×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Позиция на ПП МОРЕ: Предколедно „сурвакаха“ жителите на Несебър с по-високи такси


Позиция на ПП МОРЕ: Предколедно „сурвакаха“ жителите на Несебър с по-високи такси
Общинските съветници от ПП МОРЕ и ПП ГЕРБ гласуваха против решението на мнозинството вчера
Тема в развитие
виж още
скрий
18 Декември 2019, Сряда, 19:30 ч.
Автор: Флагман.БГ

Общинарите в Несебър покачват разходите за сметоизвозване от 10 на 16 млн. лв. годишно - плаща населението

Политическа партия Местно обединение за разцвет и единство /МОРЕ/ излезе със своя позиция по взето вчера решение на общинския съвет в Несебър. В нея се казва следното:

От 1 януари 2020 г. жителите на община Несебър пак ще плащат по-скъпи местни данъци.

По предложение на зам. кмета Виктор Борисов от екипа на Николай Димитров, мнозинството в общинския съвет вчера повиши такса „Битови отпадъци“ с около 15%. Против това решение и в полза на жителите на общината гласуваха представителите на ПП МОРЕ и ПП ГЕРБ. Управляващото мнозинство от съветници не се съобрази с обществения интерес и социалната справедливост, като прие бюджетът за сметосъбиране да се повиши от 10 750 000 лв. за 2019 г. на 15 900 000 за 2020 г. Разбира се, допълнителните средства ще платят жителите на общината.

Предчувствайки негативната реакция на хората, управляващите в общината започнаха да увъртат, че увеличението било минимално – по 10-15 лв. на имот – тоест, социалната цена била ниска. Но пропуснаха да припомнят, че неотдавна пак те, същите партии и общинари, вдигнаха местните данъци в община Несебър с над 50%!

Като прибавим към тях повишената такса смет, увеличението на местните данъци става огромно и непоносимо за голямата част от жителите на общината. Ето какво реално ще плащат те, „благодарение“ на управляващото мнозинство в Несебър.

Първи пример

АПАРТАМЕНТ в гр. Несебър, Обзор, Равда, Свети Влас - Данък преди увеличението на местните данъци – 120 лв., данък след увеличението – 180 лв. Като добавим 10-15 лв. увеличена такса смет на вчерашната сесия, сумата става приблизително 200 лева!

Втори пример

КЪЩА в гр. Несебър, Обзор, Равда, Свети Влас - Данък преди увеличението на местните данъци – 480 лв., данък след увеличението – 720 лв. Като добавим 10-15 лв. увеличена такса смет на вчерашната сесия сумата е около 730-740 лева!

Трети пример

Къща в село Оризаре, Гюльовци, Тънково, Кошарица, Баня и др. Данък преди увеличението – 100 лв., данък след увеличението по настояване – 150 лв. Като добавим 10-15 лв. увеличена такса смет на вчерашната сесия сумата се доближава до около 160-170 лева!

Това е пълният размер на увеличените местни данъци, които ще плащат жителите на община Несебър, а не 10-те лева, с които гласувалите решението общинари се оправдават! Всъщност, ето ги – тези партии които увеличават местните данъци и бъркат в джобовете на всеки един жител на крайморската община: Партия Български Социалдемократи Местна коалиция Съюз на свободните демократи Местна коалиция Нова Алтернатива ПП ДВИЖЕНИЕ 21 БСП за България.

Това са те - управляващите съветници, които отново ощетиха населението на община Несебър вчера и постигнаха нов български рекорд в харченето на обществени пари. Парадоксално е, но с последното увеличение на такса смет, малката община задмина по харчове областния център! Ако 250 000 жители в община Бургас събират 26 млн. лева за такса смет годишно, в Несебърска община 27 000 души ще плащат 16 млн. Всеки, който може да смята лесно може да изчисли за каква крещяща несправедливост става дума!

Липсва информация на базата на какви конкретни числови данни е определена социалната поносимост на цената на сметосъбирането. Не става ясно как управляващите общинари са изчислили процента на повишения данък. Не се разбира и какво точно налага повишаването на такса смет.

