×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Китай за първи път изстреля във формация два ултрадалечни изтребителя от шесто поколение
  • Цените на петрола скачат на фона на блокадата на Тръмп срещу Венецуела
  • Шести блок на АЕЦ „Козлодуй“ отново работи
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

BG болногледачи – роби в Белгия! Eксплоататорите са родни фирми


31 Май 2018, Четвъртък, 22:00 ч.

Санитарите получавали по €350-700, старците плащали по €2500

Български дружества, предлагали грижи за възрастни хора в Белгия, са експлоатирали своите работници, съобщават местни медии, като се позовават на данни от журналистическо разследване.

Проверени били девет български дружества, регистрирани на един и същи адрес. Те осигурявали санитари за хора, които не желаят да бъдат настанявани в старчески дом, съобщи БТА.

Грижите за възрастните хора били полагани у дома, денонощно, от 82-ма болногледачи. Служителите в дружествата били заставяни да подпишат договор, според който, ако говорят с белгийските власти, дължат глоба от 1000 евро. Не е известно дали болногледачите са били обучени за работата, която са извършвали.

Разследването установило, че българските работници получавали едва по 350-700 евро на месец, наполовина от минималното възнаграждение в Белгия. Същевременно старците, гледани от тях, плащали за услугата по 2500 евро месечно.

Не били уредени въпросите за заплащането на положения извънреден труд, а работниците поемали сами разходите си за самолетни билети, квартира, интернет, здравна помощ. Българите били командировани за по шест месеца и според медиите са станали жертва на съвременна робска експлоатация.

Властите в северната провинция Фландрия са предприели проверка, заради която българските дружества прехвърлили собствеността на подставен човек. Фламандските власти заявяват, че ще предприемат дългосрочни мерки за пресичане на подобни злоупотреби, които ощетяват и възрастните хора, и социалните работници.

В категории: Животът


4
Коментара
Мария АРНАУДОВА Селин Дион е готова за нова глава в живота си Селин Дион е готова за нова глава в живота си 17/12/2025, Сряда 17:27 0
Светлозария КИДЕРОВА От утре токът за бизнеса поскъпва с 22% От утре токът за бизнеса поскъпва с 22% 17/12/2025, Сряда 16:47 0
4
Коментара по темата
4.
потърпевш
31.05.2018 22:17:30
0
5
Про санитас в Бургас, Вир Хелфен на Александровска, всички фирми една майка ги раждала, НЕЗАКОННО ПЕЧАЛБАРСТВО.Имат лъскави офиси, подържат висок стандарт на живот, заплати високи и всичко на гърба на болногледачите, които им работят като пчелички. Лесно може да се разбере, вижте превода от болния към фирмата и същевременно превода към болногледача, коиито е изпратен там.Трябва да се подаде СИГНАЛ към Икономическа полиция.
3.
дълбоко възмущение
31.05.2018 22:11:02
0
4
Тези фирми получават повече от депутатите. Че как така са ги оставили да си ралнят гушите за сметка на работника на 100 процента печалба. Ама нали у нас е разграден двор, кой ли го интересува, няма закони и ако има те не се спазват. Ако фирмите правят така и то под носа на всички управници, ами, че то е голяма обида за последните. У нас е пълна анархия. Трябва този сигнал да се подаде в Брюксел. Това е експлоатация на човешкия труд. Нека компетентните да се заемат с този спешен въпрос. Тези фирми имат хората за роби. Това законно ли е в една правова държава. Ама у нас има ли изобщо закони???
2.
запознат
31.05.2018 22:04:57
0
2
би трябвало МТСП защото фирмите получават от тях лиценз.НАП сащо
1.
Сигнал до Флагман
31.05.2018 22:03:04
0
6
Кой инспекторат извършва проверка на Бг фирмите, които даже незаконно, без командировачно изпращат болногледачи в други страни от Европейския съюз. Чак сега ли разбрахте? Ами, че те от години си работят така. Промедика например получава от болния 2.360 Е, а плаща на болногледачите 900 Е. Всички останали фирми също. Не е трудно да ги откриете и проверите.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Бургас ще закупи електромобил и зарядна станция за нуждите на социалните услуги Бургас ще закупи електромобил и зарядна станция за нуждите на социалните услуги Основната цел на мярката е да се намали енергийната зависимост и да се повиши оперативната устойчивост на социалните услуги чрез снабдяване с електрически превозни средства и зарядни станции Община Бургас стартира процедура по урегулиране на нова индустриална зона Община Бургас стартира процедура по урегулиране на нова индустриална зона Решението беше прието единодушно при неговото гласуване от Общинския съвет Болница "Селена", от която изчезнаха над 3 млн.лева: Съдействаме на разследването Болница "Селена", от която изчезнаха над 3 млн.лева: Съдействаме на разследването Болницата има интерес всички факти и обстоятелства да бъдат изяснени обективно, по законоустановения ред Удължителен бюджет с индексация на заплатите влиза в сила от 1 януари 2026 г. Удължителен бюджет с индексация на заплатите влиза в сила от 1 януари 2026 г. Парламентът окончателно прие удължителния закон на бюджета с предвидено компенсиране на инфлацията за работещите в бюджетната сфера През 2026 г. ни очакват две пълни слънчеви затъмнения През 2026 г. ни очакват две пълни слънчеви затъмнения Едното ще е видимо от Европа, а другото само от Южното полукълбо   Фалшиви петдесетолевки заляха сергиите в Одрин, търговците скочиха срещу нашенците Фалшиви петдесетолевки заляха сергиите в Одрин, търговците скочиха срещу нашенците Местните се настроиха срещу българите, които пазаруват основно през уикендите Бургаската структура на "Да, България" свиква нов протест под колоните на Общината утре Бургаската структура на "Да, България" свиква нов протест под колоните на Общината утре Свикан е митинг и в София - в Триъгълника на властта  БАБХ изтегли бебешка каша заради наличие на неорганичен арсен БАБХ изтегли бебешка каша заради наличие на неорганичен арсен Засегнати са три партиди оризова био каша „Слънчо“, рискът е дългосрочен От утре токът за бизнеса поскъпва с 22% От утре токът за бизнеса поскъпва с 22% Електроенергията за утре се търгува средно по 310,47 лв./MWh на сегмента „Ден напред“ на БНЕБ Мариета Георгиева - 110 километра лед, пълна изолация и български флаг на най-южната точка на Земята Мариета Георгиева - 110 километра лед, пълна изолация и български флаг на най-южната точка на Земята Тя стана първата българка, постигнала този преход, и една от малкото жени в света с подобно постижение
bTV обяви пълна програма за празниците – ето какво ще гледаме от Коледа до Нова година bTV обяви пълна програма за празниците – ето какво ще гледаме от Коледа до Нова година От Коледа до Нова година в студиото ще гостуват различни звездни и интересни гости Селин Дион е готова за нова глава в живота си Селин Дион е готова за нова глава в живота си По информация на близки до певицата, тя вече е започнала да излиза на срещи През 2026 г. ни очакват две пълни слънчеви затъмнения През 2026 г. ни очакват две пълни слънчеви затъмнения Едното ще е видимо от Европа, а другото само от Южното полукълбо   Мариета Георгиева - 110 километра лед, пълна изолация и български флаг на най-южната точка на Земята Мариета Георгиева - 110 километра лед, пълна изолация и български флаг на най-южната точка на Земята Тя стана първата българка, постигнала този преход, и една от малкото жени в света с подобно постижение Хакери удариха любимия сайт на възрастните Хакери удариха любимия сайт на възрастните Pornhub е засегнат от огромен пробив в сигурността, след като хакери са откраднали данни и историята на търсенията на 200 милиона премиум потребители Над $100 милиона за леви екстремисти: защо САЩ обявиха европейски групировки за терористи Над $100 милиона за леви екстремисти: защо САЩ обявиха европейски групировки за терористи Американски разследвания разкриват мащабно финансиране, включително от външни донори, зад радикални леви организации в САЩ и Европа Доналд Тръмп обяви пълна блокада на санкционирани петролни танкери от Венецуела Доналд Тръмп обяви пълна блокада на санкционирани петролни танкери от Венецуела САЩ затягат санкциите срещу Каракас, докато петролните резерви на страната се превръщат в ключов геополитически залог Още седем страни със забрана за пътуване до САЩ Още седем страни със забрана за пътуване до САЩ САЩ налагат пълни и частични ограничения на още десетки държави в опит да засилят националната сигурност Какво ще значи да си дизайнер през 2026 г.-тенденции, AI и нови умения Какво ще значи да си дизайнер през 2026 г.-тенденции, AI и нови умения Как ще се променят ключовите визуални тенденции, които ще търсят работодателите   Край на спекулата с краткосрочните наеми: идва нов жилищен модел Край на спекулата с краткосрочните наеми: идва нов жилищен модел Данъчни облекчения, ограничения за краткосрочните наеми и мащабна програма за ремонти целят повече достъпни жилища в Гърция
Асен ВАСИЛЕВ Асен ВАСИЛЕВ Тия пак вкараха крадливия бюджет Виц на деня Виц на деня На интервю за работа.
- Разкажете нещо за себе си?
- Категорично не! Тази работа ми е нужна!
Виц на деня Виц на деня Според проучванията:
- 80% от жените смятат задника си за дебел!
- 10% го смятат за много кльощав.
- Едва една на десет жени си го харесва и се радва, че се е омъжила за него...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук "Жените на истинските мъже са щастливи. Останалите са силни! "Моника Белучи
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори