. Ние не готвим специалисти в областта на иновациите, а учители, които да преподават предприемачество не като наука, а като умение на децата в ранните класове на училище.
Много силни са специалностите по психология и психологическо консултиране.
Има голям интерес и към класическите ни специалности като „Софтуерно инженерство“, „Комуникация и електронизация на възобновяеми енергийни източници“ – бяхме първите, които преди 12-13 години въведохме такава специалност. Силните ни икономически специалности са по финанси и международни икономически отношения.
- Ще има ли промени в академичното ръководство на университета?
- Ние сме във втората половина на мандата, ръководството е консолидирано и на този етап не се налагат промени. След година и половина ще бъде оценени, когато изтича мандатът ни.
- Как БСУ се справя на пазара на висшето образование в конкурентна среда с държавните ВУЗ-ове, където таксите са доста по-ниски?
- От една страна става все по-конкурентна средата, защото таксите в държавните ВУЗ-ове са по-ниски, но и 30% от специалностите вече са защитени и за тях изобщо няма такси, а държавният бюджет покрива всички разходи за обучение. Тук сте прави, че на теория не би трябвало да сме конкурентни, но от друга страна студентът гласува за нас с разбирането, че при нас получава много по-приложни знания. Работим повече със студентите, включително в индивидуален план. Даваме много възможности за интернационализация и възможности всяка година да е в партньорски университет в Европа. Студентите са пълнолетни хора и голяма част от нашите възпитаници са работещи хора. Те правят преценка и предпочитат да споделят разхода, защото са оценили съдържанието и начина ни на работа пред това да бъде изцяло безплатно обучението им в държавен университет, което е подходящо за студенти, които търсят фундаменталната наука – математика, химия, физика и т. н. Тези, които търсят приложното знание, каквото е икономическото, правното, психологията, педагогиката, електротехниката или информационните технологии, оценяват това и ни избират.