Кървава драма в Мичиган: Атака срещу синагога, нападателят е убит
Автомобил се вряза в Temple Israel в Уест Блумфийлд, избухна пожар, а охраната откри огън по въоръжения нападател. ФБР и местните власти разследват мотива, след като в колата са открити и взривни вещества.
Десетки семейства, деца и служители в синагогата Temple Israel в Уест Блумфийлд, щата Мичиган, бяха поставени под смъртоносна заплаха, след като въоръжен мъж се вряза с автомобил в сградата и последва престрелка с охраната. Нападателят е загинал на място, а по първоначални данни няма пострадали деца и персонал, макар един от охранителите да е бил ударен от превозното средство и да е откаран в болница.
Атаката отново постави темата за атентатите срещу религиозни обекти в центъра на общественото внимание в САЩ.
Случаят веднага беше поет от местната полиция, ФБР и други федерални служби. Районът беше отцепен, а близките училища преминаха в режим на повишена безопасност. Еврейската федерация на Детройт призова организациите в района да въведат блокиращ режим, така че никой да не влиза и да не излиза от сградите им до изясняване на ситуацията. Това показва колко сериозно институциите приемат подобни нападения, дори когато първоначалната информация още се уточнява.
По данни на Associated Press Temple Israel е най-голямата реформистка синагога в САЩ, с около 12 000 членове и със собствен център за ранно детско образование. Затова атаката не засяга само място за молитва, а цяла общност от семейства, деца, преподаватели и служители.
Особено тревожен е и фактът, че в автомобила на нападателя са открити голямо количество взривни вещества. Това дава на случая още по-тежко измерение.
Властите засега не обявяват окончателен мотив и не посочват дали става дума за организирана терористична атака, престъпление от омраза или друга форма на екстремно насилие.
Случаят идва и в момент на засилено напрежение около сигурността на еврейски институции в САЩ на фона на международната обстановка и опасенията от ответни действия след военните удари срещу Иран. Reuters и AP отбелязват именно този по-широк фон, в който синагоги и еврейски организации вече работят при повишена готовност. Това не доказва мотив само по себе си, но обяснява защо инцидентът в Мичиган се възприема като тест за системите за защита и за реакцията на службите.
Гърция сваля дизела с още 10 цента от 1 август
Златото скочи от 1585 до над 4000 долара за шест години
Джеймс Етоо се върна в тренировките на ЦСКА преди Ботев и Карабах
26/07/2026, Неделя 21:00
1
Димитър Стоянов избра Йотова преди партията си: Ще гласувам за нея
Стефан Вълдобрев се изсели от София, премести се в Созопол
Над 26 000 души поискаха президентско вето върху Бюджет 2026
Ефектът домино удари руския бизнес: Настъпват масови фалити
D2 взриви Приморско: Хиляди пяха вечните хитове под звездите
Сензационна рокада в ЦСКА: Вальо Илиев сменя Бойко Величков
Село Изгрев се хвана на голямо хоро за традиционния си празник
Ето как соларни панели свалят сметките за ток на блока
Опасна нощ: Шквалова линия и градушки заплашват Западна България
