България не успя да се измъкне от наблюдението в Страсбург
Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) гласува в четвъртък с 51 срещу 16 гласа при 9 въздържали се да продължи процедурата с още една година
България направи неуспешен опит да се отърве от последващото наблюдение в Страсбург, което се точи от близо 20 години. Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) гласува в четвъртък с 51 срещу 16 гласа при 9 въздържали се да продължи процедурата с още една година. Българските депутати от ГЕРБ, ДПС, ВМРО и "Воля" (без отсъстващия представител на БСП) внесоха поправка в резолюцията с искане да се прекрати постмониторингът, но тя бе отхвърлена с 33 срещу 31 гласа при 8 въздържали се.
Така само три държави от 47 в Съвета на Европа остават за последващо наблюдение, като заедно с България са Северна Македония и Черна гора. Двамата наблюдатели, които бяха автори на доклада и резолюцията, се разделиха в мненията дали да се прекрати процедурата. Германецът Франк Швабе настояваше за нейното продължаване, защото бе забелязал тежки проблеми в сферата на свободата на медиите, защитата на малцинствата, борбата срещу корупцията на високо равнище. Той изтъкна, че слово на омраза звучи дори от думите на членове на правителството, добави, че страната отказва да ратифицира Истанбулската конвенция. Унгарецът Жолт Немет от партията "Фидес" на Виктор Орбан изтъкна, че България е абсолютен ветеран по наблюдение в ПАСЕ и освен това е единственият член на ЕС, който продължава да е обект на подобна процедура в Съвета на Европа.
Васил Терзиев: Камерите в училищните тоалетни са недопустими, ще има пълно разследване
Наркотици заливат САЩ и Европа, a престъпните мрежи сменят маршрута
Почина Бай Данчо - легенда на Сектор "Б" и символ на синята вярност
Млади таланти озариха празничната сцена на Коледния фестивал в Царево
Revolut закрива левовите сметки: автоматична конверсия в евро от 17 декември 2025 г.
Мъгливи сутрини и слънчеви следобеди: Температурите тръгват нагоре до уикенда
На 17 декември почитаме Свети пророк Даниил - покровител на вярата, дома и благоденствието
Гъсти мъгли, заледени пътища и ограничения по магистралите в навечерието на празниците
Директор на училище задържан за скрити камери в ученически тоалетни
МВР предотврати имотна измама за стотици хиляди лева в "Малинова долина"
"Форбс": Илон Мъск е първият човек с нетно богатство от над 600 млрд. долара
Коледната украса крие сериозни рискове за домашните любимци, предупреждават ветеринари
