Теменужка Петкова: „Турски поток” ще минава през България, Путин и Ердоган са се разбрали (ВИДЕО)
01 Юни 2018, Петък, 08:58 ч.
Това ще позволи през България да получават природен газ и нашите европейски съседи, каза министърът
„Турски поток“ ще минава през България. На срещата ни с Владимир Путин руският президент спомена, че вече е разговарял с турския си колега Ердоган за това разклонение, което ще позволи през България да получават природен газ наши европейски съседи, каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия енергийният министър Теменужка Петкова.
Известни количества може би ще се търгуват, но това са детайли, които ще се доуточняват, добави тя.
Тя бе категорична, че подобни стратегически важни проекти за България трябва да бъдат изцяло съобразени с европейското законодателство.
„Трябва да запазим стратегическото си място на газовата карта на Европа, като не позволим да бъдем заобиколени от мащабните инфраструктурни проекти”, коментира министър Петкова.
Тя е категорична, че преминаването на „Турски поток” през страната ни ще гарантира сигурност на доставките и либерализация на пазара на природен газ.
„Всички срещи в Русия преминаха в откровен, прагматичен и конструктивен диалог, от който има конкретни резултати. Те бяха публично оповестени на пресконференцията както от президента Путин, така и от премиера Борисов. Нормално бе енергетиката да е във фокуса на вниманието, тъй като нашите отношения с Русия датират от повече от 40 години. Те са свързани изцяло с доставките на природен газ за България, с ядрената енергетиката“, добави Петкова.
Песков обаче каза, че нищо не е договорено, припомни водещата.
„Няма как за толкова кратко време един премиер и президент да извадят белите листи, за да определят трасетата и количествата природен газ, или пък да уточнят параметрите на сътрудничеството в други области. Песков не казва нищо различно от това, което чухме“, заяви министърът.
„Най-негативният сценарий е да не се прави нищо по проекта АЕЦ „Белене“. Вторият вариант е да продадем оборудването, което е много малко вероятно. Третият вариант е да разработим проекта”, добави Петкова.
Тя подчерта, че „има реален риск НЕК да бъде декапитализиран и затова трябва по-най добрия за България и гражданите начин да оползотворим това, което притежаваме”.
„Компанията дължи 1,176 млрд. лева на държавата и има около 1,3 млрд. лева други разходи, натрупани през годините”, обясни енергийният министър.
В категории:
Политика
Коалицията на желаещите се разпада, планът за войски в Украйна увисна
Атанас Русев свърза случая Петрохан с ПП и ДБ
Георги Илиев от Бургас спечели бронз на световната олимпиада по лингвистика
Тялото на Нирмал Пурджа е открито на 5700 метра под Броуд Пик
Мадрид прати 3000 жандармеристи в Сеута след мигрантския щурм
Историческа промяна на ГКПП Малко Търново от утре сутринта
Трамвай излезе от релсите в София
10 дни след бурята Пловдив още е затрупан с клони и дървета
Златната виза разпали имотен бум в Гърция, чужденци наляха милиарди
Три години или повече: Кога е разумно да сменим смартфона
Тони Стораро избухна срещу райския газ: Безобразно е! Аз пея, те дишат балони пред мен
AI превзема офисите, но човешките умения решават кой ще запази работата си
