×
Бизнес ЮГ Войната в Ивицата Газа София Парламентарни избори 2023 Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Днес се провеждат редовни сесии в Поморие, Сунгурларе, Айтос и Камено
  • Арести на Острова след смъртта на петима мигранти в Ламанша
  • Съдът пак върна делото срещу собственика на "ТАД Груп" Иван Тодоров за кибертероризъм на прокуратурата
  • Отново ще се обсъжда от Белград и Прищина забраната за използване на сръбския динар в Косово
  • Русия се възпротиви с вето на забраната за ядрени оръжия в космоса
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Как COVID-19 промени традициите в целия свят


Как COVID-19 промени традициите в целия свят
От посрещането на Благодатния огън до погребенията в Гана и постите на Рамадана - празниците не са това, което бяха
19 Април 2020, Неделя, 09:59 ч.

Днес често се чуват сравнения между военното положение и пандемията

Чели ли сте историята за коледното примирие на фронта през 1914 г.? В навечерието на Първата световна война войниците от двете страни на ничията земя стискат ръце, за да отпразнуват християнските празници посвоему.

Кадри от Втората световна война сочат, че и тогава войниците са импровизирали с коледни елхи, украсени с празни кутии от цигари и въпреки смъртта, надвиснала в утрешния ден, те празнуват заедно. Войниците от двете страни дори се събират за един коледен футболен мач, предава webcafe.bg.

Днес често се чуват сравнения между военното положение и пандемията.

За пръв път в модерната ни история обаче светът е принуден не само да прекарва ежедневието си в изолация, но и да промени начина, по който отбелязва значими събития - от посрещането на новия живот до най-важните церемонии, отбелязването на празници и изпращането на близки хора във вечния им път.

Това е и причината да погледнем сега към различни култури, които трябва фундаментално да променят традициите си по време на пандемията с коронавирус - от тези, които пряко ни засягат, до далечни и неподозирани, с които днес ни свързва тъкмо споделената неволя.

Благодатен огън по домовете

За пръв път в историята чудото на православното християнство ще бъде посрещнато в Йерусалим без поклонници, а храмът в Божи гроб ще остане затворен за пръв път от голямата чумна епидемия от XIV век.

Легендите за Благодатния огън датират още от 4. век, когато патриарх Нарцис отбелязал, че за празника няма масло за запалването на свещите и кандилата в църквата на Божи гроб. В нощта на литургията обаче те внезапно се запалили.

Първото писмено отбелязване на това събитие идва през 9. век, когато латинският монах Бернард пише: "В Света събота, която е навечерието на Пасха, службата започва рано и след отслужването ѝ се пее "Господи помилуй" до момента, в който слиза Ангелът и се запалват кандилата, висящи над Гроба".

Оттогава насам църковната церемония по посрещането му е от основно значение за отбелязването на православния Великден.

Тази година до Йерусалим България изпраща скромна делегация от двама - западно- и средноевропейският митрополит Антоний и директора на Дирекция "Вероизповедания" Емил Велинов. От Светия Синод обаче обявиха вече, че ще се използва Благодатния огън от миналата година. 

Румъния разреши този въпрос по особено любопитен начин - в нощта на Великден, когато огънят пристигне в страната, той ще бъде разнесен по домовете на хората от полицията, жандармерията и доброволци от православните енории.

Персийската Нова година

Норуз е името на персийския новогодишен пролетен празник, който се отбелязва в първия ден на пролетта в традиционния ирански календар, обикновено около 21 март, и приключва с празничен пикник 13 дни по-късно.

Той има история на около 3000 години и е основен за зороастрийците, тъй като е пряко свързан с жизнения цикъл на Заратустра, чието рождение се празнува на шестия ден след Норуз.

Обикновено на този ден иранците се събират на гости по домовете си на "Софре Хафт Шийн" - маса, на която се подреждат седем предмета, започващи с буквата "сийн", символизиращи надеждата за Новата година.

Часът, в който старата година се изпраща, се нарича "Саал Тахвил", а когато той приключи, хората си раздават подаръци, а в следващите няколко дни младите посещават по-възрастните. В Иран обикновено честват края на Норуз на тринадесетия ден, който се нарича "Сизда Бедар".

На този ден всички хора излизат от къщите си и отиват близо до река или поток, за да хвърлят зрънце покълнала леща във водата и да изхвърлят с него лошия си късмет.

Както обаче можете да се досетите, тази година властите в Иран, най-засегнатата от COVID-19 страна в Близкия изток, забраниха тези масови празненства и призоваха хората да останат вкъщи.

Както обаче отбелязва Би Би Си, това не е успяло да спре празнуващите, които масово са отпътували за празниците, най-вече в посоката на голямото Каспийско море.

Погребенията в Гана

Погребенията в Гана са истински празник. Не е рядкост в някои части на страната церемонията да продължи до седем дни, привличайки тълпи от хиляди (буквално) хора, облечени в червени и черни одежди и накичени със златни бижута.

Някои семейства дори наемат професионални скърбящи да плачат на погребението на любимия човек, защото "това е утеха за починалия", както твърди местен собственик на погребално бюро пред CNN.

Вековната традиция обаче в момента е забранена, тъй като президентът Нана Акуфо-Аддо спря всички публични събития в средата на март вследствие на пандемията на коронавирус.

Така погребенията бяха ограничени, а близките на починалите изпитват срам от телефонните обаждания, с които съобщават на останалите опечалени, че вместо 2000 гости, на погребението могат да присъстват едва 25, които трябва да пазят дистанция и да носят маска (разбира се, цветна).

Търкалянето на пита кашкавал в Англия

Обичаят, с който англичаните от векове отбелязват началото на пролетта, вече беше отложен веднъж за 25 май, но организаторите скоро се принудиха да го отменят напълно.

Питата кашкавал обаче все пак ще бъде пусната по хълма Купър в Глостър, но вместо състезание (което често завършва с тежки травми за много от участниците), този път след нея ще тича само идеолога на събитието Джем Уакман.

Ако се питате що за събитие е въобще това, и англичаните вече не помнят - най-вероятно е свързано с догонването на собствената ни храна, но отдавна се е превърнало по-скоро в развлечение със спортен характер и оправдание за хората да пият бира на открито.

Постите на Рамадан

Свещеният месец за мюсюлманите тази година започва на 23 април и в момента повдига сериозни въпроси в последователите на исляма в целия свят.

Един от най-важните елементи на празника е постът (така нареченото говеене), който се състои във въздържането от храна и напитки от изгрев до залез. Дали обаче той трябва да се спазва стриктно във време на пандемия е въпрос, който разделя духовенството и политическия елит в повечето страни.

Taка например бившият ръководител на Партията на алжирското обновление (PRA) публикува във фейсбук статия със заглавие "Коронавирус и цивилизации", в която призовава за пропускането на тазгодишните пости заради разпространението на COVID-19.

"Мюсюлманите трябва да преустановят гладуването, защото гладното тяло е уязвимо и стимулира разпространението на вируса", пише той.

Мнението му предизвика вълна от противоречиви мнения в страната, но въпросът не е коментиран нито от Министерството на вероизповеданията нито от други религиозни органи в страната.

В същото време в Египет министърът по въпросите за вярата Мохамед Мохтар Гома заяви, че е обсъдил въпроса с министъра на здравеопазването и двамата са стигнали до решението, че пациентите с коронавирус не бива да постят, но останалите трябва да се лишават от храна и напитки, както биха го направили всяка друга година.

Според Корана все пак говеенето не е задължително за непълнолетни, болни, възрастни и родилки, така че опасността тяхното здраве да бъде допълнително застрашено, е изключена по време на постите.

Засега властите и духовенството в мюсюлманските страни обаче са стиснали ръцете си по отношение на въпроса за присъствието в храмовете, като джамиите остават затворени за поклонници.

Остава обаче още един неразрешен въпрос - важна част от празника са и така наречените масови вечери (ифтар), които по-богатите организират, за да нахранят бедните, но обичаят сега също е застрашен заради мерките за социална информация, а как ще се реши този въпрос все още не става ясно.

Идеята, около която по-голямата част от вярващите мюсюлмани е обединено, е храната да се опакова и да се доставя пред домовете на нуждаещите се.


В категории: Животът


1
Коментара
Защо се гаврят с тази тв легенда
Защо се гаврят с тази тв легенда 25/04/2024, Четвъртък 12:39 0
Крадец на песни ли е Фики?
Крадец на песни ли е Фики? 25/04/2024, Четвъртък 10:40 3
1
Коментара по темата
1.
Nostradamus
19.04.2020 12:28:17
3
3
Христос Возкресе! Честит празник г н Президент! Бъдете Благословен! Нека заедно с Вас да Възкресим България! А на шибаняците от Шайката ГЕрП, които през тези Светли празници ни манипулират постоянно с хладилни камиони, чували с трупове и морги... им желая да намерят това, което търсят!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Защо се гаврят с тази тв легенда Защо се гаврят с тази тв легенда Мария Янакиева се ожали, че е станала жертва на арогантно поведение, подигравки и обиди от шеф на софийска ТЕЛК комисия Евтим Милошев тръгна на 5-дневна разходка до морето и планината, обичал да си почива в България Евтим Милошев тръгна на 5-дневна разходка до морето и планината, обичал да си почива в България Очаква се НС да гласува изменение на Закона за чужденците, за да има работна ръка за туристическия бранш ГДБОП арестува мъж, продавал оръжия по куриер ГДБОП арестува мъж, продавал оръжия по куриер В работилницата на задържания са намерени общо девет въздушни пушки, три мобилни телефона, документи - фактури, сертификати и други Как да разпознаем прясното агнешко за Великден Как да разпознаем прясното агнешко за Великден Цветът на печатите показва дали месото е българско, или вносно Община Бургас ще продължи да павира улиците в историческия център на града Община Бургас ще продължи да павира улиците в историческия център на града „Вярвам, че с изпълнението на ремонтите ще направим тази част на града още по-интересна, посещавана и благоприятна за развитие на бизнес“, каза кметът Димитър Николов Топ мениджъри от аутсорсинга представиха възможностите за развитие на сектора в Бургас Топ мениджъри от аутсорсинга представиха възможностите за развитие на сектора в Бургас „Бургас е традиционна спирка от националното ни Роудшоу, защото се радваме на голяма подкрепа от местната власт и образователните институции", заяви Наталия Георгиева – изпълнителен директор на АИБЕСТ Свалиха Росен Желязков, изпратиха го с бурни овации Свалиха Росен Желязков, изпратиха го с бурни овации 129 депутати подкрепиха предложението за махането му като председател на парламента Корнелия Нинова зове ГЕРБ да не въвлича БСП в калните си пехливански борби с ПП-ДБ Корнелия Нинова зове ГЕРБ да не въвлича БСП в калните си пехливански борби с ПП-ДБ Бойко Борисов е част от най-голямото зло за България и затова отказах да съм председател на парламента, сподели тя Страхотна инициатива на децата от ДГ "Ален мак" Страхотна инициатива на децата от ДГ "Ален мак" Участниците почистиха парковите пространства в квартала, засадиха дръвчета и поставиха къщички за птички Кметът Димитър Николов съобщи добра новина - започва ремонт на най-окаяната улица в ж.к."Възраждане" Кметът Димитър Николов съобщи добра новина - започва ремонт на най-окаяната улица в ж.к."Възраждане" След цялостния ремонт на “Патриарх Евтимий” ще продължим и с останалите улици във “Възраждане”, каза Димитър Николов
Ужас! Диария натръшка 300 души на фестивал Ужас! Диария натръшка 300 души на фестивал Всички те са посетили една и съща фестивална шатра и след това са се оплакали от повръщане, гадене и диария, а градските власти определиха инцидента като сериозен взрив Защо феновете на "Денсинг старс" избухнаха Защо феновете на "Денсинг старс" избухнаха Регламентът е провал, най-слабите двойки са начело, смятат зрителите Лоренцо отърва кожата, няма да влиза в затвора за трафик на мигранти Лоренцо отърва кожата, няма да влиза в затвора за трафик на мигранти Не се събраха достатъчно доказателства срещу него  Едва на 6 години той е любимец на Великобритания и един ден ще бъде крал Едва на 6 години той е любимец на Великобритания и един ден ще бъде крал Принц Луис стана на 6 години  Тя почти се влюби в него, но й посочиха вратата Тя почти се влюби в него, но й посочиха вратата Киара напусна Ергенът Силяновска срази Пендаровски, но президент на Северна Македония не бе избран на първия тур Силяновска срази Пендаровски, но президент на Северна Македония не бе избран на първия тур Балотажът съвпада с парламентарните избори Скандал в ООН заради нов руски сателит, който носи ядрено устройство Скандал в ООН заради нов руски сателит, който носи ядрено устройство Москва наложи вето в Съвета за сигурност срещу резолюция на САЩ и Япония срещу надпреварата във въоръжаването в Космоса Козирогът и Телецът да си пазят парите, а Стрелецът да внимава с храната! Козирогът и Телецът да си пазят парите, а Стрелецът да внимава с храната! Хороскоп за деня – 25 април 2024, четвъртък Президентът на РСМ Пендаровски – ЕС отряза всички искания на българите, освен едно незначително Президентът на РСМ Пендаровски – ЕС отряза всички искания на българите, освен едно незначително Вписването на българите в Конституцията с още 12 народи не е никаква опасност за нас, каза той Без жена съдия на Евро 2024, шеф: Това е лош сигнал Без жена съдия на Евро 2024, шеф: Това е лош сигнал Ръководителят на френските съдии бесен от липсата на Стефани Фрапар
Инж. Стефан Петров, лидер на ОЗБГ Инж. Стефан Петров, лидер на ОЗБГ Съвършенството си има име и то е ИАРА Виц на деня Виц на деня Между блондинки:
- Мога да повярвам, че щъркела носи бебетата, но паяк да вдигне кола... не!
Виц на деня Виц на деня Ако сте мъж и съседката ви често идва да иска сол, значи в скоро време ще поиска и морков...
Народна мъдрост
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Бог не може да следи за всеки, затова е създал съседите!


Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори