Митничари взимали по 1500 евро на автобус през границата
01 Февруари 2015, Неделя, 14:21 ч.
По 1500 евро на автобус от Турция до Сърбия или Румъния са вземали митничарите от Свиленград и Капитан Андреево, за да не го проверяват. Това се казва в сигнал до главния прокурор Сотир Цацаров, изпратен есента на миналата година от неправителствената организация „Българска Легия Антимафия“. В сигнала за съществуването на организирана престъпна група за изнудване, контрабанда и укриване на мита и акцизи от митница Свиленград е посочен поименно и арестуваният преди дни шеф на пункта Тодор Караиванов, съобщава „Преса“.
В сигнала на „Легия Антимафия“ е приложена и справка, изготвена от уволнен митничар от Свиленград, в която са описани тарифите за подкупи на митничарите.
Всеки ден, без неделя, през граничния пункт по редовните линии Истанбул-Букурещ и Истанбул-Белград преминават седем пътнически автобуса, пет за Румъния и два за Сърбия, собственост на транспортни фирми. Всеки един от тях превозва контрабандни стоки в големи количества като маркови дрехи, цигари без бандерол, парфюми и наркотици. Всеки шофьор на такъв автобус събира от пасажерите пари и плаща на митничарите на трасе „вход на леки автомобили и автобуси“ сумата от 1500 евро. Парите се дават за безпрепятствено преминаване на автобуса без проверка, пише бившият митничар.
В сигнала до прокуратурата той посочва имената на 11 фирми и номерата на техните автобуси, които минават срещу заплащане през границата. В сигнала са описани още тарифите за внос на контрабандни цигари с автомобили – по 100 лв. на кола, както и парите, по 200 евро на камион, събирани от шофьорите на тирове, които не искат да минават проверка.
Намерените в офиса на Караиванов 12 000 евро плюс още 6000 лв. в якето му са оборотът, събран от подчинените му в края на дневната смяна, твърдят разследващи.
В категории:
Крими
Синът на норвежката престолонаследница отрече видеата да показват изнасилване
Българският турист ще бъде защитен на 100% при пътуване решиха в НС
Ким Кардашиян и Луис Хамилтън навлизат в нов етап
С фокус върху ролята на жените през Втората световна война стартира фестивалът DOCK
България и Кипър с най-висока смъртност от рак в ЕС въпреки бързия достъп до нови терапии
Риби: след 11 февруари 2026 г. започва период, който ще промени посоката ви
Мъж потроши жилището на бившата си приятелка в Стара Загора
Обраха офис на СКАТ
Нов кръг мирни преговори за Украйна започна в Абу Даби
ИТН пред Йотова служебният премиер не бива да е политическа фигура
И в Гърция ситуацията не е розова, домакинства се борят да свържат двата края
Ченгета от РУ-Малко Търново спипаха дрогиран шофьор край село Извор
