Пазарът на апартаменти се обърна
Повече се търсят тристайните, които хората купуват за жилищните нужди на себе си и семействата си
Пазарът на апартаменти се обърна. Това сочат последните данни на имотните агенции у нас. През 2022 година двустайните жилища бяха най-търсени. Причината е, че през 2022 година се появиха много купувачи, които искаха да съхранят парите си и да ги спасят от растящата инфлация. Поради тази причина, те се ориентираха към такъв имот, за какъвто им стигаха спестяванията. Това предопредели по-активния пазар на по-малки апартаменти, пише специализираният сайт imoteka.bg.
Сега обаче трендът е нов. Повече се търсят тристайните, които хората купуват за жилищните нужди на себе си и семействата си.
Противно на очакванията цените не падат. В София цените на имотите достигнаха исторически връх около средата на миналата година и след това логичните очаквания бяха да тръгнат надолу. Засега те по-скоро се задържат в плато.
Има обаче ясни белези за започващо спадане на пазарната температура - по-малко и по-бавни сделки, а и повече отстъпки от офертите в определени сегменти. Така през първото тримесечие на 2023 г. двустайните апартаменти в София отчитат лек спад с около 10%. Все пак на годишна база цените продължават уверено нагоре. Така за София ръстът за година е с 25%.
Тенденциите на пазара на жилища в София се наблюдават и в останалите големи градове на страната. За последното тримесечие на 2023 г. цените на имотите във Варна отчитат спад с около 7%. На годишна база обаче се наблюдава ръст с над 30%. За останалите големи градове ръстът на годишна база е: Пловдив – 17%, Бургас - 17%.
Тук е моментът да отбележим обаче, че първото тримесечие традиционно е най-слабото по активност при сделките с имоти, като през него се отчитат около 20% по-малко сделки в сравнение с останалите три. Именно поради тази причина е твърде рано за категорична оценка каква ще е посоката на пазара на имоти тази година.
Интересът към покупка на нов дом ще се запази и през следващите години. Причината е, че инвестицията в недвижима собственост си остава най-сигурното вложение на парите на хората.
10 дни след бурята Пловдив още е затрупан с клони и дървета
Златната виза разпали имотен бум в Гърция, чужденци наляха милиарди
Три години или повече: Кога е разумно да сменим смартфона
Тони Стораро избухна срещу райския газ: Безобразно е! Аз пея, те дишат балони пред мен
AI превзема офисите, но човешките умения решават кой ще запази работата си
В разгара на лятото доматите поскъпнаха с 16% на борсите
Безпрецедентно: Унгария спря единствената си АЕЦ заради пресъхващия Дунав
02/08/2026, Неделя 12:30
0
Анонимна свидетелка за хората на Калушев: Не видях нищо нередно в Петрохан
Борисов: ГЕРБ има хора, които ще бият на балотаж през ноемрви, търсим силна президентска двойка (ВИДЕО)
Винсънт Пасторе, изиграл Салваторе Бонпенсиеро в „Семейство Сопрано“, е открит мъртъв в дома си на Сити Айлънд
Над 150 пожара са гасили огнеборците вчера
Бойко Борисов събра академията на ГЕРБ в Приморско (НА ЖИВО)
