×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Избират 12 кметове на кметства в страната, сред тях и в поморийското село Бата
  • Слънце с температури до 30° днес
  • Фериботът Свищов - Зимнич преустановява работа за неопределен период
  • Отровна риба балон във водите на Егейско море край Атина и Централна Гърция
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Карфиолът - царят на есенните зеленчуци подмладява и вталява


30 Октомври 2023, Понеделник, 18:40 ч.
Автор: Флагман.бг

Едва през 90-те години карфиолът влиза в менюто и вече не е само част от туршията

Карфиолът  е царят на есенните зеленчуци. За разлика от другите разновидности на зелето, които са били познати още от Античността, за карфиола се знае малко. Според отделни източници е бил отглеждан от древните египтяни. Някои изследователи смятат за негова родина остров Кипър.

У нас този артистичен и малко странен зарзават се появява в началото на миналия век. Той обаче дълго време в България е познат само като съставна част от туршията. Едва през 90-те години на миналия век някои по-дръзки готвачи опитаха да го представят в нова светлина, разказват кулинари. И допълват, че панираният карфиол бил един от кулинарните знаци на "победилата демокрация" в ресторантите. Тогава всичките предлагали в менютата си паниран карфиол и пилешки хапки. Тези две хем непретенциозни, хем неприсъщи за социалистическия ресторант ястия носели атмосферата на една достъпна посттоталитарна изисканост.

Неговите възможности в кухнята обаче са далеч по-големи от това да стои в сянката на туршиите. С този дар на есента стават забележителни супи, суфлета и шницели, може да се вари, да се пече, да се панира, да се задушава и тъй като вкусът му е, общо взето, неутрален, могат да се правят различни импровизации с подправки, сирена, сосове и разни други продукти.

А ползите му за здравето са големи. Богат е на провитамин А, витамини от групата В, никотинова киселина, витамин С, К и фолиева киселина.

Вкусен и хрупкав, карфиолът е изключително полезна и диетична храна, която можем без угризения да консумираме.

Карфиолът изобилства от антиоксиданти, предпазващи клетките от вредните свободни радикали и възпаления. Съдържанието на витамин К укрепва костите. Витамин С, съдържащ се в изобилие в зеленчука, помага за по-доброто усвояване на желязо в кръвта.

Ако спазвате като диета, използвайте го в блат за пица или си пригответе „фалшив“ ориз. Изборът е огромен, а идеите - вкусни, полезни и разнообразни.

За да ограничите максимално загубата на минералните и водоразтворимите съставки, е най-добре карфиолът да се приготвя на пара или в малко количество вода, която след това може да използвате за супи и сосове.

Карфиолът може да реагира на метал, затова избягвайте да го оставяте в метални купи, иначе рискувате да придобие кафеникав оттенък.

Паниран карфиол

Необходими продукти

1 кг карфиол, 3 яйца, 1 ч.ч. брашно, сол и черен пипер

Начин на приготвяне

Начупваме карфиола на малки парченца, след което го слагаме да поври в подсолена вода за около 2-3 мин. Отцеждаме го добре. През това време приготвяме панировката от яйцата, брашното, малко сол, чер пипер и вода, докато се получи гъста кашица. Ако имаме пресен магданоз, също може да добавим. В сгорещена мазнина изпържваме до златисто и поднасяме с чеснов сос и лимон.

Крем супа от карфиол и моркови

Необходими продукти: 1 кг моркови 1/2 кг карфиол

100 г масло 1 ч.л. сушен босилек 1/2 ч.л. черен пипер, 1/2 ч.л. сол 5 филии хляб 4 с.л. олио 1 ч.л. червен пипер, 1 щипка сушен босилек, 1 щипка черен пипер, 1 щипка сол

Начин на приготвяне

Морковите се обелват и нарязват на едри парчета. Карфиолът се измива и нарязва на розички. Поставят се в дълбока тенджера и се заливат с вода, колкото да ги покрие. Варят се до пълното омекване на зеленчуците, след което супата се пасира и се овкусява със сушен босилек, черен пипер и сол. Докато е още гореща и на котлона, се добавя маслото и се бърка, докато то се разтопи. За приготвянето на крутоните ще са нужни няколко филийки хляб. Те се нарязват на кубчета с остър нож. В купа се смесват олиото, червения пипер, босилек, черен пипер и солта. С тази смес се заливат кубчетата хляб, разбъркват се и се запичат в тава в гореща фурна на горен реотан, като се разбъркват периодично, за да станат хрупкави от всички страни. Супата се сервира гореща, като по желание във всяка порция се добавя лъжица балсамов оцет. Крутоните се добавят в супата.

Пюре от карфиол

Необходими продукти:

карфиол - 1 ч.ч. от 250 г крема сирене - 60 г сол, черен пипер - на вкус зехтин - 1 - 2 с.л. копър - 2 стръка зелен лук - 4 пера

Начин на приготвяне:

Това пюре е чудесен заместител на картофеното пюре и може да бъде добра компания на печено свинско бонфиле например. Карфиолът се разчупва на розички и се сварява в подсолена вода за 8-10 минути. Изважда се и се отцежда добре. Поставя се в чопър, добавя се крема сирене, сол, черен пипер и лъжица зехтин. Смила се и се добавят подправките на вкус. Получава се гладка хомогенна смес, която сипваме в чиния. Поръсва се с нарязан ситно копър, може или магданоз и пера пресен лук. Полива се със зехтин.

Огретен с карфиол

Необходими продукти:

1 глава карфиол 30 г краве масло 3 яйца 100 мл прясно мляко 100 г кашкавал 2 супени лъжици галета сол и черен пипер на вкус

Начин на приготвяне:

Измиваме и накъсваме на розички карфиола, после кипваме вода в дълбока тен- джера. Посоляваме и варим пет минути, след което го отцеждаме. Намазваме дъното и стените на огнеупорен съд с маслото. Изсипваме карфиола в него и го овкусяваме със сол и черен пипер. Разбиваме яйцата с млякото и заливаме карфиола с тази смес. Посипваме галетата и слагаме ястието в загрята фурна, докато се зачерви. Най-отгоре настъргваме кашкавала и запичаме до разтапянето му.


