×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Ограничено движение на “Тракия”, “Струма” и през Кресненското дефиле
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Железният имунитет се пропуква: Пращат на съд острие на Възраждане за бой над полицай


Железният имунитет се пропуква: Пращат на съд острие на Възраждане за бой над полицай
Ангел Георгиев е сред най-разпознаваемите лица на Възраждане, като редовно води изборните листи на партията в Пловдив
11 Юни 2026, Четвъртък, 09:45 ч.
Автор: Флагман.БГ

Рестартират скандално дело срещу депутат от Възраждане

И.ф. главен прокурор Ваня Стефанова внесе официално искане за сваляне на депутатския имунитет на Ангел Георгиев в деловодството на 52-рото Народно събрание. Този ход е директен отговор на предложение от Софийската районна прокуратура за рестарт на спряно наказателно дело. Софийският районен съд замрази процеса срещу народния представител на 24 април заради придобитата от него съдебна защита след изборите. Сега съдбата на наказателното производство зависи изцяло от гласуването на народните представители в пленарната зала.

Ангел Георгиев е сред най-разпознаваемите лица на Възраждане, като редовно води изборните листи на партията в Пловдив. Той е 37-годишен юрист по образование, което му позволява да участва активно в законотворчеството и парламентарните дебати. Георгиев има зад гърба си участие в 6 поредни парламента, където се утвърди като ключово острие на партийната линия. Динамичният му и безкомпромисен стил на говорене често го поставя в центъра на медийни и политически сблъсъци.

Конкретното съдебно дело датира от есента на 2020 година, когато в София избухнаха масови антиправителствени протести. Прокуратурата обвинява Георгиев в нанасяне на лека телесна повреда на полицейски служител по хулигански подбуди. Според държавното обвинение той е преминал границите на закона по време на сблъсъците на 2 септември пред Партийния дом. Депутатът обаче категорично отхвърля тези твърдения и заявява, че самият той е бил обект на полицейско насилие.

Този казус разкрива законодателния парадокс, породен от серията предсрочни парламентарни избори в България през последните 5 години. Всеки път, когато Централната избирателна комисия обяви Георгиев за депутат и той положи клетва, съдът спира делото автоматично. Член 70 от Конституцията гарантира наказателна неприкосновеност, която не позволява воденето на процеси срещу действащи народни представители. Това превръща разплитането на случая в дълго чакане на процедурни разрешения при всеки нов състав на парламента.

Софийската районна прокуратура настоява, че събраните доказателства по преписката са напълно достатъчни за бързо подновяване на съдебната фаза. Държавното обвинение заявява, че придобиването на нов мандат не трябва да се превръща в инструмент за бавене на правосъдието. Ваня Стефанова използва правомощията си, за да задвижи документите веднага и да прекрати съдебното затишие около този инцидент. Прокурорите очакват бърза реакция от ръководството на парламента, за да върнат подсъдимия в заседателната зала.

Пред Ангел Георгиев сега стоят 2 ясни юридически възможности за реакция в рамките на настоящото 52-ро Народно събрание. Първият и най-бърз вариант е той сам да подпише писмено съгласие и доброволно да се откаже от защитата си. Представителите на Възраждане вече са прилагали подобен ход в миналото, за да демонстрират увереност пред съда и избирателите. Този избор ще спести време на администрацията и ще позволи на Софийския районен съд да заседава веднага.

Ако депутатът реши да запази имунитета си, парламентът ще трябва да задейства стандартната тежка и тромава процедура. В този случай народните представители ще гласуват за създаването на специална временна комисия, която да проучи случая детайлно. Членовете на тази комисия ще анализират събраните от прокуратурата материали по инцидента от 2020 година в определен срок. Едва след изготвянето на официално становище въпросът ще влезе за окончателно гласуване пред всички 240 народни представители.


В категории: Животът


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
8
Коментара
Михаил ДИМИТРОВ 250 евро глоба за къпане в Седемте рилски езера 250 евро глоба за къпане в Седемте рилски езера 26/07/2026, Неделя 10:37 0
Светлозария КИДЕРОВА 75-годишен угандиец стана седмият кандидат за шеф на ООН 75-годишен угандиец стана седмият кандидат за шеф на ООН 26/07/2026, Неделя 09:50 2
8
Коментара по темата
8.
До Ангел Георгиев - "Възраждане"
11.06.2026 21:10:03
0
2
Да се криеш зад депутатски имунитет не е проява на смелост, а на страх от истината. Ако нямаш какво да криеш – отиди в съда и го докажи.
7.
Парадокс
11.06.2026 21:08:29
0
2
Поведението на Ангел Георгиев поражда сериозни въпроси за отношението му към върховенството на закона. Когато един народен представител е обвиняем по дело и многократно се възползва от депутатския имунитет, обществото има право да очаква ясна позиция и готовност случаят да бъде разгледан от съда. Ако е убеден в своята невинност, най-добрият начин да го докаже е чрез съдебен процес, а не чрез процедурни пречки и отлагания. Политиците трябва да дават пример за отговорност, а не да оставят впечатление, че за тях важат различни правила. :::
6.
Ъхъ
11.06.2026 18:00:48
1
1
Очаквам от тоя сайт да изтрият повечето български коментари и да оставят коментарите на крадци, циггани и турци... и коментари на разни мошеници, чакащи Далавера и Келепир, докато българите ОБЕДНЯВАТ ..
5.
До 2...
11.06.2026 15:06:04
2
4
Не съм ,,за" или,, против" ВЪЗРАЖДАНЕ...ама да я наричаш антибългарска...значи си нихилист или педал, смучейки подкръстието на всички мъже ,които са те отразили с + за повърнята...И очаквай тези симпатизанти на ДПС(най-българската) като си зает и наведен с горното да те обслужат...2+1...
4.
До 2
11.06.2026 13:53:58
1
4
Запиши си час при Др. Гълъбова, належащо е. .
3.
Бай..,..
11.06.2026 11:57:04
1
11
А гербераста Вежди Рашидов кога ?! Кретени !
2.
За забрана на въzраждане!
11.06.2026 11:52:09
12
9
Това е антибългарска партия-проводник на чужди интереси.
1.
Ха ха
11.06.2026 11:49:34
2
10
Прокуратурата да разследва сделката "Боташ" , дали неизгодна сделка за държавата е нищожна , кой са длъжностните лица който са я подписали има ли предпоставки да и се търси отговорност за безстопанственост,
Главния прокурор следва , да не се занимава с кокошкарски дела със смешници....
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Наемите в Бургас излетяха: 620 евро за таван без асансьор и паркомясто Наемите в Бургас излетяха: 620 евро за таван без асансьор и паркомясто България е втора в ЕС по поскъпване на наемите, а приличните двустайни жилища край морето вече трудно падат под 400 евро Глух ли си, бе: Преслава спря участието си и смъмри охранител Глух ли си, бе: Преслава спря участието си и смъмри охранител Певицата защити почитател, когото служителят избутал от сцената, но реакцията ѝ раздели публиката Скъсан колан и ремонти без разрешение: Опасни нарушения при парасейлинг по морето Скъсан колан и ремонти без разрешение: Опасни нарушения при парасейлинг по морето Три парашута са били без нужните документи, а инспекторите продължават проверките във водните бази по Черноморието Катастрофа блокира АМ Тракия към Бургас, колоната достигна 2 км Катастрофа блокира АМ Тракия към Бургас, колоната достигна 2 км Лек автомобил се е ударил в мантинелата при 219-ия километър, към мястото са пътували линейки Бойко Борисов: ГЕРБ се готви за връщане във властта, улицата ще свали правителството на Радев Бойко Борисов: ГЕРБ се готви за връщане във властта, улицата ще свали правителството на Радев Със сигурност Прогресивна България ще подкрепи Илияна Йотова, ние трябва да се обединим около силен десен кандидат, каза лидерът на ГЕРБ Георг Георгиев: ГЕРБ няма да бърза с кандидата си за президент Георг Георгиев: ГЕРБ няма да бърза с кандидата си за президент Партията може да представи своята двойка през септември, а бившият външен министър атакува кабинета за бюджета, Безмер и санкциите срещу Русия Внимавайте с морската храна, може да доведе до тежки алергии Внимавайте с морската храна, може да доведе до тежки алергии Неправилно съхраняваната риба предизвиква хистаминово отравяне, което силно наподобява истинска алергия България поиска нови дерогации за Лукойл Нефтохим Бургас, обяви вицепремиерът Александър Пулев България поиска нови дерогации за Лукойл Нефтохим Бургас, обяви вицепремиерът Александър Пулев Министърът обяви международен одит в Лукойл и рестарт от нулата на преговорите с Райнметал Тревожни данни: Над 80% от мантинелите у нас не покриват стандартите за безопасност Тревожни данни: Над 80% от мантинелите у нас не покриват стандартите за безопасност АПИ трябва да подмени над 16 000 километра ограничителни системи по магистрали и междуградски пътища Не е само усещане: Цените в България са скочили с 12,8% за три години Не е само усещане: Цените в България са скочили с 12,8% за три години Юнската дефлация не заличава натрупаното поскъпване, а ресторантите, хотелите и личните услуги продължават да дърпат сметките нагоре
21-годишен ислямист е заподозреният за атаката в Берлин 21-годишен ислямист е заподозреният за атаката в Берлин Германската полиция разпространи и портрет на Абдул Б. Кемпер помете колона от автомобили в Германия, 34 души са ранени Кемпер помете колона от автомобили в Германия, 34 души са ранени Сред пострадалите са деца със специални потребности и техните придружители, няма опасност за живота им 75-годишен угандиец стана седмият кандидат за шеф на ООН 75-годишен угандиец стана седмият кандидат за шеф на ООН Олара Отуну е бивш заместник генерален секретар на световната организация и дипломат с дългогодишен международен опит Миконос плаща цената на солените сметки: Оборотите паднаха с до 70% Миконос плаща цената на солените сметки: Оборотите паднаха с до 70% Богатите туристи се затварят в луксозни вили, наемат готвачи и заобикалят ресторантите и клубовете Кървав край на гейпарада в Берлин: Кола помете хора, жена загина, 16 са ранени Кървав край на гейпарада в Берлин: Кола помете хора, жена загина, 16 са ранени Полицията издирва 21-годишен заподозрян и предупреди гражданите да не го доближават, защото е въоръжен и опасен САЩ дадоха още месец за сделката с чуждите активи на Лукойл САЩ дадоха още месец за сделката с чуждите активи на Лукойл OFAC удължи разрешените преговори до 22 август, но окончателната продажба ще изисква отделна зелена светлина Не бързайте към Гърция: Прогноза за бури и градушки в цялата страна Не бързайте към Гърция: Прогноза за бури и градушки в цялата страна Проливни дъждове, градушки и опасни пориви на вятъра заплашват популярни сред българите райони Половин Безмер се подписа срещу самолетите на САЩ, селото излиза на протест Половин Безмер се подписа срещу самолетите на САЩ, селото излиза на протест 475 жители подкрепиха подписката само за два дни, кметът Росен Русев поиска премиерът да чуе страховете им Разкриха какъв астероид е унищожил динозаврите преди 66 млн. години Разкриха какъв астероид е унищожил динозаврите преди 66 млн. години Никелови изотопи в древен глинен слой насочиха учените към рядък и примитивен CO хондрит Мария Бакалова се включва в кампанията на Министерството на туризма за популяризиране на България Мария Бакалова се включва в кампанията на Министерството на туризма за популяризиране на България Номинираната за “Оскар” българска актриса Мария Бакалова ще се включи доброволно в инициативата на Министерството на туризма за представяне на страната ни пред света
Асен Симеонов Асен Симеонов Не съм отвлякъл Наталия Виц на деня Виц на деня Между приятели.
- За последен път те питам, кога ще ми върнеш 50-е евра?
- Много се радвам, че е за последен.
Виц на деня Виц на деня Човек се напил и паднал.
Минувач го среща.
- Какво се случва?
- Не знам и аз сега идвам.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Не се тревожи, бъди щастлив.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори