Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Знаете ли, че най-хубавите месеци са в календара, благодарение на Цезар и Октавиан?

Когато следващия път объркате кой ден от седмицата е или колко дни има февруари – не се ядосвайте. Просто помнете: вината е на двама самовлюбени владетели
Ключови думи: императори, юлий цезар, календар, месеци, октавиан август, римска империя

Ако днес решите да се разходите назад във времето – не с трамвай, а с машина, на каквато би завидял и Хърбърт Уелс – и се озовете някъде в ранната Римска република, ще откриете нещо изненадващо. Не, не става дума за гладиатори по шорти или за салати, носещи имена на политици. А за самото време. По-точно: за календара.

Вие щяхте да стоите на форума, да се опитвате да разберете какъв ден е, а някой благоразположен римлянин щеше да ви каже: „Quintilis, разбира се – петият месец!“ Вие щяхте да се изумите, понеже според календара във вашия смартфон в момента сме в юли. Но според тях, това е петият месец. Как така?

* Годината на диета: първо само осем, после десет месеца

Оказва се, че оригиналният римски календар е бил доста по-строен. Съвсем в началото, по времето на основателя Ромул и малко след него, месеците дори били само осем. Януари и февруари не съществували. Да, вярно е! Между декември и март царял времеви вакуум. Хората не знаели точно в кой месец са, но пък това не им и пречело – било зима, земята спяла, никой не засявал, никой не водел войни. Календарът просто си вземал почивка.

Нума Помпилий въвел януари и февруари, за да попълни липсващите зимни дни и да хармонизира календара с лунните цикли и религиозните ритуали.

И така – римската година започвала с март (Martius), наречен на Марс, бога на войната, което е логично, когато сте цивилизация, обичаща да започва годината с битка.

Месеците вървели така: Martius, Aprilis, Maius, Junius, Quintilis... и така нататък до December, който, както името подсказва (от decem – десет), е бил десетият месец.

Това, разбира се, създава известно объркване за нас, модерните хора, които се чудим защо септември (от septem – седем) днес е деветият месец. Отговорът е прост: календарът е сменен, но имената останали – нещо като да кръстиш кучето си „Пухчо“, но след време то да се превърне в 60-килограмов мастиф.

* Юлий Цезар влиза в календара

През 46 г. пр.н.е. влиза в действие реформатор от калибъра на Цезар. Той решава, че стига толкова хаос и не само въвежда по-точен слънчев календар (юлианския), но и си прави разкошен подарък. Така Quintilis, петият месец, тържествено е преименуван на Julius – Юли.

Логично, нали? Когато си диктатор на Рим и искаш да живееш вечно, можеш или да построиш пирамида, или да си заплюеш месец. Цезар избира второто – по-евтино е и не изисква хиляди каменоделци.

* Август не остава по-назад

Но ето ти нов проблем: неговият осиновен син и наследник, Октавиан – по-известен с титлата си Август – не може да остави чичо си да блести сам в календара. Sic transit gloria mundi, но не и без да си присвоиш месец. И така Sextilis, шестият месец, става Augustus – Август.

Но Октавиан не бил просто честолюбив. Той забелязал, че неговият месец има с 1 ден по-малко, отколкото този на Цезар. И какво да направи в такъв случай един самоуважаващ се император? Разбира се, той отнел ден от февруари – най-скромния месец – и го прехвърлил на своя август. Да, точно така: бедният февруари останал с 28 дни заради Октавиан.

* Така станаха 12

И както при всяка империя, която започва с ред и завършва с показност, римският календар се раздул до 12 месеца – някои кръстени на богове, други на императори, а трети останали с нелепи номера в името си, които вече не отговарят на мястото им в годината.

Но какъв по-добър начин да разкажем историята на календара от тази малка императорска драма? Двама самовлюбени владетели – и няколко невинни месеца, преместени, прекръстени и осакатени в името на безсмъртието.

Така че, когато следващия път объркате кой ден от седмицата е или колко дни има февруари – не се ядосвайте. Просто помнете: вината е на Цезар. И на Октавиан.

Още от автора: 

Зелен лабиринт на мястото на Дупката – дотук не срещнах по-добра идея

Можем ли да опаковаме бургаския мост в стила на Кристо?

Ще реагира ли Синодът след бургаската заря или стандартът му е двоен?

 

 

 

3
Коментара по темата
3.
Браво!
07.07.2025 23:08:42
Много ми хареса! Браво за статията!
2.
ФлЕгми
07.07.2025 22:23:33
що не пишете за новия и единствен "зелен" Терминал 2 на варненското летище... колко е хубав, а това нашто , са го докарали за обучение на пилоти, които даже не смят да кацнат, за да не си изцапат колесниците.
1.
Фекрет Стораро
07.07.2025 22:18:11
Календара е създаден за да се покрие 138 годишния цикъл, когато слънцето е затъмнено от някакъв обект и почват, земетресения, да вали кал и наводнения ... ама от къде да знае Чефо Пърженото
  Добави Коментар
Тези зодии са най-лошите родители Ето какво казват астролози Разтърсващо обръщение към Григор Димитров бе на крачка от сензацията на Уимбълдън 2025
Никога не носете тази храна на плажа Може да причини хранително натравяне Ужасът в Тексас е огромен Над 100 за жертвите на потопа
Синер каза за Гришо Яник с разтърсващи думи Опасно време По Черноморието ще е по-хладно, в повечето области на България е обявен оранжев код за много горещо време
Днес могат да почерпят българи с редки имена Празнуват носещите име Прокопи или Теофил Какво се случва с Димо Алексиев? Продължава делото срещу актьора
Варненка пострада тежко в... Пирин Почина български актьор с много роли в киното Този свят напусна Петър Деспотов
Има ли втора пантера в Шуменско? Властите уточниха, че... Трилър с хищника... Хората от тази зодия трябва да са много внимателни за здравето си Здравният хороскоп вещае...