Ромски лидер: Нито един ром-висшист няма в Бургас, след 5-и клас секва меракът за знания
11 Септември 2015, Петък, 14:50 ч.
Източник: Burgas24.bgНито един ром-висшист няма в Бургас. Ако има такива, то те не се идентифицирали като цигани. Все повече обаче получавали диплома за средно образование, сподели Митко Доков, лидер на Областния ромски съюз.
Меракът за придобиване на знания на бургаските цигани секвал след пети клас, особено при девойките. Понеже вече придобиват женски форми, техните родители, от страх да не ги откраднат, ги спирали от училище. Освен това една истинска ромска дама не било необходимо да притежава знания, а да умее къщната работа.
Въпреки това има тенденция за намаляване броя на отпадналите от училище ромчета. "Ако правим сравнение с преди 5 години, сега отпадналите ученици са може би около 20-30 %, а останалите завършват основно образование", разказа Доков. Преди от 25 записали се да учат в първи клас, до осми изкласявали едва 8.
Интересът към средно образование също се е засилил в бургаската общност, благодарение на проект. Миналата година е имало цели 20 абитуриенти. Те се насочвали към професионални гимназии. Предпочитани били Професионалната гимназия по туризъм и Гимназията по транспорт. С придобитите занаяти лесно си намирали работа, а освен това служили за пример на останалите роми. Жените се хващали като сервитьорки или готвачки.
Иначе ромите се стягат за първия учебен ден, въпреки че имало огромни затруднения пред тях.
В категории:
Бургас
Масирани проверки по морето: Държавата затяга контрола над плажове и заведения
Десетокласници от Слънчев бряг представиха вековната история на Несебър на чужди езици
Несебър беше домакин на лагера по адаптирани водни спортове на НСА
Задържаният за тройното убийство в Угърчин отрича да е извършител, съвестта му била чиста
Починалата шампионка по борба Жанет имала лични проблеми - проговори треньорът ѝ
Регата "Черноморец Бургас" събра над 130 ветроходци
Мачът между Ботев и Славия не бил уреден, обяви прокуратурата
Краят на една ера: Печатните вестници в България лека-полека изчезват
Даниела от Ергенът не иска да работи от 8 до 17 часа
Полицайката ятак на пътния убиец Семерджиев влезе в Сливенския затвор
Слиза ли Гала от ефир? Истината за рекордно дългата й ваканция
В Зоопарк Бургас се роди бяло двугърбо камилче

По времето на Бай Тошо не смеехте да пръднете, мамицата ви Индийска.
Крадливи копеленца, зашо не се върне Тошо да видите кон боб яде ли.