Малко Търново запази традицията: Мъжко хора се изви във водите край водопад Докузак за Богоявление
Кметът Илиян Янчев поздрави съгражданите си за днешния празник
Десетки смелчаци се хвърлиха в студените води край водопада Докузак в Малкотърновско, за да спазят традицията и да опитат да хванат Светия кръст. На днешния Йордановден кметът на общината Илиян Янчев поздрави всички празнуващи имен ден и пожела здрава и успешна година.
Малко Търново е единствената община в Бургаска област, която спазва толкова стриктно традицията на Богоявление. Затова след ритуала по спасяването на кръста, във водите край водопад Козак се изви дълго мъжко хоро.
Кметът Янчев пък цитира вечния текст на Ивелина Радионова:
Корав е народът на слънцето. В ледени води и по жарава хоро играе, червен и бял конец връзва за берекет и здраве и с хлопки и чанове си пъди злото.
И мъдър, и славен е, че опора са му старите, неписани закони.
Много слънца и месечини са се изтърколили, много е патил, много са се мъчили да го сломят и майчиното му мляко да отровят.
Ама волята му се не чупи, ако ще и над урва да виси, че силата му иде от земята.
Други от нас, българите, са се учили, други поклон са ни сторвали, но и на земята ни са посягали, кога очите им вековните й буки, житните й ниви и градините й гюлови са възжелавали.
И не щат и да знаят тез други, че в браздите, где кълни семето, са и костите на праотците ни и че тая рохка пръст с реки от кръв сме си я плащали.
Та затуй си е наша.
Заслужили сме си по нея да стъпват ногите на потомците ни. Нея ще завещаем на неродените още да я пазят за вечни времена. Тъй щото от време оно българите в кръв и пръст са се клели...
Кръвта милее, че у нея са езикът, паметта и силата на рода. И обичаите варди и предава от уста на уста, от ръка на ръка, от сърце към сърце, да я има българщината.
А земята ли?
В нея е дълбокият ни корен, от нея пие той живина и върви нагоре, към бъдното.
Корен български, дето се опира на вяра и обич, на правда и добрина, се не затрива..."
Илон Мъск иска Европейският съюз да бъде премахнат
Зрителите срещу „Игри на волята”: Нашият победител е Калин!
Ако си мъж над 40 г. - не яж това
Седем загинали и 11 ранени при катастрофа между автобус и камион в Турция
Няма значение дали пералнята е нова или на 20 години: Това ще я почисти идеално
САЩ предложили на Полша 250 бронетранспортьора Stryker за 1 долар
Петя има трик за сушене на пране, когато навън вали дъжд! Тя вече не използва сушилнята и прането е сухо за 3 часа!
Отново уран във водата - още три населени места посрещат Коледа на водоноски
Ако видите това на бананите, не ги купувайте!
Марс и Венера носят финансов бум за тези 4 зодии през 2026 г.
Емблематичният чалга клуб "Син сити" отново се превръща в театър
Никола Цолов с трето място в спринта в Абу Даби
