Нарцисизмът у мъжете опасен за здравето им
Нарцисизмът у мъжете подхранва тяхното самочувствие, но се оказва твърде опасен за здравето им, пише сайтът PLoS ONE. Изданието се позовава на проучване на екип от Мичиганския университет.
Психолозите са изследвали 106 доброволци от двата пола, които трябвало да попълнят въпросници за определяне на техните личностни характеристики. Учените взели и проби от слунката на участниците, за да установят нивата на кортизол в нея - хормона на стреса.
Мъжете, които показали "нездравословно" развито его и самовлюбеност, по правило били и с по-високи концентрации на кортизол, дори и в релаксиращи ситуации. При жените не били наблюдавани подобни процеси.
Авторите на проучването не могат да дадат точно обяснение на стреса при суетните представители на мъжкия пол. Те предполагат, че резултатът се дължи на желанието у мъжете да покажат надмощие и сила. Непрекъснатото преследване на това клише ги прави уязвими в здравно отношение. Високите нива на кортизол водят до повишено кръвно налягане и до голям риск от инфаркт.
"Нарцистичните мачовци имат свръхразвито самомнение, но често са твърде уязвими и използват защитни стратегии като агресията, когато чувството им за превъзходство е накърнено. А това води до конфликти и до стресови ситуации, които се отразяват на здравето им", обясни Рейнхард.
Учените все пак изтъкват, че "здравословни" нива на нарцисизъм са полезни за индивида, който е добре да има добро самочувствие за себе си.
Нещата излизат извън контрол при свръхраздуто самомнение, при чувството за уникалност и величие, които могат да доведат до депресии и психически разстройства.
Защо Меси се разплака, след като отбеляза първия си гол
Възпитаник на Софийския университет е напът да спечели президентския пост в Колумбия
Детският футбол превзе Царево: Бешикташ, ЦСКА и Левски сред призьорите
Несебър събира най-добрите танцьори от 10 държави на международен турнир
Първа копка на Sky Five в Бургас – пет 24-етажни сгради променят облика на града (СНИМКИ)
Секс, култове и Трета световна война: Изтече тайният дневен ред на световния елит
Делото за прегазения на пешеходна пътека Филип тръгна отначало
Обмислят ДАИ да мине към МВР
Зловеща гледка в центъра на Бургас: Обесиха гларус на покрив на ул. „Марагидик“ (+18)
В събота ще се завихри веселото „Хоро край поморийския бряг“
Опасност на АМ „Тракия“: Метални парчета в асфалта пробиват гуми
Руси Куртлаков в голямо интервю: За битките в бизнеса и гордостта от сина си
