Екшън край Поморие: Сливналия с 1,53 промила алкохол в кръвта се заби в мантинелата
Тежък пътен инцидент, предизвикан от безотговорно шофиране след солидна употреба на алкохол, се разигра в неделния следобед на едно от най-натоварените трасета по родното Черноморие. Истински късмет и здрави ламарини спасиха участниците в мелето от фатален край на пътя между Варна и Бургас, в района на Община Поморие. На мястото веднага са пристигнали екипи на „Пътна полиция“ и Спешна помощ.
Екшънът се е разиграл на 21 юни около 16:00 часа на километър 220.100. съобщават от ОД на МВР-Бургас.
Зад волана на лек автомобил „Ситроен С 3“ със сливенска регистрация седял 42-годишен мъж от Сливен. Навлизайки в отсечката, той предприел изключително рискована и несъобразена маневра за изпреварване. Поради високата скорост и нарушената си координация, шофьорът изгубил контрол и навлязъл частично в лентата за насрещно движение.
В този момент срещу него се движел лек автомобил „Опел Виваро“ с пловдивски номера, управляван от 53-годишен мъж от Бургас. Последвал е неизбежен страничен сблъсък между двете превозни средства. От мощния удар френският автомобил се завъртял неконтролируемо на асфалта и се забил челно в предпазната крайпътна мантинела, която за щастие е удържала колата да не излети от пътното платно.
Пристигналите на местопроизшествието полицаи веднага подложили виновния водач на тест за алкохол с техническо устройство. Дрегерът отчел шокиращите 1,53 промила алкохол в издишания въздух — концентрация, която според българското законодателство съставлява тежко престъпление и води до директно наказателно преследване.
Вследствие на зрелищния сблъсък е пострадала 41-годишната съпруга на пияния шофьор, която е пътувала на пасажерската седалка в „Ситроен“-а. Жената, която също е от Сливен, е била транспортирана незабавно с линейка до УМБАЛ - Бургас за провеждане на обстойни медицински прегледи. За огромно облекчение лекарите са установили, че тя няма сериозни вътрешни наранявания или фрактури и няма опасност за живота ѝ, поради което по-късно е била освободена за домашно лечение.
Законови последици при шофиране с над 1.2 промила алкохол
ОДМВР – Бургас напомня на всички водачи, че шофирането под въздействието на алкохол е една от основните причини за тежки катастрофи по Черноморието. Когато дрегерът отчете стойност над 1.2 промила, случаят автоматично преминава от административно нарушение към Наказателния кодекс. Нарушителите ги грози:
- Лишаване от свобода от една до три години.
- Солидна глоба в размер от 200 до 1000 лева.
- Отнемане на шофьорската книжка за дълъг период от време.
- Конфискация на автомобила (ако е собственост на водача) или налагане на глоба в размер на пазарната стойност на превозното средство (ако то е собственост на друго лице).