Петко Сталинчев: Всеки бордюр е една берлинска стена за мен
18 Април 2018, Сряда, 10:12 ч.
Спирките нито са обозначени, нито са скосени бордюрите, за да мога да сляза, споделя студентът
Всеки бордюр е една берлинска стена за мен, каза пред камерата на БНТ Петко Сталинчев. Мъжът с инвалидната количка е студент в Софийския университет и разчита на помощта на приятели, за да ходи на лекции. В четвърти курс е. Той живее в Студентския град и всеки ден изминава пътя от мястото, където живее до университета. Излизането от блока се оказва най-лесната част от неговия път.
Спирките нито са обозначени, нито са скосени бордюрите, за да мога да сляза, добавя Петко.
По-достъпна градска среда за хората с увреждания обещаха от Столичната община до края на тази година. Вече са факт два асансьора в подлеза на хотел "Плиска" и три в този до Окръжна болница. Все още обаче недостъпни се оказват много от улиците.
Петко среща трудности и когато ходи на театър.
В "Сълза и смях" се наложило да го носят от стълбите до залата. Оказа се, че там имат устройство предназначено за хора с увреждания, но за него трябва предварително да бъде подадена заявка.
„Видяхте то не работи. В другите театри аз съм сигурен, че няма и такова нещо“, добавя Петко.
От Столичната община обещаха до края на 2018 г. голяма част от планираните ремонтни дейности по тротоари, подлези и спирки на градския транспорт, да бъдат реализирани. За Петко Сталинчев и всички, които се борят с всекидневните трудности на недостъпната градска среда, остава да чакат.
В категории:
Лична драма
Северна Македония обърна плочата: Гответе се за маратон към Европа, зове премиерот
Първите туристи вече са на плажа в Приморско, шезлонгът и чадърът остават по 3,60 евро
От блясъка на „Оскар“-ите до суровия асфалт: Трагичният край на Дейви Чейс
Защо по българското Черноморие се продават свастики
Опасни инциденти в Слънчев бряг и Несебър: Жена с избит зъб, мъж в болница
Тотален хаос: 15-годишен размаза кола пълна с деца, рецидивист нападна спец ченге в София
Прогноза за времето и народни поверия за 18 юни
Колеблив старт за Роналдо на Мондиала, Хърватия до стената
Дневен хороскоп за 18 юни 2026: Пари за Овена, любовни признания за Рака
Проф. Ангел Димитров: Антибългарската пропаганда в Скопие не спира от 1944 г., Историческата комисия буксува на празни обороти
Секс депа в Студентски град и такси за 60 евро: Шестима от "Калашниците" остават зад решетките
Наливат $300 милиарда в Иран за мир, но Тръмп с нови заплахи: Ще хвърляме бомби по главите им
