×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Махат асфалта от улиците в Стария Несебър, връщат автентичната настилка


Махат асфалта от улиците в Стария Несебър, връщат автентичната настилка
Несебър никога няма да отпадне от списъците на ЮНЕСКО, през последните пет години премахнахме кича, каза бившият кмет Васил Киров
13 Август 2015, Четвъртък, 05:47 ч.

Това е едно от изискванията на ЮНЕСКО
Асфалтовата настилка в Стария Несебър ще бъде премахната, където я има, за да се възстанови автентичния калдъръм. Това е препоръката в последния доклад на ЮНЕСКО.

Пред камерата на БНТ кметът Николай Димитров обеща да върне паветата по улиците.

Градът става едно от местата, признати за част от световното културно наследство през декември 1983 г. благодарение на една млада тогава археоложка – Жана Чимбулева. Тя стои в основата на това престижно отличие.

Чамбулева проучва града под и над водата и още като студентка открива в града златно находище. Заслугите й са много. Всяка нейна находка е забележителна.

Сбъднала първата си мечта да учи история, за да запази паметниците на своя град, тя решава да изпълни и втората – градът й да стане световно известен.

Жана Чимбулева е създател на Археологическия музей. От първата копка до откриването му минали седем години, но тя не се отказала.
Кметът Николай Димитров обеща да върне паветата по улиците, след като сандъците, които грозяха старите къщи, бяха премахнати

Експозицията и до днес е такава, каквато тя я е подредила. Нейна е заслугата за запазване на известните несебърски икони. Работила е дълго, за да бъде запазен стария град.

Сегашният изглед на града обаче поражда опасения, че този статут може да му бъде отнет, тъй като улиците и площадите на града са заети от сергии и други комерсиални атрибути, които развалят автентичния му вид.

Най-дългогодишният кмет на града Васил Киров си спомни мига, когато е научил радостната новина.

„Един следобед Жана Чимбулева звънна в кабинета ми и каза „Другарю Киров, Несебър е вписан в списъка на световното културно наследство. Успяхме.“ Много обичам града и се радвам на всичко хубаво, което има, но след т. нар. промени, когато държавността, дисциплината, моралът и отговорността получиха други стойности, започнаха нарушения за поддържането на паметниците на културата. Появиха се и сергии, които не дават приятен вид. Вярвам, че Несебър никога няма да отпадне от списъците на ЮНЕСКО, защото и ръководството на града през последните пет-шест години предприе мерки за отстраняването на отрицателните неща“, заяви Киров пред камерата на националната телевизия.
Години наред старият Несебър живее между търговията и историята. Заради алчността на мнозина доскоро улиците на града напомняха на шумен ориенталски пазар. В храмовете дори се извършваше търговия.

След като за малко не излезе от списъка на защитените обекти на ЮНЕСКО, в града започнаха спешни мерки за запазване на автентичния вид на мястото. Повечето от сергиите и гардеробите с дрехи по улиците бяха премахнати.
„Бяха сменени неадекватно поставените реклами. Повечето тенти и чадъри са в цвят,  одобрен от Министерството на културата. Сандъците, които грозяха старите възрожденски къщи, бяха премахнати“, заяви кметът Николай Димитров.

Според пазителите на историята икономическата дейност, която не е съобразена с конвенцията за опазване на световното културно наследство, би могла да застраши статута на историческите ни паметници.
„Едно от изискванията на ЮНЕСКО бе, че нямаме план за опазване паметниците на културата. Той е направен и е одобрен от експертния съвет на Министерството на културата“, добавя главният архитект на Несебър Валентин Димов.
Несебър вече има план за опазване паметниците на културата, каза главният архитект Валентин Димов

В доклада на ЮНЕСКО се посочва, че България има голям интерес не от моментна туристическа печалба, а от дългосрочен план за запазване на автентичността. Асфалтът да отстъпи място на паветата. Това е едно от изискванията на Световната организация за култура и образование, за да остане Несебър в листата на световното наследство.

„Имаме намерение да премахнем всички асфалтови настилки в града и да бъдат върнати паветата. Много е трудно да се балансира между изискванията и интересите на хората, които живеят тук“, каза още Николай Димитров.

Строежът на новото яхтено пристанище вдигна градуса на напрежението. Според някой, заради него и строежите тук, градът може да излезе от ЮНЕСКО.

Опазването на стария Несебър е отговорна задача, по която има още много работа. Кичът и пазарският стил, които може да се видят навсякъде у нас, трябва да си тръгнат завинаги.

В категории: Несебър


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
1
Коментара
1
Коментара по темата
1.
Кича
13.08.2015 21:14:02
0
4
Премахнахме кича друг път.Бай Васил не е лош човек,но елементарно се отблагодарява за теманетата на хитреца,за щерката,за дребните бонбончета.Иначе Несебър е вечен,ще надживее тъпотията,алчността и простащината.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Адреналин на макс в Бургас: Световният елит на аквабайка превзема Сарафово, Евроспорт излъчва на живо Адреналин на макс в Бургас: Световният елит на аквабайка превзема Сарафово, Евроспорт излъчва на живо Морският град спечели оспорвана битка с Франция, Полша и Белгия за домакинството на JET SKI WORLD CUP GRAND PRIX 2026 Гръцки звезди пренасят духа на Миконос в Za Zú Гръцки звезди пренасят духа на Миконос в Za Zú Greek Matinee превръща южния плаж на Слънчев бряг в най-горещата дневна сцена на сезона Мистерия с шофьора на тира-убиец, невидим е на снимките, разкри регионалният министър Мистерия с шофьора на тира-убиец, невидим е на снимките, разкри регионалният министър Колегите имат съмнение, че се е движил в двете посоки празен и възниква въпроса защо, добави той Експеримент край Бургас: С 15 декара фиданки проверяват дали у нас ще произвеждаме маслини и зехтин Експеримент край Бургас: С 15 декара фиданки проверяват дали у нас ще произвеждаме маслини и зехтин Тъжна вест! Космонавтът ген. Александър Александров пое към вечния си полет сред звездите Тъжна вест! Космонавтът ген. Александър Александров пое към вечния си полет сред звездите Румен Радев изрази съболезнования към семейството, подчертавайки историческото значение на мисията от 1988 година за авторитета на страната ни Лекари от две болници в Бургас се грижат за ранените на аутобана Лекари от две болници в Бургас се грижат за ранените на аутобана  Засега не се налага операция на пациента, за който се грижат лекарите в МБАЛ „Сърце и Мозък“, стабилно е състоянието и на втория пострадал Окръжният прокурор на Бургас: Експертиза ще установи гръмнала гума ли е причината за трагедията край Карнобат Окръжният прокурор на Бургас: Експертиза ще установи гръмнала гума ли е причината за трагедията край Карнобат Тестовете за употреба на наркотици и на алкохол са отрицателни, каза той на брифинг   Министър Илин Димитров: България и Турция могат да постигнат много повече  в туризма Министър Илин Димитров: България и Турция могат да постигнат много повече в туризма Банско, Боровец, СПА и балнео дестинациите ще бъдат представени пред туроператори от Турция през зимния сезон Ето как изглежда мантинелата на АМ „Тракия” след тежката катастрофа с жертва (СНИМКИ) Ето как изглежда мантинелата на АМ „Тракия” след тежката катастрофа с жертва (СНИМКИ) Държавата трябва да отговори на много въпроси след този пореден инцидент, завършил фатално Кокаинов удар във Варна: ГДБОП закопча 7 души в две спецакции Кокаинов удар във Варна: ГДБОП закопча 7 души в две спецакции Антимафиотите откриха над 450 грама кокаин, около 95 000 евро, електронни везни и боеприпаси
Не е модерно, но защо Макрон продължава да носи слънчеви очила на закрито Не е модерно, но защо Макрон продължава да носи слънчеви очила на закрито Елисейският дворец обясни, че френският президент се възстановява от лек очен проблем, който причинява дразнене и чувствителност към светлина Тъжна развръзка: Разкриха от какво е починала Едже Иртем от „Шербет от боровинки“ Тъжна развръзка: Разкриха от какво е починала Едже Иртем от „Шербет от боровинки“ Окончателната аутопсия сочи алкохолно отравяне, а мистерията около внезапната смърт на 35-годишната актриса приключи Гърция погва Airbnb имотите, българи рискуват глоби до 20 000 евро Гърция погва Airbnb имотите, българи рискуват глоби до 20 000 евро Проверяват се данъчна регистрация, приходи, пожарогасители, детектори за дим, застраховки и дали жилището изобщо може да се отдава на туристи Проф. Иво Христов: Вървим към Трета световна, САЩ пишат сценария „НАТО 3.0“ и ни превръщат във васали Проф. Иво Христов: Вървим към Трета световна, САЩ пишат сценария „НАТО 3.0“ и ни превръщат във васали Според него промяната е невъзможна, защото корумпираният ни елит е удобен на Запада, а обществото няма живи сили за отпор От Бургас до Айфеловата кула: Георги Карагеоргиев ще бори престъпността в Париж От Бургас до Айфеловата кула: Георги Карагеоргиев ще бори престъпността в Париж Той се включи в елитна европейска бригада, която ще съдейства за сигурността на милионите туристи в най-горещите зони на мегаполиса Брюксел въвежда пълен чат контрол с едноименен закон Брюксел въвежда пълен чат контрол с едноименен закон Либерал-глобалистите успяха да прокарат текста в последния момент днес, докато много евродепутати отсъстваха САЩ удариха Иран, Техеран отвърна по американски бази в Залива САЩ удариха Иран, Техеран отвърна по американски бази в Залива Новата ескалация поставя под въпрос крехкото примирие, след като Вашингтон обяви удари по десетки цели, а Иран атакува военни обекти в Кувейт и Бахрейн Осъдиха Тръмп да плати над 5 млн. долара по дело на Е. Джийн Каръл за сексуално посегателство Осъдиха Тръмп да плати над 5 млн. долара по дело на Е. Джийн Каръл за сексуално посегателство Федерален съд в Ню Йорк нареди парите да бъдат преведени на писателката след изчерпване на възможностите за обжалване Знаков бизнесмен изчезна - колата му е паркирана, вещите му са вътре, а него го няма Знаков бизнесмен изчезна - колата му е паркирана, вещите му са вътре, а него го няма Полицията издирва шефа на хлебозавод „Мио“ Димитър Георгиев от Павликени с дронове и термокамери, проверява се и версия за отвличане Отиде си Бони Тайлър, гласът на Total Eclipse of the Heart Отиде си Бони Тайлър, гласът на Total Eclipse of the Heart Уелската певица почина на 75 години след тежко боледуване в Португалия
Румен РАДЕВ Румен РАДЕВ Ще подкрепяме Украйна според възможностите си, а такива нямаме Виц на деня Виц на деня Бабички питат дете пред блока:
- Ти, чий син си, бе бабе?
- Ами, ние с татко не знаем, а мама не ни казва...
Виц на деня Виц на деня - Скъпа, няма нужда да ревнуваш! В леглото си по-добра от всички твои приятелки. Статус във фейсбук Статус във фейсбук Попитах в женски форум как да кача няколко килограма, че съм хърбава. Толкова нови псувни и клетви научих...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори