×
Европейска столица на културата Евровизия 2027 Промо зона Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Призрачен кораб стряска родни рибари


07 Април 2026, Вторник, 21:23 ч.
Автор: Тервел ИЛИЕВ

Изглеждал като старинен търговски ветроход

Мистериозна и трудно обяснима история се предава от години сред рибарите по Северното Черноморие. Мъжете, които прекарват живота си в морето, рядко са склонни към фантазии, но мнозина от тях твърдят, че край Шабла понякога се появява кораб, който не прилича на нищо познато. Случва се най-често рано сутрин, когато лодките излизат да хвърлят мрежите, или привечер, когато се връщат с улова. Тогава някъде на хоризонта се очертава тъмен силует на стар плавателен съд - сякаш изплувал от друга епоха.
 
По думите на местните рибари корабът изглежда като старинен търговски ветроход - с високи мачти и тъмни платна, каквито не се срещат по нашето море от векове. Най-странното е, че никой никога не го е виждал да влиза в пристанище или да се приближава до брега. Той просто се появява навътре в морето, стои неподвижен известно време и след това изчезва така внезапно, както се е появил.

Няколко рибарски лодки през годините са правили опити да се доближат до загадъчния кораб. Любопитството е било по-силно от страха - все пак хората искали да разгадаят мистерията. Но всички разказват едно и също. Корабът изглеждал закотвен и неподвижен, но колкото и навътре в морето да плавали, той винаги оставал на същото разстояние. Сякаш се отдалечавал едновременно с тях. След време силуетът започвал да избледнява и накрая се разтварял в мъглата над водата.
 
Старите рибари от района на Шабла и Тюленово твърдят, че това явление не е от вчера. Някои от тях помнят, че още техните бащи и дядовци са говорели за "призрачния кораб". Според морска легенда преди много години в тези води е бил нападнат търговски кораб. Пирати го пресрещнали в открито море, ограбили товара му и избили екипажа. Останал без управление, плавателният съд се носел известно време по вълните, докато накрая буря го потопила. Оттогава, казват старите моряци, духът на кораба и неговия екипаж не са намерили покой. По древно поверие всеки моряк, който загине в морето, остава завинаги част от него. И именно затова призрачният кораб продължава да кръстосва водите на Черно море, управляван от сенките на своя екипаж.
 
Хората, които са го виждали, разказват и още нещо. Когато на хоризонта се появи странният силует, морето сякаш се променя. Вятърът постепенно утихва, вълните се успокояват, а гларусите, които обикновено крещят над лодките, изведнъж замлъкват. Настъпва необичайна тишина, която мнозина описват като "мъртвешка".

Въпреки страховитата му слава рибарите не вярват, че призрачният кораб носи зло. Напротив - сред морските хора се носи друго поверие. Когато времето е бурно и лодките трудно се борят с вълните, понякога на хоризонта се появява призрачният кораб. И след това, сякаш по невидима команда, бурята започва да стихва. Рибари разказват, че са виждали загадъчния плавателен съд точно в моменти, когато са се страхували, че няма да успеят да се върнат живи на брега. Морето се успокоявало, вятърът отслабвал и лодките успявали да се върнат на пристанището.

Дали това е просто оптична измама, игра на светлината над морската повърхност или нещо много по-мистериозно, никой не може да каже със сигурност. Но едно е ясно - историите за призрачния кораб край Шабла продължават да се разказват и днес. А хората, които прекарват живота си сред вълните, знаят, че морето винаги пази своите тайни. И понякога ги разкрива само за миг - като тъмен силует на стар кораб, появил се от нищото на хоризонта.

Източник: Ретро


В категории: Животът


Тервел ИЛИЕВ Автор
Тервел ИЛИЕВ
4
Коментара
Михаил ДИМИТРОВ Близо 7000 зрелостници на поправка по БЕЛ днес Близо 7000 зрелостници на поправка по БЕЛ днес 21/08/2026, Петък 07:32 1
Михаил ДИМИТРОВ Жегата удря 41 градуса в петък, по морето ще е до 30 Жегата удря 41 градуса в петък, по морето ще е до 30 20/08/2026, Четвъртък 21:30 0
4
Коментара по темата
4.
баба Мара
08.04.2026 11:08:40
1
5
хубава приказка!
3.
Пффф
08.04.2026 10:17:24
1
7
По- малко ракия и няма да им се появява
2.
Бойкот на алчния сайт О.Л.Х.
08.04.2026 06:29:58
4
10
Рибарите да почнат да пият по-малко...
1.
Румен
08.04.2026 06:07:58
4
5
Уу настръхнах
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Проф. Рачев: От неделя започва разхлаждането, очакват се валежи и по-свеж въздух Проф. Рачев: От неделя започва разхлаждането, очакват се валежи и по-свеж въздух По Черноморието времето остава отлично за почивка, каза климатологът Над 400 души ще пресъздадат боевете на Шипка за 149-ата годишнина от епопеята Над 400 души ще пресъздадат боевете на Шипка за 149-ата годишнина от епопеята Тържествата започват тази вечер в Габрово, а кулминацията е в събота пред Паметника на свободата Край на ол инклузив? Туристите си пълнят чиниите, а храната се изхвърля, обясни хотелиер от Слънчев бряг Край на ол инклузив? Туристите си пълнят чиниите, а храната се изхвърля, обясни хотелиер от Слънчев бряг Предвидимата цена привлича чужденците, но разхищението на храна е чудовищно Близо 7000 зрелостници на поправка по БЕЛ днес Близо 7000 зрелостници на поправка по БЕЛ днес Матурата започва в 8:30 часа в 435 училища, ангажирани са над 2600 квестори За първи път от 52 години: АЕЦ „Козлодуй“ намали мощността заради критично ниския Дунав За първи път от 52 години: АЕЦ „Козлодуй“ намали мощността заради критично ниския Дунав Пети блок ще работи с около 120 мегавата по-ниско натоварване, мярката е превантивна и е свързана с продължаващия спад на реката Павилионът в Слънчев бряг на агресивния беглец с касовия апарат остава запечатан още 20 дни Павилионът в Слънчев бряг на агресивния беглец с касовия апарат остава запечатан още 20 дни Районният съд в Несебър уважи искането на НАП и удължи затварянето на търговския обект с още 20 дни Жълт код за жега в почти цяла България: До 39 градуса днес, край морето остава по-прохладно Жълт код за жега в почти цяла България: До 39 градуса днес, край морето остава по-прохладно През уикенда горещините продължават с до 38 градуса във вътрешността и до 30 по Черноморието Емрах откри ударно MAX FEST в Бургас Емрах откри ударно MAX FEST в Бургас Днес стартира дългоочаквания поп фолк фестивал - ключова част от мащабния Boom Summer Fest Жегата удря 41 градуса в петък, по морето ще е до 30 Жегата удря 41 градуса в петък, по морето ще е до 30 По морето ще е далеч по-поносимо с 29-30 градуса, а продължителната суша свали Дунав при Русе до 124 см под условната нула Заведенията с 2 до 5 звезди са длъжни да имат ПОС терминал Заведенията с 2 до 5 звезди са длъжни да имат ПОС терминал За магазините няма общо задължение да приемат карти, но условията за плащане трябва да са ясни за клиента предварително
Осуетиха атентат в САЩ: Жена планирала да взриви Капитолия на щата Ню Йорк Осуетиха атентат в САЩ: Жена планирала да взриви Капитолия на щата Ню Йорк 35-годишната Джесика Бауи искала да убие законодатели и след нападението да избяга в контролирана от Ислямска държава територия в Сирия Още един месец за „Лукойл“: САЩ удължиха срока за сделките с международните активи Още един месец за „Лукойл“: САЩ удължиха срока за сделките с международните активи Новият срок е 19 септември, а всяка конкретна продажба ще трябва да получи отделно одобрение от OFAC Тежък удар за ЦСКА в Крит: ОФИ разгроми червените с 3:0 преди реванша в София Тежък удар за ЦСКА в Крит: ОФИ разгроми червените с 3:0 преди реванша в София Тимът на Христо Янев пропусна няколко отлични положения, получи два гола от Фунтас и завърши мача с човек по-малко Борисов: Австрийските служби са предупредили България за Безмер, Йотова да свика КСНС Борисов: Австрийските служби са предупредили България за Безмер, Йотова да свика КСНС Лидерът на ГЕРБ твърди, че е получил информация от австрийски източници, а по темата за президентските избори остави отворена врата за подкрепа на общ кандидат вдясно Андрей Гюров влиза в президентската битка във вторник, сам ще търси път и към ГЕРБ Андрей Гюров влиза в президентската битка във вторник, сам ще търси път и към ГЕРБ Инициативният комитет вече се задвижва, ПП-ДБ остават на втора линия, а големият въпрос е дали кандидатът ще успее да събере по-широка подкрепа вдясно След заплахата от Иран: Гърция е готова да разположи Пейтриът край България След заплахата от Иран: Гърция е готова да разположи Пейтриът край България Атина може да подсили защитата на българското въздушно пространство, ако София поиска помощ, а вниманието е насочено към авиобаза Безмер Балистични ракети удариха Киев, има жертви и десетки ранени Балистични ракети удариха Киев, има жертви и десетки ранени Пожари избухнаха на няколко места, повредени са жилищни сгради, складове и детска болница, части от града останаха без ток До 60 000 евро глоба на плажа в Гърция: Властите режат вериги и махат незаконни чадъри До 60 000 евро глоба на плажа в Гърция: Властите режат вериги и махат незаконни чадъри Община Полигирос премахна 100 постоянно закрепени чадъра и шезлонга в Геракини, а санкциите за блокиране на свободния достъп до морето започват от 2000 евро Батерията на телефона пада прекалено бързо? Проверете кои приложения работят зад гърба ви Батерията на телефона пада прекалено бързо? Проверете кои приложения работят зад гърба ви Android и iPhone показват кои програми харчат най-много енергия, а няколко настройки ограничават ненужната фонова активност ЕС произведе 3,44 млрд. литра сладолед ЕС произведе 3,44 млрд. литра сладолед Германия води класацията с 608 млн. литра, а Франция държи първото място при износа извън Европейския съюз
Бойко Борисов Бойко Борисов Всички сме хора, всички правим грешки, важното е да не са фатални. Виц на деня Виц на деня Приятели си говорят:
- Моята приятелка е като мобилен телефон.
- В смисъл, че е малка ли?
- Не, в смисъл, че като свърша парите не ми говори.
Виц на деня Виц на деня - Какво е търговия с влияние?
- Когато барманът вижда, че си под влияние на алкохола, но продължава да ти сипва!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Приятелството може да завърши с любов, любовта с приятелство — никога.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори