×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Жегата уби още двама в Испания, турски лесничей загина в борба с огъня край Измир
  • Вътрешните министри на Австрия и България ще посетят българо-турската граница
  • Пускат анкета доволни ли сме от НАП
  • ЕС дава 37,5 млн. евро за шест тир паркинги у нас
  • Безвъзмездна помощ за повишаване на киберсигурността за малки и средни предприятия
  • Слон уби две туристки в национален парк в Замбия
  • Жълт код за опасно горещо време е обявен в 18 области на страната
  • Григор среща Себастиан Офнер в третия кръг на Уимбълдън
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

"Плаващото" работно време и хоум офисът ни направили по-самотни


03 Декември 2023, Неделя, 09:03 ч.

Срещите за по питие след края на работния ден като че ли остнаха в миналото, твърдят наблюдатели психолози

Защо вече никой не се забавлява спонтанно? Можете да обвините икономистите за това, ако желаете. По-конкретно, съветският икономист Юрий Ларин, който през май 1929 г. предлага идеята за т. нар. непреривка, или непрекъсната работна седмица, пише Investor, превежда статия на колумниста на Financial Times Тим Харфърд.

По това време повечето хора в Съветския съюз са живеели в ритъма на традиционната седемдневна седмица, като неделята бил почивен ден за всички, а събота - втори почивен ден за някои. Планът на Ларин, ентусиазирано подкрепен от лидера Сталин, променя всичко това.

Идеята на Ларин била да се премине към петдневен цикъл, с четири дни работа и един ден почивка. На работниците се връчвали листчета хартия - жълти, оранжеви, червени, лилави или зелени. На тази произволна база били разпределени техните почивни дни. Всички „жълти“ работници получили почивен ден по едно и също време; всички „зелени“ имали различен почивен ден. Почивните дни на жълтите и зелените не съвпадали.

Можете да разберете защо икономист предлага тази идея: стига да не мислите твърде много за истинските хора, тя изглежда дори препоръчителна. Много работници биха получили почивен ден по-често и всеки ще получи еднакво разпределение на свободното време. Ценни ресурси - от машини, през пътища, до магазини - вече няма да стоят свободни един или два дни в седмицата, а ще се използват през цялата година. Тъй като вашият почивен ден ще е споделян само с малцина, би било по-лесно да получите достъп до услуги в почивния си ден - от подстригване до час при лекар, предава lupa.bg.

Но проблемът бил достатъчно очевиден. Как би могъл спортен отбор да се събере, за да играе в почивен ден? Или хор да пее? Ами ако съпругът е „жълт“, а съпругата - „зелена“?

„Какво да правим у дома, ако жените ни са във фабриката, децата ни на училище и никой не може да ни посети?“, се оплакал един работник. И макар че някои съветски ръководители по-скоро харесвали намаляването на способността на хората да се събират, системата скоро била сметната за провал. Колективният почивен ден е въведен отново през 1931 г. и на фона на сталиновите ексцесии непреривката е не повече от куриоз.

И все пак това е куриоз, който привлича вниманието на съвременните публицисти. Пишейки в списание The Atlantic през 2019 г., Джудит Шулевиц посочва, че много работници с ниски доходи са имали непредсказуеми работни часове с кратко предизвестие, определени от хаотичен алгоритъм. Часовете може да са твърде кратки, за да се плащат сметките, или изтощително дълги, но те също могат да бъдат и в стил непреривка: достатъчно разумни, когато се разглеждат изолирано, но всъщност десинхронизирани. Тази десинхронизация прави невъзможно хората да общуват с приятели, да се присъединяват към клубове, да участват в обществени дейности или дори да се виждат със собствените си партньори.

Няколко години по-късно книгата на Оливър Бъркман „Четири хиляди седмици“ изтъква, че някои хора може да са хванати в капана на непреривка, създадена от тях самите: хибридните работници, лицата на свободна практика и най-вече дигиталните номади (които могат да работят отвсякъде – бел. прев.) Всички те имат безпрецедентен контрол върху това къде и кога работят. Могат да програмират от къща на брега на Бермудите, да отговарят на имейлите си от шотландска долчинка или да отидат на йога вместо сутрешното пътуване до работното място.

Всичко това е много приятно, но рискът в крайна сметка е да се правят всички тези неща самостоятелно. Когато всички работехме от 9 до 5 в офиса, можехме да се сближим в столовата, да се срещнем на питие след работа в петък и да се чувстваме уверени, че не само ще сме свободни в неделя, но и че всичките ни приятели също ще бъдат свободни. Сега всичко е объркано: можете да правите каквото искате, но ви трябва късмет в намирането на някой, който е свободен по същото време за същата дейност.

Разбира се, хибридният работник от областта на знанието е в много по-привилегирована позиция от изпълнителя с неуточнени работни часове, чиито социален живот, образование или грижи за децата могат да бъдат хвърлени в хаос от внезапни, произволни искания за явяване на работа. Но и двата проблема са реални.

Дори Сталин остави непреривката да продължи само няколко години. Има ли изгледи модерните капиталистически общества да решат собствените си проблеми?

За работниците в несигурни позиции има известна надежда, че просветеният личен интерес ще надделее. За повечето работни места със сигурност е за предпочитане голям работодател да се oправя с разходите и неприятностите на променливите бизнес изисквания, отколкото служителите да се борят с безмилостната несигурност. Както твърди професорът от Масачусетския технологичен институт (MIT) Зейнеп Тон в своята книга „Стратегия за добро работно място“, работодателите, които разберат това, ще получат по-добър, по-опитен и по-ангажиран персонал от тези, които прехвърлят цялата цена на несигурността върху своята работна сила.

Останалите от нас може да се наложи да разчитат на някои почитани във времето традиции. Преди десетилетие екип от изследователи, ръководен от професора по психология Тери Хартиг, изследвали ефекта от ваканцията върху търсенето на антидепресанти от хората, но предпримайки необичаен подход. Освен че попитали дали ваканцията кара хората да чувстват по-малка нужда от успокоителни (което било така), те също открили, че колкото повече хора са на почивка едновременно, толкова по-щастливи са всички. Както обяснява Бъркман, в това няма нищо странно: по-лесно е да се насладите на почивката си, ако има с кого да я споделите.

Което ме навежда за мисълта за Коледа, отбелязва авторът. В моето семейство умуването кой къде ще бъде по Нова година започна през юли и достигна апогей през октомври.

Такова дългосрочно планиране изглежда обременително и абсурдно. Защо не можем да бъдем малко по-спонтанни? Но ако предварителното планиране на коледните събирания е това, което е необходимо, за да избягаме от самопричинената си непреривка, нека така да бъде. Има време за спонтанност, но то не е по Коледа, завършва Харфърд.


В категории: Животът


Коментари
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Помориец извърши граждански арест на двама младежи, откраднали колата му Помориец извърши граждански арест на двама младежи, откраднали колата му Уличен шум издаде крадците – собственикът реагира мигновено Спипаха топ дилър в Слънчев бряг с розови хапчета и кокаин Спипаха топ дилър в Слънчев бряг с розови хапчета и кокаин Оказало се, че той е не само криминално проявен, но и осъждан Участък от АМ "Тракия" остана без аварийна лента Участък от АМ "Тракия" остана без аварийна лента От Пътната агенция твърдят, че целта е да се осигури по-голяма пропускателност Жълт код за опасно горещо време днес, търсете прохлада Жълт код за опасно горещо време днес, търсете прохлада Максималните температури ще бъдат между 33° и 38°, в София - около 33° Българин взе 70 млн. лв. от продажба на акции, декларира ги в НАП Българин взе 70 млн. лв. от продажба на акции, декларира ги в НАП 1156 човека с годишни доходи над 1 млн. лв. Потушиха пожара край Айтос, но част от борова гора изгоря Потушиха пожара край Айтос, но част от борова гора изгоря Цяла нощ екипи на пожарната ще останат на дежурство Сваляме дрехите и задръжките: Какво трябва да знаем за секса на нестандартни места Сваляме дрехите и задръжките: Какво трябва да знаем за секса на нестандартни места Колкото и романтично да изглежда идеята за секс във вълните или басейна крие големи рискове Гениално изобретение помага на близките на хора с деменция в Бургас Гениално изобретение помага на близките на хора с деменция в Бургас Лилавата гривна е с вграден QR код улеснява намирането на възрастните хора, които не помнят собствените си имена Ето кой признак показва, че връзката ви е на ръба на криза Ето кой признак показва, че връзката ви е на ръба на криза Един от тези признаци е липсата на ангажираност във връзката Не яжте тези 7 неща през лятото – от тях се потите още повече Не яжте тези 7 неща през лятото – от тях се потите още повече Някои популярни храни могат неусетно да влошат изпотяването и телесната миризма в горещините
Сириец с брадва рани четирима пътници във влак в Германия Сириец с брадва рани четирима пътници във влак в Германия Според „Билд“ при днешното нападение нападателят е бил разоръжен от един от пътниците във влака, който после го е ранил с едно от неговите оръжия Млад мъж се вряза с мотор в подпорна стена и загина Млад мъж се вряза с мотор в подпорна стена и загина Инцидентът е станал снощи на улица "Дойран" Тръмп ще организира шампионски ММА двубой в Белия дом пред 20 хиляди Тръмп ще организира шампионски ММА двубой в Белия дом пред 20 хиляди Американският президент обяви САЩ за победители в Първата и Втората световни войни и отново ядоса руските медии Гласуват в 13:10 ч. третия вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" Гласуват в 13:10 ч. третия вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" Сметките сочат, че "Възраждане", МЕЧ и "Величие" събират общо 54 гласа Колко трябва да платиш, за да се спасиш от военна служба в Турция Колко трябва да платиш, за да се спасиш от военна служба в Турция Турският статистически институт (ТюркСтат) обяви днес данните за инфлацията през юни - решаващ фактор за индексацията на такси и трудови възнаграждения през второто полугодие Няма да повярвате колко много са българските проститутки в Германия Няма да повярвате колко много са българските проститутки в Германия Над 11 % Тръмп постигна един от големите си успехи, приеха мегазакон Тръмп постигна един от големите си успехи, приеха мегазакон Промяната предвижда големи данъчни съкращения и съкращения на разходите в размер на 4,5 милиарда долара Aaron Sevilla, Dali и Shai Erez идват в Bedroom Beach Club Aaron Sevilla, Dali и Shai Erez идват в Bedroom Beach Club Новата плажна зона, с ефирни балдахини и инфинити басейн, който визуално се слива с морската шир, е проектирана за пълно потапяне в моменти на удоволствие Украйна е на ръба на поражението, а Тръмп и Путин се разправят за „корените“ на войната Украйна е на ръба на поражението, а Тръмп и Путин се разправят за „корените“ на войната  Властите в Киев се надяват от Вашингтон да се съгласят да продават американски оръжия на европейски страни, а те да им ги предоставят На гаджето ми не му става, аз спах с друг. Изневяра ли е, пита бургазлийка от Меден рудник На гаджето ми не му става, аз спах с друг. Изневяра ли е, пита бургазлийка от Меден рудник Анонимен разказ взриви фейсбук – млада бургазлийка пита дали е изневерила, след като се отдала на страстта с възрастен мъж и 19-годишен хлапак
Александър ДУГИН Александър ДУГИН С Александър Вучич е свършено Виц на деня Виц на деня Дете пита татко си:
– Тате, като стана голям като теб, ще мога ли вече да правя каквото си поискам?
– Не, момчето ми. Тогава вече ще си женен.
Виц на деня Виц на деня Момче се опитва да води интелектуален разговор с блондинка:
– Обичате ли Шекспир?
Тя, смутено:
– Не. По-скоро сме приятели…
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Животът без мечти е градина без цветя, а животът с неосъществени мечти е градина с изкуствени цветя
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори