Ромски лидер: Нито един ром-висшист няма в Бургас, след 5-и клас секва меракът за знания
11 Септември 2015, Петък, 14:50 ч.
Източник: Burgas24.bgНито един ром-висшист няма в Бургас. Ако има такива, то те не се идентифицирали като цигани. Все повече обаче получавали диплома за средно образование, сподели Митко Доков, лидер на Областния ромски съюз.
Меракът за придобиване на знания на бургаските цигани секвал след пети клас, особено при девойките. Понеже вече придобиват женски форми, техните родители, от страх да не ги откраднат, ги спирали от училище. Освен това една истинска ромска дама не било необходимо да притежава знания, а да умее къщната работа.
Въпреки това има тенденция за намаляване броя на отпадналите от училище ромчета. "Ако правим сравнение с преди 5 години, сега отпадналите ученици са може би около 20-30 %, а останалите завършват основно образование", разказа Доков. Преди от 25 записали се да учат в първи клас, до осми изкласявали едва 8.
Интересът към средно образование също се е засилил в бургаската общност, благодарение на проект. Миналата година е имало цели 20 абитуриенти. Те се насочвали към професионални гимназии. Предпочитани били Професионалната гимназия по туризъм и Гимназията по транспорт. С придобитите занаяти лесно си намирали работа, а освен това служили за пример на останалите роми. Жените се хващали като сервитьорки или готвачки.
Иначе ромите се стягат за първия учебен ден, въпреки че имало огромни затруднения пред тях.
В категории:
Бургас
Краят на една ера: Печатните вестници в България лека-полека изчезват
Даниела от Ергенът не иска да работи от 8 до 17 часа
Полицайката ятак на пътния убиец Семерджиев влезе в Сливенския затвор
Слиза ли Гала от ефир? Истината за рекордно дългата й ваканция
В Зоопарк Бургас се роди бяло двугърбо камилче
Вътрешният министър Иван Демерджиев започна да сменя областни шефове заради „нов подход“
Кола се вряза в кабинета на дентална клиника
Мениджърът Иван Иванов стана лидер на ГЕРБ в Айтос
Древен „египетски метод“ помага да заспим лесно в жегата
Kаруца блъсна 12-годишно момиче на пътя между две села край Стара Загора
Спортно училище „Юрий Гагарин“ в Бургас открива обновената си учебна сграда и модернизирано общежитие
Край на „запазването“ с чадъри в Халкидики: Гърция въвежда масова конфискация на плажа

По времето на Бай Тошо не смеехте да пръднете, мамицата ви Индийска.
Крадливи копеленца, зашо не се върне Тошо да видите кон боб яде ли.