×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Столична община обяви конкурс за главен архитект
  • Затварят част от ул. „Оборище“ заради ремонт
  • Бургас ще посрещне чудотворната мироточива Хавайска Иверска икона на Пресвета Богородица
  • Пътната система в България е в критично състояние: 261 загинали от началото на годината
  • До 39° и поне още 12 дни жега, прогнозира проф. Рачев
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Съветници искат премахването на комунистическа плоча от фасадата на Механото


Съветници искат премахването на комунистическа плоча от фасадата на Механото
Аболютно забранено е в учебните заведения да се извършва политическа агитация и проповядване на идеология
15 Октомври 2018, Понеделник, 10:46 ч.
Автор: Флагман.бг

Тя е е изцяло противозаконна, отразява пропаганда на една идеологическа доктрина, смятат днешните политици

Да бъде демонтирана плоча с идеологически надпис, поставена на фасадата на  Професионалната гимназия по механоелектротехника и електроника (ПГМЕЕ) – Бургас. Това предлагат в докладна записка общинските съветници Георги Дракалиев, Димитър Людиев, Петко Георгиев, Станимир Апостолов и Виолета Илиева.

В документа е записано, че учебните заведения в България са деполитизирани и в тях е забранено да се извършва политическа агитация и проповядване на каквато и да било идеология. В този дух е и текстът на чл.11 ал.2 от Закона за предучилищното и училищно образование, който гласи: „В системата на предучилищното и училищно образование не се допуска налагането на идеологически и/или религиозни доктрини“.

Това ясно и точно указва, че на територията на българските училища не може и не трябва по никакъв начин да бъдат провеждани агитация или поставяни агитационни материали, рекламиращи която и да било идеологическа доктрина или политически строй.   
  
Въпреки това, на фасадата на Професионалната гимназия по механоелектротехника и електроника в град Бургас продължава да стои плоча, съдържаща петолъчка и имената на осем души с надпис, указващ че са „загинали в борбата срещу капитализма и фашизма“. Местоположението на тази плоча на самия главен вход на гимназията, пред ежедневния поглед на поколения ученици, освен че е недопустимо, е и изцяло противозаконно, тъй като нейният надпис по същество отразява пропаганда на една идеологическа доктрина.


Под предложението се е подписал председателят на групата на ГЕРБ Димитър Людиев (вляво) и общинският съветник Георги Дракалиев

Сградата на ПГМЕЕ – Бургас е публична общинска собственост, следователно на училищното ръководство е необходимо решение на Общински съвет – Бургас, за да бъде демонтирана въпросната плоча.

„Предложението няма за цел идеологическо противопоставяне, а само и единствено спазване на закона“, коментира Георги Дракалиев.
Паметната плоча е поставена пред училището през 60-те години на миналия век, малко след бюста на Георги Димитров, който бе монтиран върху поругания паметник на Александър Г.Коджакафалията, но е премахнат още в зората на демокрацията.

В категории: Бургас


33
Коментара
33
Коментара по темата
33.
Сега ли и дойде времето?
17.10.2018 15:09:03
0
1
Като махаха бюста на Г.Димитров навремето явно са забравили плочата :-)
32.
о неразумни юроде
16.10.2018 14:58:10
3
8
Искам да махна и тези двамата костюмирани напарфюмирани и небръснати чукундура щот нищо не правят за Бургас.Ако това е правенето им жална ни майка.
31.
Петър
16.10.2018 06:58:27
10
5
Инспектората защо досега не е санкционирало въпросното даскало?
Ами Прокуратурата?
Ами Съда?
Излиза, че в това училище все още обучават идеологически, а не практически!
Какво ти предложение, направо я махайте, барабар с Директора! А, всички предходни Директори Съдени със задна дата именно по Закона за предучилищното и училищно образование!
30.
Козунаци
16.10.2018 01:00:01
3
6
Тези власт имащи господа защо отново са изпаднали в бездната на лицемерието. Всички до един са тръгнали навремето по светлия път на комунизма, веели са гордо червеното знаме, доносничали са за ДС и са почерняли животите на зевзеците. Аз съм за премахването на тази остаряла и "ръждясала" пропаганда, но ми е лицемерно точно тези да изискват промяната
29.
ПОЗОР
16.10.2018 00:30:38
5
5
Дракалиев е спорна личност, преминал през множество партии, за да се докопа за пореден път до властта, НО в случая е прав! Пропагандата, още по-малко съветската, нямат място в храма на знанието!
28.
*********
15.10.2018 23:49:39
0
0
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържа недоказуеми твърдения, касаещи конкретни личности.
27.
до червеният фашист № 26
15.10.2018 21:33:31
3
3
Да го духаш...
26.
15.10.2018 21:06:22
5
6
Малоумници!!!
Паметната плоча е поставена през 1975 година по желание на учителският колектив и ученическият комитет.
Безличници, не пипайте историята.... твърде жалки сте и незначителни!
В цяла Европа хората почитат борците срещу Фашизма.
25.
Бивш възпитаник на ТМТ
15.10.2018 20:43:35
7
6
Махайте я тази плоча, защото нейното послание е мрачно и ретроградно! Нещо като: Това заведение е произвеждало, произвежда и ще произвежда терористи!
24.
Дядо Колю
15.10.2018 18:11:12
3
2
...баба Мара от пазара май търси де да се побара!
23.
baihuu
15.10.2018 17:16:17
4
6
ГЕРБ Е ПРОКЛЯТИЕТО ЗА БЪЛГАРИЯ !
22.
До баба Мара -19
15.10.2018 16:46:25
5
4
Бабо Маро , що така напускате лудницата без разрешение, ма! Престъпното фашистко правите е свалено от народа, на който вече му е писнало да тъне в мизерия. И това време и сега наближава, от това ли Ви е страх. Ами, страхувайте се - Народният съд, иде!
21.
Хахаха до 18
15.10.2018 16:42:41
1
9
То на Цачева трябва да има паметна плоча. Да се вихриш и да правиш кариера с фалшива диплома, не всеки го може.Пък как пее само .....ГЕРБ, ГЕРБ цъфнал, та чак вързал!
20.
gradski
15.10.2018 16:05:25
7
7
Еййй големи антикомунисти и патриоти.. Само да рушат им е в главата. Като сте толкоз смели защо не почнете от морската градина ;) Има там един паметник... ама то и да чете трябва да може патриота...
19.
баба Мара от пазара
15.10.2018 15:49:33
7
13
Тази плоча, както и много други, подобни на нея, трябва незабавно да бъдат демонтирани. Престъпниците-терористи, чиито имена са изписани на плочата са били членове на комунистическата партия и с оръжие в ръце са се борили за свалянето на законно избрано правителство. Целта им е била създаването на комунистическия режим, който впоследствие бе обявен за престъпен от НС със специален закон. Същият закон обявява БКП за престъпна организация.
От всичко това следва, че всеки, който членува (или е членувал) в престъпна организация е ПРЕСТЪПНИК. Така че, задължение на всяка демократична власт е да демонтира плочата с имената на престъпниците-терористи, чиито имена са изписани там.
А това, че досега не са я премахнали е позор и говори сам по себе си....
18.
Гарантирано от ГЕП
15.10.2018 15:49:08
5
7
Моля Ви, господа Герберунги, поставете паметници на Другаря Б.Борисоф, на Олигофрена Цветаноф, на Лумпените Тома Бикоф и на Антон Тодороф, както и на тая с Фалшивата диплома - Цецка Цачева.
17.
jjj
15.10.2018 15:36:43
2
6
Сегаааа Плочата ще бъде ЗАМЕНЕНА с нова по подобие на вградента пред ресторант Златна Котва- на Тайната ложа на Зидарите Масони !
Хубаво е уважаеми читатели да имате инфо Кои-са членовете на Масонската ложа в Бургас- и всичко ще Лъсне !!!-кой кой е и защо е : кметове ,журналисти ,общински съветник ,министър ,шеф на мил на съд ,на пр. ...
16.
Modernist
15.10.2018 15:33:46
5
7
Да се премахнат всички паметници до един-вкл. Пушкин-бюстове от Морската градина на антифашисти и национал-революционери. На мястото на Альошата - да се постави ББ ,на мястото на Пушкин - Антон Тодоров. Постаментите да се оставят празни за да се запълнят с актуални вождове и сцени - под ББ народа посреща янки и ердогани... с F16
15.
СПТУ
15.10.2018 15:23:20
6
4
Нямат си друга работа.Скуката какво ли не прави. Ооооо не! Те искат да премахната и Механото и Морския техникум и ... Мястото там е много хубаво за пълнене на гушки. Защо са им техници. Стигат им теляци за Слънчака....
14.
конкурс за простотия
15.10.2018 15:18:44
5
4
Поредната тъпотия. Сега остава да махнат Кирил и Методии заради императорско монархическа идеология. Тия малоумници нищо полезно не вършат и нямат грам понятие от нищо. Да отидат във възрожденските градчета като Карлово и Калофер да взривяват капаците на каналите защото на тях пише че 65та, 75та година правени и само там не са откраднати поради липсата на демократизирани цигани.
13.
Хахаха
15.10.2018 14:50:41
6
4
То на ГЕРБ име е в кръвта - рушат , мамят и крадат. Видими резултати - няма що. Нищо и никой не може да заличи героизма на загиналите в борбата срещу хитлеро- фашизма.Поклон пред паметта им.Моралният упадък и неграмотността са видими , нали управляващи от ГЕРБ , за съжаление 10 дълги години!
12.
Пада консомола
15.10.2018 14:47:42
2
6
Има много страдащи от тази идея :D дано не получат удар
11.
Бой по болшевизма!
15.10.2018 14:39:25
7
5
Жалки комуняги, изтича ви времето :))))
10.
Бургазлия
15.10.2018 14:23:58
10
8
Тъпанари, всичко друго оправиха до плочата опряха...
9.
:-)
15.10.2018 13:54:54
0
5
Механото- това е училището, дето випускниците ходят на курс по заваряване ли? Ми купете им едни електрожени, да се научат лапетата. То, че струг не са виждали ясно.
8.
Червенотиквеничета
15.10.2018 13:48:38
6
9
Червените кхмери....
А паметника на окупаторите на Тройката кога?
7.
Родител
15.10.2018 13:48:18
8
9
Тръгнаха с плочата да се занимават.Не гледат , че учениците нищо не научават в това училище.Няма къде да карат практика, тъй като работилниците са съборени от две години.Срамота, тръгнали с глупости да се занимават, а това , че ощетяват децата явно е маловажно!
6.
смях
15.10.2018 13:48:07
5
8
комунисти пишат с пяна на устата...
5.
Време беше
15.10.2018 13:43:37
6
8
Беше редно да се сети някой за това, набива се на очи от години. Дано го гласуват предположението и махнат плочата
4.
ftichaka
15.10.2018 13:42:08
8
6
Ебаси видните съветници !Подлизурковци и измамници !
Не пипайте историята !
Изнасяйте се от общината "съветници" , Апостолов да поведе колоната , СРАМ СТЕЕЕЕЕЕ !
3.
Родител
15.10.2018 13:42:06
5
8
Правилно - нямат място такива неща в училищата.
2.
механото
15.10.2018 13:34:44
6
6
госпожа роза желева от герб да защити плочата, и да не позволява да се подменя историята. Предния директор шишмана, беше дърт комуняга. Никога не би позволил това.
1.
ne ne
15.10.2018 13:32:26
8
8
Абе ей кои сте вие смешковци да казвате какво да се махне и какво не. Изринете пантеона тогава! Влизали ли сте вътре да прочетете имената на вс загинали... Не подменяйте и не махайте историята... щото питаха едно момиче един ден и то каза че пантеона е за убитите в турско българската война... Идиоти! Тези хора са загинали в борбата против хитлеро фашизма! Все едно в русия да си премахнат всички паметници на тези които са защитавали родината! Тези общински съветници утре никой няма да ги помни, а историята тр да се уважава и помни независимо на кого му харесва или не! В механото на тавана още седи бюст паметника на Георги Димитров!!! Олигофрени. Историята тр да се помни и уважава и да не се допуска никога повече да се случват такива неща!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Футболът се завръща още тази събота на ст. "Лазур", дадоха "зелена светлина" на Община Бургас за договора с Митко Събев Футболът се завръща още тази събота на ст. "Лазур", дадоха "зелена светлина" на Община Бургас за договора с Митко Събев На практика ще има прихващане, тъй като "Спорт пропърти мениджмънт" има дългове към общинския бюджет Няма ракетна заплаха за България, но Иран отваря фронт за хибридни атаки Няма ракетна заплаха за България, но Иран отваря фронт за хибридни атаки Експерти не очакват удар по авиобаза Безмер, но предупреждават за кибератаки, дезинформация и натиск върху критичната инфраструктура TOP MOBILITY вече предлага велосипеди под наем в България TOP MOBILITY вече предлага велосипеди под наем в България Клиентите могат да избират между разнообразни механични и електрически велосипеди – градски, туристически, планински, gravel и детски модели, съобразени с различни нужди, предпочитания и маршрути Духът на Украйна оживя по Южното Черноморие (СНИМКИ) Духът на Украйна оживя по Южното Черноморие (СНИМКИ) Тази вечер, 28 юли, от 19 часа сцената на „Охлюва“ отново ще принадлежи на талантите, традициите и децата, които носят бъдещето със себе си Бургас даде заявка да се превърне в новата филмова дестинация на България Бургас даде заявка да се превърне в новата филмова дестинация на България Продукцията с бюджет над 6 млн. евро ще се снима в морския град през август Камерите заснели последния гост на Владо Загатото: Разследват екзекуция заради биткойни Камерите заснели последния гост на Владо Загатото: Разследват екзекуция заради биткойни Бизнесменът вечерял в Бояна часове преди смъртта си, а след това се прибрал в Банкя с мъж Гробище за делфини край Приморско: 11 загинали бозайници заради рибарските мрежи Гробище за делфини край Приморско: 11 загинали бозайници заради рибарските мрежи Човешка намеса е най-вероятната причина за морът, потвърдиха експерти  Започна 40-ото заседание на Общинския съвет в Бургас (СНИМКИ) Започна 40-ото заседание на Общинския съвет в Бургас (СНИМКИ) На масата са извънредната докладна за наемането на стадион „Лазур“, филмът за Христо Стоичков и изборът на управители за КОЦ и Белодробната болница България ще бъде домакин на среща на ръководството на един от най-големите  туроператори в света - TUI Group България ще бъде домакин на среща на ръководството на един от най-големите туроператори в света - TUI Group През септември 155 висши мениджъри в мултинационалната компания ще се съберат в КК “Златни пясъци”, което дава възможност за непосредствено представяне на потенциала на страната ни Проф. Константинов за промените в Изборния кодекс: Махнете тази глупост с цензурата! Проф. Константинов за промените в Изборния кодекс: Махнете тази глупост с цензурата! Водеща сравни поредния ремонт на изборните правила с „Дързост и красота“
Тропически нощи и нови горещи вълни: Европа се готви за по-топъл от нормалното август Тропически нощи и нови горещи вълни: Европа се готви за по-топъл от нормалното август Температурите в Неапол, Барселона, Рим, Валенсия, Ница, Солун, Сплит и Атина може да не падат под 20 градуса дори след залез Европа гори: 280 000 души евакуирани във Франция и Испания преди нова жега Европа гори: 280 000 души евакуирани във Франция и Испания преди нова жега Еманюел Макрон предупреди за трудни седмици, а Педро Санчес обяви тежки часове в битката с огнената стихия Енергийният клас влиза в обявите: Нов разход при продажба на жилище Енергийният клас влиза в обявите: Нов разход при продажба на жилище Сертификатът ще дава повече информация на купувачи и наематели, но поставя въпроса кой плаща обследването на старите блокове „Един грам живот“ - филмът феномен ще бъде прожектиран на открито в Бургас „Един грам живот“ - филмът феномен ще бъде прожектиран на открито в Бургас Определян като най-добрия български филм на 2025 година, „Един грам живот“ се нарежда сред трите най-гледани български филма за всички времена и се превръща в истински обществен феномен, предизвикал широк обществен отзвук и дискусии Путин поиска референдум в Армения за ЕС или за Евразийският икономически съюз Путин поиска референдум в Армения за ЕС или за Евразийският икономически съюз Пашинян отговори, че национален вот трябва да има едва след официална молба за членство в ЕС Тръмп притисна Иран за бърза сделка: Ще сложат ли тайните разговори край на войната? Тръмп притисна Иран за бърза сделка: Ще сложат ли тайните разговори край на войната? Американският президент обяви, че разговорите с Техеран били добри, но предупреди, че военните удари могат да бъдат възобновени Огнен ад в Португалия: Над 1000 пожарникари се борят с няколко фронта Огнен ад в Португалия: Над 1000 пожарникари се борят с няколко фронта Най-активните пожари бушуват край Сантарем, Гуарда, Брага и Браганса Тръмп пита Путин: Помагат ли руски сателити на Иран да избира цели Тръмп пита Путин: Помагат ли руски сателити на Иран да избира цели Вашингтон проверява твърденията за разузнавателна помощ от Москва, докато преговорите с Техеран продължават Талантлив бургазлия направи сериозна крачка към голямото кино Талантлив бургазлия направи сериозна крачка към голямото кино Късометражният му филм Доброто зло беше представен в програмата на Международния филмов фестивал в родния му град След атентата на Берлин Прайд: Проблемът е, че се казва Абдул, а не Хайнрих След атентата на Берлин Прайд: Проблемът е, че се казва Абдул, а не Хайнрих Абдул Б. е бил осъден седмици преди нападението и познат на службите, а случаят постави тежки въпроси за оценката на риска в Германия
Калин СТОЯНОВ, депутат от ДПС-Ново Начало: Калин СТОЯНОВ, депутат от ДПС-Ново Начало: Демерджиев е превърнал кабинета на МВР министъра в бандитско сборище Виц на деня Виц на деня Мъж на околовръстното се спира пред една кака:
- Кажи какво правиш за 50€?
- Всичко правя, бате, само кажи какво искаш?
- Айде тогава качвай се с мен в колата да отидем леем бетон.
Виц на деня Виц на деня Попът и кметът на едно село пият.
Кметът:
- Дядо попе, защо не изпееш нещо?
Попът:
- Лягай и почвам...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Биберон - първата силиконова измама в живота на мъжа...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори