До онзи ден сметище, от днес вече площадка-мечта: Вижте как преобразиха общински терен в Айтос
Проектът е на стойност 10 000 лв. и е финансиран по проект към МОСВ
След 15 години борба с обитателите на малък общински терен в сърцето на Айтос, превърнат в сметище, Община Айтос успя да преобрази мястото в прекрасна зона за отдих. Жителите на квартала бяха приятно изненадани от появата на прекрасна градина, която няма аналог в града.
Беше неизползвано, празно междублоково пространство, често замърсявано с битови и растителни отпадъци - общинска собственост с обща площ 108 кв.м. Теренът беше почистен и на мястото Община Айтос започна изпълнението на проект на зона за отдих на стойност 10 000 лв. За изпълнението администрацията спечели финансиране по ПУДООС към МОСВ и не бе похарчен нито един бюджетен лев.
В края на м. ноември т.г., зоната за отдих, красива и различна, се появи в междублоково пространство, там където улиците "Христо Ботев" и "Филип Кутев" се пресичат. Проектната идея е нетрадиционна - изграден е т.н пустинеум, затревен и зацветен. Появиха се кактуси и екзотична растителност, настилка от ярко оцветени в червено и жълто павета, градински пейки, кошчета за отпадъци и много декоративни елементи.
"Обичам природата - и аз участвам" - това е надсловът на екопроекта, който хармонира с мерките в общинската Програма за решаване на проблемите с прекомерното и нерегламентирано изхвърляне на отпадъците, извън предназначените за това места.
"Едно от нещата, които можем да се опитаме да променим, е самосъзнанието на хората, като изключително важно е да осъзнаят вредата от замърсяването", казват от екипа, подготвил проекта.
Сега от гражданите зависи дали новата зона за отдих ще разцъфне напролет. От Общината се надяват жителите да осъзнаят колко е важно децата им, а и те самите, да живеят в чиста среда и да усетят нуждата да пазят и поддържат това, което е създадено за тях. Една от основните цели на проекта е да събуди позитивна нагласа за поддържане и опазване на изградената с труд и средства зона.
И тази година, месец по-рано, МОСВ и ПУДООС обявиха традиционния конкурс в рамките на НАЦИОНАЛНАТА КАМПАНИЯ „ЧИСТА ОКОЛНА СРЕДА – 2021г.“ на тема „ОБИЧАМ ПРИРОДАТА – И АЗ УЧАСТВАМ “. Общини и кметства от цялата страна могат да кандидатстват с проекти. За реализиране на всеки от класираните проекти ще бъдат предоставени до 10 000 лева. Община Айтос много успешно участва в конкурса от старта му преди близо десетилетие. Администрацията отново ще кандидатства, за да направи града още по-приятно място за живеене. Общината ще участва и в конкурси за реализиране на екоидеи в общинските училища и детските градини.
Иван Демерджиев: Показанията на Олег Невзоров разплитат схемата с незаконния град „Баба Алино“
Фестивалът Фантастичен Бургас 2026 завършва с мащабна среща с писателя Васил Попов
Магистрати и съдебни служители в Бургас дариха кръв в благородна акция
Трима души и дете пострадаха след удар в дърво и преобръщане на автомобил в Карнобатско
ГЕРБ отстъпва избора на парламентарната квота във ВСС на „Прогресивна България“
Деветокласничка от Айтос спечели първо място в международен конкурс за фотография
КЗК наложи санкции за заблуждаващо предлагане на продукт като масло
Падаща противоградова ракета подпали житен масив във Видинско
Откакто научих тази рецепта за запеканка, вече не пържа тиквичките
31-годишен мъж е обвинен за смъртта на Къци на Лъвов мост
Започва възстановяването на уличните настилки по интегрирания воден проект на Несебър
Анелия разкри тайната за перфектна фигура
