×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Затварят кръстовището между „Оборище“ и „Петко Каравелов“ заради ВиК ремонт
  • Стартира 20-ото юбилейно издание на Международния конкурс на изкуствата „Радост на брега“ в Бургас
  • Театралният хит „Дами канят“ в Бургас! Асен Блатечки и Калин Врачански завладяват публиката на 6 юли
  • Бургаският духов оркестър се завръща с летни концерти на открито
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Мистерия: Секции в три села около Айтос изчезнаха от списъците, остават без машини за гласуване


Мистерия: Секции в три села около Айтос изчезнаха от списъците, остават без машини за гласуване
Селата Тополица, Мъглен и Карагеоргиево са с много избиратели, които обаче може да гласуват с хартиени бюлетини
08 Юли 2021, Четвъртък, 17:30 ч.
Автор: Лъчезар ЛИСИЦОВ, снимки: google.com/maps

В РИК-Бургас констатирали пропуска, търсят решение на проблема заедно с ЦИК

Три секции в Айтоско са изпаднали по мистериозен начин от списъците за осигуряване на машини за гласуване за парламентарните избори в неделя. Това стана ясно на заседание на Централната избирателна комисия (ЦИК) в четвъртък на обяд.

Членът на ЦИК Елка Стоянова обяви, че въпросните секции са с над 299 избиратели и са „доста големи“, т.е. в тях следва да се гласува с машини.

„Но от ГРАО не ни е подадена информацията коректно и ние тези секции изобщо не сме ги включили в списъка на секциите, които да получат машина“, докладва г-жа Стоянова, която е бивш дългогодишен председател на Районна избирателна комисия-Бургас (РИК).

Ставало въпрос за секции с номера 48, 49 и 50. Според Стоянова при тази ситуация там реално ще се проведе гласуване с хартиени бюлетини, ако не се предприемат съответни действия.

„Въпросът ми е, в тази хипотеза какво би могло да се направи. Аз лично не знам. От „Информационно обслужване“ също зададоха такъв въпрос, защото пък те трябва да си подготвят номенклатурите във връзка с гласуването. И ако се предвиждат действия по осигуряване на машини, „Информационно обслужване“ трябва да знае, за да преценят дали е възможно да извършат съответните настройки“, коментира Елка Стоянова.

„Да изпратим писмо до ГРАО да ни предостави информация за тези три секции“, обади се женски глас на друг член на ЦИК. Трябвало да се осъществи и контакт с фирма „Сиела“, която осигурява машините за вота.

Димитър Димитров предположи какво може да е станало: „Аз подозирам, тъй като това са трите последни секции в Айтос, че те по някакъв начин са отрязани. Нещо такова има. „Отрязана“ е страница. Някаква техническа е причината. Друга логика няма.“

Според Димитров е редно да се изпрати писмо до ГРАО, с което да се поиска обяснение за ситуацията с 48-а, 49-а и 50-а секции.

Елка Стоянова обаче излезе с друга идея: „Аз мисля да го възложим на РИК, те да изискат информацията, защото това е информация, която е подадена от териториалната структура на ГРАО най-вероятно. Така работят. И РИК да ни уведоми в най-кратки срокове какво е констатирано и как стоят нещата, а ние междувременно да действаме по другата част.“

По точката имало какво да докладват и други двама членове на ЦИК, но това щяло да стане по-късно, на друго заседание.

Председателят на РИК-Бургас адв. Михаил Хаджиянев потвърди пред „Флагман“, че има такъв случай в Айтоско. Въпросните секции били в селата Карагеоргиево, Мъглен и Тополица.

„Ние в РИК констатирахме проблема и повдигнахме въпроса. Написахме докладни до ЦИК. В момента пиша писмо до ГРАО на Айтос“, обясни адв. Хаджиянев.

На питане как се е случил пропускът, той отговори: „Не знам. Предполагам какво се е случило, но е много трудно за обяснение. Свързано е с методиката на ГРАО. В тези села няма адреси. И те са едни големи секции по 1400 души. Кметът с цел улеснение ги „разбива“ на две. Обаче ги разбива на две в азбучен ред. Много странно. Това не е метод, който ГРАО възприема. ГРАО трябва да има адреси, секцията трябва да има обхват. И така висят.“

По думите му станалото не е фатално. Ако проблемът не бъде разрешен, просто в тези три секции хората ще гласуват с хартиени бюлетини вместо с машини.

 




Лъчезар ЛИСИЦОВ Автор
Лъчезар ЛИСИЦОВ
Георги РУСЧЕВ Голям астероид преминава близо до Земята в събота Голям астероид преминава близо до Земята в събота 25/06/2026, Четвъртък 17:30 0
България Всички новини
Георги Константинов с премиера в Бургас, разказва за срещите си с Петя Дубарова Георги Константинов с премиера в Бургас, разказва за срещите си с Петя Дубарова За да публикува първите й стихове в „Родна реч“, се наложило да излъже, че седмокласничката е в осми клас Кървава драма край Мездра: Двама влюбени тийнейджъри загинаха Кървава драма край Мездра: Двама влюбени тийнейджъри загинаха Футболната общност във Враца е потънала в скръб след нелепата смърт на 17-годишния Иван и 16-годишната Йоана Експерти: Мантинелите не спират тежките автомобили, използвайте джърсита! Експерти: Мантинелите не спират тежките автомобили, използвайте джърсита! След поредицата от черни хроники по аутобаните у нас, специалисти настояват за кардинална промяна на пътната инфраструктура и замяна на компрометираните огради с бетонни блокове Бутафория ли са мантинелите: След трагедията на „Тракия“, камион скъса и парапета на „Струма“ Бутафория ли са мантинелите: След трагедията на „Тракия“, камион скъса и парапета на „Струма“ Вътрешният министър настоява за проверки на пътните съоръжения. Време е управниците да потърсят съветите на машинен инженер, запознат с якостните свойства на металите и с науката Съпромат! 73 бойни пистолета откриха в камион на „Капитан Андреево“ 73 бойни пистолета откриха в камион на „Капитан Андреево“ Оръжието било укрито в кабината и в шкаф на полуремаркето Шофьорът на камиона-убиец: Направих всичко възможно да го овладея, след като гумата се спука Шофьорът на камиона-убиец: Направих всичко възможно да го овладея, след като гумата се спука Той сподели, че се е опитал да помогне и поднесе своите съболезнования на опечалените роднини Експерт: Тирът, погубил двете деца, не е спукал гума, причината за трагедията са мантинелите Експерт: Тирът, погубил двете деца, не е спукал гума, причината за трагедията са мантинелите Да премине товарен камион без товар с лекота през тях, е недопустимо, коментира и вътрешният министър  Ексклузивен разказ за апартамента на ужасите на ул. "Сливница", в който живеят 45 котки и 2 кучета Ексклузивен разказ за апартамента на ужасите на ул. "Сливница", в който живеят 45 котки и 2 кучета Кооперацията е пълна с бълхи, миризмата на урина и повръщано се усеща от километри, не издържаме, жалват се съседи При проверката на язовир „Ахелой“ се откри мащабна схема: Иззеха тонове риба При проверката на язовир „Ахелой“ се откри мащабна схема: Иззеха тонове риба Мащабната акция на Областна администрация, МВР и ИАРА доказа, че обектът от национално значение е бил брутално окупиран за промишлен улов за сметка на водната сигурност "Ахил" се завръща в Бургас: Пуснаха под домашен арест Стоян Колев "Ахил" се завръща в Бургас: Пуснаха под домашен арест Стоян Колев „Много съм доволен! Съдът взе правилното решение!”, каза на излизане от залата на Окръжен съд-Пазарджик „Транспортера”
Преговорите за мир пред провал след израелските удари в Ливан и спор за милиарди Преговорите за мир пред провал след израелските удари в Ливан и спор за милиарди Иран се готви да въведе такса „Преминаване“ за танкерите след изтичането на срока от 60 дни, а Оман, под натиска на САЩ, искат да отворят южен коридор, но това е невъзможно без съгласието на Техеран Гърция върна на Египет древни статуетки, открити случайно в контейнер за боклук в Атина Гърция върна на Египет древни статуетки, открити случайно в контейнер за боклук в Атина Необичайната история на шестте теракотени артефакта приключи с официална дипломатическа церемония Идва ли редът на Кримския мост? Идва ли редът на Кримския мост? След като прескочи всякакви забранителни линии, Украйна се стреми да изолира Крим и поставя под въпрос устойчивостта на Русия  САЩ изпращат спасители в Каракас САЩ изпращат спасители в Каракас Тръмп: Броят на жертвите е опустошителен Апокалипсис във Венецуела: Адски трусове сринаха столицата, броят на жертвите е огромен Апокалипсис във Венецуела: Адски трусове сринаха столицата, броят на жертвите е огромен Според Американския геофизичен институт броят им ще достигне между 10 000 и 100 000 души Двaмa нoви милиapдepи ce "paждaт" вceĸи дeн Двaмa нoви милиapдepи ce "paждaт" вceĸи дeн B cтpaнaтa-лидep бpoят им ce yвeличи cъc 75% зa 10 гoдини Промени в диетата и физическа активност помагат за трайно понижаване на нивата на холестерола Промени в диетата и физическа активност помагат за трайно понижаване на нивата на холестерола Специалистите съветват да се наблегне на разтворимите фибри и мононенаситените мазнини, вместо да се разчита единствено на медикаментозна терапия GPS подведе български шофьор и блокира центъра на Кавала, лепнаха му скъпа глоба GPS подведе български шофьор и блокира центъра на Кавала, лепнаха му скъпа глоба Шофьорът се насочвал към митническия пункт Учени коригираха възрастта на най-стария метеоритен кратер на Земята Учени коригираха възрастта на най-стария метеоритен кратер на Земята Ударът в кратера Ярабуба е стопил ледниците и е предизвикал мащабно глобално затопляне Mercedes 280 SE - колата, в която се вози Първата дама Mercedes 280 SE - колата, в която се вози Първата дама Автомобилът е с 6-цилиндров редови двигател
Йордан Цонев Йордан Цонев Правя го от 1990 г., 36 години са достатъчно Виц на деня Виц на деня Иванчо казва на баща си:
- Татко, ти си голям късметлия!
- Защо?
- Няма нужда да ми купуваш нови учебници! Оставам в същия клас!
Виц на деня Виц на деня - Какво се получава, когато 5 блондинки се наредят една до друга ухо до ухо?
- Въздушен коридор!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ами имам две пози за сън: зимна - охлюв и лятна - морска звезда.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори