×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Опасност България да загуби 214,5 млн. евро по ПВУ
  • Гамени вилнеят по ски пистите
  • Днес стават ясни обвиненията срещу д-р Станимир Хасърджиев след гей скандала
  • Тръмп променя позицията си за петролните доставки за Куба
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Кои знакови лица за Бургаска област останаха завинаги в 2019 година


Кои знакови лица за Бургаска област останаха завинаги в 2019 година
Голяма част от знаковите лица загубиха битка с коварно онкологично заболяване, други бяха покосени от инфаркт
29 Декември 2019, Неделя, 22:01 ч.
Автор: Иван КОЛЕВ, колаж: Флагман.бг

Лекари, художници, университетски преподаватели, знаков полицай и легендарен адвокат починаха през последните 12 месеца

2019 година отне на Бургаска област редица знакови личности. Част от тях имат противоречива биография, други ще бъдат помнени с добро цял живот, а трети оставиха светла диря с творчеството си.

В края на календарната година Флагман.бг припомня кои известни лица за Бургаска област останаха завинаги в 2019 година.

На 8 януари почина поетът-преводач Кръстьо Станишев. Той е почетен гражданин на Бургас, носител на редица награди.

На 9 януари битката за живот загуби бургаският спецполицай Пенчо Трендафилов.

През януари, на 55-годишна възраст ни напусна и легендарният бургаски полицай Стайко Манев, който бе дългогодишен шеф на най-натовареното полицейско управление в страната – РУП Несебър. Последните две години той се бореше с тежко заболяване, което го накара да продаде безценната си колекция от стари снимки на Несебър. За лечението му помогнаха и негови колеги, но Манев не успя да пребори тежката диагноза и издъхна на 23 януари.(ВИЖ ТУК)

В края на януари, първият декан на педагогическия факултет на Бургаския свободен университет проф.д.ф.н.Иван Куцаров, издъхна. Той напусна този свят на 76-годишна възраст.

На 5 февруари си отиде един от най-талантливите бургаски художници – Стоян Цанев, европеецът в родната живопис. За него се знаеше, че от години е диагностициран със злокачествено заболяване. Той издъхна на 72 години. Цанев бе удостоен с множество престижни международни отличия, а платната му са притежание на Националната художествена галерия, Софийската градска галерия и много частни колекционери. Той е почетен гражданин на Бургас.

През февруари скоротечно заболяване отне живота на Кирил Атанасов, бургаска рап легенда от 3G. Той почина на 31 години, а заболяването буквално го е уби за 20-ина дни.

На 11 февруари издъхна Йорданка Статева-Делева, дългогодишен директор на Историческия музей в Карнобат.

На 25 февруари почина едно от знаковите лица БСП в Бургас – Антон Купенов, който бе дългогодишен председател на структурата в ж.к.“Славейков“. Той си отиде от този свят на 89 години.

На 10-ти май в отвъдното се пресели лечителката Велка Бозукова, известна като айтоската баба Ванга. Хора от цяла България идваха при нея, за да търсят спасение, а за способностите й се носеха легенди. Велка Бозукова бе на 96 години.

През май д-р Йордан Томов, блестящ лекар, специалист по анестезиология и интензивно лечение, издъхна след продължително боледуване. Д-р Томов бе пример за всички колеги. През 2012 година той участва в спасяването на пострадалите при атентата на летището туристи и за своята работа бе награден от премиера Бойко Борисов.(ВИЖТЕ ТУК)

На 20-ти май Бургас загуби легендата в леката атлетика – Георги Бахчеванов, заслужил бургаски треньор, който подготви стотици състезатели, донесли спортна слава на Бургас. Той издъхна на 73-годишна възраст.

На 26-ти май почина Демократ №1 в Бургас – Здравко Ангелов. Той бе първият човек, който се осмели да излезе на протест в Бургас, веднага след 11-ти ноември 1989 година. На 19-ти ноември, Ангелов премина през бул.“Алеко Богориди“ с плакат: „Жишев – вън от Бургас“(по това време Николай Жишев бе първи секретар на ОК на БКП и един от най-приближените до Тодор Живков, б.а.). Здравко Ангелов е един от основателите на опозиционното движение „Клуб 19 ноември“.(ВИЖТЕ ТУК)

На 18-ти юни футболната легенда Владо Стоянов загуби битката с тежко онкологично заболяване. Той почина на 55-годишна възраст и остави трайна диря с изявите си на футболния терен. Владо Стоянов ще остане в историята като един от най-добрите бургаски футболисти. През 90-те той достигна до испанския елит и носеше екипа на Депортиво Ла Коруня.

През юли, на 90-годишна възраст, издъхна Михо Михов – един от създателите на съвременния Бургас. Дългогодишният директор на Домстроителния комбинат лично ръководеше изграждането на голяма част от жилищните комплекси в града през втората половина на миналия век.

Навръх Илинден ни напусна бургазлийката Донка Соколова, почетен председател на Българската асоциация на туристическите агенции. Тя бе един от най-уважаваните експерти в сферата на туризма в България.

На 8 август след продължително боледуване ни напусна Петър Дойчев – почетен гражданин на Бургас, известен като Бащата на туризма. Петьо Балкантуриста е известен като създател на технологията на придобилата популярност марка „Шопска салата“. (ВИЖТЕ ТУК)

През август се сбогувахме с големия учен, журналист и основател на кръг „Будител“ Пламен Крайски.

На 25-ти август юридическата общност в Бургаска област бе шокирана от вестта – почина известният адвокат Георги Габровски. Той издъхна едва навършил 50 години след скоротечно злокачествено заболяване. Приживе той бе считан за една от най-мистериозните и недосегаеми фигури в Бургаска област – бивш бодигард, съдия и адвокат.(ВИЖТЕ ТУК)

В края на октомври почина една от най-страховитите личности за които се носят легенди в Бургаско – канибалът Николай Гьоргов. През 1995 година той уби двама свои съселяни и изяде вътрешностите им, вярвайки, че така ще живее вечено. Впоследствие се оказа, че страда от шизофрения и лежа за кратко в психиатричната клиника в Ловеч, след което бе освободен и се върна в Голямо Буково.(ВИЖ ТУК)

През ноември внезапно издъхна Венцислав Чамурджиев – една от знаковите фигури на прехода в Бургас. Той почина на 59-годишна възраст в дома си в село Маринка, получавайки инфаркт, докато тренира във фитнеса. Бизнесът на Чамурджиев започна да се развива през 1996 година, благодарение на контактите му в СДС на високо държавно ниво. Той изчезна от публичното пространство след 2011 година, когато бе арестуван и обвинен в лихварство. По-късно обвиненията срещу него паднаха и той бе оправдан.(ВИЖТЕ ТУК)

На 9 декември почина д-р Димо Рибов, началник на отделението по вътрешни болести и клинична хематология в УМБАЛ Бургас. Той бе считан за медицинско светило и сочен за един от най-добрите хематолози в България.

Коварно заболяване отне и бизнесмена Андон Койчев, известен с прозвището Доката. Той бе сред хората, които възродиха рали-кроса в село Дебелт.

След кратко боледуване на 16-ти декември издъхна бившият президент на ПФК „Нефтоимик“ Милан Ганчев. Повече от 15 години той бе изпълнителен директор на ОСК „Лукойл Нефтохим“.

През декември Бургас се сбогува с големия художник Иван Крачолов. Творецът завърши земния си път на 91 години.

Отново през декември, внезапно ни напусна уважавания несебърски юрист Паскал Паскалев, който си отиде от този свят едва на 72 години след кратко боледуване.

А в последните дни на годината почина майсторът на спорта по хандбал Трайко Лавдаков-Макито.

Поклон! Големите имена на България, с които се простихме през 2019 г.


В категории: Бургас


Иван КОЛЕВ Автор
Иван КОЛЕВ
12
Коментара
Флагман.БГ Мъжете от тези зодии трудно се обвързват Мъжете от тези зодии трудно се обвързват 30/03/2026, Понеделник 22:00 0
Тервел ИЛИЕВ Чийзкейк без печене - лесен десерт стъпка по стъпка Чийзкейк без печене - лесен десерт стъпка по стъпка 30/03/2026, Понеделник 21:40 0
Тервел ИЛИЕВ Ръчните скорости пред изчезване Ръчните скорости пред изчезване 30/03/2026, Понеделник 21:20 6
Тервел ИЛИЕВ Борба с пролетната депресия: полезни храни Борба с пролетната депресия: полезни храни 30/03/2026, Понеделник 20:59 0
Тервел ИЛИЕВ Рецепти без глутен - лесни идеи за всеки ден Рецепти без глутен - лесни идеи за всеки ден 30/03/2026, Понеделник 20:40 0
Флагман.БГ Как да перем бели дрехи без пожълтяване Как да перем бели дрехи без пожълтяване 30/03/2026, Понеделник 20:24 0
Тервел ИЛИЕВ Тези 3 зодии се влюбват най-бързо Тези 3 зодии се влюбват най-бързо 30/03/2026, Понеделник 19:59 0
Флагман.БГ Крисия и Никола Цолов все по-влюбени Крисия и Никола Цолов все по-влюбени 30/03/2026, Понеделник 19:00 4
Тервел ИЛИЕВ Гредите и дузпа спасиха България срещу Индонезия Гредите и дузпа спасиха България срещу Индонезия 30/03/2026, Понеделник 18:21 2
12
Коментара по темата
12.
георги
16.05.2021 09:32:02
0
1
знаково лице в Бургас ,но на м.......а
11.
Борец
31.12.2019 11:01:53
0
0
https://www.flagman.bg/article/184913
10.
Борец
31.12.2019 10:49:17
0
2
А защо забравихте Димитър Добрев.Почетен гражданин на Бургас!
9.
Стефанова
30.12.2019 19:54:59
0
1
Защо за рабравихте г-н Иван Григоров - известен дългогодишен общественик в Бургас.
8.
До БАК
30.12.2019 11:01:25
0
6
Евгений Мосинов почина на 5 декември, 2018 година. Мир на праха му!
7.
БАК
30.12.2019 10:03:31
4
5
Къде забравихте адв. Евгений Мосинов? Непростим гаф!
6.
Помнещ
30.12.2019 06:19:54
1
23
Не е нормално да поставяте до имената на почтенните хора двама идиота. Единия канибал, другия е знаковия на прехода(рекетирал и мамил честните хора) За тях казваме, че когато и да умрат винаги е късно.
5.
...
30.12.2019 05:13:32
0
8
Не само ,че не е Стефан ,а Стоян Цанев ,но и не знам до кога ще продължавате да преписвате тая глупост за онкологично заболяване .Такова той нямаше.Ако не знаете от какво почина , поне не си измисляйте !!!
4.
*********
30.12.2019 00:43:14
0
0
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържа недоказуеми твърдения, касаещи конкретни личности.
3.
kaput
30.12.2019 00:12:42
2
11
Яли, срали ,говорили, евали , ставали богати , ставали бедни,строили,купували,продавали ,лъжели,крадяли ,обичали, мразели и накрая в земята, всичко е тлен
2.
Знаковия
29.12.2019 23:19:11
1
8
Пак глупости
1.
Чечо
29.12.2019 22:55:48
1
5
Донка Соколова , не Данка. Тя беше от Каблешково
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Приятелката на убития Стефан: Бих тръгнала с теб, но трябва да дам живот на плода на нашата любов Приятелката на убития Стефан: Бих тръгнала с теб, но трябва да дам живот на плода на нашата любов А ти ме пази и закриляй, докато един ден отново ще бъдем заедно, добавя тя Иван Тренев: Убийството на Левски е политическо, поръчано от граф Игнатиев Иван Тренев: Убийството на Левски е политическо, поръчано от граф Игнатиев Той уточни, че руските агенти в комисията са изпълнили заръката на руския посланик  Община Бургас към бизнеса: Работете на максимум, Giro dItalia води хиляди в града още преди сезона Община Бургас към бизнеса: Работете на максимум, Giro dItalia води хиляди в града още преди сезона Това е уникална възможност. Очаква ни труден сезон. Направете така, че бизнесът ви да се възползва от нея, каза Радовеста Стюърт, директор на ОП Туризъм Дрогираният Александър хвърли 750 лв. на полицаи от Пето РУ, за да го метнат до "Атлантис" Дрогираният Александър хвърли 750 лв. на полицаи от Пето РУ, за да го метнат до "Атлантис" Drug тестът на шофьора отчел употреба на пико и амфетамин Бургаска художествена галерия „Петко Задгорски“ чества 80 години от създаването си на 7 април  Бургаска художествена галерия „Петко Задгорски“ чества 80 години от създаването си на 7 април  Значимият юбилей ще бъде отбелязан с полиекранното мултимедийно произведение „Градеж в развитие“ Бургас се утвърждава като водеща СПА дестинация Бургас се утвърждава като водеща СПА дестинация Сред ключовите предимства на региона са Акве Калиде, известен с античните си минерални извори, както и природните дадености на Атанасовско езеро, включващи лечебна кал и луга Бургаските таксита твърдят, че са на ръба, шофьорите искат незабавно повишаване на цените Бургаските таксита твърдят, че са на ръба, шофьорите искат незабавно повишаване на цените Браншът настоява за поне 14% ръст на минималните и максималните цени заради инфлацията, горивата и растящите разходи Община Несебър предоставя безплатни паркинги за Великденските празници Община Несебър предоставя безплатни паркинги за Великденските празници Жителите  и гостите ще могат да оставят превозните си средства на следните зони: „Северен голям паркинг“, „Морска гара“ и „Яхтено пристанище“ Бойко Борисов: В София няма детска болница, защото кметът е Лама - отварят се фонтанелите и чакрите Бойко Борисов: В София няма детска болница, защото кметът е Лама - отварят се фонтанелите и чакрите Ако слушаме Бойко Борисов, излиза, че планът за децата на София е да се лекуват в Пловдив и Бургас. Понеже там има кметове на ГЕРБ, отговори му Васил Терзиев 17 са обвиненията срещу д-р Хасърджиев и компания за секс скандала 17 са обвиненията срещу д-р Хасърджиев и компания за секс скандала Наред с обвиненията за сексуални престъпления и наркотици, по делото има и данни за порнография и за разпространение на материали с участие на непълнолетни
Зеленски поиска от Гюров реакторите от Белене, но сделката зависи от парламента Зеленски поиска от Гюров реакторите от Белене, но сделката зависи от парламента Те са по руска технология и са най-евтината възможност за нас, сподели президентът на Украйна Тръмп след удари по Израел, Бахрейн и ОАЕ: Може да разчистим Ормузкия проток за 2 минути Тръмп след удари по Израел, Бахрейн и ОАЕ: Може да разчистим Ормузкия проток за 2 минути Ако не сключим сделка и незабавно не го отворят, САЩ ще унищожат всичките им електроцентрали, нефтени находища и остров Харг, предупреди той Жената, която подари вечност на Ван Гог Жената, която подари вечност на Ван Гог Йохана е вдовицата на брат му Тео, която преобръща тъжната история и го превръща в един от най-великите художници в историята на европейското изкуство Котка изчезна мистериозно при полет от Кипър до Гърция Котка изчезна мистериозно при полет от Кипър до Гърция Котката е била част от пратка Синът на Арнолд Шварценегер тръгна по неговите стъпки, спечели първото си състезание по бодибилдинг Синът на Арнолд Шварценегер тръгна по неговите стъпки, спечели първото си състезание по бодибилдинг Екшън звездата участва засилено във физическата подготовка на сина си Нови мерки затягат правилата за хранителните отпадъци и удрят all inclusive моделa Нови мерки затягат правилата за хранителните отпадъци и удрят all inclusive моделa Хотелите ще плащат на гост, заведенията - процент от оборота, целта е рязко намаляване на изхвърлената храна до 2031 година Язовир "Камчия" преля, пълен е на 101 % Язовир "Камчия" преля, пълен е на 101 % Към 8 часа днес в "Камчия" има 237 млн. куб.м. вода, което е 3,5 млн. над максималния му обем При нова ракетна атака на Иран срещу Израел избухна пожар в рафинерията Базан в Хайфа  При нова ракетна атака на Иран срещу Израел избухна пожар в рафинерията Базан в Хайфа  Към този момент няма данни за жертви и няма окончателно потвърждение дали комибината е ударен директно или от отломки Има ли опасност от цунами, след земетресението с магнитуд 7,3 в южната част на Тихия океан Има ли опасност от цунами, след земетресението с магнитуд 7,3 в южната част на Тихия океан Трусът е регистриран североизточно от Луганвил на дълбочина около 115 километра, а към момента няма данни за жертви Търговец №1 на инвестиционно злато твърди: Покупката на имот вече не е добра инвестиция Търговец №1 на инвестиционно злато твърди: Покупката на имот вече не е добра инвестиция Намираме се в края на този имотен цикъл - от гледна точка на достъпност на жилищата, от гледна точка на това за колко време ги изплащаме и от гледна точка на това, че лихвите в България все още са най-ниските в ЕС, подчерта той
Костадин Костадинов, депутат Костадин Костадинов, депутат Не ме интересува с колко жени спят политиците Виц на деня Виц на деня - Снощи у вас имаше як купон, а? Танци, викове...
- Ами... след 5 ракии дядо внесе един кошер, да покаже как пчелите правят мед...
Виц на деня Виц на деня Когато порасна ще стана адвокат, за да защитавам невинните. А, когато защитавам виновните ще изкарвам пари. Статус във фейсбук Статус във фейсбук Първо правило за младоженеца:
Забрави всичко, с което те е хранила мама!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори