Община Айтос подготвя проект за строителството на нов дом за стари хора
Старата сграда не може да се приспособи към новите стандарти
Общинският съвет в Айтос одобри предложението на кмета Васил Едрев, Общината да кандидатства с проектно предложение „Изграждане на сграда за резидентна грижа за възрастни хора в надтрудоспособна възраст без увреждания (Дом за стари хора). Съветът даде картбланш на Общинската администрация да готви проект по Процедурата за директно предоставяне на средства „Извършване на строителни дейности и доставка на оборудване и обзавеждане, с оглед реформиране на съществуващи домове за стари хора” по Националния план за възстановяване и устойчивост.
Съгласно Закона за социалните услуги, всички домове за стари хора в страната трябва да се реформират в съответствие със стандартите, определени в Наредбата за качеството на социалните услуги, в срок до 01.01.2025 г. Очакваните резултати по Процедурата са да бъдат реформирани 82 съществуващи домове.
Процедурата за кандидатстване е чрез директно предоставяне на средства от Механизма за възстановяване и устойчивост, компонент „Социално включване“. За градежа на новия Дом в Айтос е избран празен терен, в близост до Медцински център І ЕООД. Айтозлии го знаят като терена, на който гостуващите циркове опъват шатри.
Крайният срок, в който може да се подаде проектното предложение е 17.03.2023 г. Като община, на чиято територия функционира „Дом за стари хора“, Айтос е допустим кандидат по процедурата. А дейностите, които ще се финансират са най-общо - строителство, подобряване на условията и достъпа за хора с увреждания, доставка и монтаж на оборудване и обзавеждане, мерки за енергийна ефективност и др.
В Наредбата, за социалната услуга "Резидентна грижа за възрастни хора в надтрудоспособна възраст" са конкретно определени редица изисквания. Според експертите, не е икономически целесъобразно сградата на Дома в Айтос да се реформира, за да се приспособи към заложените стандарти в Наредбата. И трябва да се използва възможността, която дава Процедурата - да бъде изграден изцяло нов Дом за стари хора.
Кметът Васил Едрев потвърди, че в тази връзка, е изготвен подробен устройствен план с обособяване на два нови урегулирани поземлени имота. Първият запазва предназначението си "за поликлиника" и съществуващото застрояване в него.
Вторият е с предназначение „за обществено обслужване“ - на него се предвижда да бъде изградена новата сграда на Дома за стари хора, уточнява в предложението си до Съвета, градоначалникът. Съгласно изискванията за кандидатстване, за всяко проектно предложение се изисква Решение на Общинския съвет, с което се декларира, че социалната услуга ще бъде поддържана минимум 5 години след датата на приключване на дейностите по инвестицията.
Предвид срокът за кандидатстване, Общинският съвет допусна предварително изпълнение на решението си.
Супер звезда идва на Макс файт в Бургас
Кметът Димитър Николов откри Let’s Play Burgas 2026 – морският град стана столица на гейминга през този уикенд
„Нефтохимик“ благодари на спонсорите, отчете постигнатото и очерта целите за бъдещето
Вместо да чака институциите: Кметица се качи на фадрома, за да спаси висящо на 7 метра щъркелче
Постоянен арест за обвиняемия за катастрофата край Мездра, отнела живота на две деца
Шеф от ДАИ разследва зверската катастрофа на „Тракия“, в която загинаха две деца
Опасни храни на пазара: БАБХ спря близо 5 тона с куп нарушения в София, Пловдив и Бургас
Богдан Милчев: Мантинелите са корупционното елдорадо в пътната безопасност
Никола Цолов остана 9-и в спринта в Австрия след удар в първата обиколка
Домашен хляб с хрупкава коричка и пухкава сърцевина
Животът на 2 зодии се преобръща на 180 градуса до края на лятото
Почина голямият турски актьор Кадир Инанър, дори Ердоган скърби за него
