Влизат в сила вносните мита, които САЩ и Китай си наложиха
Американските мита от 25% за китайски внос на стойност 34 милиарда долара ще засегнат 818 продукта, сред които автомобили, части за самолети и твърди дискове за компютри
06 Юли 2018, Петък, 09:45 ч.
Експертите предупреждават за възможните щети не само за американската икономика, но и за световната
Днес трябва да влязат в сила реципрочните вносни мита върху стоки, които САЩ и Китай взаимно си наложиха. Ако това стане, експерти предупреждават за сериозни икономически последици за икономиката, съобщава БНТ.
Американските мита от 25% за китайски внос на стойност 34 милиарда долара ще засегнат 818 продукта, сред които автомобили, части за самолети и твърди дискове за компютри, но ще пощадят популярни стоки като мобилни телефони и телевизори. Според плановете те би трябвало да влязат в сила в полунощ четвъртък срещу петък.
Така общата стойност на обложените китайските стоки възлиза на 50 милиарда долара. Китай реши да отговори по идентичен начин.
Ответните китайските мита са срещу същия обем американски внос. Те ще засегнат земеделски продукти като соя, автомобили и морски деликатеси като лангуста.
Експертите предупреждават от месеци за възможните щети от подобно търговско противопоставяне не само за американската икономика, но и за световната.
„Големият проблем пред международната търговия е, че стойността на долара е твърде висока и трябва да бъде свалена с 25 или 30 процента. За съжаление, администрацията на Тръмп все още не е решила проблема. Мисля че това е ключът към премахването на търговския дефицит и възстановяването на американскто производство. Но все още не вървим в тази посока“, коментира Робърт Скот.
Икономистите прогнозират още, че двете най-големи икономики в света едва ли ще се ограничат само с тези мерки. Твърде възможно е китайски стоки за 200 милиарда долара да бъдат обложени с допълнителни мита от 10 процента .
В категории:
Животът
Грешка за милиард долара: Как Yahoo позволи на Google да се превърне в световен гигант
Арест за британката в куфар: 26-годишен признал как изоставил тялото в Атина
Юли се нареди сред най-хладните за последните 20 години
Сметка от 280 евро в Несебър разпали спор за цените по морето
Млад мъж убива и яде котки, качва видеа в социалните мрежи
"Нефтохимик" завърши контролите с равенство в Нова Загора
Пловдивски бард спечели голямата награда на „Солени ветрове“ с „Кой открадна сърцата на живите“
Почина актрисата Наталия Дончева на 56 години
Иван Шишков идва в Бургаско за проверка на дългоочакван ремонт
Европол: Мрежата Фокстрот вербува тийнейджъри за убийства в Европа
Два пожарни хеликоптера се сблъскаха край Атина, единият екипаж подаде сигнал
Коалицията на желаещите се разпада, планът за войски в Украйна увисна
