Разбиха зловеща мафия, заляла пазара с милиони фалшиви презервативи от Китай
Ментетата са брандирани като световни марки, но се късат за секунди и крият брутални рискове от зарази
Мащабна акция на Европол и европейските правоохранителни органи разби опасна международна мрежа за разпространение на фалшиви презервативи от Китай. Контрабандната стока, брандирана с логата на световноизвестни марки, е заливала пазарите в Европа, застрашавайки здравето на милиони потребители. При обиските са конфискувани стотици хиляди ментета, които не отговарят на никакви стандарти за сигурност и качество. Разследването разкрива, че нелегалната стока е внасяна чрез сложни схеми и фиктивни компании, за да се заобиколи митническият контрол.
Заради войната: Презервативите поскъпват с 30%
Този случай веднага напомня за няколко подобни мащабни операции на територията на Стария континент през последните години. Преди време френските и испанските власти съвместно заловиха милиони фалшиви контрацептиви в тайни складове, готови за пускане в големите търговски мрежи и онлайн платформи. Подобен сериозен удар бе нанесен и в Румъния, където полицията откри огромно количество опасни реплики, внесени директно от Азия без санитарни разрешителни. Всички тези случаи показват, че черният пазар на медицински изделия и лични предпазни средства остава изключително печеливша ниша за организираната престъпност.
Експертите предупреждават, че употребата на подобни фалшификати крие огромни рискове от нежелана бременност и предаване на опасни инфекции по полов път. Тъй като ментетата не преминават през задължителните лабораторни тестове за здравина и еластичност, те лесно се късат и често съдържат токсични за тялото материали. Поради тази причина купувачите се съветват да избягват твърде евтини оферти в съмнителни интернет сайтове. Единственият сигурен начин за защита остава пазаруването само от лицензирани аптеки и големи, доказани търговски вериги.
Българка от плаж в Гърция: Потресена съм, нашенец осакати рак пред очите на деца
Есенният медицински форум в БДУ разширява международното си участие
Такситата в София искат нови 10% отгоре от 1 януари
САЩ отвориха таен коридор през Ормуз: До 20 танкера минават нощем, но петролът пак лети нагоре
КЗК установи картел при обществени поръчки за строителна техника
Български тираджия арестуван в Италия с кокаин и марихуана за над 3 млн. евро
Генерал от ФСБ е намерен мъртъв в Москва, руските медии съобщават за самоубийство
София се напълни с мигранти, дрога, отпадък и селяндури, а общината преследва детските рождени дни в парка
ЦСКА набеляза 196-сантиметров национал на Мозамбик за центъра на отбраната
Тежка катастрофа затвори Подбалканския път край Павел баня, медицински хеликоптер кацна за ранените

Брутална липса на РАМ има автора на статията