Министър Караниколов: Ако се докаже, че бездимните цигари са по-малко вредни, ще намалим акциза (ВИДЕО)
Трябва да се направи анализ кое е по-вредно и кое е по-добро за здравето на пушачите, макар че по-добре е да не се пуши, каза Караниколов
11 Юли 2018, Сряда, 08:09 ч.
Лобистките текстове трябва да се премахнат от закона за горивата, каза той
Ако се докаже, че бездимните цигари са по-малко вредни, ще намалим акциза. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ министърът на икономиката Емил Караниколов.
„И стандартните цигари, и бездимните са тютюн. Затова трябва да има акциз, въпросът е каква да е ставката. Въз основа на процента на безвредност, трябва да се намали самият акциз“, заяви Караниколов.
„Трябва да се направи анализ кое е по-вредно и кое е по-добро за здравето на пушачите, макар че по-добре е да не се пуши. Тютюн е и в двата случая – ако се докаже, че за хората е по-здравословно със съответния процент, който е по-здравословно, трябва с толкова да се намали акцизът”, обясни той.
Според него Закон за горивата трябва да има.
„Горивото е акцизна стока, а почти всички акцизни стоки имат закон – тютюнът, спиртните напитки. Всички текстове, за които е доказано, че са лобистки, трябва да бъдат премахнати“, заяви министърът.
По думите му е важно законът да защитава интересите на всеки един субект, а работа на законодателя е да намери този баланс.
В този сектор има сива икономика – дали е при малките, при средните или при големите – това трябва да се разбере и този закон трябва точно това да регулира, но не трябва за сметка на едните да се закриват другите, каза още Караниколов.
В категории:
Политика
Грешка за милиард долара: Как Yahoo позволи на Google да се превърне в световен гигант
Арест за британката в куфар: 26-годишен признал как изоставил тялото в Атина
Юли се нареди сред най-хладните за последните 20 години
Сметка от 280 евро в Несебър разпали спор за цените по морето
Млад мъж убива и яде котки, качва видеа в социалните мрежи
"Нефтохимик" завърши контролите с равенство в Нова Загора
Пловдивски бард спечели голямата награда на „Солени ветрове“ с „Кой открадна сърцата на живите“
Почина актрисата Наталия Дончева на 56 години
Иван Шишков идва в Бургаско за проверка на дългоочакван ремонт
Европол: Мрежата Фокстрот вербува тийнейджъри за убийства в Европа
Два пожарни хеликоптера се сблъскаха край Атина, единият екипаж подаде сигнал
Коалицията на желаещите се разпада, планът за войски в Украйна увисна
