Байдън: Путин е извършил военни престъпления, обвиненията срещу него са основателни
Международният наказателен съд поиска руският президент да бъде арестуван
Президентът на САЩ Джо Байдън каза, че Владимир Путин е извършил военни престъпления и решението на Международния наказателен съд (МНС) да издаде заповед за ареста му е оправдано, предаде Ройтерс.
Вчера МНС поиска Путин да бъде арестуван по подозрение за извършване на противозаконно депортиране на деца и противозаконно прехвърляне на хора от Украйна в Русия след началото на инвазията на Москва в съседната държава миналата година. САЩ, както и Русия, не са член на МНС.
„Е, мисля, че е оправдано. Но въпросът е, че това (МНС) не е признато и от нас на международно равнище. Мисля обаче, че той (МНС) излезе с много силен аргумент”, каза Байдън пред журналисти.
Съдът в Хага издаде заповед за ареста на Путин за военни престъпления
Щатите отделно стигнаха до заключение, че руските сили са извършвали военни престъпления в Украйна и подкрепят търсенето на отговорност за извършителите, посочи говорител на Държавния департамент.
„Няма съмнение, че Русия извършва военни престъпления и зверства в Украйна и ние сме били съвсем ясни, че отговорните за тях трябва да бъдат подведени под отговорност”, добави говорителят.„Това е решение на прокурора на МНС, взето независимо, въз основа на фактите, с които разполага”, се казва още в изявлението.
Този ход на Наказателния съд задължава 123-е държави, които признават юрисдикцията му, да арестуват Путин и да го предадат в Хага, ако стъпи на тяхна територия.
Вчера МНС издаде и заповед за арест на Мария Лвова-Белова – руският комисар за правата на децата, по същите обвинения. Подкрепен от САЩ доклад на изследователи от университета в Йейл миналия месец стигна до извод, че Русия държи поне 6000 украински деца в най-малко 43 лагера и други обекти като част от „широкомащабна систематична мрежа”.
Мечка опустоши пчелин край Асеновград, изяде 150 кг мед за седем нощи
Готви се нов Закон за МВР, зависими служители ще бъдат отстранявани от системата
Норвегия влиза в ерата на Хокон VIII: новият крал застава пред парламента на 1 септември
Непал смята щетите след потопа: до 5 млрд. долара за възстановяване, над 600 жертви
Денков след скандала в Струмяни: Управляващите не търпят критика и искат да живеят в свят, в който всичко е наред
На цената на луксозен хотел: Частен остров край Кавала се продава за 3 млн. евро
Нели Рангелова преживя огнения ад в Созопол: Туристи бягаха от хотелите, пушекът ни преследваше по улиците
Как един хладилник подпали огнения ад в Созопол (ВИДЕО)
Иран: САЩ лъжат, че Ормуз е отворен, протокът остава под наш контрол
Италия привлече бившия военен министър на Украйна за съветник по отбранителните технологии
Обир като от филм във Виена: С чук и оръжие задигнаха кралска огърлица за 4,3 млн. долара
Русия е ударила Киев с новия Искандер-1000

аре у лево...нещастник
Щом вземат решения само по подозрения и предположения, значи и аз имам това право !
Правилно е казано, че наглостта на наглия е безгранична !