Ромски лидер: Нито един ром-висшист няма в Бургас, след 5-и клас секва меракът за знания
11 Септември 2015, Петък, 14:50 ч.
Източник: Burgas24.bgНито един ром-висшист няма в Бургас. Ако има такива, то те не се идентифицирали като цигани. Все повече обаче получавали диплома за средно образование, сподели Митко Доков, лидер на Областния ромски съюз.
Меракът за придобиване на знания на бургаските цигани секвал след пети клас, особено при девойките. Понеже вече придобиват женски форми, техните родители, от страх да не ги откраднат, ги спирали от училище. Освен това една истинска ромска дама не било необходимо да притежава знания, а да умее къщната работа.
Въпреки това има тенденция за намаляване броя на отпадналите от училище ромчета. "Ако правим сравнение с преди 5 години, сега отпадналите ученици са може би около 20-30 %, а останалите завършват основно образование", разказа Доков. Преди от 25 записали се да учат в първи клас, до осми изкласявали едва 8.
Интересът към средно образование също се е засилил в бургаската общност, благодарение на проект. Миналата година е имало цели 20 абитуриенти. Те се насочвали към професионални гимназии. Предпочитани били Професионалната гимназия по туризъм и Гимназията по транспорт. С придобитите занаяти лесно си намирали работа, а освен това служили за пример на останалите роми. Жените се хващали като сервитьорки или готвачки.
Иначе ромите се стягат за първия учебен ден, въпреки че имало огромни затруднения пред тях.
В категории:
Бургас
Новите „патриотични паспорти“ на САЩ са с лика на Тръмп (СНИМИ)
САЩ атакуваха Иран заради нападнат кораб в Ормузкия проток
Путин призова за преговори
Ваксината срещу варицела у нас става задължителна от 1 юли
Идеален плажен уикенд, но с калпак: Събота ни пържи с температури до 36°С
Не се стряскайте, ако видите военна техника по пътищата у нас
Историческата жега в Европа: Германия счупи абсолютния си температурен рекорд с 41,3°C
Дневен хороскоп за 27 юни 2026: Скорпионът печели с щедрост, а Лъвът да не дава празни обещания
Световна сензация: Еквадор постави Германия на колене
Изписаха от болницата треньора от „Славия“, пострадал при кървавото меле на аутобана
Мантинелите на „Тракия“ в участъка на смъртта спират само коли до тон и половина
Тези лекарства не трябва да се приемат със сутрешното кафе

По времето на Бай Тошо не смеехте да пръднете, мамицата ви Индийска.
Крадливи копеленца, зашо не се върне Тошо да видите кон боб яде ли.