Скръбна вест: Отиде си единствената жена пилот на реактивен самолет у нас
Емилия Гърбова е летяла 30 години във военната и спортната авиация, изпълнила е 12 321 полета с 3450 летателни часа
На 90 години почина почетният гражданин на Сухиндол подполковник от запаса Емилия Гърбова – военен летец инструктор I клас, командир на звено, щурман на ескадрила, началник на въздушно-стрелкова подготовка на учебно-авиационен полк. Тя е единствената жена пилот на реактивен самолет у нас. Трагичната новина съобщи доц. Петър Ненков.
Като малко момиченце в родния Полски Тръмбеш, Емилия е страдала много, че няма крила и не може да лети като птиците. Нито съветите на майка й, че това е “мъжка работа”, нито плачът на баба й да не се качва на “дърво без корени” са били в състояние да я разубедят. Така на 22 юли 1946 г. е направила своя първи скок с парашут от 800 метра, а по-късно е завършила Военновъздушното училище в Долна Митрополия.
Летяла е 30 години във военната и спортната авиация, изпълнила е 12 321 полета с 3450 летателни часа. Емилия Гърбова е обучила летци, с които може да се изгради цяла авиационна база.
Поклонението ще се извърши на 19.01.2023 г. от 12.00 ч. в Ритуалната зала на гробищния парк в гр. Сухиндол.
На 16 декември църквата почита Свети Агей и мъченик Марин – ето какво да не правите днес
Ограничения и ремонти по пътищата в страната: особено внимание за водачите в Бургаска област
Джордж Клуни се отказва от сцените с целувки във филмите си
Медиците от КОЦ-Русе: Спасяваме животи, но заплатите ни намаляват
Мъркането разкрива повече за котките от мяукането
Почина Карл Карлтън – легендата зад хита "She’s a Bad Mama Jama"
Уроки или стрес? Как да разпознаем негативната енергия и кога да потърсим лекар
Четири знака, че тялото ви има недостиг на витамин С
Украински подводен дрон удари руска подводница за 400 млн. долара в Новоросийск
Две лекарки осъдени за смъртта на дете в Сливен
16-годишна наръга ученичка с нож в Атина
Синът на Роб Райнер арестуван след смъртта на родителите си в имението им в Калифорния

-----
Всичките ни летци заедно не могат да покрият толкова летателни часове за следващите 30 години