×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Честит празник на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Ужасих се от бедствието, виждал съм много неща, но никога нещо подобно


Ужасих се от бедствието, виждал съм много неща, но никога нещо подобно
Кметът на най-пострадалата от бедствието община Иван Алексиев благодари на Бог, че опази Поморие и ураганът се размина без жертви
19 Септември 2022, Понеделник, 19:40 ч.
Автор: Иван КОЛЕВ

Осъзнах за колко кратко време могат да бъдат отнети стотици човешки животи и колко кратък е всъщност човешкият живот

Поморие пострада най-сериозно при невиждания по размери ураган, който връхлетя Бургаска област в събота. Кметът Иван Алексиев успя бързо да мобилизира цялата си администрация, за да се справят с пораженията от бедствието.

Днес градът леко по-леко се връща към нормалното си русло, но щетите са колосални - както за земеделските производители, така и за стотици поморийци. Потрошени са много автомобили, има поражения върху частни сгради, както и немалко обществени обекти.

В Поморие обаче са доволни, че покровителят на града Свети Георги ги опази от случаи с летален край. Разговаряхме с кмета Иван Алексиев днес, по време на визитата на зам.-министъра Тодор Джиков. (ВИЖТЕ ПОДРОБНОСТИ ЗА ПОСЕЩЕНИЕТО ТУК)

-Г-н Алексиев, два дни след бедствие, може ли да направите обобщение какви са преките и косвени загуби за Поморие? 

-Преките загуби хората ги усетиха директно върху гърба си. Има доста отнесени покриви и пострадали автомобили. Много дървета паднаха в целия град. Засегнати са детски площадки, градския стадион, имаме счупени прозорци. Тези неща обаче бързо ще се отстранят. Косвените загуби, за съжаление, ще са много по-големи. Ето този случай, например. Намираме се на лозовия масив. Лозарите загубиха около 80% от масивите си, вследствие на бурята и градушката, която падна след това. Първо те няма да могат да си продадат гроздето, просто защото е унищожено, и второ – лозята ще се възстановят много трудно. В тях са инвестирани много средства и личен труд. Дори и да се възстановят лозята, ще им трябват поне 2 години, за да започне да дава плод. Това значи, че поне 2 години поморийска ракия и поморийско вино на практика няма да има, което е много притеснително, един цял поминък остава на нулата след бедствието то 17 септември.

 

-Има ли механизъм, с който вие можете да ги подпомогнете, като Община?

-Ние нямаме тези финансови възможности, но затова благодаря на областния управител проф. Мария Нейкова, че пряко се ангажира с проблема. Благодаря и на зам.-министърът на земеделието - г-н Джиков, че пристигна веднага. Това бедствие е ужасно и трябва да се намеси държавата. Ние можем да подпомогнем с косвени неща – както правим сега, падналите дървета, които сега режем, ще бъдат дадени за отопление на социално слаби хора. Можем да ремонтираме покриви и т.н., но директно на лозарите не можем да помогнем. Държавата трябва да го направи и дори мисля, че подходящо би било да се разработи държавна политика по отношение на лозарството. Това са едни от малкото земеделски производители, които са без субсидия. Навсякъде в ЕС – в Гърция, Испания, Италия, лозарите получават такава и то доста сериозна, но не и в България.

-Сякаш трябва да повишат и застрахователната си култура, да имат навици да застраховат продукцията...

- И сега много от тях искат да я застраховат, но застрахователите отказват, защото има сериозен риск за тях. Тази политика на застрахователните компании трябва може би да се промени. Да, те са частни организации, които защитават своите интереси, но никой не иска да застрахова лозарите, които са на практика фабрика на открито. Виждате какво се случи – за 20-ина минути мина ураганът с градушката и унищожи всичко. В този случай държавата трябва да влезе като гарант, например с фонд, чрез който земеделските производители да могат да застраховат продукцията и да бъдат защитени. Иначе каквото е по силите на Общината, ще го направим. Сега сме организирали процедура, чрез която лозарите директно пускат заявленията до нас, в Кризисния щаб, след което ние ги входираме до Общинска служба „Земеделие”.

-Къде бяхте по време на бедствието и какво си помислихте, когато видяхте урагана?

-Бях на стадиона в Каблешково, където предстоеше футболен мач между отборите на Каблешково и Средец. В 16:30 ч. времето беше слънчево. В 16:50 ч. притъмня и започна да вали с едри капки силно дъжд, последван от градушка. Точно тогава ми звъннаха и ми казаха, че в Поморие е страшен ураган и има проблем в един от хотелските комплекси. Веднага тръгнах с колата към Поморие и в 17:00 ч. бях точно пред Винпрома, заедно с още 4 коли. Пред мен паднаха големите борове, които препречиха пътя и стана голямата опашка. Успяхме да се преминем и към 17:20 ч. влязах в града и се ужасих. Ураганът беше преминал, а гледката бе кошмарна. Това, което видях, за първи път ме накара да се почувствам уплашен. В 12-те ми години като кмет съм виждал много неща и други сериозни бедствия, включително пожари, морски бури и т.н., но никога нещо подобно. Признавам си – уплаших се, защото осъзнах за колко кратко време могат да бъдат отнети стотици човешки животи и колко кратък е всъщност човешкият живот.

-Поморие по чудо се размина без жертви...

-Благодаря на Господ, че това не се случи и се отървахме само с няколко леки наранявания – две пострадали жени и един мъж, паднал зад борда, който беше спасен. Нанесени са материални щети, но всеки трябва да си направи извода. Първо да бъдем малко по-смирени и малко по-добри. Критиката е хубаво нещо, но нека е в градивна посока. Лесно е да се критикува, да се снима и да се сяда зад компютъра и да се коментира. Но когато се сблъскаш с човешкото нещастие и трябва да взимаш важни решения за части от секундата, тогава разбираш какъв си и какво се случва. Благодаря и на моя екип, и на всичките ни служители от общинските предприятия. До 17:30 ч. се случи всичко това, за което ви разказвам. В 18 ч. вече всички екипи бяха на терен и помагаха за разчистването. Изключително бързо и адекватно реагирахме. Обръщам се към всички – нека бъдем малко по-смирени. Наистина не знаем какво може да ни поднесе животът и кой до кого ще опре. Да не се делим, да не се караме за дребни неща, а да гоним голямото – да вървим напред като държава и като народ. Когато се случи подобно нещо рязко ставаме благородни, а след това забързани в ежедневието си забравяе всичко това. Нека не си го припомняме само в лоши моменти.

 

 


В категории: Поморие


Иван КОЛЕВ Автор
Иван КОЛЕВ
България Всички новини
Дарина Гильова е носителят на наградата „Млад художник на Бургас“ за 2026 година Дарина Гильова е носителят на наградата „Млад художник на Бургас“ за 2026 година Тя е от Поморие развива творчество в областта на живописта, сценографията и монументалните стенописни проекти Спад в цените на някои от основните храни тази седмица Спад в цените на някои от основните храни тази седмица Но пък при други има увеличение Целият състав на ОДМВР в Бургас е на крак, издирват под дърво и камък избягалия каналджия Целият състав на ОДМВР в Бургас е на крак, издирват под дърво и камък избягалия каналджия Проверяват се камерите за видеонаблюдение и се разпитват свидетели, вече 10 часа няма следа от трафиканта Гонка или инцидент: Родители на загинало момиче в катастрофа търсят отговори от разследването Гонка или инцидент: Родители на загинало момиче в катастрофа търсят отговори от разследването Все още не е установена и скоростта, с която се е движил автомобилът. Разследването по случая продължава Tesla си търси служители за България, вижте какви са условията Tesla си търси служители за България, вижте какви са условията Компанията на Илон Мъск ще отвори скоро първия си шоурум в България  Масов бой между жители на Рибен и Божурица помрачи селски събор, хвърчат линейки и патрулки Масов бой между жители на Рибен и Божурица помрачи селски събор, хвърчат линейки и патрулки Организаторът Борислав Цветанов съобщи, че е пострадал при опит да прекрати сбиването Доган останал без имоти, доходи и фирми след фалшифициране на подписа му Доган останал без имоти, доходи и фирми след фалшифициране на подписа му Той е подал жалба до прокуратурата и молба до съда, а надеждата му е   "при новите политически условия нещата да се разрешат по законов ред" Сигнал до Флагман.бг: Груб маркетингов трик или заблуда, открийте разликите в двете снимки Сигнал до Флагман.бг: Груб маркетингов трик или заблуда, открийте разликите в двете снимки Взимаш един пакет карамелени вафли, отваряш - вътре почти няма нищо Търсите начин да съкратите разходите в държавата - ето ви една идея Търсите начин да съкратите разходите в държавата - ето ви една идея Предложението е на д-р Стойчо Кацаров, бивш здравен министър  Тъжен 24 май за Софи Маринова, певицата слиза от сцената в памет на майка си Мария Тъжен 24 май за Софи Маринова, певицата слиза от сцената в памет на майка си Мария Ромският славей е в траур и отменя участията си
Край на една музикална ера: Групата "Aqua", която покори света с "Barbie Girl", се пенсионира Край на една музикална ера: Групата "Aqua", която покори света с "Barbie Girl", се пенсионира В емоционално послание членовете на групата посочват, че искат да запазят това, което са изградили през десетилетията, докато спомените и връзката помежду им остават силни Ормузкият проток в епицентъра: Тръмп обяви, че споразумението с Иран е „до голяма степен договорено“ Ормузкият проток в епицентъра: Тръмп обяви, че споразумението с Иран е „до голяма степен договорено“ Техеран отвърнаха, че твърденията му „не съответстват на реалността“ Чайка нацвъка Чарлз в Северна Ирландия Чайка нацвъка Чарлз в Северна Ирландия „Добре, че не ми падна на главата“, коментира кралят Престрелка пред Белия дом, има убит и ранен Престрелка пред Белия дом, има убит и ранен Репортери споделят, че са чули около 30 куршума Назначиха новия кмет на Бирмингам с „Аллаху акбар“ Назначиха новия кмет на Бирмингам с „Аллаху акбар“ Мюсюлманският лорд мер на града, Закир Чодри, едва знае английски Нападнаха Рики Мартин със сълзотворен газ на концерт в Черна гора Нападнаха Рики Мартин със сълзотворен газ на концерт в Черна гора Сред публиката настъпи хаос Ердоган затвори водещ университет в Истанбул с над 20 000 студенти Ердоган затвори водещ университет в Истанбул с над 20 000 студенти Университетът е управляван от назначен от съда синдик от миналата година, след като управляващата го компания е замесена разследване за пране на пари и данъчни измами Част от оригиналното стълбище на Айфеловата кула бе продадена за 450 000 евро Част от оригиналното стълбище на Айфеловата кула бе продадена за 450 000 евро 14 стъпала, демонтирани през 80-те години, достигнаха рекордна цена на търг в Париж Четирима убити и 35 ранени при украинска атака срещу ученическо общежитие Четирима убити и 35 ранени при украинска атака срещу ученическо общежитие Според спасителните служби под развалините все още има над 10 ученици Рядко астрономическо явление в края на май обещава финансов късмет за четири зодии Рядко астрономическо явление в края на май обещава финансов късмет за четири зодии Две пълнолуния в рамките на един месец засилват интереса към астрологичните прогнози и темата за личните финанси
Бойко Борисов Бойко Борисов Никога не съм бил нито в “Джуджетата“, нито ги знам кои са, а в случая сега разбираме коя е Снежанка Виц на деня Виц на деня Във влака кондуктор пита блондинка, пътуваща с куче:
- За кучето платихте ли?
- Не! Подарък ми е за рождения ден.
Виц на деня Виц на деня Две жени разговарят:
- Ти какво работиш?
- В научен институт.
А като каква?
- Като любовница, но ми плащат като на професор.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Мамо, мамо, може ли и аз да скоча с бънджи?
- В никакъв случай! Животът ти започна, заради скъсана гума, но не трябва да свършва пак по тази причина!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори