×
Европейска столица на културата Евровизия 2027 Промо зона Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Беше ли животът по-добър преди смартфоните?


08 Март 2016, Вторник, 18:44 ч.
Автор: webcafe.bg

Постоянната употреба на смартфони вече се приема за нездравословна, ако не и направо опасна
Да зарежеш смартфона е на мода тази година. Носителят на "Оскар" Еди Редмейн наскоро разкри, че си е взел старомоден "глупав" телефон, присъединявайки се към тълпата от знаменитости, декларирали бягството си от тиранията на свръхмощните модерни устройства.

"Дигиталният детокс" еволюира от старомодна идея до пълноценен бранш на развлекателната индустрия. Във Великобритания, например, за 745 паунда можете да си осигурите седмица йога и сърфиране в Корнуол, което започва с ритуално "отказване" от електронните джаджи.

Оказва се, че смартфоните не се продават толкова добре, колкото се надяваха производителите им: продажбите на iPhone спадат за първи път в историята, а продажбите на други смартфони бележат доста по-бавен ръст от темповете, с които са свикнали създателите им.

Макар смартфоните да съществуват само от десетилетие, изглежда, че любовта ни към тях вече изчезва.

Вълшебното изживяване на достъп до целия свят от джоба вече се превърна в баналност и постепенно беше заменено от неизбежно негодувание.

Способността мигновено да комуникирате с някого, където и да е по света, беше недосегаема за повечето хора не чак толкова отдавна. Но сега вече се преситихме - и жадуваме за времената, когато можехме да се "изключим".

Постоянната употреба на смартфони вече се приема за нездравословна, ако не и направо опасна и все се оплакваме колко определящи за живота ни са станали новите джаджи.

Отчайваме се от хората в градския транспорт и от факта, че всеки от тях е забил поглед в устройството си (въпреки че и ние го правим). Притеснява ни наличието на постоянното разсейване, което смартфоните оказват върху мозъка.

Изчезна възторгът отпреди 5 години, когато се удивлявахме на начина, по който камерите на смартфоните и социалните мрежи катализираха "Арабската пролет".

И ето, изведнъж ретро-телефоните отново са на мода: Адел използва телефон с капаче в най-новото си видео, което ни върна към дните, когато отваряхме телефоните и после ги затваряхме пак, вместо те да изискват вниманието ни през цялото време.

Нови "глупави" телефони като Punkt M01 (три седмици с едно зареждане на батерията от устройство, което служи само за разговори и есемеси) или струващия само 70 паунда Light Phone (определян като "телефон далеч от телефона" за преситени собственици на смартфони) се продават изключително успешно.

Възможно ли е смартфоните да страдат от същата първична негативна реакция, която спря продажбите на електронни книги и електронни четци?

Възможно ли е най-големите нови бизнес начинания - социалните медии и икономиката на споделянето - да бъдат засегнати от нарастващия брой уморени хора, решили да "скъсат" с постоянната си обвързаност с интернет?

Засега това изглежда крайно невероятно, но хората действително започнаха да се питат дали качеството им на живот не се е влошило, заради смартфоните.

Затова нека да се изкажем в защита на новите технологии!

Вместо да бъдем ретроградни и да ги изоставим, вместо да се опасяваме, че те превземат живота ни, би трябвало да възприемем изключителните възможности, които те създават.

Носенето на GPS в джоба, възможността за видеоразговори с роднина на другия край на света, мигновеният достъп до световните познания са все неща, които приемаме за даденост, но би трябвало да помним, когато си задаваме въпроса:

Беше ли животът по-добър преди да се появят смартфоните?

Новите технологии дават на милиони хора достъп до ресурси, с които те не биха разполагали иначе и някои от които биха стрували шестцифрени суми само преди няколко десетилетия.

Смарт-бизнесът създава и нови пазари: Uber има приблизителна пазарна оценка 62.5 млрд. долара и съществува изцяло и само чрез смартфоните. Бързо разрастваща се част от е-търговията се извършва също чрез тях. Бонус е незабавното сравнение на цени и отзиви, които предпазват потребителите от неизгодни оферти.

Отворените данни за пътния трафик, достъпни в телефоните, правят системите за превоз в големите градове по-разбираеми, по-достъпни и по-точни.

Приятелите и роднините ни са близо, когато имаме нужда от тях - което понякога е дразнещо, но е и нещо, което е изключително полезно.

В развиващите се страни смартфоните служат за разпространение на жизненоважна здравна информация, за просвета и за насърчаване на социалните отношения.

Естествено, те ни разсейват.

Те ни карат да заравяме погледи в екрана, вместо да се наслаждаваме на далеч по-приятни неща, като четене на книга, например. Но едва ли това е изненадващо, предвид изобилието от възможности, достъпни за нас сега.

Затова преди да се оплакваме, че смартфоните правят хората антисоциални или непродуктивни, трябва да помним, че можем да разговоряме с хиляди хора чрез тях и така да имаме достъп до жизненоважна информация.

Като всички интересни и мощни технологии, разбира се, и смартфоните подлежат на злоупотреба, но неизбежно носят недвусмислен растеж за обществата.

Връзката ни с новите техологии може и да е еволюирала до ежедневната позната привързаност на брака... Но няма сериозни причини за раздяла.

И компании като Apple и Samsung, които разчитат на човешката зависимост от технологиите, няма защо да се притесняват за бъдещето на бранша.

Освен това всеки, който смята, че смартфоните ни превръщат в лесно разсейващи се мечтатели, ще изпадне в пълен шок, ако се изправи пред тенденцията виртуалната реалност някога добие същата популярност. А това е напълно реалистично да се случи.



webcafe.bg Автор
webcafe.bg
2
Коментара
2
Коментара по темата
2.
Flagman.bg
10.03.2016 01:11:46
0
0
Ко,не
1.
БЕШЕ ЛИ БУРГАС ПО-ДОБЪР
08.03.2016 16:50:23
0
4
ПРЕДИ НОВИТЕ ТРАНСПОРТНИ СХЕМИ?
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Депутатите се връщат от ваканция: Бюджет 2027 и новият ВСС влизат във фокуса Депутатите се връщат от ваканция: Бюджет 2027 и новият ВСС влизат във фокуса Парламентарните групи ще обявят приоритетите си, а депутатите ще разгледат и придобиването на машини Страйкър и ракети Джавелин Шокиращи данни за „Кръв и чест“: Новите членове тествани с насилие Шокиращи данни за „Кръв и чест“: Новите членове тествани с насилие Соченият за лидер на пловдивската група остава в ареста, а баща и син излизат срещу гаранции Няма следа от 58-годишния мъж, отнесен при потопа в Пещера Няма следа от 58-годишния мъж, отнесен при потопа в Пещера Полиция, пожарникари и доброволци продължават издирването с дронове Бедственото положение в Струмяни остава до 31 август, три села са без вода Бедственото положение в Струмяни остава до 31 август, три села са без вода Мостът от Микрево вече е проходим, но пораженията по железния път са сериозни и все още са спрени влаковете 12 нови влака вече са в България, първите два тръгват през септември 12 нови влака вече са в България, първите два тръгват през септември Мотрисите „Алстом“ развиват до 160 км/ч  Търсят нови лица за българска комедия в Бургас, кастингът е за шест роли Търсят нови лица за българска комедия в Бургас, кастингът е за шест роли Прослушванията ще са в края на седмицата, могат да се включат и хора без актьорски опит Порои и градушки днес, температурите падат Порои и градушки днес, температурите падат Най-интензивни ще са валежите в планинските райони БМВ и Шкода се размазаха на кръговото до хотел “Мираж” в Бургас, има пострадал БМВ и Шкода се размазаха на кръговото до хотел “Мираж” в Бургас, има пострадал Причината за инцидента е отнето предимство, посочват свидетели на сблъсъка Стресът удря и през менюто: Кои храни и напитки е добре да ограничим Стресът удря и през менюто: Кои храни и напитки е добре да ограничим Кофеинът, алкохолът, големите количества захар и тежките мазни храни могат да засилят част от неприятните усещания в напрегнати периоди Нагла кражба посред бял ден в Бургас: Чистачки задигнаха детски дрехи от магазин на ул. "Сливница" Нагла кражба посред бял ден в Бургас: Чистачки задигнаха детски дрехи от магазин на ул. "Сливница" Камерите на обекта са заснели жена и две тийнейджърки с метли и лопатки, собственикът търси съдействие за разпознаването им
Кой контролира Ормуз? Мините са обезвредени, обяви Тръмп, но протокът остава затворен Кой контролира Ормуз? Мините са обезвредени, обяви Тръмп, но протокът остава затворен Нито САЩ, нито Иран казват цялата истина, коментира бивш американски дипломат Стресът удря и през менюто: Кои храни и напитки е добре да ограничим Стресът удря и през менюто: Кои храни и напитки е добре да ограничим Кофеинът, алкохолът, големите количества захар и тежките мазни храни могат да засилят част от неприятните усещания в напрегнати периоди Почина легендарната певица Доли Партън на 80 години Почина легендарната певица Доли Партън на 80 години Семейството на кънтри иконата потвърди тъжната новина след продължителен период на здравословни проблеми Тотнъм плати 75 млн. паунда за Савиньо, Манчестър Сити счупи трансферния си рекорд Тотнъм плати 75 млн. паунда за Савиньо, Манчестър Сити счупи трансферния си рекорд С бонусите пакетът стига до 85 млн. паунда, а летните разходи на лондончани вече преминаха границата от 300 млн. паунда Гърция остава в капана на жегата: До 40 градуса днес, рискът от пожари расте Гърция остава в капана на жегата: До 40 градуса днес, рискът от пожари расте Северните ветрове в Егейско море достигат 7 по Бофорт, а високите температури ще се задържат и в сряда Извънредно! Цял военен дрон се носи в морето южно от Царево, специализирани екипи пътуват към мястото Извънредно! Цял военен дрон се носи в морето южно от Царево, специализирани екипи пътуват към мястото По първоначална информация на Флагман.бг безпилотният апарат е запазен почти изцяло - досега по Южното Черноморие морето изхвърляше предимно останки, отделни части или тежко повредени машини Кутев: Прокуратурата в момента е спирачка, нов ВСС може да има до Нова година Кутев: Прокуратурата в момента е спирачка, нов ВСС може да има до Нова година До края на годината управляващите искат да придвижат кадровата смяна във ВСС и Инспектората, а есента ще покаже дали парламентът разполага с необходимите 160 гласа БДУ открива академичната 2026/2027 година на 21 септември БДУ открива академичната 2026/2027 година на 21 септември След официалната церемония за студентите от първи курс са предвидени срещи с деканите на факултетите и директорите на колежите Мариана Векилска се преобрази покрай сватбата на дъщеря си Мариана Векилска се преобрази покрай сватбата на дъщеря си Мариана Векилска се преобрази покрай сватбата на дъщеря си Хороскоп за септември: Ето най-късметлийския ден за всяка зодия Хороскоп за септември: Ето най-късметлийския ден за всяка зодия Месецът носи няколко силни астрологични периода, а за всеки знак има дата, в която шансът за развитие, решение или ново начало е най-силен
Кирил ПЕТКОВ, лидер на ПП Кирил ПЕТКОВ, лидер на ПП Не се определям като ляв или десен - аз съм прагматик Виц на деня Виц на деня Свекърва буди снаха си:
- Хайде, снахо, ставай, твоите приятелки отдавна са будни и шетат.
- А твоите като са умрели отдавна, аз давам ли ти зор?!
Виц на деня Виц на деня - Напоследък толкова изчетох за вредата от пушенето и пиенето, че реших от утре да спра...
- Кое - пиенето или пушенето?
- Четенето!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Купих си апартамент в Центъра на 'зелена карта'. Вече 10 години е на 'жълти павета', ама поне майсторите казаха, че до 2030 г. ще са готови с банята
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори