×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Ромски лидер: Нито един ром-висшист няма в Бургас, след 5-и клас секва меракът за знания


Ромски лидер: Нито един ром-висшист няма в Бургас, след 5-и клас секва меракът за знания
Митко Доков се опитва да култивира част от ромите, но му е безкрайно трудно
11 Септември 2015, Петък, 14:50 ч.
Източник: Burgas24.bg

Нито един ром-висшист няма в Бургас. Ако има такива, то те не се идентифицирали като цигани. Все повече обаче получавали диплома за средно образование, сподели Митко Доков, лидер на Областния ромски съюз.

Меракът за придобиване на знания на бургаските цигани секвал след пети клас, особено при девойките. Понеже вече придобиват женски форми, техните родители, от страх да не ги откраднат, ги спирали от училище. Освен това една истинска ромска дама не било необходимо да притежава знания, а да умее къщната работа.

Въпреки това има тенденция за намаляване броя на отпадналите от училище ромчета. "Ако правим сравнение с преди 5 години, сега отпадналите ученици са може би около 20-30 %, а останалите завършват основно образование", разказа Доков. Преди от 25 записали се да учат в първи клас, до осми изкласявали едва 8.

Интересът към средно образование също се е засилил в бургаската общност, благодарение на проект. Миналата година е имало цели 20 абитуриенти. Те се насочвали към професионални гимназии. Предпочитани били Професионалната гимназия по туризъм и Гимназията по транспорт. С придобитите занаяти лесно си намирали работа, а освен това служили за пример на останалите роми. Жените се хващали като сервитьорки или готвачки.

Иначе ромите се стягат за първия учебен ден, въпреки че имало огромни затруднения пред тях.

В категории: Бургас


5
Коментара
Флагман.БГ Сърбия в политиката на княз Борис-Михаил Сърбия в политиката на княз Борис-Михаил 02/05/2026, Събота 10:20 1
5
Коментара по темата
5.
Българин
11.09.2015 21:36:45
0
3
Ей мазен мангал крадлив миризлив.
По времето на Бай Тошо не смеехте да пръднете, мамицата ви Индийска.
Крадливи копеленца, зашо не се върне Тошо да видите кон боб яде ли.
4.
Абе
11.09.2015 13:58:03
0
9
я го накарайте да си напише името този "лидер"надали ще го направи без 5 правописни грешки.Може и да е такъв ,ама на джебджиите вгр.Българово.Навремето завърши Социални дейности в БСУ с протекцията на ромски фондации откъде ли не.....Подаряваха му се изпитите само и само да завърши ....лидера.
3.
Другуто аптула
11.09.2015 13:05:36
1
4
Пак ши звинети, ама тоз шарафет, дет го каза преднуто аптула има вишу, аааа! Ша знайти.
2.
КУРс
11.09.2015 12:26:21
0
10
Какви роми висшисти нали от малки крадът кашони с банани и ги продават на ул.индустриална а дебелаци от обществен ред като отидат и само където и в задника не му ги навират на ония залисания обществен ред дет са праи на,ченге а е пълен смешник мутреещ на бабички и подрастващи ученички и мянгалите си продават на пътя на ул.индустриална на спирката от край време и днеска имаше там тарарам
1.
аптула
11.09.2015 11:58:25
0
6
Звинети обачи шарафет ни и областен на нас. Тоз горе не.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Разпада ли се БСП? Цялата партийна организация в Нови пазар напусна Разпада ли се БСП? Цялата партийна организация в Нови пазар напусна Местни групи в социалните мрежи очакват те да се присъединят към формацията на Румен Радев Тони Димитрова и Ники Кънчев на шоу с надиграване и „Стани Богат“ в Сигмен Тони Димитрова и Ники Кънчев на шоу с надиграване и „Стани Богат“ в Сигмен Традиционният курбан за празника ще е утре Кабинетът "Радев": Изненадващи имена за правосъдието, финансите и министерството на външните работи Кабинетът "Радев": Изненадващи имена за правосъдието, финансите и министерството на външните работи Лидерът на Прогресивна България във вторник ще присъства на консултациите с президента Илияна Йотова Тръмп още няма стратегия за изход от зле планираната война срещу Иран Тръмп още няма стратегия за изход от зле планираната война срещу Иран Два месеца минаха от началото на конфликта, който взриви петролните пазари и доведе света до ръба на глобална криза Антон и Пламена Нашеви представиха в Бургас книгата, която преобръща представите за пътуванeто Антон и Пламена Нашеви представиха в Бургас книгата, която преобръща представите за пътуванeто Двамата зарязаха сигурната си работа и поеха за експедиция с велосипеди в Централна и Южна Америка, описаха приключенията си в "Карай към непознатото" Парк "Капката" в Поморие: Спечели проект с футуристичен дизайн Парк "Капката" в Поморие: Спечели проект с футуристичен дизайн Гласуването приключи снощи  Дневната и нощната тарифа на тока: време ли е за промяна Дневната и нощната тарифа на тока: време ли е за промяна Може ли сметката да спадне, без да се ограничаваме - специалист с препоръки Митичен бизнесмен от Бургас поема оперативното управление на футболния "Левски" Митичен бизнесмен от Бургас поема оперативното управление на футболния "Левски" Предприемачът, който до този момент бе популярен с проектите си в Черноморец и Созопол, е свързвал Атанас Бостанджиев с Наско Сираков Иван Демерджиев: Ние ще накараме институциите да заработят и да спазват стриктно закона Иван Демерджиев: Ние ще накараме институциите да заработят и да спазват стриктно закона Прогресивна България“ е политическа сила, коята има намерението да приключи модела на отдавна изтеклите мандати в съдебната система, на нетърпимото положение, на което сме свидетели днес, обяви Демерджиев Какво крие МВР за катастрофата в Ботевград Какво крие МВР за катастрофата в Ботевград Контролът от страна на МВР е фокусиран главно върху скоростните режими, което ние намираме за крайно недостатъчно и неефективно, написа Диана Русинова 
Петима души загинаха в самолетна катастрофа в САЩ Петима души загинаха в самолетна катастрофа в САЩ Самолетът е летял с висока скорост преди да се разбие Дневен хороскоп за 2 май 2026: Везните са магнит за пари, Телецът да внимава Дневен хороскоп за 2 май 2026: Везните са магнит за пари, Телецът да внимава  Ден на възможности и рискове – разумът и търпението ще определят посоката Арестуваха известна турска актриса за наркотици Арестуваха известна турска актриса за наркотици Ханде Ерчел долетя в Турция от Лондон и веднага беше задържана от полицията на летището Новият върховен лидер на Иран заплаши да отговори на всяка американска атака Новият върховен лидер на Иран заплаши да отговори на всяка американска атака От началото на април е в сила споразумение за прекратяване на огъня между Иран и САЩ, но преговорите за уреждане на конфликта са в застой Американският президент: Имаме проблем, никой не знае кои управляват ислямската република Американският президент: Имаме проблем, никой не знае кои управляват ислямската република Той отговори уклончиво дали ще има нови удари по Иран Тръмп решава за нови удари по Иран, но US генерал призна, че не могат да принудят Техеран да преговаря Тръмп решава за нови удари по Иран, но US генерал призна, че не могат да принудят Техеран да преговаря Министърът на отбраната на САЩ Хегсет е изправен пред „остри въпроси“ от демократите в Сената относно войната с Иран Торино и Бургас започват сътрудничество в културния обмен за Европейска столица на културата 2032 Торино и Бургас започват сътрудничество в културния обмен за Европейска столица на културата 2032 Тази визита е само част от многобройните културни инициативи, които се реализират в контекста на кандидатурата на Бургас за Европейска столица на културата 2032 Лидерът на ДПС в Добрич хвърли оставка, оплака се от токсична среда Лидерът на ДПС в Добрич хвърли оставка, оплака се от токсична среда Това е мое лично решение. Осъзнато, категорично и без връщане назад, обяви Люцкан Малджиев Носителка на Златният орфей живее в крайна мизерия Носителка на Златният орфей живее в крайна мизерия Купувам си храна от топлата витрина в магазина, една порция изяждам на три пъти, казва певицата В ромското гето в Пловдив доматите са на най-ниските цени в България В ромското гето в Пловдив доматите са на най-ниските цени в България Продават ги за 1,50 евро на килограм
Надежда ЙОРДАНОВА, депутат Надежда ЙОРДАНОВА, депутат Разделението на ПП-ДБ е грешка Виц на деня Виц на деня - Защо жените отделят толкова много време и средства за външния си вид, вместо за развитието на интелекта си?
- Защото слепите мъже са много по-малко, от глупавите...
Виц на деня Виц на деня - Ти ме търсиш само за с*кс.
- Добре, ела утре... утре ще бъркаме бетон!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Караш ме да гася лампата по време на с*кс, а после ми се сърдиш, че не съм те познал на улицата!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори