Връщат стария облик на храм "Св. Димитър" - такъв, какъвто го помнят айтозлии
Отскоро храм Св. Димитър", построен през 1844 г., е паметник на културата с местно значение - необходимо условие за финансиране на проекта
Стартира дългоочакваният ремонт на църквата "Св. Димитър" в Айтос. Кметът Васил Едрев, енорийски свещеник Ромил Георгиев и представители на фирмата-изпълнител дадоха начало на дейностите,
Отец Ромил Георгиев отслужи водосвет за успеха на начинанието, което и отците, служили преди него, са чакали. Оказа се, че има още един повод за тържеството в двора на църквата. Отскоро храм Св. Димитър", построен през 1844 г., е паметник на културата с местно значение - необходимо условие за финансиране на проекта.
"Нашата цел е с Божията помощ да върнем стария облик на църквата. Искам да благодаря на кмета Васил Едрев, защото проектът беше "на ръба". Общината реагира светкавично, когато всички трябваше да се презаверява отново. Имахме пълното съдействие на църквата и Митрополията", заяви на откриването Ивайло Христов, собственик на фирма "СТРОЙТЕС" ЕООД, която ще изпълнява строителството. Тя е с предмет на дейност ремонт и реставрация на църкви и сгради, паметници на културата, ще изпълнява проекта за реновиране на храм "Св. Димитър" в Айтос.
Фирмата има опит от над 40 обекти, включително и църкви, и специалисти с право да работят върху паметници на културата - реставратори, архитекти инженери. Ще работи едно към едно по одобрения проект, съгласуван с Министерството на културата.
По думите на Христов, има архивни данни как е изглеждала църквата. Била е измазана с различен цвят през различните периоди. В голямата си част стените й са от камък. Там, където го има ще бъде възстановен, ще има и мазилка.
Проектът, който се финансира от ДФ "Земеделие по ПРСР, е успех за младия енорийски свещеник о. Ромил, който служи в Айтос и енорията от една година.
"Св. Димитър прави чудеса в тази църква, защото част от неговите мощи са тук. Изминах един път и благодарение на на труда на Теодора и Ивайло Христови, на ДФ "Земеделие" и с подкрепата на кмета Васил Едрев успяхме да доведем този проект до неговота начало", каза в обръщението си към присъстващите след водосвета о. Ромил.
Според кмета Васил Едрев този проект "много е преживял", и се готви отдавна. "Надявам се, строителят да даде всичко от себе си, за да върне добрия стар облик на църквата, такава, каквато я помнят айтозлии".
„Нефтохимик“ благодари на спонсорите, отчете постигнатото и очерта целите за бъдещето
Вместо да чака институциите: Кметица се качи на фадрома, за да спаси висящо на 7 метра щъркелче
Постоянен арест за обвиняемия за катастрофата край Мездра, отнела живота на две деца
Шеф от ДАИ разследва зверската катастрофа на „Тракия“, в която загинаха две деца
Опасни храни на пазара: БАБХ спря близо 5 тона с куп нарушения в София, Пловдив и Бургас
Богдан Милчев: Мантинелите са корупционното елдорадо в пътната безопасност
Никола Цолов остана 9-и в спринта в Австрия след удар в първата обиколка
Домашен хляб с хрупкава коричка и пухкава сърцевина
Животът на 2 зодии се преобръща на 180 градуса до края на лятото
Почина голямият турски актьор Кадир Инанър, дори Ердоган скърби за него
Зрелищно меле блокира ключов булевард в София: Автомобил се преобърна след мощен удар отзад
Искате ли да ядете череши на корем - отидете в Кюстендил
