Корабът "Рожен" потегли от Черноморск пълен с царевица след 6 месеца блокада
Днес три плавателни съда, натоварени с 58 хиляди тона зърно, ще напуснат Украйна
Българският кораб "Рожен", натоварен с украинска царевица, потегли от пристанището в Черноморск на път за Великобритания. В интервю за БНТ собственикът на кораба Александър Калчев, който е и изпълнителен директор на Параходство "Български морски флот", каза, че екипажът е от 11 души-петима българи и шестима украинци.
Той ще бъде допълнен в Истанбул и корабът ще си продължи пътя към Великобритания, добави корабособственикът.
В момента "Рожен" се намира пред Одеса, където е сборен пункт за няколко кораба, които ще бъдат изведени безопасно от рисковите води.
17 български моряци са блокирани в Украйна
Корабът в 6:00 часа е започнал маневра за отплаване и около 6:10 е напуснал пристанището на Черноморск. На преминаване през турските проливи на борда му ще бъде проведена инспекция от комисия, създадена в рамките на споразуменията.
Ще евакуират ли българските моряци от Украйна?
“Рожен” влезе в пристанище Черноморск на 21 февруари и оттогава е блокиран там, а едва през април Параходство БМФ успя да смени екипажа.
Днес три кораба, натоварени с 58 хиляди тона царевица, ще напуснат Украйна, съобщи турското министерство на отбраната.
Петима българи от кораба "Рожен" слизат на брега, заменят ги украински моряци
В понеделник от Одеса отплава първият кораб с украинско зърно в рамките на споразумението за деблокиране на черноморските пристанища между Русия и Украйна, постигнато с посредничеството на Турция и ООН.
Украйна е призовала, освен зърно, в сделката да бъдат включени и други продукти като метали, съобщава Файненшъл Таймс.
Мечка опустоши пчелин край Асеновград, изяде 150 кг мед за седем нощи
Готви се нов Закон за МВР, зависими служители ще бъдат отстранявани от системата
Норвегия влиза в ерата на Хокон VIII: новият крал застава пред парламента на 1 септември
Непал смята щетите след потопа: до 5 млрд. долара за възстановяване, над 600 жертви
Денков след скандала в Струмяни: Управляващите не търпят критика и искат да живеят в свят, в който всичко е наред
На цената на луксозен хотел: Частен остров край Кавала се продава за 3 млн. евро
Нели Рангелова преживя огнения ад в Созопол: Туристи бягаха от хотелите, пушекът ни преследваше по улиците
Как един хладилник подпали огнения ад в Созопол (ВИДЕО)
Иран: САЩ лъжат, че Ормуз е отворен, протокът остава под наш контрол
Италия привлече бившия военен министър на Украйна за съветник по отбранителните технологии
Обир като от филм във Виена: С чук и оръжие задигнаха кралска огърлица за 4,3 млн. долара
Русия е ударила Киев с новия Искандер-1000