В категории: Здраве


Коментари
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Оръжия и списъци с проститутки: Какво откри МВР при зрелищната акция срещу „Калашниците“ Оръжия и списъци с проститутки: Какво откри МВР при зрелищната акция срещу „Калашниците“ Времето на тези групи като "Калашниците" приключи, действаме безкомпромисно, обявиха от МВР Каналджия с две висши образования превозвал полумъртвите бежанци край Бургас Каналджия с две висши образования превозвал полумъртвите бежанци край Бургас Граничните полицаи буквално са спасили живота на петима от бежанците, прекарали дни в Източна Странджа МВР удари „Калашниците“ при зрелищна акция МВР удари „Калашниците“ при зрелищна акция Държавата си влиза във функциите. Недосегаеми няма. Анклави - също, обяви вътрешният министър  Криза на плажа: Защо месечна заплата от 1200 до 1500 евро вече не привлича спасители Криза на плажа: Защо месечна заплата от 1200 до 1500 евро вече не привлича спасители Сезонният характер на работата и ежедневната битка с недисциплинирани туристи отказват кандидатите от стола над морето Черна вест от Германия: Семейство от Бургаско с 2-годишно дете загина в зловеща катастрофа Черна вест от Германия: Семейство от Бургаско с 2-годишно дете загина в зловеща катастрофа Загиналите са от сунгурларското село Прилеп Цивилни патрулки погват джигитите в Бургас: Подмолен капан или краен респект по пътищата Цивилни патрулки погват джигитите в Бургас: Подмолен капан или краен респект по пътищата Докато критиците определят скритите патрули като дебнене за глоби, мнозина виждат в тях единствен шанс за овладяване на безнаказаността Министърът на туризма Илин Димитров: Курортите ни са готови, но туристи няма Министърът на туризма Илин Димитров: Курортите ни са готови, но туристи няма Основният отлив на чуждестранни посетители се наблюдава на два от най-важните за българския туризъм пазари, каквито са германският и румънският Берем и ревем! Производителите на ягоди са с унищожена реколта Берем и ревем! Производителите на ягоди са с унищожена реколта Голяма градушка е унищожила посевите  "Шествие за семейството" е като "Българската Коледа" "Шествие за семейството" е като "Българската Коледа" При едната инициатива наивните даряват и част от средствата изчезват безследно, а при другата – ценностите се превръщат в национален спорт веднъж в годината София трепери за Евровизия 2027, а Бургас е фаворит за Европейска столица на културата София трепери за Евровизия 2027, а Бургас е фаворит за Европейска столица на културата В нова вселенска ситуация сме, която се отразява и конкретно на България, казва гадателят, предсказал авиокатастрофата над Алпите, пожарът във влака София–Кардам, войната между Русия и Украйна, отцепването на Крим
От бездомник в Тайланд до участие на Световно първенство От бездомник в Тайланд до участие на Световно първенство Рикардо Аде ще осъществи още една мечта - дебют на Световно първенство с националния отбор на Хаити Намериха и взривиха останки от дрон край Созопол: ВМС с детайли за спешната акция Намериха и взривиха останки от дрон край Созопол: ВМС с детайли за спешната акция Опасният обект е бил локализиран на 14 морски мили източно от нос Колокита Росен Йорданов поема „Новите умове“: Експертът, който ще прочисти ГЕРБ от скрити лимонки Росен Йорданов поема „Новите умове“: Експертът, който ще прочисти ГЕРБ от скрити лимонки В социалните мрежи Тома Николов коментира защо привличането на известния криминалист е сериозна заплаха за политическите опоненти Иван Шишков за АМ „Черно море“: Чрез концесия ще я изградим по-бързо, по-качествено и без средства от държавния бюджет Иван Шишков за АМ „Черно море“: Чрез концесия ще я изградим по-бързо, по-качествено и без средства от държавния бюджет Подобна теза защитиха през седмицата и кметовете на Бургас и Варна  Как призрачният мегакомплекс Коста дел Кроко край Царево се превърна в бетонен капан за милиони евро Как призрачният мегакомплекс Коста дел Кроко край Царево се превърна в бетонен капан за милиони евро Историята започва през 2006 година, когато руските инвеститори Константин Циганов и Андрей Панпурин обещават да вложат сто и десет милиона евро в проекта Брутално покушение в Мексико разкрива кървавата реалност зад блясъка на Световното първенство по футбол Брутално покушение в Мексико разкрива кървавата реалност зад блясъка на Световното първенство по футбол Убиха кмет София трепери за Евровизия 2027, а Бургас е фаворит за Европейска столица на културата София трепери за Евровизия 2027, а Бургас е фаворит за Европейска столица на културата В нова вселенска ситуация сме, която се отразява и конкретно на България, казва гадателят, предсказал авиокатастрофата над Алпите, пожарът във влака София–Кардам, войната между Русия и Украйна, отцепването на Крим Путин: Русия ще има система като Старлинк, никой не може да й нанесе поражение Путин: Русия ще има система като Старлинк, никой не може да й нанесе поражение Според него не Москва е започнала войната в Украйна. Той изтъкна, че осем години се опитвал да убеди противника за мирно решение на проблема в Донбас Исторически пробив или крехко примирие: САЩ и Иран приели текста за мирното споразумение Исторически пробив или крехко примирие: САЩ и Иран приели текста за мирното споразумение Новината обяви пакистанският премиер Шехбаз Шариф, а иранският му колега Арагчи потвърди, че Меморандумът за разбирателство „никога не е бил по-близо“ "Абсолютна" тапа на магистрала "Тракия" "Абсолютна" тапа на магистрала "Тракия" Освен плановите ремонтни дейности, има и пътен инцидент с аварирал ТИР в тунела "Траянови врата"
Доналд Тръмп Доналд Тръмп Обичам инфлацията! Много я обичам! Виц на деня Виц на деня В градският транспорт:
- Госпожице, ще ми отстъпите ли мястото си, че съм много уморен?
- Ами ако съм бременна?
- Няма как да сте бременна, крокодилите снасят яйца.
Виц на деня Виц на деня - Защо краката на човека миришат?
- Защото излизат от задника.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Истинският мъж не обича тежкия, силен грим. Той носи лек, дневен грим.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори