Анатомия на съседския кошмар: Какво всъщност се крие в ума на патологичните събирачи?
Анализ на феномена „патологично събирателство“, който взриви Бургас. Защо високият интелект не е имунитет срещу лудостта и как илюзията за спасение ражда насилие в градска среда
След зачестилите случаи на хора, които превръщат в мания отглеждането на десетки животни в жилищата си, Флагман.бг се обърна за коментар към един от популярните бургаски специалисти по психическо здраве, който пожела анонимност и направи пълен анализ.
Повод за това станаха два шокиращи случая в града - този с 57-годиния бургазлия от блок 42 в комплекс „Зорница“, отглеждащ 30 кучета в двустаен апартамент, и жената от ул. „Сливница“, приютила 60 котки.
И в двете ситуации съседите преживяват истински кошмар заради неописуемата смрад и денонощния тормоз, а институциите често изглеждат безпомощни пред стената от институционален абсурд.
Според специалиста по психично здраве тук не става въпрос за обикновена ексцентричност или прекалена любов към четириногите, а за класически примери на тежко психично разстройство, известно като патологично събирателство на животни или „Синдром на Ной“.
Това състояние често е симптом на много по-дълбоки проблеми, сред които тежка форма на обсесивно-компулсивно разстройство, шизофрения или напреднало личностно разстройство. Противно на масовото мнение, интелектът и високото образование не дават имунитет срещу подобни заболявания, което се доказва и от факта, че мъжът от ж.к. "Зорница" притежава диплома по психологично консултиране и обща медицина.
Зоозащитничка с 60 котки се барикадира в Бургас, БАБХ, полиция и Общината се опитват да влязат
Патологичните събирачи напълно губят връзка с реалността и затова е изключително наивно съседите да очакват, че проблемът може да се реши с молби, учтиви разговори или добросъседски споразумения.
В тези фази на разстройството намесата на психолог е напълно безполезна и на преден план задължително трябва да излезе психиатърът.
Подобни хора страдат от пълна липса на критичност към състоянието си, медицински наричана "анозогнозия", и искрено вярват, че вършат огромно добро. Те просто не виждат мръсотията и заразите, нито усещат миризмата, която кара околните да слагат противогази, за да влязат във входа.
Екшън в блока на ужасите! Хората въстанаха срещу лекаря кучкар
Психиатърът е единственият, който може да постави официална медицинска диагноза, да назначе медикаменти и при нужда да задейства законова процедура за принудително настаняване и лечение поради явна опасност за околните и себе си.
В основата на това деструктивно поведение лежи тежка социална изолация и силна емоционална травма, при която животните се превръщат в заместител на нормалните човешки взаимоотношения.
При единият от тези случаи - от ж.к. "Зорница" той не е имал собствено семейство, а жената с 60-те котки се самоопределя като пламенна природозащитничка, което показва изкривената им представа за реалния свят.
Прословутият парадокс тук е, че твърдейки, че спасяват тези души, те всъщност ги подлагат на неимоверни мъчения, изолация, болести и глад в затворени пространства. Нагонът да притежаваш животното и да го контролираш изцяло надделява над здравия разум, а когато някой се опита да разруши този измислен свят, "събирачите" (така се наричат зоозащитниците, прибиращи животнти в дома си) реагират с изключителна физическа и вербална агресия.
Най-трагичното измерение на казуса от ж.к. „Зорница“ безспорно е съдбата на възрастната и болна майка на лекаря, която буквално гние на матрак на земята сред кучешките изпражнения и урина. Този детайл показва, че манията на "събирача" напълно заличава емпатията дори към най-близките хора, като същевременно жертвата развива зависимост и защитава насилника си от чист страх за живота си.
За да се спре този ад, е необходим спешен и перфектен синхрон между полицията, прокуратурата, психиатричните заведения, социалните служби и Агенцията по храните. Извеждането на животните и хоспитализирането на болните хора са единственият начин да се спасят както заложниците в апартаментите, така и измъчените съседи, преди тези случаи да са завършили с фатална човешка трагедия, препоръчва специалистът.
Несебърлийката Ивелина Пехливанова с фурор на световно първенство
Къща на ужасите: Съпруг принуди жена си да спи с над 120 мъже
Фортуна се усмихна на Левски, ЦСКА и Григор Димитров
13-месечно момченце бе убито, 10 трагични пропуска на системата
Защо Gen Z плаща за тишина
Туристическият бранш на спешна среща с АПИ. Стана ясно кога приключват ремонтите на АМ "Тракия"
Община Бургас ще подмени стари и опасни дървета по ул. „Оборище“
КУБ с официална позиция: Не сме анклав или престъпна групировка
Ще има ли зоополиция и ефективни присъди срещу насилието над животни
„Двигателят на времето“ събра иновативни училища в Бургас!
Европарламентът затяга мерките срещу изкуствения интелект
След палежа: Скопие уверява, че насилието няма да бъде толерирано

⯁ Заблуда за идентичност: Ветеринарните лекари отхвърлят „човешките животни“.
https://tinyurl.com/2rfy3fhv
В днешно време има доста хора – особено млади хора – с проблеми с психичното здраве, които се проявяват като разстройства на самоидентификацията. Освен класическото объркване между мъже и жени и подобни специфични за пола обърквания, все по-чести са случаите на хора, които се идентифицират като животни. И това е въпреки факта, че всеки разумен човек би трябвало да знае, че подобен „преход“ е невъзможен. Но в такива среди реалността и фактите не играят никаква роля; преобладава само изкривено пожелателно мислене.
В Португалия тези тревожни развития вече дори доведоха до такова официална реакция ветеринарната асоциация (Ordem dos Médicos Veterinários, OMV). Това изпрати вътрешно циркулярно писмо до членовете му, от което става ясно, че ветеринарните лекари нямат право да предприемат медицински действия върху двуноги, независимо дали се чувстват като куче, лисица или котка наскоро. Официалната инструкция гласи трезво, че човек, който се идентифицира като животно, ще продължи да бъде човешко същество според действащия закон. Експертите се съветват последователно да насочват обърканите към човешки медицински практики или психологически съоръжения.
⯁ Какво е Otherkin (трансвидова идентичност): Хора, които се идентифицират като друг вид или митично създание. Например, някой може да се идентифицира като куче, котка или птица.
Ключови аспекти: Тази идентичност се основава на чувство за себе си, което се различава от човешкото. Това е форма на лична идентичност, а не проблем с психичното здраве, въпреки че понякога е стигматизиран.
Свързани термини: "Otherhearted" описва някой, който има силна връзка с нечовешко същество, но не се идентифицира като това същество.
Примери:
⯁ "Стотици хора, които се идентифицират като кучета, лаят един срещу друг на гарата в Берлин":
https://www.youtube.com/watch?v=f8oGmAEVBMk
⯁ "Ловци застреляха куиър човек в Ню Каролина, САЩ, който се „идентифицира“ и се разхожда като... елен! (актуализация)
Вместо да им осигурят психиатрична помощ, те ги оставят да се разхождат свободно и понякога дори ги награждават на Евровизия..."
https://tinyurl.com/5fdhmat5
Планетата постепенно се превръща в убежище на полулунатици, които се представят за новото нормално.
Особено когато става въпрос за хора с разстройства на личността, които не знаят какво точно са или какви биха искали да бъдат.
Шокиращата история на мъж от Южна Каролина, който беше откаран в болница с хеликоптер, след като беше застрелян от ловци, защото му хрумна блестящата идея да се облече и да се държи като елен!
Той всъщност си помисли, че е елен!
https://x.com/HazelAppleyard/status/1789627038971625801
Разбира се, през последните години „покълна“ така нареченото „трансвидово“ движение.
Тоест типове, които смятат, че не са хора, но могат да бъдат вълци, маймуни, кучета или нещо друго или „нещо друго“
Въпросът е каква е разликата между "елена" от Южна Каролина и "пилето" Немо, който участва в тазгодишната Евровизия и който се ограничи като "безполов" и като "неутрален вид", т.е. нито мъж, нито жена, нито трансджендър, нито лесбийка, а нещо, което не съществува в природата.
⯁ „Декриминализирайте секса с животни“: Участници в гей шествията за зоофилия искат LGBTQI+ движението да добави Z
https://tinyurl.com/y33xuf6a
⯁ ‘Декриминализиране на секса с животни’: Демонстрантите на гордостта на зоофилията изискват LGBTQI+ движение да добави Z .
https://www.naturalnews.com/2022-08-29-decriminalize-zoophilia-with-animals-lgbtq.html
Германските зоофили излязоха на улицата в знак на протест срещу законите, които забраняват секса с животни. Според протестиращите германските граждани трябва да имат право да влизат в сексуални отношения с животни, включително домашни кучета.
Зоофилите вярват, че е приемливо да имаш сексуална близост с животно и искат движението на дъгата LGTBQ+ да добави Z към името си.
⯁ В Испания зоофилията е официално легализирана:
https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-9-2023-000756_EN.pdf
Ние от десетилетия отглеждаме стопански животни и никакви животни не допускаме в жилищните ни сгради, с изключение на някое новородено, което изисква специални грижи,наблюдение и различни условия докато се стабилизира!
...
В "най-добрият град за живеене" "гостите" отдавна трябваше да са обвинени по наказателния кодекс за обсебване, но горките са с много тежки диагнози и им се живее като "принцове и принцеси"!
Защо да не минеме всички дипломирани по специалности през практиката на някой психиатър? Само защото "гостите" не знаят къде се намират и не могат да се ориентират!? А родната полиция ги пази! И табло за творчества- писмо до тоя, писмо до оня са им направили в полицейските участъци!
...
Багажите, и който от където дошъл в "най- добрият град за живеене" да се завръщат по бедните им общини!
...
Мили съграждани, наемодателите са инициаторите на ОПГ- тата. Те се крият между нас, зад нас, сред нас, за да си въртят схемите, без изобщо да имат грам съвест, че този живот не е вечен, здравето не е даденост и сънят може да е последен. Господ си знае работата за такива изроди!
уж имат някакви мисловни процеси, но са си психично болни копейки
от ден на ден все по-големи поразии