Разходите по тази услуга са си същите, цената на горивото не е променена, не се предвиждат нови инвестиции. Тогава? Защо наистина управляващите вдигат данъците в най-богатата българска община? Вносителят на предложението - зам. кмета Виктор Борисов и подкрепящите го партии изтъкват елементарен „аргумент“ - „Поради нарастващите разходи на общината за предоставянето на тези услуги и съгласно план-сметката за 2020 год.“ Ако е така обаче - много по-ефективно и социално справедливо би било да се оптимизират разходите по сметоизвозване – както правят други общини.

Вместо това управляващите в Несебър правят най-лесното – принуждават всеки един от жителите на общината да си плаща за тяхната алчност и невежество. Да припомним – това се случва в най-богатата българска община с космически бюджет от 75 300 000 лева! При тези постъпления въобще не се налага да се събират допълнителни средства от местните жители! Защо тогава на управляващите са им нужни всичките тези пари?

Ако се върнем назад в годините след 2015 г. ще видим, че голяма част от тях се влагат в безмислени строежи на грандомански сгради с прозрачна цел – да се превъртят едни пари от общинската хазна в нечии джобове. Така през последните години милиони левове са хвърлени в неизползваеми  сгради, зали, безмислени съоръжения. За пример - 8 млн. лева за изграждане на огромна база на БКС, с административна сграда, с огромни халета , които стоят празни. Друг фрапиращ случай  - сградата наречена „Артиум” до пощата в Несебър – инвестиция за 13,5 млн. лв., обектът също стои празен. Тоест -  инвестира се в нещо, което не се ползва.

Но инвестицията се прави с пари, събирани от жителите на общината под формата на данъци. Тези данъци, които горецитираните общинари налагат, не са съобразени със средномесечния доход на жителите на община Несебър. Всъщност, нито зам. кметът, нито управляващите общински съветници са наясно с доходите на населението. Ако бяха наясно – щяха да видят очевидното. Общината се управлява неграмотно, инфраструктурата й е съсипана, не се откриват нови производствени мощности, няма европроекти.

Най-печелившият бизнес – туризмът запада заради липсата на реклама и интелигентно управление. Последиците от това управление са очевидни. През зимата в община Несебър няма работа. Тя се обезлюдява. Хората тръгват на гурбет, защото тук няма с какво да се прехранват. Статистиката сочи, че Несебър е на едно от челните места в България, което изпраща огромен брой гастербайтери. Морски общини като Поморие, Созопол, Царево, които винаги са били зад Несебър по развитие – отдавна са го изпреварили.

И това ще продължава дотогава, докато хората осъзнаят, че сегашните местни управляващи работят само за собствения си интерес. Както се казва в народната поговорка – „Докато умните се наумуват, лудите ще се налудуват“!

ПОЛИТИЧЕСКА ПАРТИЯ Местно обединение за разцвет и единство /МОРЕ/


В категории: Несебър


32
Коментара
Светлозария КИДЕРОВА Даренията за Радев надхвърлиха половин милион евро Даренията за Радев надхвърлиха половин милион евро 04/04/2026, Събота 16:00 0
Михаил ДИМИТРОВ Внезапно почина известен български генерал Внезапно почина известен български генерал 04/04/2026, Събота 15:37 0
Флагман.БГ 4.04 – мощен знак от вселената за 4 зодии 4.04 – мощен знак от вселената за 4 зодии 04/04/2026, Събота 14:00 0
Светлозария КИДЕРОВА Навършват се 22 години от трагедията в река Лим Навършват се 22 години от трагедията в река Лим 04/04/2026, Събота 13:30 0
32
Коментара по темата
32.
Age
24.12.2019 12:48:06
0
0
Няма значение кой ще е на власт, то си е до манталитет, не само до политика, манталитетът е в основата на бедственото ни положение, все ревем, че сме с ниски заплати, но стане ли дума за цигари, алкохол, хазарт, лукс и т.н., харчим като за Гинес, нищо, че повечето не можем дори да си мечтаем да си позволяваме подобни разходи, все чакаме друг да ни свърши работата, поради която причина няма да се оправим, ако ще и Господ да стане цар на българите.
31.
Местен
21.12.2019 10:59:36
1
4
Несебър, за разлика от много градове е чист. С моята къща ще ми увеличите данъка 15 лв. Аз нямам 100 празни апартамента и ми е все тая за тези 15 лв. Вчера четох подробности, че в Бургас които няма да вдигат данъците за 60000 тона отпадъци запазват досегашните 27 мил.лв, а Несебър сега иска да увеличи такса смет за нейните 30000 тона на 13 мил.лв. Еми, че то математиката е проста наука, но не е за прости хора... А за Поморие да не споменаваме...
30.
do 24
20.12.2019 22:07:02
0
2
s tezi stihotvoreniya shte vpechatlish selskata vecherinka
29.
do 24
20.12.2019 22:05:18
0
1
ti si prost i bezmozachen
28.
Джиджи
20.12.2019 18:31:32
0
2
Преставете си кметовете на България с шапки с пампулки с различни цветове премигващи коледни лампички.Колко ще са забавни.
27.
nesebar
19.12.2019 22:21:29
11
4
Zashto PP More ne izleze s deklaratsiya, kogato arestuvaha kmeta Dimitrov? A sega, kogato se vdiga taksa smet? Tova e populizam!Chistachite ne sa li hora sas semeistva? Mozhe li da poluchavat pod minimalnata rabotnata zaplata? Za da go iskat, znachi e neobhodimo!
26.
Иван
19.12.2019 17:45:01
2
7
Нали спечелехте изборите(с цената на всичко).....Сега си ближете раните!
25.
ГРУЙО
19.12.2019 17:36:05
2
4
Странно, ГЕРБ Поморие са на точно обратното мнение! И там данъците и таксите са на МАКС, но всичко е ок!
24.
код: Тъмночервено
19.12.2019 16:57:34
2
6
Настане вечер - месец изгрее,
морски прозорци коледно светят.
Несебър спи, на протест не смеят,
високи данъци ще плащат вечно !
23.
*********
19.12.2019 14:43:37
0
1
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
22.
1231
19.12.2019 09:45:32
6
7
Osobenno za tiq s po 300 400 aprtamenta nai shte go.usetqt more ot zloba
21.
Може и още повече.
19.12.2019 09:07:14
2
7
Имотен данък ... такса смет ...патентен туристически данък ... данък върху превозните средства ...
20.
More ot seltaci
19.12.2019 08:47:18
5
7
Zlobari.com
19.
nikity
19.12.2019 07:47:18
20
9
МОРЕ не обещаваха ли вдигане на стандарта на живот в общината предните мандати? И какво направиха - едно голямо нищо, вдигнаха само собствения си стандарт. Хайде стига с подобни статии. Не разбирате ли, че това с работата не е свързано изобщо с общината. Защо не попитате власт имащите в София какво да работите? Вие какво искате - кмета да ви намери работа? Я се вземете малко в ръце и вникнете в статията, за да разберете какви глупости се пишат. Тези неща сме ги чели и преди 10 години - абсолютно същите.
18.
От друг град съм
19.12.2019 00:47:21
1
23
Но ми направи впечатление лошата пътна структура в Севената част на Несебър,там от където най-много данъци събира кметсвото!Новия град е перфектно поддържан,защото там са избирателите на кмета!След кръговото всяка отбивка на север-северозапад все едно се връщаш в началото на предния век,дори асфалт няма,само кал и локви!
17.
СЕЗИРАЙТЕ МФ, АДФК, НАП, ДАНС и ГЛ.ПРОКУРОР.
18.12.2019 22:20:28
1
27
ХОРА, АТАКУВАЙТЕ ВЗЕТИТЕ РЕШЕНИЯ В СЪДА и ГАРАНЦИЯ ЩЕ ПАДНАТ. АТАКУВАЙТЕ НАРЕДБА №10, №15 и НАРЕДБАТА ЗА МЕСТНИТЕ ТАКСИ И ЦЕНИ УСЛУГИ. ВСИЧКИТЕ СА ПРИЕТИ В НАРУШЕНИЕ на ЗНА, ЗМДТ, ЗОАРАКСД, КРБ и ЗУТ. ВЗЕМЕТЕ СЕ В РЪЦЕ НЕСЕБЪРЛИИ, НЕ ЧАКАЙТЕ ВСЕ БУРГАЗЛИИ ДА АТАКУВАТ ПРЕД ПРОКУРАТУРА И СЪДА НЕЗАКОННИТЕ ТЕКСТОВЕ НАРЕДБИТЕ ВИ. ЗАЩИТАВАЙТЕ СИ ОБЩЕСТВЕНИЯ И ГРАЖДАНСКИ ИНТЕРЕС, ПРИ ПОЛОЖЕНИЕ ЧЕ МНОЗИНСТВОТО В ОБЩ.СЪВЕТ ПРИЕМА ПОДЗАКОНОВИ НОРМАТИВНИ АКТОВЕ В ПРОТИВОРЕЧИЕ С НОРМАТИВНА БАЗА (НС и МС) ОТ ПО-ВИСОКА СТЕПЕН. И НЕ ГУБЕТЕ ВРЕМЕ, А СЕЗИРАЙТЕ - КП"КОНПИ", МФ, АДФК, НАП, ДАНС и ГЛ.ПРОКУРОР ДА ИЗВЪРШАТ НАДЛЕЖНИ ПРОВЕРКИ в ОБЩИНСКАТА ФИРМА "БКСО" и КАПИТАЛОВИТЕ РАЗХОДИ ИНВЕСТИЦИОННИ ПРОЕКТИ РЕАЛИЗИРАНИ МАНДАТ 2015-2019Г.
ДРУГ ИЗХОД НЯМАТЕ С ТЕЗИ НИКОВЧЕТА В СЪВЕТА.
16.
*********
18.12.2019 21:37:57
3
5
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
15.
Гражданин
18.12.2019 19:28:04
7
43
Чудя се на някои крайни привърженици на управляващото мнозинство , мазохисти ли са или го правят от любов . Те им вдигат данъците , по този начин пада жизнения стандарт на хората от общината, но виждате ли
" МОРЕ " били лоши защото Благой Филипов преди 8 г. бил Председател на ОС. Осъзнайте се , бе хора ! Не може да ви боли и да ви е гадно , а Вие да се утешавате " Нека ни боли , нали е от нашите " и да плюете по тези , които казват истината ! Бъдете честни !
14.
Nt
18.12.2019 19:17:59
17
4
Странни сметки.
13.
Елена
18.12.2019 18:35:19
4
48
Хайде сега групом до стария град ....не за друго, от радост за новия данък и възхвала на кмета! Браво!
12.
Gotzo Shantev
18.12.2019 16:33:42
3
40
Евала, думи на място!Не е луд тоя дето яде баницата, луд е който му я дава, затова Драги ми съграждани продължавайте в същия дух да подкрепяте тия местни изедници!??
11.
Перо
18.12.2019 16:26:28
6
40
За друго не знам ама Несебър наистина се обезлюдява през последните години. Стана като село.
Те тия които решават колко да са данъците са си добре, кво им пука за останалите. И затва народа бяга.
Управия няма, щото да има управия трябват свестни хора, а тях никой от тия мошенници няма да допусне да се намесят в управлението.
10.
7 up
18.12.2019 15:51:11
22
21
Интересно...в крайна сметка МОРЕ излизат с някаква позиция - нека да видим докога. А когато Благой беше начело на ОБС и всичко беше нормално, нали? Нещо забравяте някои неща. Позитивната кампания на Терзиев и МОРЕ продължава, все още се таят скрити надежди за нови избори, но дали?
9.
ляхович
18.12.2019 15:04:16
7
8
и аз да съм най-накаря НЯКОЙ
8.
Генчо брадата
18.12.2019 15:04:13
3
11
Абе,чукайте бъхлите зимата,че до лятос има много време ненаяднии.
7.
Софиянец по неволя
18.12.2019 14:55:02
3
14
Пазете ми Несебър, от други частно корпоративни интереси.
6.
Тара
18.12.2019 14:28:49
2
32
Управлението идва от горе.Ако бяха махнали всички стари муцуни от уравлението на Несебър щеше да има промяна.Освен това трябваше да се направят отделни кметства с н.р.курортно селище Свети Влас,Курортен комплекс Сл.бряг,Кметство стар град Несебър,кметство нов град Несебър.Всеки кмет да отговаря за своето население по местоживеене.И промяна в мандатноста трябваше да се направи.Повече от два мандата да нямаш право да заемаш даден пост.
5.
Kmeta
18.12.2019 14:18:02
5
12
Flagman zachto istrivate komentarite kadeto se kazva ISTINATA
4.
Тъпо
18.12.2019 14:17:23
0
36
Тъпо е да се политизират чисто икономически процеси.Безспорно е, че това ,, минимално,, увеличение ,, в полза на обществото,, удря по джобовете на всички.Който и да е писал становището е прав.Мен като жител и данъкоплатец не ме вълнува кой и как си мери....егото.Но много ме вълнува в тази сложна икономическа ситуация какви управленски решения касаещи всички се вземат.Политиката на инат води до криза, тя се е задала.
3.
Забравяте.
18.12.2019 13:54:12
26
33
Да припомня на неуважаемите , че 8 (осем) години колеха и бесеха в общината. Бяха с най - много съветници, председател на О.б.С, администрация и т.н. И единственото, което правеха бе да си оправят техните си комплекси и да дават поръчки на хората си. От както минаха в опозиция миналия мандат и Несебър си пое глъдка въздух и нещата започнаха да се случват в града. Даже доколкото знам за пристанището си в тези споменати години плащаха по стотина лева такса смет. Да не споменаваме , че един от тях беше вързал осветлението на хотела си да се захранва от уличните лампи... Така че айде няма нужда. Дано напълно изчезнат от политическата карта в общината ни.
2.
*********
18.12.2019 13:43:27
1
4
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържа недоказуеми твърдения, касаещи конкретни личности.
1.
*********
18.12.2019 13:40:32
0
1
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Клиенти дават все по-малки бакшиши и плащат предимно с карта, жалват се в бранша Клиенти дават все по-малки бакшиши и плащат предимно с карта, жалват се в бранша Преди оставяха по 10 процента от сметката, но заради еврото нещата са се променили  Даренията за Радев надхвърлиха половин милион евро Даренията за Радев надхвърлиха половин милион евро Седем парламентарни формации досега не са получили пари за кампанията си от граждани или кандидат-депутати Четирима задържани при акция срещу купения вот в Сливенско Четирима задържани при акция срещу купения вот в Сливенско Иззеха списъци, телефони и цигари без бандерол Лазарките оживиха Царево, Лозенец и Бродилово с песни и благословии Лазарките оживиха Царево, Лозенец и Бродилово с песни и благословии Млади момичета в народни носии пазят жива една от най-красивите пролетни традиции в община Царево Стана ясно какво е състоянието на пострадалите при тежката катастрофа край Приморско Стана ясно какво е състоянието на пострадалите при тежката катастрофа край Приморско Водачка, шофираща лек автомобил Сеат с бургаска регистрация изпуска управление над автомобила и се блъска челно в друга кола, движеща се в посока Приморско Българското земеделие е смачкано и това директно вдига цените Българското земеделие е смачкано и това директно вдига цените Без силно вътрешно производство страната няма как да овладее поскъпването, а проблемите се виждат най-ясно в последния етап от веригата до магазина Отношението към Янка Рупкина в болницата бе грубо и унизително, обяви нейн приятел Отношението към Янка Рупкина в болницата бе грубо и унизително, обяви нейн приятел Народният певец Илиян Йорданов се оплака, че по време на престоя си в болничното заведение отношението на медицинския персонал било "недопустимо" Неправилно построен ли е храмът "Св. Троица" в ж.к. Славейков, входът му бил от юг? Неправилно построен ли е храмът "Св. Троица" в ж.к. Славейков, входът му бил от юг? Според наш читател входовете на всички останали православни домове в града били ориентирани на запад, а при този имало разминаване. Оказа ли се обаче прав? Почистете дома си ефективно с този натурален разтвор, ще се изненадате от резултата Почистете дома си ефективно с този натурален разтвор, ще се изненадате от резултата Практичен начин за поддържане на чистота и свежест в дома без скъпи препарати 4.04 – мощен знак от вселената за 4 зодии 4.04 – мощен знак от вселената за 4 зодии Вие сред тях ли сте 
Тръмп е в паника, обмисля мащабна чистка в кабинета си заради войната в Иран Тръмп е в паника, обмисля мащабна чистка в кабинета си заради войната в Иран Той вече започна с отстраняването на главния прокурор Пам Бонди Внезапно почина известен български генерал Внезапно почина известен български генерал Ген. Петров ни напусна тази сутрин на 66-годишна възраст. Нова атака срещу АЕЦ „Бушер“, последва реакция от МААЕ Нова атака срещу АЕЦ „Бушер“, последва реакция от МААЕ При атаката е загинал един охранител Тръмп удари вноса на лекарства с мита до 100 процента и отвори нов фронт в търговската война Тръмп удари вноса на лекарства с мита до 100 процента и отвори нов фронт в търговската война Новата мярка на Белия дом засяга патентовани лекарства и активни съставки, като натискът е насочен към компании, които не намалят цените в САЩ и не местят производство на американска територия Арестуваха 12-годишно дете след смъртта на ученичка, ударена с метална бутилка в Лос Анджелис Арестуваха 12-годишно дете след смъртта на ученичка, ударена с метална бутилка в Лос Анджелис Полицията разследва случая като убийство, а семейството на 12-годишната Кимбърли Залeвета Чукипа твърди, че трагедията е станала след тормоз в училище Техеран не прие 48-часово примирие на САЩ Техеран не прие 48-часово примирие на САЩ Междувременно израелската армия обяви, че тази нощ ирански ракети са били насочени към територията на Израел Технологичен гигант уволни десетки хиляди души с имейл в 6 ч. за "добро утро" Технологичен гигант уволни десетки хиляди души с имейл в 6 ч. за "добро утро" Компанията реже хиляди позиции в рамките на преструктуриране, докато налива още средства в AI инфраструктура Пилоти се друсат с кокаин и участват в оргии между полети Пилоти се друсат с кокаин и участват в оргии между полети Системно нарушават правилата часове преди да поемат отговорност за живота на стотици хора Проф. Джефри Дейвид Сакс: Тръмп не разбира, че не Иран връща в каменната ера, а срива икономиката и на САЩ Проф. Джефри Дейвид Сакс: Тръмп не разбира, че не Иран връща в каменната ера, а срива икономиката и на САЩ Това президент на САЩ ли е или бандит, попита той и коментира, че в речта си US държавният глава говори пред нацията си за готовност за масови убийства и военни престъпления Провал с резолюцията на ООН за Ормузкия проток, а Тръмп се оправда с липсата на време Провал с резолюцията на ООН за Ормузкия проток, а Тръмп се оправда с липсата на време Ако си дадем още няколко дни, без проблеми ще го освободим, каза той
Доналд Тръмп към Иран: Доналд Тръмп към Иран: Ще ви върна в каменната ера! Виц на деня Виц на деня Студент в стола:
- За мен два кренвирша!
Глас отзад:
- Я па тоя баровец!
Студентът допълва:
- И осем вилици.
Виц на деня Виц на деня Катаджия спира кола за превишена скорост и казва:
- Максималната скорост е 50 км/ч, а вие карахте с 80 км/ч. За къде така бързахте?
- Да ви донеса ей тези пари...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Силната положителна вяра би създала повече чудеса, отколкото което и да е чудотворно лекарство
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори