Ням лебед с ранено крило спасен от жител на бургаското село Маринка
23 Юли 2015, Четвъртък, 17:35 ч.
Птицата е забелязана вчера вечерта в момент, когато пресичала пътя край утайниците на яз. Мандра
Екземпляр от вида ням лебед /Cygnus olor/ със съмнения за наранено крило e спасен от експерти на РИОСВ-Бургас след сигнал от граждани. Птицата е забелязана вчера вечерта в момент, когато пресичала пътя край утайниците на яз. Мандра. Жител на село Маринка прибрал лебеда в дома си и се погрижил за него. След направения от ветеринар преглед е установено, че птицата не се нуждае от медицинска помощ и днес е пусната във водоема, край който е била намерена.
Немият лебед един от трите вида лебеди у нас, който се среща относително по-често. Видът и местообитанията му са защитени от Закона за биологичното разнообразие. Бургаските езера и крайбрежните влажни зони са едно от важните места за вида, наред с други водоплаващи и водолюбиви птици.
При намиране в безпомощно състояние на екземпляри от защитени видове, гражданите са длъжни да уведомят най-близката РИОСВ или регионалните органи на Изпълнителната агенция по горите. След преценка на състоянието, животните се изпращат на лечение в Спасителния център за диви животни в Стара Загора или за доотглеждане в зоологически градини, а в случай, че няма очевидни пречки за тяхното оцеляване, се пускат в природата.
В категории:
Бургас
Брад Пит и немска овчарка в битка за оцеляване: Новият му филм идва през септември
Внимание, шофьори: Ограничават движението по две магистрали заради подмяна на тол камери
Мистерия след взривовете в ЕМКО: Складът изгоря, разследват откъде е тръгнал огънят
Медицинска сестра от хоспис разкри как тялото подсказва, че краят на живота наближава
Дневен хороскоп за 11 август: Телците срещат сродни души, шанс и за Козирога
Прасковата - сладка, сочна и само 39 калории на 100 грама: Какво всъщност дава на организма
Шок на спирка в „Меден рудник“: Сгащиха 16-годишна с чашка, пълна с 60 грама пико
Лютеницата загуби битката за буркана: Ето коя зимнина българите правят най-често
Сменят формулата за минималната заплата: Какво се готви за доходите от 2027 г.
10/08/2026, Понеделник 21:00
7
Елтън Джон остана сляп с едното око: На 79 години музикалната легенда води най-тежката си битка
Яхтата на Зукърбърг не откликна на сигнал за помощ, друг кораб спаси лодката
17-годишната Виктория Ангелова е световна шампионка на троен скок
