Ромски лидер: Нито един ром-висшист няма в Бургас, след 5-и клас секва меракът за знания
11 Септември 2015, Петък, 14:50 ч.
Източник: Burgas24.bgНито един ром-висшист няма в Бургас. Ако има такива, то те не се идентифицирали като цигани. Все повече обаче получавали диплома за средно образование, сподели Митко Доков, лидер на Областния ромски съюз.
Меракът за придобиване на знания на бургаските цигани секвал след пети клас, особено при девойките. Понеже вече придобиват женски форми, техните родители, от страх да не ги откраднат, ги спирали от училище. Освен това една истинска ромска дама не било необходимо да притежава знания, а да умее къщната работа.
Въпреки това има тенденция за намаляване броя на отпадналите от училище ромчета. "Ако правим сравнение с преди 5 години, сега отпадналите ученици са може би около 20-30 %, а останалите завършват основно образование", разказа Доков. Преди от 25 записали се да учат в първи клас, до осми изкласявали едва 8.
Интересът към средно образование също се е засилил в бургаската общност, благодарение на проект. Миналата година е имало цели 20 абитуриенти. Те се насочвали към професионални гимназии. Предпочитани били Професионалната гимназия по туризъм и Гимназията по транспорт. С придобитите занаяти лесно си намирали работа, а освен това служили за пример на останалите роми. Жените се хващали като сервитьорки или готвачки.
Иначе ромите се стягат за първия учебен ден, въпреки че имало огромни затруднения пред тях.
В категории:
Бургас
Румъния направи първа крачка към закон за обединение с Молдова
България остава сред най-евтините държави в Европа... според европейците
Гърция върна на Египет древни статуетки, открити случайно в контейнер за боклук в Атина
ДАРА ще участва в кампания на Министерството на туризма за представяне на България пред света
Айтоският стрелец Иван Георгиев спечели бронз на националния турнир - влезе във финалната шестица за състава на България
Цигарите поскъпват от август, след това и от март догодина
Потребителите избраха А1 за любима марка в телекомуникациите за осма поредна година
Проф. Ива Христова: Еболата няма да се разпространи в Европа
„Тихият убиец“ се подмладява: Ракът на дебелото черво засяга все повече българи под 50 години
„Талантино“ празнува 15-годишен юбилей с Тони Димитрова, Ники Станоев и премиера
Славия, Левски и ЦСКА се обединяват за благотворителен мач след трагедията на АМ "Тракия"
Близките на загиналите индийци на „Челопешко шосе“ крият трагедията от майката на единия

По времето на Бай Тошо не смеехте да пръднете, мамицата ви Индийска.
Крадливи копеленца, зашо не се върне Тошо да видите кон боб яде ли.