×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Прощаваме се с Александър Александров – втория българин, излетял в Космоса, днес в 11:00 часа в Централния военен клуб в София
  • Трафикът през Ормузкия проток е най-нисък от седмици
  • Броят на жертвите на земетресенията във Венецуела достигна 4490 души
  • Огромен пожар в заведение в Банкок, има над 20 загинали
  • Над 20 държави вече ограничават достъпа до социални медии за деца
  • Яник Синер защити титлата си на „Уимбълдън“ след епичен финал срещу Зверев
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Глад за сезонни работници по морето, търсят 250 000 служители


Глад за сезонни работници по морето, търсят 250 000 служители
Камериерките стартират от 1000 евро, готвачите са най-скъпоплатени
13 Април 2026, Понеделник, 22:00 ч.
Автор: Светлозария КИДЕРОВА

В страната съществува значителен резерв от хора извън пазара на труда, които не работят и не се обучават, но въпреки това работодателите не успяват да ги активират

Българският туристически сектор влиза в новия летен сезон с високи очаквания и прогнози за рекордни посещения, особено от чуждестранни туристи. Въпреки това, един от най-сериозните проблеми остава недостигът на кадри. Темата коментира експертът по човешки ресурси Елица Панева.

По думите ѝ ситуацията по Черноморието е показателна за траен структурен проблем на пазара на труда. „В момента имаме работа без хора“, обобщи тя пред Nova News, като подчерта, че особено в туризма сезонната заетост не може да функционира без допълнителна работна ръка.

Според експерта нуждата от кадри в България е значителна - около 250 хиляди работни места. За сравнение, през миналата година в страната са дошли около 24 хиляди чуждестранни работници, от които приблизително 19 хиляди - за сезонна заетост.

Панева коментира и обществените притеснения, че чужденците изместват българските работници. По думите ѝ обаче реалността е различна - вътрешният пазар не успява да покрие нуждите.

Тя отбеляза, че в страната съществува значителен резерв от хора извън пазара на труда, които не работят и не се обучават, но въпреки това работодателите не успяват да ги активират.

Един от основните обществени аргументи за недостига на кадри е ниското заплащане. HR специалистът обаче заяви, че сезонните работници в туризма не получават под минималната работна заплата, а възнагражденията варират според позицията.

Камериерските позиции, например, започват от минимална заплата или около 1000 евро бруто, докато готвачите и част от специализираните длъжности получават значително по-високо възнаграждение. Въпреки това, по думите ѝ, дори и по-високи заплати невинаги са достатъчни, за да привлекат достатъчно български работници.

Експертът даде пример с българите, които работят сезонно в чужбина, като подчерта, че причината невинаги е само в заплащането, а и в липсата на мотивация или структурни възможности у нас. „Сезонната заетост показва по-дълбок проблем - липсата на активност на част от пазара на труда“, обясни тя.

Елица Панева разясни и механизмите за намиране на сезонна работа. Това става основно по два начина - чрез агенции за подбор на персонал или чрез директен контакт с работодатели, най-често хотели и туристически обекти.

По думите ѝ интерес към сезонна заетост има, но реалният процент на хората, които започват работа след запитване, не е висок и изисква активност от кандидатите. Най-търсени по време на летния сезон остават готвачи, сервитьори, камериерки и общи работници, включително в строителството и хотелската поддръжка.

Най-високо заплащане в сектора получават готвачите, следвани от сервитьорите.


В категории: Животът


Светлозария КИДЕРОВА Автор
Светлозария КИДЕРОВА
42
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Радев бистри футбола с делегация на Барса Радев бистри футбола с делегация на Барса 13/07/2026, Понеделник 19:00 4
Тервел ИЛИЕВ След скандал в мрежата: Глобиха Александър Кадиев След скандал в мрежата: Глобиха Александър Кадиев 13/07/2026, Понеделник 18:53 6
42
Коментара по темата
42.
Я я вундабааа
16.04.2026 10:53:17
0
7
Да фалирате дано експлоататори
41.
арбайт махт фрай
15.04.2026 02:27:02
0
17
14 часа на ден, 28 дни в месеца, или най малко 26 дни, ако случайно имат 1 почивен ден на седмица, което е много рядко явление. По закон, максималната продължителност на работния ден е до 12 часа, а за седмица до 56 часа. Виждал съм много персонали по ресторанти и хотели как идват в 9 сутринта и си тръгват в 1 сутринта. След 10 вечерта, всеки труд се води нощен и се плаща с 50% отгоре, по принцип. Отделно след 12тия час се води извънреден труд, значи ти имаш поне 3 часа нощен + извънреден труд. Ако си сметнеш часовете, дори 3000 евро нето да ти дават за това, пак си прецакан и след 3 месеца си на борсата, осигурен на минимално и взимаш 300лв на месец.
40.
Аз
14.04.2026 21:04:25
2
3
Браво на 32 "Шихиризада "
До последващите коментиращи :
Когато за около 45 години "комунистите" са градили И СМЕ БИЛИ ПОД КРИЛОТО НА Съ Съ - това е едно на ръка!!!
Когато за около 35 години децата на комунистите управляват , НО ВЕЧЕ ПОДЛОГИ НА СШ - това е друго!!!
П.с.
Правете качествена разлика на ОСНОВНИТЕ аргументи!
39.
Какъв човек трябва да си
14.04.2026 14:42:44
4
9
за да се набуташ в БГ на почивка? Може би по принуда, ако си вързан тук лятото, за да не ти е тъпо...
Ами то е по-евтино да литнеш до Бали, Виетнам, Тайланд.
Туристическият ни продукт не е конкурентоспособен. И да, тъпото евро е виновно
38.
Да го знаете от МЕН!
14.04.2026 14:13:56
2
17
Най Дивите Капиталисти на Света са,,,,,,--Бившите Комунисти!!!!
37.
Ричърд Алиев
14.04.2026 13:29:55
1
24
Приветствам! няма персонал, затваряш обекта, 2-3 години и той запустява, храсталакът го превзема. Следва самосрутване, после общината изравнява терена и стават паркове и градини. Въздух и разходки.
36.
V
14.04.2026 11:58:14
0
22
Не знам колко прост или какъв мазохист трябва да си, за да се хванеш да работиш по 70 часа на седмица за 500-1000 евро, а ако някой си изпрати децата в такива условия, дано Бог да го накаже
35.
До 32 Шихито
14.04.2026 11:34:48
1
14
Г-не/г-жо как да има капитализъм като комунисти “изграждаха” демокрацията за 37г? И защо тея велики, праведни, умиращи за комунистическата идея комунисти станаха първи демократи и капиталисти? Предполагам помните, че служителите на ДС знаеха предварително, че розовият комунизЪмЪ’ ще падне през 89-та и заради първи си отвориха КАПИТАЛОВИ ДРУЖЕСТВА - т.е. частни фирми!
Надявам се, че съм отговорил на вашият въпрос защо за 37г “капиталистите” не направиха нищо!
34.
сър Стенли Ройс
14.04.2026 11:27:57
1
35
За сезонна работа трябва да се дават много пари, не стига че човека трябва да ви идва само за 3-4 месеца, да бачка всеки ден по 10 часа минимум, после да си търси нова работа, ами се говори за минимални заплати!? Вие луди ли сте! И всяко лято търсели се 250к хора, щото никой не повтаря май?! Умряха лудите май, а? За такава работа минимум трябва поне 2 минимални заплати и то, ако си на 8 часа с 2 почивни дена седмично като база, иначе кой е луд да се занимава с вас?
33.
Емигрант от острова
14.04.2026 11:24:00
3
24
“Българският туристически сектор влиза в новия летен сезон с високи очаквания и прогнози за рекордни посещения, особено от чуждестранни туристи.”

След въвеждане на “великУтУ” ойрУ, България вече не е ценово конкуретна на другите европейски държави където има летен туризъм!
И другото което е много важно, че качеството на услугата е поне два пъти по-ниско от другите европейски държави!
32.
Шихиризада
14.04.2026 11:07:24
8
22
Не че не ми се работи, но като направиш сметката не си заслужава, аз толкова опоскана държава никъде по света не съм виждал, всичко се прави в угода на капиталистите и пак 37 години нищо не можаха да направят в полза на хората освен едни градинки и малко лъскави сгради , за 37 год БКП създаде една държава със здраво , умно и борбено население, даде възможност за достоен труд и достойна старост, а пък капиталистите нищо не създадоха а като стана малко трудно и айде веднага работници от индия и непал. То с роби от най бедните държави в света и баба може ама те пак ще си отидат в германия или америка. Не може да им се получи капитализма на тези неможачи и некадърници, то не става само с пари и алъчност
31.
111
14.04.2026 10:42:00
0
32
Всяка година началото на лятото - една и съща статия с едни и същи коментари! Оправия няма!
Няма да ни дадат по-високи заплати, пак ще карат на минимум персонал, пак обслужването ще е дъното, пак 99% ще са недоволни от престоят си и така, докато не влязат мислещи хора в министерствата и да не започнат да действат твърдо. Не може някой бизнесмен с нарушение, като например умишлено крие данъци да се глобява с 300 лв. Той е укрил 2 милиона а глобата е 300 лв!
В една държава преди години имаше закон - хванат с подкуп - глоба 70 пъти сумата на подкупа! Ами направете го така и да видим!
30.
...
14.04.2026 10:36:34
1
29
когато в ИТ сектора имаше глад на служители компаниите увеличиха заплатите. След това започнаха да привличат хора и с придобивките, работна среда, обучения, развитие. На никого не му пука за някакъв си псведо хотелиер или ресторантьор. На хората им пука да получават високи зпалати, да се отнасят добре с тях, да имат сигурност и възможност за развитие. Когато тези псевдо работодатели вдянат горното и си размърдат задниците.... тогава няма да има глад за служител! К райна сметка никой не е длъжен да жертва себе си заради някакви малоумници без капка знания, умения и разбиране. Реват държавата да им докара туристи, но реват и държавата да им докара роби. те какво предлагат? Сгради построени с престъпни пари. Така бизнес не се прави :) Вече не сте структороопределящ сектор. Свикнете с тази мисъл!
29.
Valya
14.04.2026 10:17:10
0
45
Липсват работници, щото работодателите не дават заплати, осигуряването е на минимална работна заплата, трудовите договори на 4 часа, на 6 часа, а работиш по 16ч.
Некоректно на всяка крачка. В края на сезона всички шефове се покриват
28.
срам и позор
14.04.2026 09:58:51
0
31
Мин заплата в БГ дори не прави една 500 еврова банкнота--чисто е 480 евро))
27.
Много показателно
14.04.2026 09:56:48
0
33
Миналата год. търсеха 200 000, следователно нито един няма да се върне + 50 000, нормално доносници и наркомани унищожиха златната кокошка на страната.
26.
АНАЛизатор
14.04.2026 09:49:07
0
37
Глад за сезонни роби на минимална заплатка по морето да бичат по 12 14 часа, 6 - 7 дни седмично ама вече балъците свършиха, та трябва от вън да вкарваме ...
25.
Ама то много пари БРЯ!
14.04.2026 08:38:18
0
25
минимална заплата 620 евро бруто--чисто нето 480 евро мисля
24.
До 11. Хаахах
14.04.2026 08:25:49
1
21
Ако е 2000 евро нетна заплата е добре, все пак не говорим за шеф-готвач маняк! Ела малко на себе си!!
23.
Хахахахахаха
14.04.2026 07:44:13
0
73
ВИсоки заплати? Вие чувате ли се? Висока заплата е 5000 евро на месец, нето. 1000 евро бруто не е сезонна заплата. При това, че е за 6 работни дни по 12 и повече часа. Стига се правихте на невменяеми! Изгонихте хората, сега ще ядете лайна. Казвах на разни хотелиерчете, че някой ден ще стигнат то това положение, амам те се смятат за мега важните. Казваха на служителите, че 10 чакат за мястото.... ей сега ги намерете! Хак да вие е!
22.
Brq
14.04.2026 07:19:07
0
12
Indusi nqma li uj bqha millard I polovina Dan svurshiha
21.
И?
14.04.2026 07:06:22
0
22
На кои му пука!
20.
Морски
14.04.2026 06:38:10
2
50
Сезонната работа трябва да се заплаща по три!
Тоест, ако камериерка получава 1000 евро за целогодишна работа, за сезонна трябва да получава 3000.
19.
Хм, 21
14.04.2026 02:57:01
0
20
Неграмотни, нагли и нахални ги пускате, вие си знаете кои сте. Другите бягат. С мутра на нахален непоклатим борсук далеч се стига. Какъв туризъм с тях?! Обречена кауза.
18.
И също
14.04.2026 02:47:51
1
5
Дебелариум трябва. Разходоемки са. Много мрънкат. Все на диета. Изнервени с едър гръб, много плат отива, време е и за тях някой да се грижи. Още някой.
17.
Хм, 21
14.04.2026 02:36:42
3
5
Като всякакви дебили се загрижиха за персонала и вкараха интелект - роботи, роботи най-добре. Сезон ще има, и за пенкилерите работа ще има, и за крадливите дебелаци също.
16.
Ентеуегент маргинал
14.04.2026 02:09:24
0
41
Всяка година едно и също. Знаем кои хора постоянно правят една и съща грешка
15.
УдоМача
14.04.2026 01:33:53
1
18
До 18 - що бре? Има и влакчета електрически! Когато стане и токът дефицитен, тогава вече работата ще е дебела...
14.
Hahahaha
14.04.2026 01:05:58
6
33
Да не се хващат българите! Европейският съюз има гориво за самолети до 3 месеца!!! На 10 Юли ще приключи сезона!!!! Сезон няма да видите!
13.
Hahahaha
14.04.2026 01:00:13
2
33
Да си ги вкарат пак от Грузия, Узбекистан, Таджикистан и Индия! Предпочитам лятото да работя в София. Там каквото ти обещаят си го спазват и ти го дават! Наслушал съм се на обещания по морето, НЕ МЕРСИ! И без това няма да им трябва персонал след три месеца! Горивото на самолетите в Европа свършва!!! На 10 Юли приключва туризма!!! Нищо няма да види персонала, като пари по морето!!!
12.
Тодор иванов
14.04.2026 00:42:51
3
28
Този сезон заплатите са по различни вижте обявите от 2500€ до 3500€ то за по малко няма смисъл да се работи !!
11.
Сириозну?
14.04.2026 00:28:05
2
41
"Камериерските позиции, например, започват от минимална заплата или около 1000 евро бруто"-откога минималната в България е 1000 еврака,бря???Минималката е 620€ бруто!!!
10.
Хаахах
14.04.2026 00:04:40
2
62
Бе вие наред ли сте? 2000 евро за готвач за 5 месеца,сезонно...Като ги разделиш на 12 месеца се поличават по 850 евро на месец. Гответе си сами
9.
Предлагам се за работа
13.04.2026 23:56:02
1
40
Ежеседмична заплата нето 500€...
8.
УдоМача
13.04.2026 23:53:31
1
37
Да си назначат роботи с AI!! :D
7.
Мадуро Хуйарез
13.04.2026 23:30:11
2
57
Хора, ползвайте google translate, и ползвайте непалски и узбекски за да информирате във фейсбук групи и коментирате под тикток видеа хората от непал и узбекистан, аз вече го правя. В
Ако се организираме , всеки от нас да откаже по 1 чужденец ще спасим нашия теудов пазар. Аз им следя видеа в тикток с които там ги зарибяват тяхните агенции за персонал, и ги лъжат чв щв получават 2000 евро заплати, аз им коментирам видата че такова нещо няма и ще са на минимална а цените на горивата и стоките са еди какви, отварям им очите на хората там да не се хващат. Нашата сила е само в социалните мрежи.
6.
Гост
13.04.2026 23:11:14
1
57
1000 евро бруто е мизерна заплата . Нафтата е над 1.80 евро.
5.
007
13.04.2026 23:03:57
0
50
Добре дошли роби
4.
Сотир
13.04.2026 22:24:07
14
28
Шегичка бееее,кви 200 евро ше им оставя на тези ? Аз за 200 евро си давам халкана ,но не моя,а този на мама .
Няма кой да им работи на тези капиталисти еврофашаги ,защото всички заминаха да бачкат в Крим при братушките . Там няма заплата под 5 000 долара,а една бира е 5 копейки .
10 месеца летен сезон и туристи от цял свят . Ей затова загивате .
3.
Сотир
13.04.2026 22:11:21
6
76
Че 1000 евро бруто пари ли са бе, тюмбеци!??? Вчера за едно апване на кварталното кръчме оставих 200 евро. И като се върнах си доядох.
2.
Хахо
13.04.2026 22:06:55
3
104
Да си взимат там пакистнци, индийци , узбеки, урки и да спрат да се гаврят с местното население.
Тоя, който няма персонал, означава, че е измамник и затова всяко лято търси нови балами.
1.
Херфлиг
13.04.2026 22:05:51
2
101
Тая година ще е нулева,сезон йок, честито фалити и нови кредите,Боко черпи
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Димитър Николов: Емоцията е неописуема, Бургас отива на финал за Евровизия! Бангаранга Димитър Николов: Емоцията е неописуема, Бургас отива на финал за Евровизия! Бангаранга Той е сигурен, че морският град може да представи България на световно ниво Ще стане ли Айтос част от Сантяго де Компостела заради чудотворния извор край Пещерско Ще стане ли Айтос част от Сантяго де Компостела заради чудотворния извор край Пещерско Макар до Аязмото да не са открити свети мощи, вярващи от цялата страна се събират в навечерието на Илинден, защото са убедени, че водата е лековита НАП удари хитовите заведения по Южното Черноморие: Ноар и Калипсо под заплаха от запечатване НАП удари хитовите заведения по Южното Черноморие: Ноар и Калипсо под заплаха от запечатване Сред нарушителите са още бийч бар Елвира в Равда и Каса Реал в Свети Влас Мантинелите по АМ „Тракия“ са декоративни, вместо да спасяват човешки животи, те убиват Мантинелите по АМ „Тракия“ са декоративни, вместо да спасяват човешки животи, те убиват Клиентът ми е професионален шофьор с 35 г. опит, карал е на автопилот с 85 км/ч., предната гума се е взривила при 50 градуса температура на пътя, има неоспорими следи от джантата по асфалта АЕЦ „Козлодуй“ затъва в дългове, проф. Касчиев алармира за раздути обществени поръчки АЕЦ „Козлодуй“ затъва в дългове, проф. Касчиев алармира за раздути обществени поръчки Той намекна, че е бил махнат от борда на директорите заради една от тях, като уточни, че за не е заинтересуван крупен бизнесмен Лудост на АМ Тракия: Дете с крака през прозореца при 130 км/ч Лудост на АМ Тракия: Дете с крака през прозореца при 130 км/ч Белград връща Стоян Мавродиев на 14 юли, чака го арестът на НСлС Белград връща Стоян Мавродиев на 14 юли, чака го арестът на НСлС Бившият шеф на ББР ще получи лично обвинението по разследването за кредита от близо 150 млн. лева Разследване на Флагман: Как една фалшива жалба ще освети нелегална мрежа за доноси и клевети, от която пропищя Бургас Разследване на Флагман: Как една фалшива жалба ще освети нелегална мрежа за доноси и клевети, от която пропищя Бургас Флагман е амбициран да я разплете докрай и да отговори на най-важния въпрос - кой е създател на този обществен тумор и стои в сянката му Бургас изхвърли Варна и Пловдив, остава дуелът със София за Евровизия Бургас изхвърли Варна и Пловдив, остава дуелът със София за Евровизия Оценката е обхванала техническите характеристики на предложените зали, инфраструктурата около тях, изискванията на Европейския съюз за радио и телевизия и производствените стандарти на „Евровизия“ Гумата гръмна, не лъжа! Проговори шофьорът от мелето на АМ „Тракия“, погубило 40-годишния Чавдар Гумата гръмна, не лъжа! Проговори шофьорът от мелето на АМ „Тракия“, погубило 40-годишния Чавдар Пред магистратите 56-годишният водач Ангел Иванов от Бургас направи емоционално изявление в опит да убеди съда, че не небрежност, а фатално стечение на обстоятелствата е довело до трагедията
Хаос в Ормузкия проток: И Тръмп ще събира такси от корабите, а Иран удари US бази в 4 държави Хаос в Ормузкия проток: И Тръмп ще събира такси от корабите, а Иран удари US бази в 4 държави Цените на петрола скочиха рязко след мащабни американски бомбардировки и ответните атаки Огнен ад в Банкок: 28 загинаха в бар, десетки са в болница Огнен ад в Банкок: 28 загинаха в бар, десетки са в болница Пламъците тръгнали край сцената, а блокирани и неясно обозначени изходи превърнали евакуацията в капан Секс скандал съсипа живота на елитен съдия, намериха го мъртъв седмици след като го изхвърлиха от Световното първенство Секс скандал съсипа живота на елитен съдия, намериха го мъртъв седмици след като го изхвърлиха от Световното първенство 38-годишният Роб Диперинк не издържа на жестокия психически срив, след като ФИФА му отне най-голямата му мечта заради недоказано обвинение в Лондон Вълна от обири по гръцките плажове: Десетки българи ужилени само за два уикенда Вълна от обири по гръцките плажове: Десетки българи ужилени само за два уикенда Крадците разбиват автомобили край Халкидики, Аспровалта и Кавала, атакуват и вили посред бял ден Пуснаха Цветан Мирчев срещу 2000 евро, Илчо Боев остава с гривна Пуснаха Цветан Мирчев срещу 2000 евро, Илчо Боев остава с гривна Апелативният съд отмени постоянния арест на двамата обвиняеми, служителят по инвеститорски контрол ще бъде под домашен арест Европа плати кървава цена за рекордните жеги Европа плати кървава цена за рекордните жеги Над 9000 от допълнителните смъртни случаи са сред хора на и над 65 години, а Франция и Белгия отчетоха изключително високи стойности Търговският регистър заби: Фирми чакат по две седмици, сделки и кредити увисват Търговският регистър заби: Фирми чакат по две седмици, сделки и кредити увисват Агенцията по вписванията признава средно четири дни закъснение, а половината щатове за длъжностни лица по регистрацията са незаети Отвориха последния завет на космонавта Александър Александров Отвориха последния завет на космонавта Александър Александров Ирански вестник сложи Мелони, Тръмп и Нетаняху на мушка Ирански вестник сложи Мелони, Тръмп и Нетаняху на мушка Италия осъди публикацията като открита заплаха, след като световни лидери бяха представени като виновници за смъртта на Али Хаменей Прокуратурата: Отвлякоха 20-годишна жена и я принудиха да проституира в три града Прокуратурата: Отвлякоха 20-годишна жена и я принудиха да проституира в три града Мъж и жена са обвинени, че държали жертвата заключена, връзвали я с кабели и я пребивали, докато я водели по адреси на клиенти
Асен ВАСИЛЕВ Асен ВАСИЛЕВ Бюджетът на кабинета „Радев“ е по-лош от този на „Желязков” Виц на деня Виц на деня Жена пише на мъжа си:
"Скъпи, приготвила съм вечеря. Купи кренвирши, за всеки случай!"
Виц на деня Виц на деня - Колко тревомани са нужни, за да завинтят една крушка?
- 15 - един да я държи и 14 да пафкат, докато се завърти стаята.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Люта чушка, силна ракия и чужда жена са за хора със силни усещания.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори