×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • "Евро", "безобразие" и "протест" са най-знаковите думи в България за 2025 година
  • Обраха инкасо автомобил в Ихтиман
  • Тръмп покани Путин в Съвета за мир за Газа
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Как 8 имена, петолъчка и причина за смъртта могат да вдигнат БСП за местния вот в Бургас


Как 8 имена, петолъчка и причина за смъртта могат да вдигнат БСП за местния вот в Бургас
Тая плоча е за сваляне и да иде в музея, смята писателят Митко Иванов (вдясно). Това мнение взриви лидера на червените Николай Тишев
15 Октомври 2018, Понеделник, 20:13 ч.
Автор: Георги РУСЧЕВ

Как за 30 години никой не сети, а изведнъж сега - преди местните избори, стана трън в очите на ГЕРБ, пита депутатът от БСП Николай Тишев


Докладната на бургаските общински съветници от групата на ГЕРБ бившия Реформаторски блок, за която писахме днес, вече взриви града. Те поискаха премахването на паметна плоча, монтирана на фасадата, при самия главен вход на Професионалната гимназия по механоелектротехника и електроника (Механото), на която са изписани имената на „загинали в борбата с капитализма и фашизма възпитаници на училището“.

Тази плоча е там от тоталитарно време и е важно да се уточни, че това са имената на хора, загинали в разцвета на живота си – млади мъже, някои от които дори ненавършили пълнолетие, паднали в борба за нов, по-справедлив обществен строй, представляващ според част от обществото днес в Република България „престъпен режим“.

Съветници искат премахването на комунистическа плоча от фасадата на Механото

„Обикновено в този период от историята на България, комунистите са изпращали по „задачи“ млади момчета, които не са навършили 18 г., защото законът тогава не е позволявал те да получат най-тежкото наказание – смъртното. Тези хора на практика са жертва не на борбата с капитализма и фашизма, а на същата тази, считана вече за престъпна идеология. Според мен мястото на плочата е в музея“, коментира за Флагман.БГ писателят и общественик, запознат подробно с историята на Бургас – Митко Иванов


Плочата представя имената на "загиналите в борбата срещу капитализма и фашизма. Атанас Д. Романов 1911-1942; Борислав Н.Витанов 1922-1944; Георги К.Апостолов 1914-1943; Георги Г.Джендов 1923-1944; Иван Ст.Немцов 1926-1944; Кънчо Хр.Драгинов 1910-1942; Мален П.Даев 1923-1944; Трайко Т.Траев 1927-1944

В края на 2016 г. депутатите от предходното НС приемат изменение в Закона за обявяването на комунистическия режим в България за престъпен.

Още в първите негови алинеи се казва:

Всички държавни органи, техните териториални звена, органите на местно самоуправление, публично-правни организации, физически или юридически лица предприемат действия за преодоляване на тежкото наследство от комунистическия режим, в това число, но не само, като:

Т.1 Премахват от публични места собствените им или намиращи се в тяхно владение символи, лозунги, фотоси, надписи и др. знаци и премети, създадени през комунистическия режим в негова възхвала, или във възхвала на организации по чл. 1., сред които Българската комунистическа партия (включително нейните предшественици), нейните ръководни дейци или на режима 09.09.1944г. до 10.11.1989 г.

Т2. Могат да предоставят на Музея на социалистическото изкуство всички произведения на изкуството, в това число скулптури, паметници, картини, фотоси и др., пресъздаващи образи, персонажи или събития от историята на Българската комунистческа партия или от периода 09.09.1944-10.11.1989 г.


Казусът с въпросната паметна плоча обаче се задълбочава, защото БСП съзря в това грозна провокация

„Тя не пропагандира, а просто упоменава  хората от антифашистката съпротива, които са загинали за една чиста идея. Навсякъде по света те се смятат за герои. Още повече, че въпросните борци са били възпитаници на Техникума. Виждам, меко казано, предизборно заиграване с емоциите на хората от страна на ГЕРБ. Вече 30 години общински съветници от настоящия обществен строй ходят на откриването на учебната година в ПГМЕЕ (бившето ТМТ) и на никой не му правеше впечатление тази плоча. Приемаше се като жест към историята. Изведнъж, само година преди местните избори през 2019 г., решиха, че е голям проблем. Ще сбъркат жестоко, ако посегнат към паметта на града ни“, коментира пред репортер на Флагман.БГ депутатът от ПГ „БСП за България“ Николай Тишев.


На това място до началото на 90-те години бе бюстът на Георги Димитров. Върху фундамента от гроба на Бащата на Бургас - Ал.Г.Коджалафалията, в средата на миналия век е бил поставен обликът на комуниста Георги Димитров. В момента единственото останало, са части от надгробния паметник на Коджакафалията.




Това са единствените запазени части от паметника, върху които е издълбано името на Вожда Димитров.

В думите му има резон, тъй като във въпросната плоча, за разлика от паметника на Георги Димитров (на когото между другото преди 1989 г. е бил именуван и прочутият Механотехникум),  няма пропаганда.  „Нито пише да се следва техния пример, нито, че това, което са правили непременно е добро или лошо – просто паметна плоча“, уточни още Тишев.

Въпреки всичко, законът би следвало да се спазва, категоричен е обаче Митко Иванов, известен с  десните си политически възгледи.

Сесията е насрочена за 30 октомври, но преди това въпросната докладна записка ще е повод за сериозни дискусии по време на постоянните комисии, които започват от утре.

Очаквайте подробности!

В категории: Бургас


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
19
Коментара
19
Коментара по темата
19.
фенчо
16.10.2018 21:53:21
4
3
Какъв е този Иванов, че да се опитва да изтрие историята.. Нали си направихте мемориалчето до дупката. Хайде чиба, фашист долен.
18.
Бургас
16.10.2018 13:37:54
3
5
Пяна им излиза на устата на бесните комунисти, готови са на кървави убийства, също като бащите или дядовците си!
17.
до комунистическия престъпник № 16
16.10.2018 11:17:03
4
6
Не! Тия хора не са умирали за България. Те са умирали за СССР, за да бъде ПОРОБЕНА България от ЧЕРВЕНИТЕ ФАШИСТИ. Тия хора са престъпници-терористи, тръгнали с оръжие в ръце да събарят законно избрано правителство, за да го заменят с марионетно такова, обдлужмащо имперските мераци на Болшевишка Русия. Тия хора (и тия които оцелаха от справедливо възмездие) изолираха България от модерния свят и я превърнаха в болшевишка кочина, обграденя с бодлива тел и граничари-убийци. Всички знаем какво стана, като се махна бодливата тел и стрелящите на месо граничари по хора, които искаха да се откъснат от кочината в която превърнаха България включително и тия бандити, изписани на паметната плоча. Всички по-читави и предимно млади хора напуснаха комунистическия кенеф. Те предпочетаха тежкия живот на емигранта, отколкото да стоят в кочината, подготвена за тях от терористите, чиито имена стоят на плочата. А, относно комунистическите манипулации, че видите ли тия разбойници имали някакви убеждения - ами че тия от Ислямска държава и от Ал Кайда да не би да са нямали убеждения? Разбира се, че са имали. И те като комунистите смятат, че тяхните убеждения са най-правилни и че трябва да отрежат главите на всички, които не са съгласни с тях. И това са правили тия от плочата - рязали са глави на тия, които не са искали да продадат България на Русия. Вие комунистите и ислямистите почти нямате разлика. Вие сте престъпници-терористни и паметници на такива не може да има в една "бяла" държава! Толкова!
16.
идея
16.10.2018 09:17:28
5
6
До тази плоча ли опряхте бе нещастници, историята не се променя с бутането на мавзолея, нито с бутането на кой да е паметник нито с белите петна в учебниците... срамота е.. млади хора да не познават историята. Паметниците тр да стоят за да показват и напомнят какво не бива отново да се случва. Но никой не е по велик от историята. В целия град има още мн паметни плочи същите като тези... защо не ги махнете. Махнете целия пантеон в морската градина. Махнете альошата айде да видим! Тези хора... каквито и да са по убеждения са умирали за България. Колко от вас сега биха го направили? Вече стана ежедневие хора да умират под път и над път затова явно... не ви прави впечатление... или сте станали мн безчувствени, към род, родина и отечество! Позор... жалкото е че някой като е почнал да ви подменя историята, ще ви подмени и децата и самите вас без да се усетите и тогава като загубите нац. идентичност... ще бъдете вече едно нищо!
15.
Бургазлия
16.10.2018 08:15:14
5
9
И паметника на съветската армия окупатор трябва да се махне
14.
LPk
16.10.2018 08:08:26
3
4
1. Какво мислят учениците по въпроса ?
2. Това е история. Жалко за младите хора отдали живота си за някаква идея.
3. Техникумът вероятно има много по-важни проблеми за решаване. Нивото явно е спаднало. Слаба подготовка и реализация.
13.
jafo
16.10.2018 06:25:15
4
8
Тишев, кой е този "по -справедлив строй"? Самата дума строй не предполага нито свобода ,нито справедливост и това историята го доказа, не само в България. Видяхме кое за вас е справедливото! Видя се в България, Чехия , Унгария, Словакия, Литва , Латвия , Естония, Полша. Крайно време е да разберете , че марксизма не е наука-фундамент , а просто една наплюнчена теория.
12.
*********
16.10.2018 06:15:01
0
2
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
11.
Сър
16.10.2018 01:05:55
4
4
Постановката, че комунистите използват ненавършили 18 г. за да не ги съдят, нещо издиша - двама от младежите са убити преди тази възраст....
10.
*********
16.10.2018 00:34:07
3
1
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
9.
до № 7
16.10.2018 00:20:41
5
8
Да го духаш, червен безмозъчен фашист!
8.
JimmyWolf
16.10.2018 00:18:54
6
5
Шибаните геЙберасти и деформатори да си правят надгробни плочи. Ще им ги сложим в ЦГГ, където им е мястото.
7.
а барнете плочата
15.10.2018 23:28:15
8
4
Ще хвърчат фашистки глави
6.
Писна ми
15.10.2018 22:48:11
3
6
Само ми натрапвате името на някакъв драскач. Веднъж го пишете художник, веднъж поет, утре ще е сигурно историк. Аман от него и такива като него. Нищо не правят. Само врява вдигат, за да станат популярни. Утре и в нечия листа ще го видите. Как все се намират хора дето от всичко разбират, не знам. За мен това са хора без работа. Аз от работа главата не мога да си вдигна, а тия все си кроят сензации. Аман вече
5.
да
15.10.2018 21:28:24
3
5
се направи референдум
4.
Бургазлия
15.10.2018 21:13:49
4
12
ЗА КОМУНИСТИТЕ ЗАКОНИТЕ НЕ ВАЖАТ, ТЕ СА СВИКНАЛИ ДА ГИ ПОГАЗВАТ!
3.
КИКИМОРА
15.10.2018 21:13:09
5
6
Митко Иванов съвсем, ама съвсем е изтрещял и не виждам как изобщо има хора дето му се връзват
2.
Ох
15.10.2018 21:04:31
5
10
Ох, на тия комунисти само избори са им в главата....
1.
D.S.
15.10.2018 21:04:21
6
4
Тъжно ...
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Дебора с 400 шева обясни защо се отказва от мечтата си да стане певица Дебора с 400 шева обясни защо се отказва от мечтата си да стане певица Тя призна, че липсата на продуцентска подкрепа и високите разходи са я спрели Една банкнота от 100 лева в перфектно състояние след 2-3 г. може да ви донесе много пари Една банкнота от 100 лева в перфектно състояние след 2-3 г. може да ви донесе много пари Именно състоянието на банкнотата е ключово за нейната бъдеща цена, посочват експерти НАП глоби „Бургасбус“ с 2600 евро за билетите. Казусът стига до съда и Общинския съвет НАП глоби „Бургасбус“ с 2600 евро за билетите. Казусът стига до съда и Общинския съвет Санкцията е за увеличение от 77 на 80 евроцента, отчетено като нарушение на Закона за въвеждане на еврото Какво е добре да направим в дните след новолунието в Козирог Какво е добре да направим в дните след новолунието в Козирог Това е онзи период, в който ентусиазмът е по-тих, но решенията имат по-дълъг живот От 22 до 30 януари в Бургас се обявява грипна епидемия, учениците преминават в онлайн обучение От 22 до 30 януари в Бургас се обявява грипна епидемия, учениците преминават в онлайн обучение Преустановяват се също всички групови и извънкласни занимания, както и спортни събития. Щабът на Бургаска област обсъжда: Минават ли учениците онлайн от 22 януари до 30 януари Щабът на Бургаска област обсъжда: Минават ли учениците онлайн от 22 януари до 30 януари Ако това стане, онлайн обучението ще се слее с междусрочната ваканция Започна извънредното заседание на щаба за грипа в Бургас. Ще има ли ваканция Започна извънредното заседание на щаба за грипа в Бургас. Ще има ли ваканция Разискват се актуалните данни за нивото на заболеваемостта в региона  Нов туристически гаранционен фонд предлага защита при фалит на туроператор Нов туристически гаранционен фонд предлага защита при фалит на туроператор Промени в Закона за туризма целят по-сигурно обезщетение и репатриране на пътуващи Mr. Bricolage откри място, където идеите оживяват – с модерно тониране, арт продукти и експо пространства Mr. Bricolage откри място, където идеите оживяват – с модерно тониране, арт продукти и експо пространства Тониращ център, арт зона и експо пространства помагат да планираш, визуализираш и реализираш всяка идея за обновяване Голямата интрига в ПП-ДБ - кой ще води в Бургаска област Голямата интрига в ПП-ДБ - кой ще води в Бургаска област Ако Промяната вземат водаческото място край морето ще пратят някой измежду акад. Николай Денков и Венко Сабрутев
Майка проговаря 34 години след като е простреляна от 16-годишната любовница на съпруга си Майка проговаря 34 години след като е простреляна от 16-годишната любовница на съпруга си Мери Джо Бутафуоко, оцеляла от случая „Лонг Айлънд Лолита“, разказва за травмата, която никога не отминава Почина „бразилският Попай“, инжектирал си в бицепсите минерално масло и алкохол Почина „бразилският Попай“, инжектирал си в бицепсите минерално масло и алкохол Арлиндо де Соуза си отиде на 55 години след усложнения от бъбречна недостатъчност Новият онлайн феномен "tradwife" между утопията и реалността Новият онлайн феномен "tradwife" между утопията и реалността По подобие на модерната тенденция "Да се завърнем на село", но с по pinterest визия  "Православният" Владимир Путин се потопи в ледена дупка на Богоявление "Православният" Владимир Путин се потопи в ледена дупка на Богоявление На 19 януари Руската православна църква чества Богоявление или Теофания Жертвите са вече 39 при най-смъртоносният железопътен инцидент в Испания от 2013 Жертвите са вече 39 при най-смъртоносният железопътен инцидент в Испания от 2013 Над 150 души са ранени след сблъсък на два високоскоростни влака в Андалусия Никога не правете тази грешка с електроуредите в дома Никога не правете тази грешка с електроуредите в дома Когато се свържат към удължител, се получава претоварване, което може да доведе до прегряване, разтопяване на пластмасата и дори до пожар САЩ отново са единствената глобална суперсила САЩ отново са единствената глобална суперсила Китай имаше възможност да се превърне в основен претендент, но действията на Доналд Тръмп предотвратиха това Кейт Мидълтън потресе с визия Кейт Мидълтън потресе с визия Съпругата на принц Уилям беше домакин на прием за женския отбор по ръгби на Англия в замъка Уиндзор Богатите са по-богати от всякога Богатите са по-богати от всякога Богатството на милиардерите е нараснало рязко до рекордните 18,3 трлн. долара, показва последният доклад на Oxfam "Аватар: Огън и пепел" запази първото място в боксофиса на САЩ "Аватар: Огън и пепел" запази първото място в боксофиса на САЩ Новият хорър 28 години по-късно Храм от кости стартира силно, но остана втори
Доналд ТРЪМП Доналд ТРЪМП към Норвегия: Вече не съм длъжен да мисля за мир Виц на деня Виц на деня Между колеги:
- Колега, тая новата пусна ли ти?
- Не, а на теб?
- И на мен не.
- Ей, тая е баси боклука!
Виц на деня Виц на деня - Какво е шведска маса по нашенски?
- Запой в гараж, върху щайги.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Баба ми казваше:
"Под 12 см, нито е токче, нито е сняг, нито е мъж!"
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори