×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Как локдауните в Китай се отразяват на международните компании?


Как локдауните в Китай се отразяват на международните компании?
Ключови думи: китай, локдаун, компании
11 Май 2022, Сряда, 20:18 ч.
Автор: Флагман.бг

В последните седмици десетки китайски градове, сред които и финансовия център Шанхай, са под локдаун, докато властите опитват да се преборят с коронавируса

Международни марки разкриват пораженията спрямо финансовите им резултати от политиката на "нулев COVID" на Китай, при която десетки милиони хора остават под локдаун, а почти всяка голяма компания е засегната.

В последните седмици десетки китайски градове, сред които и финансовия център Шанхай, са под локдаун, докато властите опитват да се преборят с коронавируса.

За индустриите, вариращи от големите технологични компании до потребителските стоки, това унищожава и предлагането, и търсенето, причинявайки на ръководителите на компании поредното сериозно главоболие.

Много компании натрупаха милиони или милиарди долари загуби заради войната в Украйна, която доведе до масов и скъпо струващ отлив от Русия.

Комбинацията от тези две неща нанесе двоен удар на международните корпорации - като Estée Lauder, която обяви миналата седмица, че "две сериозни пречки" я принуждават да занижи прогнозите си за годината.

Кризата напомня сериозно за огромното значение на Китай за световните компании. "Независимо дали ви харесва или не, ако сте мултинационална компания, Китай вероятно е първият или вторият ви най-голям потребителски пазар," казва пред CNN Business Бен Кавендър, управляващ директор на консултантската компания China Market Research Group.

"Китай вероятно е и основната ви производствена база или пък допринася за значителна част от работата на вашата верига на доставки".

Предприетите от китайските власти мерки оставиха десетки милиони хора в домовете им за повече от месец, което доведе до високи нива на стрес. В много от случаите жителите нямат право да напускат домовете си без специално позволение, а голям брой бизнеси остават затворени.

В последните години Китай се превърна в най-големия пазар за редица индустрии - от луксозни стоки до автомобили. Миналия месец обаче ръстът на втората най-голяма икономика в света се забавя рязко, което засегна не само потребителските разходи, но и заетостта.

От Estée Lauder вече очакват продажбите й в световен мащаб да нараснат с между 7% и 9% на годишна база, в сравнение с предишната й прогноза от февруари за 13% -16% повишение.

Компанията обяви, че е понесла удар от спирането на дейността си в Украйна и Русия след инвазията, което е довело до спад в продажбите. Компанията също така отчита 4% спад в Азиатско-тихоокеанския регион, което се дължи изцяло на Китай.

Някои компании отказват въобще да правят прогнози. Миналата седмица веригата кафенета Starbucks спря финансовите си прогнози за следващите шест месеца, а главният изпълнителен директор Хауърд Шулц определи това като "единствения отговорен начин на действие."

"Ситуацията в Китай е безпрецедентна," заяви той пред анализатори. "Условията в Китай са такива, че на практика не сме способни да предвидим нашето представяне в страната през втората половина на годината." Китай е вторият най-голям пазар за Starbucks.

Kering, която е собственик на Gucci и Bottega Veneta, обяви миналия месец, че също усеща кризата с "рязък спад на клиентите," затворени магазини и сериозни логистични предизвикателства вследствие на локдауните. "Да се надяваме, че тази ситуация е временна," заяви главният финансов директор Жан-Марк Дюпле.

Ситуацията на място обаче изглежда по-мрачно. "Честно казано, потребителите в момента не се притесняват за закупуването на кафе или червило," казва Кавендър. "Те са много по-концентрирани върху набавянето на нещата от първа необходимост."

В Шанхай, например, локдаунът първоначално доведе до масово изкупуване на храни и до оплаквания относно затруднения с получаването на доставки.

Сега, дори и с подобряването на достъпа, много хора се концентрират върху "груповите поръчки," които позволяват на гражданите, живеещи в една общност, да правят групови поръчки за хранителни продукти и други стоки от първа необходимост.

Все още заводът на света

Компаниите също така изпитват затруднения с производството.

През последните няколко години много компании се съсредоточиха върху пренасочването поне на част от производството си извън Китай вследствие на търговската война със САЩ. Това обаче не помогна на голям брой популярни марки да избегнат последствията от локдауните заради COVID.

Миналия месец Apple предупреди за големи загуби във връзка с увеличаването на случаите на COVID-19 в Китай, обявявайки, че проблеми с веригите на доставки могат да засегнат продажбите й с между 4 и 8 млрд. долара през това тримесечие.

От Apple посочиха като причина за очаквания спад в продажбите ограниченията в Китай и недостига на части в световен мащаб. Част от блокадите за кратко за засегнали 20 - 30% от цялото производство на iPhone, според Everstream Analytics. Ограниченията на Apple са "основно около Шанхай," където компанията има няколко завода, които са засегнати, заяви главният изпълнителен директор Тим Кук.

Миналия месец Microsoft също обяви, че спирането на производството в Китай се е отразило на доставките на лаптопите Surface и игралните конзоли Xbox и би могло да окаже сериозен ефект върху тримесечните резултати на компанията. По-голяма част от производството на производителя на персонални компютри е в Китай, според последния списък с основните доставчици на компанията.

Автомобилопроизводството в световен мащаб също беше сериозно засегнато, като някои пазарни играчи временно затвориха заводи, отчитат спад в продажбите или им се налага да отлагат пускането на нови автомобили.

Два от най-големите автопроизводители в света - Volkswagen и Toyota, бяха принудени да спрат временно част от производството си. И двете компании вече го възстановяват, но предупредиха, че ще го правят постепенно, тъй като спънките по веригите на доставки продължават.

Tesla, която има Gigafactory в Шанхай, също успя да възобнови производството си миналия месец след продължила няколко седмици пауза, но компанията в момента може би има друг проблем. Позовавайки се на неназовани източници, Ройтерс информира, че Tesla е спряла по-голяма част от производството си отново заради проблеми с доставчици.

Търсенето на електромобили обаче остава голямо. Volkswagen и китайският производител BYD наскоро обявиха ръст в продажбите си на електромобили в Китай.

Китайските пристанища и други логистични центрове обаче продължават да изпитват проблеми.

Миналия месец Amazon отбеляза, че „тарифите на въздушни и океански превози продължават да са на или над нивата от втората половина на миналата година“, отчасти поради увеличения брой случаи на COVID-19 в Китай.

Тарифите "вече бяха много по-високи, в сравнение с нивата отпреди COVID," заяви главният финансов директор Брайън Олсавски.

Последиците

Много марки изразиха оптимизъм относно възстановяването на техния бизнес, след като кризата отслабне.

В последните седмици китайското правителство полага усилия за възобновяването на дейността на повече компании, докато в същото време обещава да помогне за ограничаване на икономическите поражения. Анализатори обаче предупреждават за неблагоприятните ефекти от политиката за "нулев COVIDd" на страната, заявявайки, че икономическият растеж може да се забави сериозно тази година.

Пораженията могат да бъдат видени от всички страни. Миналия месец огромният сектор на услугите на Китай записа едва втория си спад в историята, докато производствената дейност също падна до рекордно ниско ниво.

Въпреки това китайският президент Си Дзинпин заяви наскоро, че правителството "твърдо ще се придържа" към политиката си за "нулев COVID".

По изчисления на CNN най-малко 31 града в Китай са под пълен или частичен локдаун, което засяга около 214 милиона души в страната.

Продължаващата дилема може, в крайна сметка, да накара някои компании да преосмислят позицията си. Докато другите държави продължават да отварят икономиките си, някои чуждестранни компании може да решат да преместят регионалните си централи извън Китай, казва Йорг Вутке, президент на Европейската търговска камара в Китай.

Кавнедър казва, че предизвикателствата напоследък, свързани с Украйна и Китай, са очертали "период на по-големи рискове" в по-общ план за международните компании. "Наистина смятам, че сега има много повече предизвикателства за мултинационалните компании, отколкото преди," допълва той.

Източник: Профит.бг


В категории: COVID-19


Коментари
Показа Анди (СНИМКА)
Показа Анди (СНИМКА) 15/06/2025, Неделя 21:20 0
Най-влюбчивите зодии са...
Най-влюбчивите зодии са... 15/06/2025, Неделя 20:00 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Задава ли се сух режим? Казаните за ракия са пред фалит, но не заради еврото Задава ли се сух режим? Казаните за ракия са пред фалит, но не заради еврото Чудо невиждано стана тази пролет - за първи път акацията не цъфна, а това е страшно знамение, защото от нея се прави най-пивката огнена вода От Бургас до София с експрес или как за 55 години влаковете станаха по-бавни От Бургас до София с експрес или как за 55 години влаковете станаха по-бавни . Експресът "Чайка" още през 70-те минаваше това разстояние по-бързо В Слънчака пуснаха бира, по-евтина от минерална вода, само не питай каква е! В Слънчака пуснаха бира, по-евтина от минерална вода, само не питай каква е! Ресторантьори сигнализираха, че е невъзможно питието да струва 2 лева Любов за Скорпиона, а късметът се усмихва на смелите Везни Любов за Скорпиона, а късметът се усмихва на смелите Везни Хороскоп за деня – 15 юни 2025, неделя  Бургас догони София по търсене на имоти Бургас догони София по търсене на имоти Три квартала чупят рекорди по търсене и цени Търсят се нови директори в ключови училища в региона Търсят се нови директори в ключови училища в региона Свободни позиции в училища от Бургас, Айтос, Несебър, Карнобат и други Едно от момчетата, наръгани от Памела в Слънчев бряг е в кома, лекари се борят за живота му Едно от момчетата, наръгани от Памела в Слънчев бряг е в кома, лекари се борят за живота му Сестрата на пострадалия се свърза с Флагман.бг, за да разкаже потресаващи подробности за инцидента Тир удари каруца, уби коня Тир удари каруца, уби коня Катастрофата е станала в района на Бяла Слатина Първото издание на Ретро фестивала в Царево стартира с голям интерес Първото издание на Ретро фестивала в Царево стартира с голям интерес Арт улицата пред СУ „Н. Й. Вапцаров“ става сцена на вълнуващото пътуване назад във времето Боцка се от 24-годишна Боцка се от 24-годишна Това решение е продиктувано от желанието й да поддържа свеж и младежки вид
Ужасяваща трагедия: Загинал и 19 ранени при инциденти с балони в Кападокия (ВИДЕО/СНИМКИ) Ужасяваща трагедия: Загинал и 19 ранени при инциденти с балони в Кападокия (ВИДЕО/СНИМКИ) Пилотът е паднал от кошницата и краката му са се оплели във въже Доналд Тръмп отбеляза рождения си ден с военен парад, тълпата му пя "Честит рожден ден" (ВИДЕО) Доналд Тръмп отбеляза рождения си ден с военен парад, тълпата му пя "Честит рожден ден" (ВИДЕО) Президентът, обръщайки се към парада, заяви, че "армията на САЩ пази нашата свобода, вие ни правите силни и тази вечер накарахте всички американци да се гордеят с вас" Доналд Тръмп дава отбой и иска край на войната с Иран, но Техеран се кани да мъсти жестоко Доналд Тръмп дава отбой и иска край на войната с Иран, но Техеран се кани да мъсти жестоко Трима загинали и 125 ранени при последните атаки по израелските градове Президентът на Иран: САЩ помогнаха на Израел да ни нападне. Ще предприемем разрушителни атаки Президентът на Иран: САЩ помогнаха на Израел да ни нападне. Ще предприемем разрушителни атаки Иран няма да промени позицията си по ядреното си досие и няма да преговаря, докато израелските атаки продължават Борисов свиква национално съвещание на ГЕРБ, участват активът, премиерът Желязков и министри Борисов свиква национално съвещание на ГЕРБ, участват активът, премиерът Желязков и министри Акцент ще бъде поставен върху процеса на присъединяване на България към еврозоната Нетаняху: Израел ще нанесе удари по всички обекти на режима в Иран Нетаняху: Израел ще нанесе удари по всички обекти на режима в Иран Израел ще възобнови гражданските полети постепенно, предпазливо и бавно, веднага щом обстоятелствата го позволят, съобщи премиерът Известен милиардер почина по абсурден начин Известен милиардер почина по абсурден начин Той е председател на световния гигант за автомобилни части Sona Comstar Радев: Правителството налива значителни средства за пропаганда и реклама на еврото Радев: Правителството налива значителни средства за пропаганда и реклама на еврото Не ви ли тревожи фактът, че правителството налива средства в социологически агенции, за да му предоставят такива резултати, каквито то иска да види, коментира пред журналисти държавният глава Турист счупи „Стола на Ван Гог“ Турист счупи „Стола на Ван Гог“ Нелепият, но и шокиращ инцидент, е бил заснет от охранителните камери и набра огромна популярност, след като беше публикуван в интернет Сбогуваме се с този сериал Сбогуваме се с този сериал „Големият финал“ обещава емоционално, разкошно и достойно сбогуване с един от най-обичаните сериали на съвременната телевизия и кино
Томислав Дончев Томислав Дончев Влизането в Еврозоната да не би да е градушка или друго стихийно бедствие Виц на деня Виц на деня - Да ти се похваля, купих си крокодил и го гледам на вилата.
- Съседите не реагират ли?
- Кви съседи?
Виц на деня Виц на деня - Скъпа, достави ми ор*лно удоволствие!
- Кво бе? Свирка ли искаш?
- Не ма! Замълчи малко!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук За разлика от мъжa жената е готова с изводите още преди началото на разговора.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори