×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Близо 3000 военни са дарили кръв от началото на годината
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Как се разви епидемията от ковид в Бургаско през последния месец (ГРАФИКИ)


Как се разви епидемията от ковид в Бургаско през последния месец (ГРАФИКИ)
Отчита се ръст в заболеваемостта, но смъртността е в плато, масово боледуват учениците
19 Януари 2022, Сряда, 20:44 ч.
Автор: Георги РУСЧЕВ

Заетостта на болничните легла е около 50%, хоспитализирани в момента са 335 човека, спрямо 258 на 18 декември м.г.

Въпреки отчитания в последните седмици сериозен ръст в заболеваемостта от COVID в Бургаска област, не се отчита ръст в смъртността, а нивата на хоспитализациите се повишават изключително плавно и в момента са достигнали до плато.

Това показва извадка от статистическите данни, публикувани ежедневно от РЗИ-Бургас, а изводите от нея реално са обещаващи – омикрон е масово в областта и данните потвърждават наблюдаваното и по света. Той води до по-лека клинична симптоматика, налага много по-малко хоспитализации и значително по-ниска е смъртността от него.

Впечатление обаче прави, че от един месец насам броят на положителните за COVID ученици расте главоломно, почти експоненциално. Това означава, че съответно огромна част от паралеклките в областта са карантинирани. Към вчерашна дата те бяха 160, но с новите 116 заразени ученици е много вероятно това число да е набъбнало значително. Подчертаваме, че това, че ученик е положителен за ковид, не означава, че той е тежко болен и данните показват точно това. До момента в областта няма нито един починал младеж на възраст до 19 г.

Сериозен е ръста при заболеваемостта на учениците. Това обаче може да се окаже една от най-добрите новини за последните 2 години

Към 18 януари 2022 г. в Бургаска област са хоспитализирани общо 335 човека. От тях около 10% са на интензивно лечение. За сравнение, преди месец в болница са били настанени 258 човека – ниво, което се запази приблизително такова в продължение на периода от септември до декември 2021 г. Ръстът съответно започна след нова година, когато вероятно у нас е влязъл и новия вариант на SARSr-COV-2, макар той да беше засечен официално преди около 2 седмици.

Кумулативна графика на 7-дневна база за хоспитализациите в Бургаска област. Започналата тенденция към платото се вижда ясно през последната седмица

Както Флагман писа по-рано, в ковид отделенията в болниците в региона се лекуват общо 335 пациенти. Наша проверка в лечебните заведения показа, че все още има свободни легла. В най-голямата болница – УМБАЛ Бургас, заетостта на интензивните легла е около 50%. В ковид отделението има 15 свободни места. В УМБАЛ „Дева Мария“ се лекуват общо 26 пациенти, заетостта там е почти 58%. Интензивните им легла са пълни. В КОЦ-Бургас са заети 34 от общо 37 места. 

Броят на новите случаи по дни в статистиката на РЗИ на 7-дневна база за областта. Вижда е тенденция към край на ръста и навлизане в плато. Това вероятно ще се случи до седмица
Графиката на ежедневно отчитаните нови смъртни случаи в Бургаска област. Ясно се вижда, че въпреки ръста на новите случаи, този показател се запазва на средно ниво от около 9.5 на ден

Масово пък оплакванията на новозаразените в областта са изключително леки. Симптоматиката на омикрон, особено обхващаща преболедувалите предходните варианти и ваксинираните, е изключително наподобяваща грип и преминава за няколко дни. Тя се изразява в лека хрема, гърлобол, суха, но повърхностна кашлица и температура в първите 24 до 48 часа около 37.5-38°C, както и болки по тялото. Колкото и странно да звучи, това, че в момента боледуват масово учениците, е добра новина за цялостната епидемична обстановка не само в областта, но и в света като цяло. Това е знак, че вирусът се е развил по такъв начин, че той все повече се доближава до сезонен и разпространяващ се ендемично, което е видно от съответствията на последните му 3 вълни със есенно-зимния период, в който най-характерни допреди няколко години бяха гриповете.

Нещо повече – от около година реално се завърна и самият грип. От Министерството на здравеопазването в момента отчитат, че в това отношение заболеваемостта е достигнала до около 450 на 100 000, като данните са от 2 януари 2022 г.


В категории: COVID-19


Георги РУСЧЕВ Автор
Георги РУСЧЕВ
16
Коментара
Михаил ДИМИТРОВ Почина голям български режисьор Почина голям български режисьор 05/05/2026, Вторник 21:41 0
Тервел ИЛИЕВ Голяма промяна в менютата на детските градини Голяма промяна в менютата на детските градини 05/05/2026, Вторник 21:20 0
16
Коментара по темата
16.
Вижте Великобритания, на прав път са
20.01.2022 10:00:46
1
3
Бeз знaчение е как се рaзвива eпидемията не сaмо в Бургaско, но и в Бългaрия. Тoлкова смe мaлки, че дaже не влияeм на стaтистиката. Вижтe кaкво стaва в гoлемите държaви, в кoито броя на вaксинираните е много голям! Омикрон ги попиля. С какво помага затварянето? Вижте какво става във Великобритания. Ще премахват зелените сертификати и живота се връща в нормалните си граници от преди епидемията. Аз мисля че това е най-правилният подход. Така всеки ще решава сам за себе си дали да се ваксинира или да не се ваксинира, като за това си поема риска. Oбявили са че ще живeят зaедно с вирусa. Явнo им е стaнало яснo, че тoзи зaтворен живoт в мoмента е пагубeн не самo за икoномиката, но и за здрaвето на пoданиците им
15.
Вижте Великобритания, на прав път са
20.01.2022 09:58:57
1
1
Без значение е как се развива епидемията не само в Бургаско, но и в България. Толкова сме малки, че даже не влияем на статистиката. Вижте какво става в големите държави, в които броя на ваксинираните е много голям! Омикрон ги попиля. С какво помага затварянето? Вижте какво става във Великобритания. Ще премахват зелените сертификати и живота се връща в нормалните си граници от преди епидемията. Аз мисля че това е най-правилният подход. Така всеки ще решава сам за себе си дали да се ваксинира или да не се ваксинира, като за това си поема риска. Обявили са че ще живеят заедно с вируса. Явно им е станало ясно, че този затворен живот в момента е пагубен не само за икономиката, но и за здравето на поданиците им
14.
айдееее
20.01.2022 09:38:48
3
0
Малко по малко цирка затваря. Тук таме някой с хрема. А дали пневмонията е от грип или ковид никой не знае.
13.
1
20.01.2022 06:09:22
2
9
Затваряйте хотели,дискотеки,ресторанти..ние не сме нито Великобритания нито Русия да се измъкнем лесно ! Тук медицината е още в 70те !
12.
Иван
20.01.2022 06:02:38
4
8
Какво ми триете коментарите само,не била се отнасяла по темата.Затваряйте моловете и заведенията където се събират тълпи от хора.Ограничете циганите от кв.комука дето ровят по казаните.Пак ми изтрите коментара тъпанари.
11.
Виктор
19.01.2022 23:18:55
1
10
И в Малко Търново пълно с заразени но си мълчат .
10.
Бург
19.01.2022 22:51:21
1
9
Много ми е интересно защо ковид пакета изследвания на лаборатория Лина не включват глюкоза и д - димера за сгъстяването за кръвта ? Наистина се води война от лични лекари и лаборатории в ущърб на нашето здраве
9.
Atom
19.01.2022 22:46:13
0
22
Защо лъжете бе,защо?
Масово връщате хората и не ги приемате ,защото няма места.
Пак с връзки трябва ,за да те приемат в болница.Пред мен връщахте хора с двустранна пневмония, защото били добре.
А по телевизията докторите викат,че хората идвали при тях прекалено късно.
Ами не ,не идват късно ами ги връщате долняри.
8.
Русчев.., мило
19.01.2022 22:36:59
0
10
понеже си Ковид и ваксино-скептик, да кажем само , че населението на Бургаска област е не повече от 400 000 души и има дневна смъртност равна на тази в Дания , която по време на Делтата имаше по 2-3 смъртни случая на ден, а сега с избягващият антителата Омикрон има по 10 на ден. Така е Русчев, чети, мисли, образовай се, но не от Фейсбук, има и научна литература с проучвания и доказателства за това или онова
7.
*********
19.01.2022 22:28:18
0
2
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
6.
димитър бинев
19.01.2022 21:05:32
1
7
масово домашните лекари не изпращат в триажните центрове където изписват лекарства научно според интерактивиня протокол за лек начален ковид както е в ел масри ДКЦ и забавят пациентите със изписан само аверон и антибиотик . затова е така разпространен вируса ако се започне с лекарствата на триажния център дкц ел масри риска за умерен ковид е много ниска и хоспитализацията също . ако се чувствате зле и сте със задух не сте за дом лекар и да ходите а напарво в болница където се прави приравнен бърз0 антигенен тест и се приезма особено при сатурация 93 - запомнете това .
5.
Заводи
19.01.2022 20:58:07
1
15
Дайте статистиката че в Бургаско продължителността на живота от естествена смърт е максимум 65-70г. Нефтозавода ни изтрови
4.
срам сте
19.01.2022 20:55:24
1
19
Какво плато като Витанов каза че тук ще гори най силно до 2 седмици е пика. Началото е сега тепърва започва
Училищата са пламнали и броя на учителите е силно намалял
Лъжете кого????
3.
Иван
19.01.2022 20:51:45
4
19
Докато не затворят моловете заведенията и дискотеките,докато не ограничат циганите от кв.комука дето ровят по казаните така ще е още ще се мре и то яко.
2.
Цв
19.01.2022 20:17:24
0
35
Господин Паздеров, имам близки в почти всички изброени болници. Говорите небивалици, за да се харесате не знам вече на кого! В МБАЛ БУРГАС на 10ия етаж е приет мой познат, който лежа в Ковид отделение в КОЦ а, но получи инсулт. Сега там нямат Фраксипарин и близките му хукнаха в Турция да търсят, защото НЯМА НИКЪДЕ ПО АПТЕКИТЕ. АЗ СЪМ КОЛЕЖКА И СЪМ ОТВРАТЕНА ОТ ЛЪЖИТЕ ВИ! МОГА ДА ПИША И КЪДЕ РАБОТЯ, НО МНЕНИЕТО МИ КЪМ ВАС Е ЛИЧНО! ЛЪЖЕТЕ! НЯМА МЕДИКАМЕНТИ, ОТКРИВАТЕ ЛЕГЛА И ЛЕКУВАТ КОЛЕГИ ФИЗИОТЕРАПЕВТИ...... ЗА КАКВО ГОВОРИМ?????
1.
FacePalm
19.01.2022 20:08:00
3
16
Защо ми показватв до 14 януари и отбелязвате плато. Сега сме 19ти и отчитаме рекорди. Смъртните случаи ще наваксат след 10 дни както винаги става. Какво плато...
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Ако не бъдат предприети незабавни мерки за свлачището край Пампорово ще стане страшно Ако не бъдат предприети незабавни мерки за свлачището край Пампорово ще стане страшно Теренът се разпада на отделни блокове, между които се просмуква вода, която от своя страна допринася за допълнителната им нестабилност и повторно активизиране Голяма промяна в менютата на детските градини Голяма промяна в менютата на детските градини Махат захарта Къде сбъркахме: Децата до 4-ти клас не могат нито да си вържат обувките, нито да отидат до тоалетна сами Къде сбъркахме: Децата до 4-ти клас не могат нито да си вържат обувките, нито да отидат до тоалетна сами Българските деца от първи до четвърти клас нямат елементарни навици, които са загубени по пътя от първи до седми клас, смята Диян Стаматов  В Гърция забраняват на непълнолетни да използват тротинетки след смъртта на дете В Гърция забраняват на непълнолетни да използват тротинетки след смъртта на дете 13-годишно момче загина след челен сблъсък с автомобил  Стоян Колев арестуван, защото събрал голяма агитка, за да бие фитнес инфлуенсър (ВИДЕО) Стоян Колев арестуван, защото събрал голяма агитка, за да бие фитнес инфлуенсър (ВИДЕО) Той атакува вербално полицаите, в един момент дори брутално се гаври с тях 4 зодии през май 2026 затварят вратата към миналото и започват начисто 4 зодии през май 2026 затварят вратата към миналото и започват начисто Те ще вземат категорични решения Вижте Нора Недкова като ученичка - много преди корекциите Вижте Нора Недкова като ученичка - много преди корекциите Мис Плеймейт почти по нищо не прилича на тийнейджърското си аз Възобновяват делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев Възобновяват делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев Заседанието е насрочено на 30 юни Наслади се на Giro d’Italia с новото меню на La Flor bar & grill – поръчай от всяка точка Наслади се на Giro d’Italia с новото меню на La Flor bar & grill – поръчай от всяка точка Mожеш да поръчаш бързо и да се насладиш на вкусна и прясна храна точно там, където си. Това е ценно предимство в дни когато движението в региона ще е доста затруднено, а паркирането в определени зони може би и невъзможно Близо 1/3 от домакинствата в България имат неизползван автомобил Близо 1/3 от домакинствата в България имат неизползван автомобил Това показват резултатите от проучване на Асоциацията на автомобилните производители
Кралицата, която не скри посивелите си коси и привлече вниманието на света Кралицата, която не скри посивелите си коси и привлече вниманието на света Изборът на кралската особа да не прикрива белите си кичури с боя се превърна в основна тема за дискусия, определяна като съзнателен жест към по-естествен и модерен образ Почина голям български режисьор Почина голям български режисьор Тъжната новина бе съобщена в социалните мрежи от поета и историк Пламен Павлов Ново проучване: рекорден брой поляци са против еврото Ново проучване: рекорден брой поляци са против еврото След като видяха какво се случва с България, само 22% от населението са съгласни с унищожаването на злотата Екипът на Центъра за обществена подкрепа се включи в розовата емоция на Giro d’Italia Екипът на Центъра за обществена подкрепа се включи в розовата емоция на Giro d’Italia Специалистите от социалната услуга подкрепиха събитието със снимки пред центъра, облечени в емблематичния розов цвят на Giro d’Italia АПИ обяви поръчка за проектиране и строителство на Южния обход на Ямбол АПИ обяви поръчка за проектиране и строителство на Южния обход на Ямбол Избраният изпълнител ще трябва да изготви технически проект и ПУП за обекта и да реализира строителството на трасето. Новият участък трябва да бъде проектиран за градски условия и скорост до 50 км/ч Продават тази яхта, струва 500 млн. долара Продават тази яхта, струва 500 млн. долара Плавателният съд е собственост на милиардера Джеф Безос Теодор Салпаров се включва в Мача на надеждата Теодор Салпаров се включва в Мача на надеждата Теди заменя волейболната зала с футболния терен, за да се присъедини към каузата на Стилиян Петров Примирието между САЩ и Иран се пропука след атаката на Техеран Примирието между САЩ и Иран се пропука след атаката на Техеран Иран току-що допусна голяма грешка, най-голямата грешка в своята история, каза Доналд Тръмп Турция въвежда нови правила за продажба на цигари Турция въвежда нови правила за продажба на цигари Мярката цели да ограничи достъпа на непълнолетните до тютюневи изделия и да намали употребата им цялостно Мощна експлозия във фабрика за фойерверки Мощна експлозия във фабрика за фойерверки 21 жертви и над 60 ранени при инцидента
Надежда ЙОРДАНОВА, депутат Надежда ЙОРДАНОВА, депутат Разделението на ПП-ДБ е грешка Виц на деня Виц на деня - Защо наемате на работа само женени мъже?
- Защото са свикнали на обиди и след работа не бързат да се прибират в къщи.
Виц на деня Виц на деня Семеен скандал:
- С коя приятелка ми изневери - Елена, Мария, Гинка, Ана?
- Аре стига ма, все едно аз си нямам приятелки...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Зад всяко грозно име стои по една щастлива баба.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори