×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Електрическо въздушно такси започна тестове в Ню Йорк
  • Мъж се е барикадирал в гараж "Земляне" в София
  • Заради риск от силен трус, Санторини въвежда извънредни мерки
  • Разбиха група джебчии в Стара Загора
  • Тръмп поиска уволнението на американския водещ Джими Кимъл заради шега по адрес на Мелания Тръмп
  • Ново заседание по делото срещу Кирил Петков и Божидар Божанов
  • Поредно заседание по делото „Дебора“
  • Остават броени дни преди началото на най-грандиозното спортно събитие у нас - Джиро д’Италия
  • Новото предложение за задължително обучение на шофьори, хванати с алкохол или наркотици, цели да намали повторните нарушения. Според Красимир Георгиев, обаче, мерките може да не са достатъчни за промяна на поведението на водачите.
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Миряни с добри сърца, помогнете да върнем живота в светия Богородичен дом край Бургас (ВИДЕО)


Миряни с добри сърца, помогнете да върнем живота в светия Богородичен дом край Бургас (ВИДЕО)
Игуменката Ксения и доброволецът Николай са поставили кутии за дарения на 11 места в града с надеждата да върнат служенията в манастира край ж. к. „Меден рудник”
26 Ноември 2021, Петък, 18:49 ч.
Автор: Радостина ГЕОРГИЕВА видео: Емел МАХМУД

Един стенен климатик е цената, за да бъде възстановена най-важната дейност за всяка обител, а именно боголужението в манастира „Свето Рождество Богородично”

Новата игуменка на манастира „Свето Рождество Богородично” в бургаския ж. к. „Меден рудник” зове хората с добри сърца да помогнат за възстановяването на Божията обител. На първо време е необходимо закупуването на климатик, с който да се отоплява храмът и да бъде възстановена най-важната му дейност – литургията.  

С изключителен ентусиазъм, с вяра в Божията милост и силата на молитвата майка Ксения се е заела с нелеката задача да върне към нормалния живот едно свято място, което дълги години представляваше нелицеприятна гледка за всеки носещ Бог в сърцето си мирянин.

Майка Ксения: Ида с мир и любов в манастира край „Меден рудник“

От началото на август месец тази година обаче Ксения е действащата игумения на манастира, а възрастната майка Серафима, чиято смущаваща репутация отблъскваше истински вярващите, се е изнесла при дъщерите си. Така тук нещата малко по малко се променят към по-добро. Над 100 души помагат за разчистването на светия Богородичен дом и там вече човек може да се разходи и да запали свещ, без да се притеснява или гнуси от мизерия. Днес чрез Флагман.бг майка Ксения благодари на всички доброволци за помощта, както и на Община Бургас и кметството в ж. к. "Меден рудник".

Следващата крачка обаче е в манастира „Свето Рождество Богородично” да бъде възстановена най-важната дейност за всяка обител, а именно богослужението.

Това е сметката, чрез която можете да дадете своята лепта за възстановяването на Богородичния дом

„Основният ни проблем е, че няма къде да се извършва най-важното в нашата вяра, центърът на нашия духовен живот е литургията. Най-подходящо е това да се случва в храма, но тук е студено, сега започва и зимният период – от Никулден до Петдесетница и при минусови температури няма как да направим тази важна крачка”, каза пред Флагман.бг майка Ксения, която наш екип днес откри в храма, молейки се за поредното чудо. Защото тя нарича така всяка помощ от миряните, които не забравят Богородичната обител.

Смениха игуменката на манастира в ж.к.“Меден рудник“, викат полиция, за да изведат майка Серафима

Именно чудо среща майка Ксения с Николай, който пръв подема кампания за набиране на средства, с които да  се закупи голям климатик, който ще реши проблема с отоплението. Николай поставя кутии за дарения на 11 места в града с надеждата добри хора да помогнат за набирането на 5 хиляди лева за стенния климатик, който би върнал празничната литургия в църквата на манастира, би върнал кръщавките, би върнал живота.

Майка Ксения показа на екипа ни и лицето на свети Кирил, който е един от създателите на българската азбука. То е толкова корозирало, че е заприличало на лице на прокажен и буквално плаши. Нека не оставяме това така!

 Храмът и сградите в манастира се нуждаят от ремонт, голяма част от тях в момента дори са запечатани, защото се считат за опасни. Трябва да бъдат подменени иконите, да се възстановят стенописите, като преди това обаче бъдат укрепени и ремонтирани самите сгради, които в момента се рушат.

Майка Ксения показа на екипа ни и лицето на свети Кирил, който е един от създателите на българската азбука. То е толкова корозирало, че е заприличало на лице на прокажен и буквално плаши. Толкова силна е ерозията, че сърцето ти се свива как се руши и пада мазилката от образа на този наш голям светия. А лошото му състояние символично изобразява състоянието на вярата ни – отдалечаването ни от Бога.

Аз не мисля, че манастирът е забравен. Надявам се да се върне доверието на хората, че нещата могат да продължат по по-добър начин, казва с надежда игуменката, отправя поглед към небето и се кръсти.

Още от портала трябва да започне възстановяването, но са нужни много работа и средства

„В тези тежки времена преди всичко трябва да се обръщаме първо към Бога, а мястото за това е най-вече храмът, Божият дом, където сме призовани на молитва във всеки неделен ден и където най-тясно се приближаваме до Бога чрез светата литургия и чрез приемането на тялото и кръвта Христови във вид на хляб и вино в светото причастие”, така завършва разговорът ни с игуменката на манастира край ж. к. „Меден рудник”.

11 кутии са поставени на различни места в Бургас, разкрита е и банкова сметка, чрез която също можете да помогнете. От първия ден, в който майка Ксения е влязла в манастира край ж. к. "Меден рудник", тя представя редовно отчет за работата си пред Сливенската митрополия. Флагман.бг гарантира, че за всяко дарение, направено чрез кампанията, която организираме, ще бъде водена отчетност. Призоваваме дарителите по банков път да въвеждат основанието за превода - покупка на климатик, ремонт на фасадата, възстановяване на стенописи и прочее.

За да помогнете на манастира, своята лепта можете да оставите в кутиите в магазин „АНЕТ” в близост до Небостъргача в ж. к. „Меден рудник”, магазин „ABSOLUT”, автомивката зад Автогара „Запад”, магазин „Баш Бакалиятъ” в близост до новата Библиотека, както и в шест от пекарните „Зия” – в ж. к. „Изгрев”, до Старата поща, в ж.к. „Славейков” бл. 142, в ж.к. „Меден рудник” и на площад „Тройката”.

Така изглеждат кутиите, поставени на 11 места в Бургас

 


В категории: Меден Рудник


Радостина ГЕОРГИЕВА Автор
Радостина ГЕОРГИЕВА
Мария АРНАУДОВА Шезлонгите изчезват на 251 плажа в Гърция Шезлонгите изчезват на 251 плажа в Гърция 28/04/2026, Вторник 16:00 0
Тервел ИЛИЕВ Едва на 37 години почина бивш футболист Едва на 37 години почина бивш футболист 28/04/2026, Вторник 14:21 0
Светлозария КИДЕРОВА Меркел похарчила 65 000 евро за гримьор и фризьор Меркел похарчила 65 000 евро за гримьор и фризьор 28/04/2026, Вторник 13:40 0
България Всички новини
76-годишна общинска съветничка изби рибата със секси фотошоп 76-годишна общинска съветничка изби рибата със секси фотошоп Дамата, която не се отличава с особена активност в местния парламент, този път успя да привлече вниманието – и то не с политическа инициатива, а с комичен фотошоп колаж, който предизвика бурни реакции в социалните мрежи Бойко Борисов пред елита на ГЕРБ: Който не желае да остане - може да напусне още сега Бойко Борисов пред елита на ГЕРБ: Който не желае да остане - може да напусне още сега Не критикувайте Живко Тодоров, той ми е като син, в партията е от 24-годишен, казал лидерът на ГЕРБ  Нови разкрития на фосили от челюсти разкриват съществуване на митичния кракен Нови разкрития на фосили от челюсти разкриват съществуване на митичния кракен 18-метров октопод е съперничел с мозазаврите и вероятно е бил върховен хищник в древните океани Българският водещ на Джиро ДИталия Георг Киряков във Ф Студио за възможността да излезе пред стотици милиони Българският водещ на Джиро ДИталия Георг Киряков във Ф Студио за възможността да излезе пред стотици милиони Това звучи толкова грандиозно, че предпочитам да не го мисля, споделя талантливият актьор  Храната на бедните вече е лукс: Килограм картофи удари 5.50 евро в Бургас Храната на бедните вече е лукс: Килограм картофи удари 5.50 евро в Бургас Вижте част от историята на подземна грудка която през XV век беше екзотика, а сега се отново се превръща в символ на охолен живот Софийският университет рискува да спре специализирани обучения заради липса на кадри  Софийският университет рискува да спре специализирани обучения заради липса на кадри  Доклад разкрива критични проблеми с обучението по фармацевтика и медицина в СУ, които заплашват бъдещето на специализациите Малена и Тервел Замфирови станаха посланици на кампания срещу хазартната зависимост Малена и Тервел Замфирови станаха посланици на кампания срещу хазартната зависимост Сноубордистите се срещнаха със служебния премиер и здравния министър, за да подкрепят националната кампания срещу хазартната зависимост Бургас посреща младите звезди на класическата музика:  Младежки музикален фестивал „СОЛиСиМи“ 2026 с вдъхновяваща програма Бургас посреща младите звезди на класическата музика: Младежки музикален фестивал „СОЛиСиМи“ 2026 с вдъхновяваща програма Фестивалът се организира с подкрепата на Национален фонд Култура и предлага на публиката вълнуващи музикални изживявания Емил Дечев: Няма външна намеса нито на Околчица, нито в хижа "Петрохан" Емил Дечев: Няма външна намеса нито на Околчица, нито в хижа "Петрохан" Служебният министър на вътрешните работи коментира и заплахите срещу главсека на МВР Георги Кандев Едва на 37 години почина бивш футболист Едва на 37 години почина бивш футболист Загубихме не само човек от нашия клуб, а и приятел, съотборник и истински спартаклия, отбелязаха от Спартак Варна 
Новата битка на Тейлър Суифт за да защити гласа и образа си Новата битка на Тейлър Суифт за да защити гласа и образа си Извършвани чрез изкуствен интелект (ИИ), включително в създаването на фалшиви видеоклипове и аудиозаписи Яхта за 500 млн. долара, свързана с най-богатия човек в Русия, премина през Ормузкия проток Яхта за 500 млн. долара, свързана с най-богатия човек в Русия, премина през Ормузкия проток 142-метровата луксозна яхта „Nord“, свързвана с руския милиардер Алексей Мордашов, е плавала от Дубай към Мускат в Оман през уикенда Меркел похарчила 65 000 евро за гримьор и фризьор Меркел похарчила 65 000 евро за гримьор и фризьор Бившият канцлер Олаф Шолц пък е осъществил четири пътувания за над 6000 евро. Тръмп поиска уволнението на американския водещ Джими Кимъл заради шега към Мелания Тръмп Тръмп поиска уволнението на американския водещ Джими Кимъл заради шега към Мелания Тръмп Повод за реакцията е монолог на Кимъл от миналата седмица, в който той се пошегува, че първата дама „грее като бъдеща вдовица“ 2605 евро е средната заплата в Кипър, ръстът на доходите изпреварва инфлацията 2605 евро е средната заплата в Кипър, ръстът на доходите изпреварва инфлацията Средните доходи в Кипър нарастват с 4,9% през 2025 г., но чужденците получават значително по-малко 40% от браковете в България завършват с развод 40% от браковете в България завършват с развод Българите се развеждат два пъти по-често от румънците - данни на Евростат показват сериозна разлика в разводите между съседни държави Как Испания увеличава жилищата без да заема нова земя Как Испания увеличава жилищата без да заема нова земя Испания се обръща към градското уплътняване и преустройство, за да отговори на нуждите от нови жилища Електрическо въздушно такси започна тестове в Ню Йорк Електрическо въздушно такси започна тестове в Ню Йорк Първото електрическо въздушно такси на Joby Aviation извършва пробни полети между летище "Джон Ф. Кенеди" и Манхатън Нискотарифни авиокомпании намаляват полетите заради скъпото гориво Нискотарифни авиокомпании намаляват полетите заради скъпото гориво Затварянето на Ормузкия проток води до рязък скок в разходите за гориво и рискува увеличаване на цените на билетите Тръмп отхвърля иранското предложение за мир – липсва основният въпрос за ядрената програма Тръмп отхвърля иранското предложение за мир – липсва основният въпрос за ядрената програма САЩ и Иран остават в задънена улица, въпреки усилията за преодоляване на различията - Пакистан продължава да посредничи
Проф. Димитър ВАЦОВ, изследовател Проф. Димитър ВАЦОВ, изследовател Смесваха радиоактивно мляко с „чисто“, за да влезе в нормите – системна политика Виц на деня Виц на деня - Какви са ти отношенията с нея?
- Какви отношения бе? Женени сме...
Виц на деня Виц на деня - Скъпа, ако замина в командировка, ти какво ще правиш?
- Ами, каквото и ти!
- Ааа, тогава няма да ходя!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Средна класа е когато банката ви отказва кредит, поради нисък доход, а държавата - помощи заради висок.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори